RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawiewniki powietrza w wentylacji i klimatyzacji

Air inlets in ventilation and air conditioning

Nawiewnik fotelowy
Swegon

Nawiewnik fotelowy


Swegon

W pomieszczeniu obsługiwanym przez wentylację i klimatyzację ze scentralizowanym przygotowaniem powietrza jedynymi widocznymi dla użytkowników elementami instalacji są nawiewniki i wywiewniki powietrza.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Nawiewnik powietrza zgodnie z definicją zamieszczoną w normie PN-EN 12792:2006 [5] to uzbrojony otwór, przez który powietrze dopływa do obsługiwanego pomieszczenia. Jego konstrukcja ma zapewnić utrzymanie określonych warunków komfortu w zakresie temperatury, prędkości, wilgotności powietrza i poziomu dźwięku w strefie przebywania ludzi. Natomiast wywiewnik to urządzenie, przez które powietrze opuszcza obsługiwane pomieszczenie.

Pojęciem nierozerwalnie związanym z nawiewnikami, wywiewnikami i ich pracą jest tzw. rozdział powietrza, czyli rozprowadzenie powietrza w sposób zapewniający określone warunki, takie jak wielkość wymiany powietrza, ciśnienie, czystość, temperatura, wilgotność, prędkość powietrza i poziom dźwięku, w określonej strefie tego pomieszczenia, osiągane zazwyczaj za pomocą nawiewników i wywiewników, które tworzą wspólnie granice między obsługiwanym pomieszczeniem i systemem rozprowadzenia powietrza [5].

Projektant, rozważając wybór metody rozdziału powietrza w pomieszczeniu, powinien uwzględnić oprócz konieczności zapewnienia oczekiwanych parametrów w strefie przebywania użytkowników także efektywność wentylacji, uznawaną za miarę stopnia, w jakim usuwane są zanieczyszczenia [11].

Rodzaje przepływu powietrza

Dla budynków użyteczności publicznej, zwanych komfortowymi, rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje przepływów powietrza w pomieszczeniach warunkujące dobór odpowiedniego nawiewnika powietrza: przepływ mieszający i przepływ wyporowy.

Zadaniem przepływu mieszającego jest możliwie szybkie i równomierne rozcieńczenie zanieczyszczeń w całej kubaturze pomieszczenia i szybkie ich z niego usunięcie. Powietrze nawiewane jest z dość znaczną prędkością, czego skutkiem jest wprawienie w ruch praktycznie całego powietrza w pomieszczeniu.

W takim rozwiązaniu wentylacji nie występuje stratyfikacja warstw powietrza, ale uzyskuje się w miarę jednorodne stężenia zanieczyszczeń powietrza i wartości temperatury. W odróżnieniu od wentylacji wyporowej wentylacja mieszająca stosowana jest zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania, a wentylacji podlega całe pomieszczenie.

W obiektach użyteczności publicznej w trakcie pracy wentylacji wyporowej powietrze o temperaturze niższej od temperatury powietrza wewnętrznego nawiewane jest z niską prędkością na poziomie podłogi (w obiektach produkcyjnych i przemysłowych stosuje się inne rodzaje nawiewników wyporowych – usytuowane nad stanowiskiem pracy z nawiewem nad głowami pracowników) w sposób niskoburzliwy. W obiektach produkcyjnych i przemysłowych stosuje się inne rodzaje nawiewników wyporowych – usytuowane nad stanowiskami pracy z nawiewem nad głowami pracowników.

Realizując przepływ wyporowy powietrza, celowo wytwarza się w pomieszczeniu dwie strefy: o czystym powietrzu, znajdującą się w dolnej części pomieszczenia, i o powietrzu zanieczyszczonym – w górnej części. Wysokość strefy czystej, określana od poziomu podłogi, wynika z założeń projektowych dotyczących sposobu przebywania i pracy ludzi – w pozycji siedzącej (wysokość strefy 1,1 m) lub stojącej (1,8 m). W rzeczywistości tylko w tej strefie zapewnia się warunki komfortu, co powoduje zmniejszenie dostarczanej ilości energii chłodniczej w porównaniu z wentylacją mieszającą.

Uzdatnione powietrze wtłaczane jest z niewielką prędkością do dolnej części pomieszczenia, a następnie rozprzestrzenia się tuż nad poziomem podłogi, tworząc efekt tzw. zimnego jeziora. Po natrafieniu na źródła ciepła powietrze ulega ogrzaniu i unosi się do górnej części pomieszczenia wraz ze znajdującymi się w nim zanieczyszczeniami.

W ostatniej fazie procesu ciepłe i zanieczyszczone powietrze jest usuwane z górnej części pomieszczenia przez odrębną instalację wyciągową [10]. Tym samym pojawia się w pomieszczeniu stratyfikacja zarówno stężenia zanieczyszczeń (im warstwa powietrza położona jest wyżej nad podłogą, tym większe będzie stężenie zanieczyszczeń jako konsekwencja wypierającego przepływu powietrza rozpoczynającego się od poziomu podłogi), jak i temperatury powietrza.

Skutkiem tego jest ograniczenie mieszania się zanieczyszczonego powietrza z czystym nawiewanym przez nawiewnik i w rezultacie niska koncentracja zanieczyszczeń w strefie pracy. Wadą jest możliwość powstania (przy dużych zyskach ciepła w pomieszczeniu) znacznej pionowej różnicy temperatury (gradientu) na wysokości 1,1 i 0,1 m, co zwykle oceniane jest negatywnie przez użytkowników pomieszczeń.

Stosując wentylację wyporową, uzyskuje się wysoką efektywność systemów wentylacyjnych, tzn. możliwie najniższe zanieczyszczenie powietrza w połączeniu z optymalnym komfortem cieplnym w obszarach pracy i strefie przebywania ludzi (SPL).

Trzeci rodzaj przepływu, zwany zazwyczaj laminarnym (choć preferowana w normie PN-EN 14644-4 [7] nazwa to przepływ jednokierunkowy) jest wykorzystywany w specjalistycznych obiektach o wysokich wymaganiach dotyczących czystości powietrza (np. sale operacyjne w szpitalach, pomieszczenia czyste w zakładach produkcyjnych).

W tym przypadku stosuje się inne, specjalistyczne nawiewniki, zapewniające równomierny wypływ powietrza w sposób tłokowy, w postaci równoległych strug w kierunku obszaru chronionego. Należy zaznaczyć, że w praktyce nie jest możliwe uzyskanie idealnego przepływu laminarnego, dlatego też stosuje się często nazwę przepływ quasi-laminarny.

Efektywność wentylacji

Efektywność wentylacji jest ściśle związana z jej rodzajem (mieszająca lub wyporowa) i wzajemnym rozmieszczeniem nawiewników i wywiewników w pomieszczeniu. Za pomocą tego terminu opisywana jest relacja pomiędzy stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu nawiewanym do pomieszczenia a ich stężeniem w powietrzu wywiewanym i wewnętrznym w strefie oddychania ludzi, znajdującej się wewnątrz ich strefy przebywania. Z tego powodu efektywność wentylacji zwana jest często efektywnością usuwania zanieczyszczeń [6].

W zależności od rodzaju wentylacji, a w przypadku wentylacji mieszającej zależnie od kierunku wypływu powietrza z nawiewnika  (pionowy lub poziomy) oraz różnicy temperatury powietrza nawiewanego wewnętrznego w SPL uzyskuje się różne wartości efektywności wentylacji, zamieszczone w tab. 1. Wartość efektywności wentylacji określa się w oparciu o zależność [6]:

gdzie:

eV – efektywność wentylacji,

CWYW – stężenie zanieczyszczeń w powietrzu wywiewanym [mg/m3],

CWEW – stężenie zanieczyszczeń w wewnętrznym powietrzu (w strefie oddychania znajdującej się w strefie przebywania ludzi) [mg/m3],

CNAW – stężenie zanieczyszczeń w powietrzu nawiewanym [mg/m3].

Wartość tego wskaźnika zależy od rozdziału powietrza, lokalizacji i rodzaju źródeł zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Efektywność może być inna dla różnych zanieczyszczeń. W przypadku całkowitego wymieszania powietrza i zanieczyszczeń wartość wskaźnika wynosi 1,0.

Na podstawie przykładowych rozwiązań rozdziału powietrza przedstawionych w tabeli 1 można zauważyć, że najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja wyporowa doprowadzająca do pomieszczenia powietrze o temperaturze niższej od temperatury powietrza wewnętrznego. Wówczas efektywność według informacji zamieszczonych w [6] może być nawet wyższa od 2,0 (wartości maksymalnej podanej w tab. 1).

Przykładowe wielkości efektywności wentylacji dla wentylacji mieszającej i wyporowej

Tabela 1. Przykładowe wielkości efektywności wentylacji dla wentylacji mieszającej i wyporowej

Lokalizacja nawiewników powietrza

Wybór odpowiedniego miejsca zamontowania nawiewników i ich liczba to elementy istotnie wpływające na poprawny rozpływ powietrza w pomieszczeniu, czyli jego właściwą wentylację. Na projekt rozmieszczenia nawiewników wpływ mają: kształt i wysokość pomieszczenia, jego przewidywane wyposażenie, lokalizacja drzwi i okien, elementy konstrukcyjne oraz oświetlenie, które mogłyby zakłócić prawidłowy i bezkolizyjny przepływ strumienia powietrza od nawiewnika do strefy przebywania ludzi i dalej – aż do ich strefy oddychania.

Rodzaje nawiewników powietrza i ich charakterystyka

 

Wentylacja mieszająca

 

Parametry charakteryzujące nawiewniki

Do parametrów pracy nawiewników w wentylacji mieszającej zalicza się:

  • strumień powietrza nawiewanego (objętościowy lub masowy),
  • temperaturę powietrza nawiewanego,
  • różnicę temperatury pomiędzy powietrzem w pomieszczeniu a powietrzem nawiewanym,
  • zasięg strugi powietrza nawiewanego,
  • prędkość efektywną wypływu powietrza z nawiewnika,
  • prędkość zamierania określaną w nawiewanej strudze powietrza,
  • prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi,
  • ugięcie strugi nawiewanej,
  • stopień indukcji powietrza z pomieszczenia,
  • stratę ciśnienia powietrza podczas przepływu przez nawiewnik,
  • poziom mocy akustycznej nawiewnika.

Klasyfikacja nawiewników

Klasyfikację można przeprowadzić w zależności od rodzaju wentylacji i jej zakresu (ogólna czy indywidualna) oraz lokalizacji nawiewników.

W wentylacji mieszającej ogarniającej całe pomieszczenie (w odróżnieniu od nawiewników miejscowych – indywidualnych) stosuje się następujące rodzaje nawiewników, zależnie od miejsca ich zamontowania:

  • sufitowe,
  • ścienne:
    - z tzw. oddziaływaniem sufitu (gdy odległość górnej krawędzi kratki od sufitu £  0,3 m, pojawia się efekt Coandy, czyli zjawisko przylepiania się strumienia w wyniku podciśnienia, przez co następuje wydłużenie strumienia powietrza nawiewanego) [2],
    - bez oddziaływania sufitu (odległość ³  0,8 m) [2],
    - podestowe,
    - podłogowe.

W wentylacji indywidualnej stosowane są nawiewniki fotelowe i biurkowe. Nawiewniki fotelowe mogą być montowane w nogach fotela lub w podgłówku, z nawiewem powietrza w kierunku twarzy widza z niżej usytuowanego rzędu foteli. Przykładowym nawiewnikiem fotelowym może być produkt o średnicy 100 mm stanowiący część podstawy („nogi”) zamontowanego na stałe fotela w sali teatralnej czy widowiskowej [13].

Charakteryzuje się stosunkowo małymi oporami przepływu powietrza, rzędu 5 Pa przy przepływie ok. 45 m3/h. Nawiew realizowany jest przez powierzchnię perforowaną w kierunku nóg osoby siedzącej na fotelu. Przy takim rozwiązaniu mimo indywidualnego nawiewu powietrza w kierunku widza nie ma on możliwości regulacji parametrów pracy nawiewnika.

Inaczej dzieje się w przypadku nawiewników stanowiskowych (wmontowanych w blat biurka lub znajdujących się nad monitorem komputera) z indywidualną regulacją, czyli rzeczywiście służących do indywidualnego kształtowania środowiska powietrznego bezpośrednio otaczającego człowieka.

Zapewniają one dopływ czystego powietrza do strefy oddychania użytkownika o parametrach oraz ilości zależnych od jego oczekiwań w konkretnym momencie, faktycznie zatem realizowana jest idea wentylacji indywidualnej lub personalnej (ang. personalized ventilation – PV). Takie rozwiązanie gwarantuje indywidualizację parametrów powietrza na stanowisku pracy.

Nawiewniki indywidualne są montowane w najbliższym sąsiedztwie stanowisk pracy w ilości równej liczbie pracowników. Pozostałą część pomieszczenia należy wentylować z wykorzystaniem ogólnej wentylacji mieszającej lub wyporowej w celu zapewnienia właściwych warunków osobom tam przebywającym. W tabeli 2 zamieszczono wybrane informacje dotyczące nawiewników powietrza stosowanych w wentylacji mieszającej uzyskane na podstawie kart katalogowych [2].

Poza wymienionymi w tab. 2 rodzajami nawiewników w obiektach wielkokubaturowych stosowane są dysze nawiewne i nawiewniki wirowe o długim zasięgu strumienia powietrza. Mogą być one także wykorzystywane do zastosowań specjalnych – oprócz obiektów produkcyjnych i przemysłowych, obiektów sportowych i audytoriów dysze dalekiego zasięgu bardzo dobrze sprawdzają się np. w studiach nagraniowych ze względu na swoją cichą pracę.

Nawiewniki powietrza dla wentylacji mieszającej w obiektach komfortowych i ich charakterystyka

Tabela 2. Nawiewniki powietrza dla wentylacji mieszającej w obiektach komfortowych i ich charakterystyka

Wentylacja wyporowa

 

Parametry charakteryzujące nawiewniki

Do parametrów opisujących działanie nawiewników wyporowych należą:

  • prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi,
  • prędkość efektywna nawiewu,
  • temperatura powietrza nawiewanego,
  • zasięg strumienia powietrza,
  • strefa oddziaływania,
  • stratyfikacja temperatury powietrza (tzw. gradient).

Istotnym parametrem charakteryzującym pracę wentylacji wyporowej jest, rzadko uwzględniana przy projektowaniu wentylacji mieszającej w pomieszczeniach komfortowych o typowej wysokości, temperatura powietrza usuwanego z pomieszczenia, wyższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu nawet o 9 K.

Zgodnie z zasadą działania tego typu wentylacji o funkcji chłodzenia strugi powietrza nawiewanego chłodniejsze od powietrza w pomieszczeniu, ścielą się nad podłogą, dopóki nie napotkają źródła ciepła (np. człowieka lub emitującego ciepło urządzenia). Wówczas w sposób konwekcyjny strumienie powietrza unoszą się ku górze.

Elementy wywiewne powinny być umieszczone w górnej części pomieszczenia. Efektywność instalacji zwiększa się, gdy wywiewniki umieszczane są w pobliżu źródeł ciepła [10].

Ze względu na nawiew chłodnego powietrza w pomieszczeniu w okolicy nawiewnika wyodrębnia się strefa o niekomfortowych parametrach powietrza, zwana strefą oddziaływania strumienia powietrza (strefą bezpośrednią). Jest to obszar, który nie powinien być na stałe zajmowany przez ludzi.

W przypadku projektowania wentylacji wyporowej zakładane (obliczone) zyski ciepła w pomieszczeniu w przeliczeniu na powierzchnię podłogi nie powinny przekroczyć 30–50 W/m2 [12]. W tabeli 3 zamieszczono zalecane parametry powietrza dla wentylacji wyporowej w zależności od przeznaczenia obsługiwanego pomieszczenia (komfortowe lub przemysłowe).

Zgodnie z normą PN-EN ISO 7730:2006 [9] dla zapewnienia komfortu użytkownikom średnia prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi nie powinna przekroczyć 0,25 m/s w okresie letnim. Według PN-78/B-03421 [4] dla pracy lekkiej wykonywanej w okresie letnim maksymalna prędkość w strefie przebywania nie powinna przekraczać 0,3 m/s. W praktyce projektowej często przyjmowaną wartością jest 0,2 m/s.

Budowa nawiewników i ich rodzaje

Nawiewniki wyporowe ze względu na nawiewanie powietrza z niską prędkością (w porównaniu z wentylacją mieszającą) muszą charakteryzować się dużymi powierzchniami płaszczyzny wypływu powietrza. Jednocześnie muszą być tak skonstruowane, by zachowana była jednakowa prędkość efektywna powietrza w każdym punkcie płaszczyzny nawiewnej.

Podstawowymi elementami nawiewników wyporowych są [10]:

  • duża skrzynka rozprężna z elementami do równomiernego rozprowadzenia powietrza,
  • osłona maskująca nawiewnik,
  • powierzchnia wypływu powietrza: blachy perforowane, włókniny lub tworzywo piankowe,
  • cokół montażowy.

Nawiewniki wyporowe wykonywane są najczęściej jako:

  • wolnostojące cylindryczne lub prostopadłościenne,
  • półcylindryczne przylegające do ściany pomieszczenia,
  • ćwierćcylindryczne i trójkątne w przekroju – do montażu w narożnikach pomieszczenia,
  • płaskie – do montażu w ścianach, tak aby od strony pomieszczenia widoczna była tylko powierzchnia wypływu powietrza.

Kontrola prawidłowego nawiewu powietrza do strefy przebywania ludzi

W celu sprawdzenia poprawności pracy instalacji nawiewnej i wywiewnej w zakresie rozdziału powietrza, wielkości strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego oraz parametrów powietrza wewnętrznego, takich jak prędkość powietrza oraz jego temperatura, można wykonać pomiary wskazane w normie PN-EN 15726:2011 [8].

Norma ta odnosi się do pomiarów wybranych parametrów komfortu cieplnego i akustycznego w pomieszczeniach. Można ją stosować podczas pomiarów na placu budowy lub podczas pomiarów laboratoryjnych w skali rzeczywistej. Norma dotyczy systemów wentylacji lub klimatyzacji zaprojektowanych w celu zapewnienia warunków komfortu w budynkach. Nie stosuje się jej w przypadku systemów służących do kontroli procesów przemysłowych lub innych procesów wymagających specjalnego środowiska.

W celu określenia parametrów powietrza zgodnie z wymaganiami wskazanymi w [8] pomiary należy wykonać w warunkach zwanych rzeczywistymi, czyli tymi, dla których projektant określił strumień powietrza wentylacyjnego, opierając się na założeniach projektowych dotyczących źródeł zysków ciepła i wilgoci oraz ich wielkości. Pomiary należy rozpocząć przynajmniej po godzinie od rozpoczęcia normalnego użytkowania pomieszczenia, tak aby możliwe było uzyskanie w miarę ustabilizowanych wartości parametrów wewnętrznych.

W przypadku pomieszczeń o znacznej powierzchni planując badania, należy określić lokalizację punktów pomiarowych, dzieląc pomieszczenie na obszary o powierzchni podłogi nieprzekraczającej 20 m2. Wewnątrz tak wybranego obszaru powinien znajdować się przynajmniej jeden punkt pomiarowy (zazwyczaj jest ich więcej). Pomiary wykonywane są na wysokości 1,1 m nad powierzchnią podłogi.

W normie [8] wyszczególniono dwa warianty pomiarów:

  • o ograniczonym zakresie, nazwane ogólnymi,
  • rozszerzone, bardziej szczegółowo uwzględniające parametry środowiska wewnętrznego – badania te wykonywane są po określeniu wartości wskazanych w wariancie ogólnym.

Badania, które należy wykonać na etapie przeprowadzania pomiarów ogólnych, to wizualizacja przepływu powietrza z zastosowaniem dymu z wytwornicy oraz pomiar temperatury powietrza w wyznaczonych punktach. Podczas przeprowadzania szczegółowych badań należy jeszcze wykonać pomiar wielkości strumienia objętości powietrza nawiewanego do pomieszczenia oraz (opcjonalnie przy dodatkowo rozszerzonym zakresie pomiarów) pomiar wielkości strumienia objętości powietrza usuwanego z pomieszczenia.

W przypadku gdy zmierzone wielkości strumieni powietrza różnią się od zaprojektowanych, dopiero po wyregulowaniu instalacji można przystąpić do dalszych pomiarów – prędkości oraz temperatury powietrza. Jako dodatkowy pomiar, istotny dla oceny komfortu cieplnego w pomieszczeniu, można wykonać badanie asymetrii promieniowania cieplnego oraz efektywności wentylacji (wzór przedstawiony wcześniej) [1].

Metody wykonywania pomiarów prędkości powietrza w pomieszczeniu i liczba punktów pomiarowych będą się różnić w zależności od typu i lokalizacji nawiewników i wywiewników. Pomiary wykonuje się na trzech wysokościach (0,1; 0,6 i 1,1 m dla pracowników siedzących oraz 0,1; 1,1 i 1,7 m dla osób stojących). Minimalna odległość pomiędzy sąsiednimi punktami pomiarowymi wynosi 2,0 m. Pomiar temperatury powietrza przeprowadza się w tych samych lokalizacjach co pomiar prędkości powietrza.

Literatura

  1. Bogdan A., Pomiar parametrów powietrza w strefie przebywania ludzi wg PN-EN 15726, „Chłodnictwo & Klimatyzacja” nr 5/2012.
  2. Nawiewniki powietrza, www.trox.pl.
  3. Nawiewniki wyporowe, karta katalogowa, Trox.
  4. PN-B-03421:1978 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi.
  5. PN-EN 12792:2006 Wentylacja budynków. Symbole, terminologia i oznaczenia na rysunkach.
  6. PN-EN 13779:2008 Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.
  7. PN-EN ISO 14644-4:2006 Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska o kontrolowanej czystości powietrza. Część 4: Projekt, budowa i rozruch.
  8. PN-EN 15726:2011 Wentylacja budynków. Rozdział powietrza. Pomiary w strefie przebywania ludzi klimatyzowanych/wentylowanych pomieszczeń, mające na celu ocenę warunków cieplnych i akustycznych (oryg.).
  9. PN-EN ISO 7730:2006 Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczania wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego (oryg.).
  10. Poradnik wentylacji wyporowej, Gryfin.
  11. Teoria, Swegon.
  12. www.smay.pl.
  13. www.swegon.pl.
  14. Malicki M., Wentylacja i klimatyzacja, PWN, Warszawa 1980.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Daniel Daniel, 15.03.2019r., 11:41:02 Zaopatrzyłem się w nawiewniki okienne z jednego prostego powodu. Dmuchało mi z kratki wentylacyjnej. Za szczelna stolarka okienna i ciąg się odwrócił. Dopiero później czytałem że nawiewniki mają też inne zalety. Kupiłem nawiewniki higrosterowane marki Brevis i jestem z nich zadowolony :)

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Iryna Sukholova, Mariana Kasynets, Orest Voznyak Matematyczne modelowanie rozprowadzania powietrza za pomocą nawiewników liniowych

Matematyczne modelowanie rozprowadzania powietrza za pomocą nawiewników liniowych Matematyczne modelowanie rozprowadzania powietrza za pomocą nawiewników liniowych

Od warunków pracy w pomieszczeniach produkcyjnych zależy jej wydajność. Na komfort pracowników wpływają nie tylko parametry higieniczne, ale także temperatura i prędkość nawiewanego strumienia powietrza....

Od warunków pracy w pomieszczeniach produkcyjnych zależy jej wydajność. Na komfort pracowników wpływają nie tylko parametry higieniczne, ale także temperatura i prędkość nawiewanego strumienia powietrza. Szczególnie w małych pomieszczeniach produkcyjnych wymaga to zastosowania odpowiednich elementów nawiewnych, tak aby uzyskać sprawną i zmienną wymianę powietrza, a jednocześnie zachować wysoki komfort pracy.

Redakcja RI news Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja pojawi się ponad 170 wystawców

Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja pojawi się ponad 170 wystawców Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja pojawi się ponad 170 wystawców

Już 3 i 4 marca w Warszawie odbędzie się kolejna edycja największych w Polsce targów FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA. Specjalistyczna impreza skierowana jest wyłącznie do profesjonalistów - projektantów,...

Już 3 i 4 marca w Warszawie odbędzie się kolejna edycja największych w Polsce targów FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA. Specjalistyczna impreza skierowana jest wyłącznie do profesjonalistów - projektantów, instalatorów i użytkowników instalacji. Zgromadzi ponad 170 wystawców, którzy na powierzchni 10 000 m2 zaprezentują swoją ofertę. W tegorocznej edycji będą obecni się nie tylko liderzy polskiego rynku, ale także wystawcy z Turcji, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Czech, Szwajcarii.

Redakcja RI Nowy katalog produktów marki Midea

Nowy katalog produktów marki Midea Nowy katalog produktów marki Midea

Firma Zymetric - generalny przedstawiciel marki Midea w Polsce - przedstawia nowy katalog i cennik systemów klimatyzacji.

Firma Zymetric - generalny przedstawiciel marki Midea w Polsce - przedstawia nowy katalog i cennik systemów klimatyzacji.

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.