RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Inżynier – zawód poszukiwany

prof. Krzysztof Wojdyga
Fot. JK

prof. Krzysztof Wojdyga


Fot. JK

Jerzy Kosieradzki rozmawia z prof. Krzysztofem Wojdygą, nowym dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Zobacz także

prof. dr inż. Paweł Wargocki Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Paweł Lachman, Waldemar Joniec Rynek pomp ciepła i jego perspektywy

Rynek pomp ciepła i jego perspektywy Rynek pomp ciepła i jego perspektywy

Moim zdaniem podwojenie produkcji nastąpi już w 2–3 lata – opieram się na informacjach na temat inwestycji firm w nowe linie produkcyjne i fabryki. Prawdopodobnie już w 2025 r. produkowanych będzie więcej...

Moim zdaniem podwojenie produkcji nastąpi już w 2–3 lata – opieram się na informacjach na temat inwestycji firm w nowe linie produkcyjne i fabryki. Prawdopodobnie już w 2025 r. produkowanych będzie więcej pomp ciepła niż kotłów gazowych – mówi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC, w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym Rynku Instalacyjnego.

Waldemar Joniec news Rodzinne firmy są nie tylko solidne, ale i innowacyjne

Rodzinne firmy są nie tylko solidne, ale i innowacyjne Rodzinne firmy są nie tylko solidne, ale i innowacyjne

Dla mnie zawsze kluczowe jest, żeby użytkownik nie musiał się niepokoić o żywotność i niezawodność swojego urządzenia. Dlatego priorytetem jest dla nas jakość urządzeń, a nie ich cena – mówi Sebastian...

Dla mnie zawsze kluczowe jest, żeby użytkownik nie musiał się niepokoić o żywotność i niezawodność swojego urządzenia. Dlatego priorytetem jest dla nas jakość urządzeń, a nie ich cena – mówi Sebastian Koczara, dyrektor zarządzający marki Pedrollo, w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym Rynku Instalacyjnego.

  • Czy w Pana ocenie zainteresowanie studiami technicznymi zwiększa się, czy raczej spada?

Z pewnością popularność studiów rośnie, a mimo to w tym roku akademickim naukę na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej rozpoczęło 440 osób, podczas gdy w ubiegłym roku 540. Z liczbą studentów wiąże się ministerialna dotacja, zatem wydawałoby się, że im więcej chętnych, tym lepiej dla uczelni. Niestety, większa liczba studentów to również większe koszty. Musimy więc tak manewrować, aby te wpływy i wydatki zrównoważyć.

Oczywiście sytuacja, gdy jest więcej chętnych niż miejsc na uczelni, ma też dobre strony. Możemy przyjąć studentów o wyższym poziomie wiedzy, co wyraźnie procentuje podczas późniejszej pracy dydaktycznej. Podczas studiów technicznych przekazujemy zarówno wiedzę ogólną, jak i zawodową.

W latach poprzednich, kiedy na egzaminie maturalnym nie zdawano matematyki, musieliśmy uczyć studentów tego, co powinni opanować już w szkole średniej – wpływało to niekorzystnie na poziom nauczania. Fakt, że matematyka wróciła na maturę, daje się już zauważyć.

  • A czy studia dobrze przygotowują inżynierów do późniejszej pracy, także za gra­nicą?

Na Wydziale oferujemy kilka specjalności, trzy z nich są czysto inżynierskie i ich absolwenci mają w zasadzie zagwarantowaną pracę. Pierwsza z tych specjalizacji obejmuje ogrzewnictwo, ciepłownictwo, wentylację, klimatyzację i gazownictwo, druga to instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, a trzecia, bardzo popularna, to budownictwo wodne.

Oprócz tego na kierunku ochrona środowiska proponujemy takie specjalności, jak ochrona powietrza, ochrona wód powierzchniowych i ochrona gleby. Po tym kierunku jest trochę trudniej o zatrudnienie, ale najlepsi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Wielu z nich podejmuje też studia podyplomowe lub studia niestacjonarne na kierunkach inżynierskich. Po ich ukończeniu mogą ubiegać się o uprawnienia do projektowania i nadzoru budowlanego.

Inżynieria środowiska to bardzo pojemne zagadnienie i kierunki z nią związane znaleźć można nie tylko na politechnikach, ale i na uniwersytetach czy akademiach rolniczych.

  • Dużo się mówi o tym, że inżynieria środowiska powinna w większym stopniu ­nawiązywać do programów nauczania dawnych wydziałów inżynierii sanitarnej i wodnej.

Ja także uważam, że powinniśmy w jakimś stopniu wrócić do programów kształcących inżynierów z tamtych czasów, jednak wymagania rynku pracy są teraz inne niż 40 czy 20 lat temu. Zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zwiększenie roli kierunków inżynierskich, bo takie jest zapotrzebowanie rynku. Zrobimy to na pewno, ale jeszcze nie w tym roku.

  • Dawniej absolwenci Wydziału byli tak przygotowani do pracy, że spokojnie mogli się mierzyć np. z kolegami niemieckimi. Czy obecni absolwenci również mogą stanąć do takiej konkurencji?

Zdecydowanie tak. Nasi studenci wyjeżdżają na jedno- lub dwusemestrowe stypendia w ramach programów Erasmus, Erasmus Mundus czy Sokrates. Poznają inne sposoby kształcenia, ale nadal uważają, że nasze przygotowanie merytoryczne jest lepsze niż tamtejszych studentów. Z takiej formy kształcenia korzysta ok. 10% studentów Wydziału, jednak powinno to działać w obie strony i musimy zachęcić studentów zagranicznych, by także chcieli się u nas kształcić. Jak na razie są to pojedyncze przypadki.

  • Na uczelniach zagranicznych pojawiają się gościnnie wykładowcy, zwykle praktycy, dzielący się swoim doświadczeniem z młodymi adeptami tej „wiedzy tajemnej”, jaką jest technika cieplna i klimatyzacja. Jak to wygląda w warunkach polskich? 

Na studiach podyplomowych czasami zatrudniamy wykładowców, którzy są jednocześnie doświadczonymi praktykami. Natomiast wykładowcy studiów dziennych muszą spełniać pewne kryteria akademickie określone w rozporządzeniu ministerstwa. Staramy się również, aby pojawiali się u nas gościnnie na wykładach profesorowie z uczelni zagranicznych.

  • Jakie ma Pan plany jako nowy dziekan WIŚ PW? Co Pana zdaniem trzeba zrobić już, a co w dalszej perspektywie?

W trakcie kampanii wyborczej zadano mi pytanie, co zrobię przez pierwsze 100 dni urzędowania jako dziekan. Odpowiedziałem, że będę się przyglądał, i to robię, choć na Wydziale pracuję ponad 30 lat i wydaje mi się, że znam go dobrze. Jednak inaczej patrzy się na wydział jako zarządzający, a inaczej jako pracownik. 

Jednym z problemów, z którymi muszę się zmierzyć, są finanse – w zeszłym roku Wydział miał mały deficyt, w tym roku powinniśmy wypracować małą nadwyżkę. Wydział powinien zarabiać. Prace naukowe na zlecenie, ekspertyzy, projekty – to działania, które mogą przynieść korzyści, nie tylko finansowe. Weźmiemy np. udział w programie Blue Gas dotyczącym gazu łupkowego, nie przyniesie to początkowo dużych pieniędzy, ale perspektywy są obiecujące.

  • Na Politechnice odbyły się niedawno warsztaty robocze z firmą Dalkią. Czy to zapowiedź ściślejszej współpracy?

W lipcu br. prof. Włodzimierz Kurnik, rektor PW poprzedniej kadencji, podpisał umowę o współpracy pracowników wydziałów Inżynierii Środowiska oraz Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa z Dalkią Polska. W trakcie seminarium ustalono jej ramy i obszary. Traktuję to jako początek współpracy z przemysłem, która przyniesie korzyści obu stronom.

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Konferencja „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce”

Konferencja „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce” Konferencja „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce”

W dniach 27 i 28 listopada odbędzie się XIV ogólnopolska konferencja „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce” organizowana przez Politechnikę Warszawską.

W dniach 27 i 28 listopada odbędzie się XIV ogólnopolska konferencja „Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce” organizowana przez Politechnikę Warszawską.

Redakcja RI news Sposób na recykling wody z pralni

Sposób na recykling wody z pralni Sposób na recykling wody z pralni

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej w ramach projektu REWARD pracują nad pomysłem oszczędzenia wody i jej recyklingu po zrobieniu prania.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej w ramach projektu REWARD pracują nad pomysłem oszczędzenia wody i jej recyklingu po zrobieniu prania.

Redakcja RI news Studia podyplomowe „Systemy oddymiania budynków – wentylacja pożarowa”

Studia podyplomowe „Systemy oddymiania budynków – wentylacja pożarowa” Studia podyplomowe „Systemy oddymiania budynków – wentylacja pożarowa”

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zaprasza na 13 edycję studiów podyplomowych: „Systemy oddymiania budynków – wentylacja pożarowa” 2019/2020.

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zaprasza na 13 edycję studiów podyplomowych: „Systemy oddymiania budynków – wentylacja pożarowa” 2019/2020.

Redakcja RI news Wystawa mpiBIM 2018

Wystawa mpiBIM 2018 Wystawa mpiBIM 2018

6 marca 2019 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się prezentacja finałowa i wystawa na zakończenie II Edycji Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM. W semestrze zimowym roku akademickiego...

6 marca 2019 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się prezentacja finałowa i wystawa na zakończenie II Edycji Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM. W semestrze zimowym roku akademickiego 2018/2019 studenci z pięciu Wydziałów utworzyli wielobranżowe zespoły studentów z Wydziału Architektury, Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Wydziału Elektrycznego i Wydziału Zarządzania. Zadaniem każdego zespołu było przygotowanie...

Redakcja RI Politechnika Warszawska zaprasza na studia podyplomowe iBIM

Politechnika Warszawska zaprasza na studia podyplomowe iBIM Politechnika Warszawska zaprasza na studia podyplomowe iBIM

Politechnika Warszawska zaprasza wszystkich chętnych na Międzywydziałowe studia podyplomowe "Interdyscyplinarny BIM". Studenci otrzymają wiedzę i umiejętności jak skutecznie oraz efektywnie realizować...

Politechnika Warszawska zaprasza wszystkich chętnych na Międzywydziałowe studia podyplomowe "Interdyscyplinarny BIM". Studenci otrzymają wiedzę i umiejętności jak skutecznie oraz efektywnie realizować proces budowlany w technologii BIM.

Redakcja RI Stylowy wieczór z Junkers-Bosch

Stylowy wieczór z Junkers-Bosch Stylowy wieczór z Junkers-Bosch

Na początku września Junkers-Bosch zaprosił swoich kluczowych partnerów biznesowych na największe wydarzenie VIP zorganizowane w Gmachu Politechniki Warszawskiej. W wyjątkowym spotkaniu uczestniczyło ponad...

Na początku września Junkers-Bosch zaprosił swoich kluczowych partnerów biznesowych na największe wydarzenie VIP zorganizowane w Gmachu Politechniki Warszawskiej. W wyjątkowym spotkaniu uczestniczyło ponad 500 osób: instalatorzy, serwisanci, dystrybutorzy i projektanci współpracujący z marką oraz przedstawiciele mediów. Prezentacje produktów marki i bogaty program artystyczny sprawił, że była to niezapomniana noc.

Redakcja RI Politechnika Warszawska zaprasza na studia podyplomowe

Politechnika Warszawska zaprasza na studia podyplomowe Politechnika Warszawska zaprasza na studia podyplomowe

Politechnika Warszawska zaprasza na studia podyplomowe: „Ciepłownictwo i Ogrzewnictwo, Auditing Energetyczny oraz Świadectwa Charakterystyki Energetycznej”.

Politechnika Warszawska zaprasza na studia podyplomowe: „Ciepłownictwo i Ogrzewnictwo, Auditing Energetyczny oraz Świadectwa Charakterystyki Energetycznej”.

Redakcja RI Zakończył się międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM

Zakończył się międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM Zakończył się międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM

W semestrze zimowym roku akademickiego 2017/18 z inicjatywy Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i przy wsparciu Dziekanów: Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Instalacji Budowlanych,...

W semestrze zimowym roku akademickiego 2017/18 z inicjatywy Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i przy wsparciu Dziekanów: Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Wydziału Elektrycznego i Wydziału Zarządzania PW odbyła się pierwsza edycja przedmiotu „Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny BIM”. Studenci z pięciu Wydziałów utworzyli trzy wielobranżowe zespoły, które pracowały nad trzema projektami zlokalizowanymi...

Redakcja RI Studenci z PW odebrali nagrodę ASHRAE

Studenci z PW odebrali nagrodę ASHRAE Studenci z PW odebrali nagrodę ASHRAE

Na corocznej zimowej konferencji ASHRAE zespół z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej w składzie: Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal, Tomasz Kolsicki,...

Na corocznej zimowej konferencji ASHRAE zespół z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej w składzie: Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal, Tomasz Kolsicki, Bartłomiej Tokarzewski odebrał nagrodę za zwycięski projekt w kategorii HVAC System Selection w międzynarodowym konkursie projektowym Student Design Competition.

Redakcja RI Studenci Politechniki Warszawskiej projektują dom dla niepełnosprawnych

Studenci Politechniki Warszawskiej projektują dom dla niepełnosprawnych Studenci Politechniki Warszawskiej projektują dom dla niepełnosprawnych

Studenci Politechniki Warszawskiej zrzeszeni w różnych kołach naukowych projektują pierwszy w Polsce innowacyjny ośrodek dla niepełnosprawnych, który powstanie w okolicy Watraszewa w gminie Chynów.

Studenci Politechniki Warszawskiej zrzeszeni w różnych kołach naukowych projektują pierwszy w Polsce innowacyjny ośrodek dla niepełnosprawnych, który powstanie w okolicy Watraszewa w gminie Chynów.

Redakcja RI MOIIB świętuje 15-lecie działalności

MOIIB świętuje 15-lecie działalności MOIIB świętuje 15-lecie działalności

Inżynierowie świętowali wspólnie z Wydziałem Inżynierii Lądowej PW Mazowiecki Dzień Budowlanych i jubileusz15-lecia Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Inżynierowie świętowali wspólnie z Wydziałem Inżynierii Lądowej PW Mazowiecki Dzień Budowlanych i jubileusz15-lecia Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Redakcja RI Inauguracja nowego roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

Inauguracja nowego roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej Inauguracja nowego roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

W dniu 2 października 2017 roku, w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki...

W dniu 2 października 2017 roku, w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI XIV konferencja "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce"

XIV konferencja "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce" XIV konferencja "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce"

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zaprasza na XIV Ogólnopolską Konferencję "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce", która odbędzie...

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zaprasza na XIV Ogólnopolską Konferencję "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce", która odbędzie się w dniach 23 i 24 listopada 2017 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii w Warszawie.

Redakcja RI Project Island - inżynierska podróż do Chile

Project Island - inżynierska podróż do Chile Project Island - inżynierska podróż do Chile

Drużyna studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężyła w międzynarodowym konkursie projektowym dla studentów organizowanym przez ASHRAE...

Drużyna studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężyła w międzynarodowym konkursie projektowym dla studentów organizowanym przez ASHRAE - 2017 Student Design Competition. Polski zespół w czteroosobowym składzie - Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal, Tomasz Kolsicki i Bartłomiej Tokarzewski - wykonał projekt systemów HVAC dla budynku stacji meteorologicznej na wyspie Diego Ramirez w Chile, pokonując rywali z całego świata.

Redakcja RI Sukces studentów PW w ASHRAE

Sukces studentów PW w ASHRAE Sukces studentów PW w ASHRAE

Drużyna studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zajęła pierwsze miejsce w kategorii System Selection w studenckim konkursie projektowym...

Drużyna studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zajęła pierwsze miejsce w kategorii System Selection w studenckim konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE.

Redakcja RI Zjazd absolwentów Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW

Zjazd absolwentów Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW Zjazd absolwentów Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW

W tym roku Wydział Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji 7 października odbędzie się jubileuszowa sesja połączona...

W tym roku Wydział Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji 7 października odbędzie się jubileuszowa sesja połączona ze zjazdem absolwentów.

Redakcja RI Studenci PW w konkursie ASHRAE

Studenci PW w konkursie ASHRAE Studenci PW w konkursie ASHRAE

Grupa studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej wzięła udział w studenckim konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE, trwającym od...

Grupa studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej wzięła udział w studenckim konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE, trwającym od października 2016 do maja 2017.

inż. Michał Jarosiński, Michał Zarębski Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016 Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak...

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak domy studenckie, gdzie zużycie mediów czasem kilkukrotnie przekracza akceptowalne wielkości. Studenci Politechniki Warszawskiej przyjrzeli się bliżej poziomowi energii pochłanianej przez „akademiki”, mającemu zasadniczy wpływ na koszty ich eksploatacji. Wnioski z audytu mogą stanowić ważne przesłanki...

dr inż. Grzegorz Kubicki Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej

Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej Cele i rozwiązania systemów wentylacji pożarowej

Prezentujemy praktycznie wypróbowanych rozwiązań technicznych służących ochronie przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji. Omówiono też faktyczną efektywność oraz zakres stosowania popularnych systemów...

Prezentujemy praktycznie wypróbowanych rozwiązań technicznych służących ochronie przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji. Omówiono też faktyczną efektywność oraz zakres stosowania popularnych systemów różnicowania ciśnienia w ochronie ppoż. Wizualizację działania instalacji ppoż. zaprezentowano poprzez wizualizację skuteczności oddymiania auli Politechniki Warszawskiej.

Szperacz Pająk na WIŚ

Pająk na WIŚ Pająk na WIŚ

Modernizacja instalacji w budynku jest trudniejsza niż wykonanie nowej - w obiekcie dopiero powstającym. Trzeba się czasem nieco nakombinować, by zminimalizować roboty budowlane ingerujące w konstrukcję....

Modernizacja instalacji w budynku jest trudniejsza niż wykonanie nowej - w obiekcie dopiero powstającym. Trzeba się czasem nieco nakombinować, by zminimalizować roboty budowlane ingerujące w konstrukcję. Dziś przykład z jednego z najlepszych miejsc do nauki instalacyjnego fachu - Wydział Inżynierii Środowiska PW.

Redakcja RI news Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego – Wyniki projektu Build Up Skills II Poland”.

Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego – Wyniki projektu Build Up Skills II Poland”. Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego – Wyniki projektu Build Up Skills II Poland”.

Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego” odbędzie się 23 kwietnia 2024 r.

Konferencja „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego” odbędzie się 23 kwietnia 2024 r.

Joanna Ryńska Nowe kwalifikacje rynkowe

Nowe kwalifikacje rynkowe Nowe kwalifikacje rynkowe

Redakcja „Rynku Instalacyjnego” wzięła w 2023 r. udział w tworzeniu dwóch kwalifikacji rynkowych z „Inkubatora kwalifikacji dotyczących zielonej transformacji”. Kwalifikacje z tej grupy, pomyślane jako odpowiedź...

Redakcja „Rynku Instalacyjnego” wzięła w 2023 r. udział w tworzeniu dwóch kwalifikacji rynkowych z „Inkubatora kwalifikacji dotyczących zielonej transformacji”. Kwalifikacje z tej grupy, pomyślane jako odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku pracy, stanowią dobry punkt wyjścia do rozwoju zawodowego osób, które będą odpowiadać za praktyczną realizację „zielonej transformacji”.

Szperacz Niebezpieczna kolizja

Niebezpieczna kolizja Niebezpieczna kolizja

Waldemar Joniec Nowy zawód – technik OZE

Nowy zawód – technik OZE Nowy zawód – technik OZE

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości...

Wymagania stawiane kandydatom na egzaminie pisemnym i praktycznym potwierdzającym kwalifikacje technika OZE podano w rozporządzeniu MEN z 28 września 2011 r. (DzU nr 216, poz. 1275). Sprawdzane będą wiadomości i umiejętności zawodowe oraz wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Egzamin praktyczny ma polegać na opracowaniu projektu montażu urządzeń i instalacji.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.