Audyty efektywności energetycznej

Obliczanie efektów energetycznych i ekonomicznych
Badanie efektywności energetycznej budynku przeprowadzone kamera termowizyjną
Badanie efektywności energetycznej budynku przeprowadzone kamera termowizyjną
ekspertbudowlany.pl
Ciąg dalszy artykułu...

Obliczanie efektów energetycznych i ekonomicznych

W audycie podstawowe znaczenie ma określenie zużycia energii przez obiekt, urządzenie lub instalacje oraz oszczędności energetycznych stanowiących efekt realizacji przedsięwzięć. W obliczeniach zużycia energii posługujemy się następującymi pojęciami:

 1. zużycie energii finalnej lub końcowej, czyli energii dostarczonej do obiektu, które jest podstawą do obliczenia opłat za dostarczoną energię;
 2. zużycie energii pierwotnej, czyli energii zawartej w surowcach energetycznych z uwzględnieniem strat związanych z wytwarzaniem i przesyłem energii.

W obliczeniach efektów energetycznych obowiązują następujące ogólne zasady:

 1. Obliczenie oszczędności energii finalnej (końcowej) wykonuje się przez:
  - określenie rocznego zużycia energii w stanie istniejącym,
  - określenie przewidywanego rocznego zużycia energii po realizacji przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej,
  - określenie wartości oszczędności energii jako różnicy dwóch poprzednich.
 2. Na podstawie obliczonej wielkości oszczędności energii końcowej oblicza się oszczędność energii pierwotnej poprzez pomnożenie ilości energii finalnej przez współczynnik nakładu energii pierwotnej z rozporządzenia w sprawie świadectw energetycznych [3].
 3. Jako wielkość uzupełniającą określa się koszt planowanego przedsięwzięcia, oszczędność kosztów i czas zwrotu poniesionych kosztów (SPBT).

Obliczenia zużycia energii wykonuje się jako bilans strat i zysków energetycznych.

Uproszczona metoda obliczania efektów energetycznych

W rozporządzeniu [2] przewiduje się możliwość sporządzenia audytu w sposób uproszczony przy wykorzystaniu danych i metod określania ilości zaoszczędzonej energii podanych w załączniku do rozporządzenia. Dotyczy to przedsięwzięć wymienionych w załączniku. Są to wybrane przedsięwzięcia termomodernizacyjne (ocieplenie przegród zewnętrznych, wymiana stolarki, modernizacja instalacji c.w.u.), modernizacja oświetlenia, wymiana silników o mocy do 100 kW, wymiana urządzeń informatycznych oraz urządzeń użytku domowego (pralki, lodówki itp.).

Przeczytaj: Budynki (nie tylko mieszkalne) czeka kolejna rewolucja energetyczna >>

Sporządzanie audytu w sposób uproszczony polega na obliczeniu oszczędności energii przy wykorzystaniu prostych wzorów obliczeniowych podanych w załączniku do rozporządzenia. Wykonanie audytu w sposób uproszczony jest dopuszczoną możliwością, a nie obowiązkiem. Wykorzystanie tego sposobu powinno dotyczyć przypadków prostych technicznie, w których stosowana jest standardowa technologia poprawy efektywności energetycznej.

Ocena efektów ekologicznych

Zgodnie z rozporządzeniem [2] jako efekt ekologiczny określa się obniżenie emisji CO2, a obliczenie tego efektu wykonuje się na podstawie wyliczonej wartości oszczędności energii pierwotnej poprzez pomnożenie tej wartości przez odpowiednie współczynniki zależne od rodzaju zaoszczędzonej energii.

Jeżeli wyliczona oszczędność została określona w jednostkach zaoszczędzonego paliwa (węgiel, gaz, olej opalowy itd.), to należy ją najpierw przeliczyć na wartości energii chemicznej zawartej w nośniku energii wyrażone w MJ/rok lub kWh/rok. Wartości opałowe nośników energii i wskaźniki emisji CO2 należy przyjmować wg danych przyjętych do raportowania we Wspólnotowym Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji publikowanych na dany rok przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE).

Dla ciepła z sieci należy wyliczoną wartość zużycia energii przemnożyć przez współczynniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej podanej dla danego nośnika w tabeli nr 1 zał. 5 do rozporządzenia [3].

Są to następujące wartości:

 • dla ciepła z kogeneracji: 0,8, gdy paliwem jest węgiel lub gaz ziemny, 0,15, gdy paliwem jest biogaz lub biomasa oraz 1,2 przy braku informacji o parametrach źródła;
 • dla ciepła z lokalnego systemu ciepłowniczego: 1,3 dla ciepła z ciepłowni węglowej, 1,2 dla ciepłowni gazowej/olejowej, 0,2 dla biomasy.

Autorzy audytów efektywności energetycznej

W ustawie o efektywności energetycznej opublikowanej w 2011 r. [1] określone zostały warunki uzyskania uprawnień audytora efektywności energetycznej wymagane dla sporządzania audytów. Określono wymagania kwalifikacyjne, tryb i zakres szkoleń, przeprowadzania egzaminów i tworzenia ewidencji.

Przeczytaj: Finansowanie oszczędności energetycznych >>

Uchwalona przez Sejm 10 października 2012 r. zmiana ustawy usunęła z niej wszystkie przepisy dotyczące audytorów efektywności energetycznej, a nawet samo pojęcie audytora. Obecnie są to osoby sporządzające audyty efektywności energetycznej, dla których nie ma określonych wymagań kwalifikacyjnych. A więc dla wykonawców audytów ustawa nie tworzy żadnych ograniczeń ani wymagań, natomiast przewiduje weryfikację poprawności sporządzanych audytów.

Pomimo tego pełnego otwarcia sporządzania audytów trzeba zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami Prawa energetycznego osoby, które zajmują się eksploatacją sieci, urządzeń lub instalacji obowiązane są posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne (art. 54 ust. 1).

Ten przepis nie dotyczy bezpośrednio sporządzania audytów, jednak może być interpretowany jako dotyczący także badań, pomiarów i ocen, których dokonuje się w ramach audytu efektywności energetycznej. A zatem audyt dotyczący ważniejszych problemów elektroenergetycznych powinien być opracowany przez specjalistę energetyka lub elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia albo z udziałem takiego specjalisty.

Literatura

1. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (DzU nr 94/2011, poz. 551).
2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii (DzU 2012, poz. 962).
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU nr 201/2008, poz. 1240).

   27.12.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl