Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem
Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Dobieranie średnic przewodów
Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni osiedlowej zasilanej gazem
Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni osiedlowej zasilanej gazem
Jacek Sawicki, Grupa MEDIUM
Ciąg dalszy artykułu...

Następnie przeprowadzono obliczenia hydrauliczne dla sieci ciepłowniczej z PEX – wyniki podano w tabeli 4.

Niestety, nie wszystkie przewody mogą zostać wykonane z tego materiału. Ilość wody sieciowej w odcinku B07 do B09K2 jest tak duża, że nawet przewody z PEX o największej średnicy nominalnej (100 mm) będą niewystarczające.

Spadek wysokości ciśnienia jest duży (DHs100 = 4,26 m H2O), a to wymaga wysokości podnoszenia pompy obiegowej w kotłowni 11,66 m H2O. Spowoduje to zużycie znacznej ilości energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych. Wybór najlepszego wariantu uwzględniającego wszystkie koszty eksploatacyjne i nakłady inwestycyjne będzie przedmiotem rozważań w dalszej części cyklu.

Zdecydowano zatem, że odcinek ten zostanie wykonany ze stali. Na rys. 5 pokazano uzyskany wykres ciśnień piezometrycznych.

Wysokość ciśnienia dyspozycyjnego w kotłowni osiedlowej (B09K2) wynosi 8,2 m H2O. Najniższa wysokość ciśnienia dyspozycyjnego występuje w budynku B04K1 i ma wartość 2,0 m H2O. Stateczność hydrauliczna sieci ciepłowniczej wynosi wówczas:

Projektowanie kotłowni osiedlowej

Dobranie średnic przewodów

W tabeli 5 zestawiono średnice i długości dobranych przewodów sieci ciepłowniczej. Wynika z niej jednoznacznie, że mniejsza oporność właściwa rur z PEX umożliwia zastosowanie przewodów o mniejszej średnicy. Ze względu na niższe temperatury pracy oraz dopuszczalne ciśnienia wydaje się, że sieć ciepłownicza z PEX powinna być tańsza.

Straty ciepła na przesyle

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na ocenę ekonomiczną wymiany czy budowy nowej sieci ciepłowniczej są straty ciepła na przesyle. Ostatnie informacje [12] potwierdzają obawy autora [13], że rzeczywiste straty są w tym wypadku znacznie większe niż w sieciach kanałowych (tradycyjnych).

Okazuje się, że oszczędności z tytułu wymiany sieci ciepłowniczej są zawyżane o 300–400%. Do Ministerstwa Transportu i Budownictwa wpłynął wniosek o weryfikację przepisów [12], w którym stwierdzono: „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. (DzU nr 43, poz. 346) w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zawiera bardzo poważny błąd merytoryczny w części dotyczącej oceny finansowej opłacalności modernizacji sieci ciepłowniczych”. W ministerstwie ma się wkrótce odbyć spotkanie audytorów i ekspertów w celu oceny stanu faktycznego.

Do momentu rozstrzygnięcia tych dylematów nie można podjąć żadnych wiążących decyzji. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość rzetelnej oceny inwestycji w wymianę lub modernizację sieci ciepłowniczych.

Czytaj wnioski z analizy >>

   02.01.2013

Komentarze

(1)
se | 28.09.2014, 21:49
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl