Nawiewniki powietrza w wentylacji i klimatyzacji

Air inlets in ventilation and air conditioning
Nawiewnik fotelowy
Nawiewnik fotelowy
Swegon

W pomieszczeniu obsługiwanym przez wentylację i klimatyzację ze scentralizowanym przygotowaniem powietrza jedynymi widocznymi dla użytkowników elementami instalacji są nawiewniki i wywiewniki powietrza.

Nawiewnik powietrza zgodnie z definicją zamieszczoną w normie PN-EN 12792:2006 [5] to uzbrojony otwór, przez który powietrze dopływa do obsługiwanego pomieszczenia. Jego konstrukcja ma zapewnić utrzymanie określonych warunków komfortu w zakresie temperatury, prędkości, wilgotności powietrza i poziomu dźwięku w strefie przebywania ludzi. Natomiast wywiewnik to urządzenie, przez które powietrze opuszcza obsługiwane pomieszczenie.

Pojęciem nierozerwalnie związanym z nawiewnikami, wywiewnikami i ich pracą jest tzw. rozdział powietrza, czyli rozprowadzenie powietrza w sposób zapewniający określone warunki, takie jak wielkość wymiany powietrza, ciśnienie, czystość, temperatura, wilgotność, prędkość powietrza i poziom dźwięku, w określonej strefie tego pomieszczenia, osiągane zazwyczaj za pomocą nawiewników i wywiewników, które tworzą wspólnie granice między obsługiwanym pomieszczeniem i systemem rozprowadzenia powietrza [5].

Przeczytaj: Co warto wiedzieć o wentylacji higrosterowanej >>

Projektant, rozważając wybór metody rozdziału powietrza w pomieszczeniu, powinien uwzględnić oprócz konieczności zapewnienia oczekiwanych parametrów w strefie przebywania użytkowników także efektywność wentylacji, uznawaną za miarę stopnia, w jakim usuwane są zanieczyszczenia [11].

Rodzaje przepływu powietrza

Dla budynków użyteczności publicznej, zwanych komfortowymi, rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje przepływów powietrza w pomieszczeniach warunkujące dobór odpowiedniego nawiewnika powietrza: przepływ mieszający i przepływ wyporowy.

Zadaniem przepływu mieszającego jest możliwie szybkie i równomierne rozcieńczenie zanieczyszczeń w całej kubaturze pomieszczenia i szybkie ich z niego usunięcie. Powietrze nawiewane jest z dość znaczną prędkością, czego skutkiem jest wprawienie w ruch praktycznie całego powietrza w pomieszczeniu.

W takim rozwiązaniu wentylacji nie występuje stratyfikacja warstw powietrza, ale uzyskuje się w miarę jednorodne stężenia zanieczyszczeń powietrza i wartości temperatury. W odróżnieniu od wentylacji wyporowej wentylacja mieszająca stosowana jest zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania, a wentylacji podlega całe pomieszczenie.

Przeczytaj: Organizacja wymiany powietrza >>

W obiektach użyteczności publicznej w trakcie pracy wentylacji wyporowej powietrze o temperaturze niższej od temperatury powietrza wewnętrznego nawiewane jest z niską prędkością na poziomie podłogi (w obiektach produkcyjnych i przemysłowych stosuje się inne rodzaje nawiewników wyporowych – usytuowane nad stanowiskiem pracy z nawiewem nad głowami pracowników) w sposób niskoburzliwy. W obiektach produkcyjnych i przemysłowych stosuje się inne rodzaje nawiewników wyporowych – usytuowane nad stanowiskami pracy z nawiewem nad głowami pracowników.

Realizując przepływ wyporowy powietrza, celowo wytwarza się w pomieszczeniu dwie strefy: o czystym powietrzu, znajdującą się w dolnej części pomieszczenia, i o powietrzu zanieczyszczonym – w górnej części. Wysokość strefy czystej, określana od poziomu podłogi, wynika z założeń projektowych dotyczących sposobu przebywania i pracy ludzi – w pozycji siedzącej (wysokość strefy 1,1 m) lub stojącej (1,8 m). W rzeczywistości tylko w tej strefie zapewnia się warunki komfortu, co powoduje zmniejszenie dostarczanej ilości energii chłodniczej w porównaniu z wentylacją mieszającą.

Uzdatnione powietrze wtłaczane jest z niewielką prędkością do dolnej części pomieszczenia, a następnie rozprzestrzenia się tuż nad poziomem podłogi, tworząc efekt tzw. zimnego jeziora. Po natrafieniu na źródła ciepła powietrze ulega ogrzaniu i unosi się do górnej części pomieszczenia wraz ze znajdującymi się w nim zanieczyszczeniami.

W ostatniej fazie procesu ciepłe i zanieczyszczone powietrze jest usuwane z górnej części pomieszczenia przez odrębną instalację wyciągową [10]. Tym samym pojawia się w pomieszczeniu stratyfikacja zarówno stężenia zanieczyszczeń (im warstwa powietrza położona jest wyżej nad podłogą, tym większe będzie stężenie zanieczyszczeń jako konsekwencja wypierającego przepływu powietrza rozpoczynającego się od poziomu podłogi), jak i temperatury powietrza.

Skorzystaj: Rozporządzenie ws. warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Tekst ujednolicony >>

Skutkiem tego jest ograniczenie mieszania się zanieczyszczonego powietrza z czystym nawiewanym przez nawiewnik i w rezultacie niska koncentracja zanieczyszczeń w strefie pracy. Wadą jest możliwość powstania (przy dużych zyskach ciepła w pomieszczeniu) znacznej pionowej różnicy temperatury (gradientu) na wysokości 1,1 i 0,1 m, co zwykle oceniane jest negatywnie przez użytkowników pomieszczeń.

Stosując wentylację wyporową, uzyskuje się wysoką efektywność systemów wentylacyjnych, tzn. możliwie najniższe zanieczyszczenie powietrza w połączeniu z optymalnym komfortem cieplnym w obszarach pracy i strefie przebywania ludzi (SPL).

   26.11.2012

Komentarze

(1)
Daniel | 15.03.2019, 11:41

Zaopatrzyłem się w nawiewniki okienne z jednego prostego powodu. Dmuchało mi z kratki wentylacyjnej. Za szczelna stolarka okienna i ciąg się odwrócił. Dopiero później czytałem że nawiewniki mają też inne zalety. Kupiłem nawiewniki higrosterowane marki Brevis i jestem z nich zadowolony :)

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl