Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Projektowanie kotłowni wodnej. Bilans cieplny kotłowni wodnej

Thermal balance of water boiler plant
Kotłownia wodna
Kotłownia wodna
J. Nowak

Wydany w 1986 r. leksykon ciepłownictwa [1] liczy sobie już blisko 30 lat i reprezentuje stan wiedzy z lat 50.–80. Szereg pojęć i definicji pozostało aktualnych, jednak wiele terminów zdezaktualizowało się z powodu rozwoju ciepłownictwa i ogrzewnictwa, a także dziedziny odnawialnych źródeł ciepła i energii.

Podstawowe pojęcia w ogrzewnictwie i ciepłownictwie – próba uporządkowania 

Niektóre nazwy stanowiące niefortunne tłumaczenia terminów rosyjskich lub niemieckich wyszły już z użycia. Współczesnym odpowiednikiem „ogrzewania zdalaczynnego” jest „ogrzewanie scentralizowane”. Podobnie rozmyte są pojęcia „ciepłowni”, „centrali cieplnej” itp.

Wyraźnego rozróżnienia wymaga także pojęcie „ciepła” i „energii”, zwłaszcza że jest mylone w przepisach prawnych. „Energia cieplna” – termin powszechnie obecny w przepisach i literaturze – jest pojęciem prawidłowym, ale oznacza energię kinetyczną cząsteczek lub atomów związaną z ich średnią prędkością poruszania się. Używanie tego pojęcia w kontekście ciepła dostarczonego do budynku jest błędne i nieuprawnione.

Energia może przyjmować różne formy, są to:

  • energia cieplna (termiczna) – energia ruchu cząsteczek, której miarą jest temperatura. W termodynamice nosi nazwę energii wewnętrznej. Uprawnione jest używanie terminu energia „geotermalna” lub energia „geotermiczna”, ale tylko w kontekście energii związanej z temperaturą skał lub wody podziemnej. Korzysta się z energii geotermalnej, ale do budynków dostarczane jest ciepło pochodzące z procesu zmiany energii wewnętrznej ośrodka (układu termodynamicznego);
  • energia chemiczna wiązania chemicznego atomów pierwiastków – w ogrzewnictwie rzadko stosowana;
  • energia chemiczna spalania, czyli egzotermicznej, gwałtownie przebiegającej reakcji utleniania substancji zwanych paliwami;
  • energia elektryczna – energia wyzwalana w wyniku przepływu prądu elektrycznego.
SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie kotłowni wodnych
SPRAWDŹ CENĘ >>

Pojęcie ciepła jest bardzo trudno definiowalne. Spotykane są w literaturze różne definicje, ale żadna nie jest prawidłowa pod względem logicznym. Ciepło nie jest substancją, nie jest procesem, nie jest też oddziaływaniem. Można mówić precyzyjnie o przepływie ciepła, w wyniku którego zmienia się energia wewnętrzna układu i otoczenia albo grupy układów termodynamicznych.

Z przepływem ciepła mamy w fizyce do czynienia w dwóch przypadkach: gdy istnieje różnica temperatury w czasie lub przestrzeni albo gdy zmienia się stan skupienia substancji. Precyzyjnie można zdefiniować strumień cieplny, inaczej zwany mocą cieplną, gdy punktem odniesienia jest źródło, lub zapotrzebowanie na moc cieplną, gdy strumień cieplny odnosi się do odbiornika, np. ogrzewanego budynku.

Strumieniem ciepła nazywamy stosunek ciepła do czasu, w którym ciepło przepłynęło (w ujęciu chwilowym lub średnim – w stanie ustalonym).

Centrala cieplna to zespół urządzeń do wytwarzania lub wymiany (transformacji) ciepła wraz z urządzeniami pomocniczymi (peryferyjnymi) i systemem przewodów. Pojęcie to również oznacza pomieszczenie (zespół pomieszczeń), w którym te urządzenia zostały zamontowane.

Energia może ulec konwersji w ciepło. W tym przypadku można mówić o wytwarzaniu ciepła. Zatem wytwarzanie ciepła może zachodzić w wyniku konwersji energii termicznej, energii chemicznej wiązania, energii chemicznej spalania i energii elektrycznej.

Kocioł to urządzenie, w którym następuje konwersja energii chemicznej spalania paliw w ciepło. Tak więc wielkością wejściową jest energia chemiczna spalania, a wielkością wyjściową ciepło. Używana powszechnie przez monterów instalacji ogrzewania nazwa „piec” jest nieprawidłowa. Piec to urządzenie przemysłowe lub grzejnik konwekcyjny, w którym spala się paliwo, np. piec ceramiczny z wykładziną z kafli.

Urządzenie, w którym następuje konwersja energii elektrycznej w ciepło, może nosić nazwę podgrzewacza czy grzałki, ale nie powinno być nazywane kotłem. Nazwa „kocioł elektryczny” jest błędna.

Czytaj dalej: Klasyfikacja kotłowni >>

   18.12.2012

Komentarze

(1)
se | 28.09.2014, 21:50
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl