Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem
Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Possibilities of the decrease of costs of the heat from the boiler station supplied with natural gas.
Part 6. The shortest heat distribution network
Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni osiedlowej zasilanej gazem
Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni osiedlowej zasilanej gazem
Jacek Sawicki, Grupa MEDIUM

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

W poprzednich częściach cyklu przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową [1] i przeprowadzenia szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji [2].

W części trzeciej [3] wyznaczono parametry pracy poszczególnych instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wskazano różnice w przypadku lokalizacji wymienników c.w.u. w kotłowni osiedlowej, w istniejących kotłowniach i w każdym budynku.

W części czwartej wstępnie dobrano kotły [4], a w poprzednim artykule [5] przeanalizowano dobór sieci między kotłowniami lokalnymi, aby możliwa była realizacja idei budowy kotłowni osiedlowej.

Sposób rozwiązania problemu

W celu realizacji powyższego celu konieczne jest obliczenie najmniejszej możliwej długości sieci ciepłowniczej. Koszty inwestycyjne budowy sieci ciepłowniczej o niewielkich średnicach (w praktyce £  100 mm) nie różnią się znacząco.

Po przeanalizowaniu dostępnych metod rozwiązania zagadnienia wybrano algorytm Prima [6], którego skondensowany opis znaleźć można w [7]. W dużym uproszczeniu: algorytm Prima umożliwia wyznaczenie drzewa o najkrótszych krawędziach grafu. Obliczenia obejmują na początku wszystkie możliwe połączenia wierzchołków, a algorytm wykorzystuje tzw. metodę zachłanną.

W rozpatrywanym przypadku mamy 17 budynków (wierzchołków grafu), które mogą być połączone 136 odcinkami. Na rys. 1 pokazano część z tych odcinków (niektóre się pokrywają i nie są widoczne). Łączna długość wszystkich możliwych przewodów wynosi 69 859 m.

Wśród tych połączeń należy znaleźć 16 o najmniejszej łącznej długości. Obliczenia wykonano za pomocą programu [8], a wyniki pokazano na rys. 2. Minimalna długość sieci ciepłowniczej wynosi 2841,2 m.

Ocena otrzymanego rozwiązania

Po głębszej analizie wysunąć można pewne zastrzeżenia. Oczywiście rzeczywista długość sieci może się różnić od wyznaczonej, co wynika z konieczności dostosowania trasy przewodów do warunków terenowych (ominięcie przeszkód, np. budynków, innego uzbrojenia podziemnego itp.). Nie ma to jednak istotnego wpływu na wskazaną strukturę sieci ciepłowniczej.

Znacznie ważniejsze jest mechaniczne przyjmowanie przez algorytm długości jako jedynego kryterium, podczas gdy czasem odcinek o parę metrów dłuższy jest tańszy w budowie. Wynika to z faktu, że algorytm nie uwzględnia ilości transportowanej wody sieciowej w poszczególnych odcinkach. Zjawisko to jest widoczne w przypadku zasilania budynku B15K3 z B13 – połączenie B15K3 z B12 wydaje się korzystniejsze, odcinek B13–B12 może mieć mniejszą średnicę. Podobna sytuacja występuje w przypadku zasilania budynku B18.

Doświadczony projektant bez trudu zauważy mankamenty tej metody. Nie oznacza to jednak, że nie może być ona stosowana na wstępnych etapach analizy zmiany struktury sieci ciepłowniczej i jej przekrojów. Jednak jak dotychczas w Polsce tak kosztowne inwestycje sprowadzały się do zastąpienia sieci tradycyjnej (kanałowej) rurami preizolowanymi bez przeprowadzania jakichkolwiek obliczeń.

Czytaj dalej: Założenia do obliczeń hydraulicznych >>

   02.01.2013

Komentarze

(1)
se | 28.09.2014, 21:49
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl