Audyty efektywności energetycznej

Zawartość i opracowywanie audytu
Badanie efektywności energetycznej budynku przeprowadzone kamera termowizyjną
Badanie efektywności energetycznej budynku przeprowadzone kamera termowizyjną
ekspertbudowlany.pl
Ciąg dalszy artykułu...

Audyty opracowuje się na podstawie pełnego bilansu energetycznego lub w przypadkach dopuszczonych w rozporządzeniu w sposób uproszczony przy wykorzystaniu wzorów i danych podanych w załączniku do rozporządzenia. Audyt ten jest przedstawiany wraz z deklaracją przetargową przy zgłoszeniu uczestnictwa w przetargu przeprowadzanym przez URE.

Po zrealizowaniu przedsięwzięcia

Audyt ten jest przedstawiany w URE wraz z oświadczeniem o zrealizowaniu przedsięwzięcia – jako potwierdzenie, że w jego ramach uzyskane zostały oszczędności energii określone w deklaracji przetargowej. Zatem w audycie ocenia się, czy zamierzone ulepszenia zostały wykonane i czy ich realizacja przynosi efekty zgodne z przewidywaniami.

Audyt ten sporządza się dla tego samego przedsięwzięcia, którego dotyczył audyt wykonany przed realizacją, jednak są to dwa różne audyty: ten pierwszy określał zamierzenia, a drugi ocenia osiągnięte rezultaty. Audyty te różnią się więc zawartością (treścią).

W ustawie zastrzeżono, że te dwa audyty nie mogą być opracowane przez tę samą osobę. Audyt po zrealizowaniu przedsięwzięcia może nie być wykonywany w przypadku, w którym zadeklarowana oszczędność energii nie przekracza równowartości 100 toe.

Dla przedsięwzięcia wcześniej zrealizowanego

Zgodnie z przepisami ustawy [1] do przetargu ogłaszanego przez URE mogą być zgłaszane nie tylko planowane przedsięwzięcia, ale także już zrealizowane, pod warunkiem że ich zakończenie nastąpiło po 1 stycznia 2011 r. (art. 18 p. 1).

Audyt dotyczący takiego przedsięwzięcia określa oszczędności energetyczne, porównując istniejący stan zużycia energii ze stanem przed realizacją przedsięwzięcia. W związku z tym konieczne jest precyzyjne opisanie stanu obiektu oraz urządzeń i ich działania w stanie, który istniał dawniej.

W tym audycie nie rozpatruje się możliwych wariantów poprawy efektywności energetycznej, gdyż oceniany jest tylko taki wariant, który został już zrealizowany. Audyt zawiera za to opis zrealizowanego przedsięwzięcia, a także obliczenie zużycia energii przed i po jego realizacji oraz uzyskanych oszczędności.

Audyt efektywności energetycznej dostarczania ciepła

Konieczność opracowywania takiego audytu wiąże się z wprowadzoną ustawą [1] zmianą w Prawie budowlanym, która nakłada obowiązek (w określonych przez ustawę warunkach) przyłączania obiektów budowlanych do sieci ciepłowniczej lub wykazania, że przyłączenie do sieci zapewnia niższą efektywność energetyczną niż wykorzystanie ciepła z indywidualnego źródła. Jest to audyt o zupełnie innej treści niż trzy opisane powyżej i nie ma związku z systemem białych certyfikatów.

Zawartość i opracowywanie audytu

Zawartość audytu efektywności energetycznej, sposób jego opracowania oraz metody obliczania oszczędności energii określa rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej [2]. Zgodnie z tym rozporządzeniem audyt zawiera następujące części:

  1. karta audytu,
  2. wykaz dokumentów i danych źródłowych,
  3. ocena stanu technicznego obiektu i analiza zużycia energii,
  4. opis przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej oraz wyniki obliczenia efektów energetycznych i ekologicznych uzyskanych dzięki realizacji przedsięwzięcia.

Karta audytu zawiera podstawowe informacje charakteryzujące przedsięwzięcie, terminy rozpoczęcia i zakończenia jego realizacji i okres uzyskiwania oszczędności, a także parametry charakteryzujące przedsięwzięcie: oszczędność energii pierwotnej i końcowej oraz szacowana wielkość redukcji emisji CO2.

Wykaz dokumentów i danych źródłowych zawiera informacje o wykorzystanych obowiązujących przepisach, normach i dokumentach oraz źródłach, z których korzystał autor audytu, np. dokumentacja techniczna obiektu, opracowania dotyczące najlepszych dostępnych technologii, przykłady podobnych przedsięwzięć itp.

Czytaj dalej: Poszukiwanie możliwych usprawnień >>

   27.12.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl