Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Inżynier – zawód poszukiwany

prof. Krzysztof Wojdyga, nowy dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej
prof. Krzysztof Wojdyga, nowy dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej
JK

Jerzy Kosieradzki rozmawia z prof. Krzysztofem Wojdygą, nowym dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

  • Czy w Pana ocenie zainteresowanie studiami technicznymi zwiększa się, czy raczej spada?

Z pewnością popularność studiów rośnie, a mimo to w tym roku akademickim naukę na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej rozpoczęło 440 osób, podczas gdy w ubiegłym roku 540. Z liczbą studentów wiąże się ministerialna dotacja, zatem wydawałoby się, że im więcej chętnych, tym lepiej dla uczelni. Niestety, większa liczba studentów to również większe koszty. Musimy więc tak manewrować, aby te wpływy i wydatki zrównoważyć.

Oczywiście sytuacja, gdy jest więcej chętnych niż miejsc na uczelni, ma też dobre strony. Możemy przyjąć studentów o wyższym poziomie wiedzy, co wyraźnie procentuje podczas późniejszej pracy dydaktycznej. Podczas studiów technicznych przekazujemy zarówno wiedzę ogólną, jak i zawodową.

W latach poprzednich, kiedy na egzaminie maturalnym nie zdawano matematyki, musieliśmy uczyć studentów tego, co powinni opanować już w szkole średniej – wpływało to niekorzystnie na poziom nauczania. Fakt, że matematyka wróciła na maturę, daje się już zauważyć.

  • A czy studia dobrze przygotowują inżynierów do późniejszej pracy, także za gra­nicą?

Na Wydziale oferujemy kilka specjalności, trzy z nich są czysto inżynierskie i ich absolwenci mają w zasadzie zagwarantowaną pracę. Pierwsza z tych specjalizacji obejmuje ogrzewnictwo, ciepłownictwo, wentylację, klimatyzację i gazownictwo, druga to instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, a trzecia, bardzo popularna, to budownictwo wodne.

Oprócz tego na kierunku ochrona środowiska proponujemy takie specjalności, jak ochrona powietrza, ochrona wód powierzchniowych i ochrona gleby. Po tym kierunku jest trochę trudniej o zatrudnienie, ale najlepsi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Wielu z nich podejmuje też studia podyplomowe lub studia niestacjonarne na kierunkach inżynierskich. Po ich ukończeniu mogą ubiegać się o uprawnienia do projektowania i nadzoru budowlanego.

Inżynieria środowiska to bardzo pojemne zagadnienie i kierunki z nią związane znaleźć można nie tylko na politechnikach, ale i na uniwersytetach czy akademiach rolniczych.

  • Dużo się mówi o tym, że inżynieria środowiska powinna w większym stopniu ­nawiązywać do programów nauczania dawnych wydziałów inżynierii sanitarnej i wodnej.

Ja także uważam, że powinniśmy w jakimś stopniu wrócić do programów kształcących inżynierów z tamtych czasów, jednak wymagania rynku pracy są teraz inne niż 40 czy 20 lat temu. Zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zwiększenie roli kierunków inżynierskich, bo takie jest zapotrzebowanie rynku. Zrobimy to na pewno, ale jeszcze nie w tym roku.

   29.11.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl