Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Office air-conditioning using personalized ventilation system (PV)
Wentylacja indywidualna pozwala utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika, oszczędzając energię na wentylację całego pomieszczenia
Wentylacja indywidualna pozwala utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika, oszczędzając energię na wentylację całego pomieszczenia
www.sxc.hu

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Zadaniem systemu klimatyzacji jest zapewnienie użytkownikom poczucia komfortu, czyli zadowolenia z warunków panujących w pomieszczeniu. Na poczucie komfortu wpływają warunki termiczne środowiska w otoczeniu człowieka, jakość powietrza (ilość powietrza świeżego, stężenie zanieczyszczeń) oraz poziom hałasu, generowanego m.in. przez urządzenia wentylacji i klimatyzacji.

Przeczytaj także: Nawiewniki powietrza w wentylacji i klimatyzacji >>

W kształtowaniu mikroklimatu powszechnie stosuje się urządzenia i systemy klimatyzacyjne. System klimatyzacji musi sprostać obciążeniom cieplnym użytkowanych pomieszczeń, wynikającym ze źródeł wewnętrznych (ludzie, oświetlenie, sprzęt elektroniczny) i warunków zewnętrznych (temperatura, nasłonecznienie). Jednocześnie bilanse ciepła w pomieszczeniach często znacząco się zmieniają, zarówno w cyklu dobowym, jak i rocznym. Mogą się one istotnie różnić w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach dużych pomieszczeń obsługiwanych przez jedno urządzenie bądź system klimatyzacyjny.

Do klimatyzacji obiektów wielopomieszczeniowych (biurowce, hotele, banki czy urzędy) stosuje się zwykle systemy klimatyzacyjne o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza wyposażone w klimakonwektory indukcyjne lub wentylatorowe (wentylokonwektory) czy belki chłodzące.

W wypadku wentylacji powietrze zewnętrzne najczęściej dostarczane jest do pomieszczeń przez system wentylacji mieszającej lub wyporowej. Wentylacja mieszająca, rozcieńczając zanieczyszczenia powstające w pomieszczeniu, a zarazem zapewniając jednorodne środowisko termiczne, nie stwarza warunków, które byłyby akceptowane przez wszystkich użytkowników.

System wentylacji wyporowej, w którym powietrze o temperaturze o 2–4 K niższej niż temperatura powietrza w pomieszczeniu dostarczane jest przez nawiewniki umiejscowione blisko poziomu podłogi, może wywoływać u użytkowników odczucie lokalnego dyskomfortu cieplnego spowodowane przeciągiem lub pionowym gradientem temperatury.

W takim przypadku rozwiązaniem najwłaściwszym wydaje się zastosowanie indywidualnego systemu regulacji mikroklimatu, co pozwoli zapewnić komfort cieplny wszystkim osobom przebywającym w danym pomieszczeniu. Polega ono na wprowadzeniu powietrza świeżego bezpośrednio do strefy przebywania ludzi, a konkretnie na biurka, przy pomocy specjalnie do tego celu zaprojektowanych nawiewników.

W artykule porównano pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym dwa rozwiązania klimatyzacji: system wybierany „tradycyjnie” i oparty na klimakonwektorach, zwany dalej systemem odniesienia, oraz nowy system oparty na klimakonwektorach i nawiewnikach wentylacji indywidualnej (rys. 1).

Opis instalacji

System odniesienia

W budynku zastosowano system dwustopniowego uzdatniania powietrza z klimakonwektorami kanałowymi. Powietrze świeże w centrali przechodzi tylko przez wymiennik obrotowy (w zimie też przez nagrzewnicę) i doprowadzane jest do klimakonwektorów, gdzie miesza się z powietrzem recyrkulowanym z pomieszczenia. Klimakonwektory zasilane są zimną wodą przygotowaną w agregacie ziębniczym (rys. 2).

System alternatywny

W systemie alternatywnym powietrze świeże nawiewane jest bezpośrednio do strefy przebywania ludzi przez nawiewniki wyporowe PV (ang. personalized ventilation) zlokalizowane na biurkach. Klimakonwektory oziębiają powietrze recyrkulacyjne, kompensując zyski ciepła w pomieszczeniu (rys. 3).

Instalacja wyposażona jest w centralę klimatyzacyjną nawiewno-wywiewną usytuowaną na dachu budynku. Strumień powietrza świeżego pobierany dla centrali za pomocą czerpni wynosi 8190 [m3/h]. Poza chłodnicą (pracującą tylko w jednym systemie) i wymiennikiem obrotowym centrala wyposażona jest również w filtry powietrza po stronie powietrza nawiewanego i wywiewanego (G4), nagrzewnicę (dla zimy), dwa wentylatory o mocy znamionowej 1,5 kW, tłumiki szumu oraz pełną automatykę. Agregat ziębniczy o mocy 200,2 kW znajduje się na dachu budynku.

Czytaj dalej: Opis i analiza obiektu z wentylacją indywidualną >>

   18.12.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl