Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nawiewniki powietrza w wentylacji i klimatyzacji

Air inlets in ventilation and air conditioning
Nawiewnik fotelowy
Nawiewnik fotelowy
Swegon

W pomieszczeniu obsługiwanym przez wentylację i klimatyzację ze scentralizowanym przygotowaniem powietrza jedynymi widocznymi dla użytkowników elementami instalacji są nawiewniki i wywiewniki powietrza.

Nawiewnik powietrza zgodnie z definicją zamieszczoną w normie PN-EN 12792:2006 [5] to uzbrojony otwór, przez który powietrze dopływa do obsługiwanego pomieszczenia. Jego konstrukcja ma zapewnić utrzymanie określonych warunków komfortu w zakresie temperatury, prędkości, wilgotności powietrza i poziomu dźwięku w strefie przebywania ludzi. Natomiast wywiewnik to urządzenie, przez które powietrze opuszcza obsługiwane pomieszczenie.

Pojęciem nierozerwalnie związanym z nawiewnikami, wywiewnikami i ich pracą jest tzw. rozdział powietrza, czyli rozprowadzenie powietrza w sposób zapewniający określone warunki, takie jak wielkość wymiany powietrza, ciśnienie, czystość, temperatura, wilgotność, prędkość powietrza i poziom dźwięku, w określonej strefie tego pomieszczenia, osiągane zazwyczaj za pomocą nawiewników i wywiewników, które tworzą wspólnie granice między obsługiwanym pomieszczeniem i systemem rozprowadzenia powietrza [5].

Przeczytaj: Co warto wiedzieć o wentylacji higrosterowanej >>

Projektant, rozważając wybór metody rozdziału powietrza w pomieszczeniu, powinien uwzględnić oprócz konieczności zapewnienia oczekiwanych parametrów w strefie przebywania użytkowników także efektywność wentylacji, uznawaną za miarę stopnia, w jakim usuwane są zanieczyszczenia [11].

Rodzaje przepływu powietrza

Dla budynków użyteczności publicznej, zwanych komfortowymi, rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje przepływów powietrza w pomieszczeniach warunkujące dobór odpowiedniego nawiewnika powietrza: przepływ mieszający i przepływ wyporowy.

Zadaniem przepływu mieszającego jest możliwie szybkie i równomierne rozcieńczenie zanieczyszczeń w całej kubaturze pomieszczenia i szybkie ich z niego usunięcie. Powietrze nawiewane jest z dość znaczną prędkością, czego skutkiem jest wprawienie w ruch praktycznie całego powietrza w pomieszczeniu.

W takim rozwiązaniu wentylacji nie występuje stratyfikacja warstw powietrza, ale uzyskuje się w miarę jednorodne stężenia zanieczyszczeń powietrza i wartości temperatury. W odróżnieniu od wentylacji wyporowej wentylacja mieszająca stosowana jest zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania, a wentylacji podlega całe pomieszczenie.

Przeczytaj: Organizacja wymiany powietrza >>

W obiektach użyteczności publicznej w trakcie pracy wentylacji wyporowej powietrze o temperaturze niższej od temperatury powietrza wewnętrznego nawiewane jest z niską prędkością na poziomie podłogi (w obiektach produkcyjnych i przemysłowych stosuje się inne rodzaje nawiewników wyporowych – usytuowane nad stanowiskiem pracy z nawiewem nad głowami pracowników) w sposób niskoburzliwy. W obiektach produkcyjnych i przemysłowych stosuje się inne rodzaje nawiewników wyporowych – usytuowane nad stanowiskami pracy z nawiewem nad głowami pracowników.

Realizując przepływ wyporowy powietrza, celowo wytwarza się w pomieszczeniu dwie strefy: o czystym powietrzu, znajdującą się w dolnej części pomieszczenia, i o powietrzu zanieczyszczonym – w górnej części. Wysokość strefy czystej, określana od poziomu podłogi, wynika z założeń projektowych dotyczących sposobu przebywania i pracy ludzi – w pozycji siedzącej (wysokość strefy 1,1 m) lub stojącej (1,8 m). W rzeczywistości tylko w tej strefie zapewnia się warunki komfortu, co powoduje zmniejszenie dostarczanej ilości energii chłodniczej w porównaniu z wentylacją mieszającą.

Uzdatnione powietrze wtłaczane jest z niewielką prędkością do dolnej części pomieszczenia, a następnie rozprzestrzenia się tuż nad poziomem podłogi, tworząc efekt tzw. zimnego jeziora. Po natrafieniu na źródła ciepła powietrze ulega ogrzaniu i unosi się do górnej części pomieszczenia wraz ze znajdującymi się w nim zanieczyszczeniami.

W ostatniej fazie procesu ciepłe i zanieczyszczone powietrze jest usuwane z górnej części pomieszczenia przez odrębną instalację wyciągową [10]. Tym samym pojawia się w pomieszczeniu stratyfikacja zarówno stężenia zanieczyszczeń (im warstwa powietrza położona jest wyżej nad podłogą, tym większe będzie stężenie zanieczyszczeń jako konsekwencja wypierającego przepływu powietrza rozpoczynającego się od poziomu podłogi), jak i temperatury powietrza.

Skorzystaj: Rozporządzenie ws. warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Tekst ujednolicony >>

Skutkiem tego jest ograniczenie mieszania się zanieczyszczonego powietrza z czystym nawiewanym przez nawiewnik i w rezultacie niska koncentracja zanieczyszczeń w strefie pracy. Wadą jest możliwość powstania (przy dużych zyskach ciepła w pomieszczeniu) znacznej pionowej różnicy temperatury (gradientu) na wysokości 1,1 i 0,1 m, co zwykle oceniane jest negatywnie przez użytkowników pomieszczeń.

Stosując wentylację wyporową, uzyskuje się wysoką efektywność systemów wentylacyjnych, tzn. możliwie najniższe zanieczyszczenie powietrza w połączeniu z optymalnym komfortem cieplnym w obszarach pracy i strefie przebywania ludzi (SPL).

   26.11.2012

Komentarze

(1)
Daniel | 15.03.2019, 11:41

Zaopatrzyłem się w nawiewniki okienne z jednego prostego powodu. Dmuchało mi z kratki wentylacyjnej. Za szczelna stolarka okienna i ciąg się odwrócił. Dopiero później czytałem że nawiewniki mają też inne zalety. Kupiłem nawiewniki higrosterowane marki Brevis i jestem z nich zadowolony :)

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl