RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja fasadowa

Façade-Integrated Ventilation System

Fasada wentylowana, sposób na efektywną wentylację budynku
Trox

Fasada wentylowana, sposób na efektywną wentylację budynku


Trox

We współczesnej architekturze dominują budynki z coraz większymi powierzchniami szklanymi. Zgodnie z wymaganiami prawnymi muszą to być obiekty energooszczędne, w których dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uzyskuje się wysoki komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Wymóg ograniczenia zużycia energii dotyczy także instalacji wentylacyjnych budynków, w tym wentylacji i klimatyzacji. Ze względu na konieczność wymiany powietrza wewnętrznego na świeże niezbędne jest zapewnienie sprawnej wentylacji pomieszczeń poszerzonej o uzdatnianie powietrza.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

Przeszklenie budynku i wiele urządzeń biurowych powodują wystąpienie olbrzymich zysków ciepła w pomieszczeniach. Klasyczna scentralizowana instalacja wentylacyjna musi transportować duże ilości powietrza wentylacyjnego zdolnego do odebrania zysków ciepła.

Skutkiem są duże wymiary przewodów wentylacyjnych, znaczne zapotrzebowanie na przestrzenie techniczne (stropy podwieszone, szyby wentylacyjne, w których będą prowadzone kanały wentylacyjne, oraz maszynownie), a także zużycie energii elektrycznej związanej z transportem powietrza od czerpni, przez centralę wentylacyjną lub klimatyzacyjną, przewodami do obsługiwanych pomieszczeń, a następnie do wyrzutni.

Coraz częściej stosowanym sposobem odbierania dużych zysków ciepła jest wykorzystanie belek chłodzących w wersji aktywnej (ze zintegrowanym nawiewem uzdatnianego w centrali powietrza w ilości co najmniej higienicznej) lub w wersji biernej z oddzielną instalacją wentylacyjną. Zatem także wtedy, gdy zyski ciepła odbierane są przez instalację wodną belek, konieczne są przewody wentylacyjne (choć o mniejszych wymiarach) prowadzone przez cały budynek do pomieszczeń.

Sposobem na „pozbycie się” przewodów powietrznych, ograniczenie do niezbędnego minimum przestrzeni technicznych dla wentylacji i klimatyzacji, a także indywidualizację warunków klimatycznych w poszczególnych pomieszczeniach oraz szybkie zmiany w wyposażeniu technicznym w przyszłości, z możliwością indywidualnego naliczania kosztów eksploatacyjnych, może stać się zdecentralizowany system wentylacji przez fasadę budynku.

Lokalizacja urządzeń fasadowych

W zależności od potrzeb urządzenia wentylacji fasadowej mogą być stosowane w wentylacji naturalnej i mechanicznej, realizować podstawowe procesy uzdatniania powietrza lub służyć do klimatyzacji niepełnej (bez nawilżania powietrza).

Są one umieszczane w obrębie fasady lub bezpośrednio z nią powiązane technicznie [5]. Transport powietrza nawiewanego i wywiewanego lub tylko nawiewanego (zależnie od koncepcji rozdziału powietrza w obiekcie) odbywa się przez fasadę. A zatem uzyskuje się najkrótszą drogę transportu uzdatnionego powietrza wentylacyjnego z zewnątrz do pomieszczenia.

W odróżnieniu od systemów wentylacji z zastosowaniem wentylokonwektorów, przez które przepływa (w przeważającej większości urządzeń) powietrze z pomieszczenia ochładzane lub ogrzewane w tych urządzeniach, a powietrze zewnętrzne przynajmniej w ilości higienicznej jest dostarczane przez odrębny system wentylacyjny, urządzenia fasadowe mogą pracować tylko z wykorzystaniem powietrza zewnętrznego (wariant I) lub z powietrzem zewnętrznym w ilości higienicznej mieszającym się z powietrzem obiegowym czerpanym z pomieszczenia (wariant II).

A zatem w budynku z wentylacją fasadową wykonaną jako wariant I i II nie są potrzebne przewody wentylacyjne prowadzone przez cały budynek i nie jest stosowane centralne uzdatnianie powietrza wentylacyjnego, czyli niepotrzebna jest maszynownia wentylacyjna.

Takie rozwiązanie wpływa istotnie na wysokość kondygnacji i całego budynku (zbędne są przestrzenie techniczne w stropie podwieszonym do prowadzenia przewodów wentylacyjnych). Urządzenia fasadowe znajdują także zastosowanie jako uzupełnienie centralnego systemu wentylacji [6].

Urządzenia fasadowe montowane są głównie pod parapetem jako podokienne lub w przestrzeni podpodłogowej (rys. 1). Zainstalowane jako podokienne montowane mogą być pod parapetem lub przed nim albo w górnej części czy z boku okna. Jednostki podłogowe montowane są w przestrzeni podwójnej podłogi, w miejscu przylegającym do fasady. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się w przypadku budynków całkowicie przeszklonych.

Fasadowe urządzenia wentylacyjne mogą być wykonywane jako ścienne wraz z elementem fasady jako jej prefabrykowany element z jednostką wentylacyjną [6].

Lokalizacja urządzeń fasadowych

Rys. 1. Lokalizacja urządzeń fasadowych: podokiennych, podpodłogowych i zintegrowanych ze ścianą zewnętrzną [3]

Rozwiązania urządzeń fasadowych

Urządzenia fasadowe zapewniające pełne uzdatnienie powietrza zbudowane są z czterech modułów o następujących funkcjach [6]:

  • moduł powietrza nawiewanego,
  • moduł wymiennika ciepła,
  • moduł powietrza wywiewanego,
  • wymiennik do odzysku ciepła lub moduł powietrza wtórnego.

Moduł powietrza nawiewanego zawiera następujące elementy lub urządzenia wentylacyjne [6]:

  • wentylator nawiewny promieniowy,
  • tłumik hałasu,
  • klapa zwrotna – przeciwdziała wstecznemu przepływowi powietrza, gdy powstaje silne podciśnienie po stronie zewnętrznej przegrody,
  • przepustnica odcinająca z siłownikiem – po wyłączeniu urządzenia fasadowego jej zadaniem jest zapobieganie niekontrolowanemu przepływowi powietrza, prowadzącemu do bardzo szybkiego podgrzania lub wychłodzenia budynku (w zależności od pory roku),
  • dokładny filtr powietrza klasy F7 (wg [4]),
  • regulator przepływu – nie dopuszcza do przekroczenia wymaganego strumienia powietrza w przypadku wystąpienia zmiennych w trakcie użytkowania urządzenia oporów przepływu powietrza przez filtr (wynikających ze zwiększającego się obłożenia pyłem) oraz zmiennego ciśnienia wiatru na fasadę.

W module wymiennika ciepła znajduje się chłodnica lub nagrzewnica powietrza wraz z armaturą (zawory regulacyjne z siłowniami, zawory odcinające, czujnik temperatury powietrza nawiewanego) oraz opcjonalnie taca kondensatu. Stosowane są wymienniki pracujące w systemie dwu- lub czterorurowym.

To drugie rozwiązanie pozwala na indywidualizację parametrów powietrza w każdym z pomieszczeń przez, w zależności od potrzeb, ogrzewanie lub chłodzenie z zastosowaniem odrębnych obiegów wodnych. W systemie dwururowym przez wszystkie urządzenia w budynku lub te podłączone do wspólnych instalacji wodnych przepływa woda grzejna albo chłodząca.

Moduł powietrza wywiewanego składa się z:

  • filtra zgrubnego oczyszczającego powietrze wywiewane z pomieszczenia klasy G3 (wg [4]),
  • tłumika hałasu,
  • wentylatora promieniowego,
  • klapy zwrotnej,
  • przepustnicy odcinającej.

Do odzysku ciepła służy krzyżowy wymiennik ciepła z przepustnicą na obejściu, które wykorzystywane jest w okresie przejściowym oraz w zimie w celu uniknięcia oszronienia wymiennika.

Moduł powietrza wtórnego realizuje recyrkulację powietrza z pomieszczenia. W czasie nieobecności użytkowników urządzenie fasadowe może pracować w trybie dyżurnym i wówczas przez moduł mieszania transportowane będzie jedynie powietrze wewnętrzne, które przepływając przez wymiennik ciepła, uzyska wymaganą temperaturę powietrza nawiewanego.

Przykładowe wymiary jednostek [3]:

  • pozioma, zamontowana pod parapetem, może mieć długość 0,9–1,1 m i zajmuje w pokoju obszar o szerokości 0,2–0,3 m w rzucie,
  • podpodłogowa, pod podnoszoną podłogą, ma długość do 1,25 m i szerokość 0,6–0,65 m, w tym 0,3 m zajmuje czerpnia i wyrzutnia powietrza zewnętrznego; pozostała część jednostki (0,3–0,35 m) jest wzmocniona, zatem nie ulegnie zniszczeniu, nawet gdy będzie się po niej chodzić, i przysłonięta przez podwójną podłogę; wysokość jednostki to 0,18–0,25 m – wielkość ta określa wymaganą minimalną wysokość podwójnej podłogi,
  • pionowa, zintegrowana ze ścianą, jest zazwyczaj wykonywana na potrzeby danego projektu i obiektu; charakteryzuje się niewielką grubością (model dostępny w handlu: 0,16 m) i może być zintegrowana ze ścianą zewnętrzną.

Poniżej podano przykładowe dane techniczne urządzenia fasadowego podokiennego zamieszczone w [1]:

  • maksymalny strumień objętości powietrza nawiewanego/wywiewanego wynosi 53 l/s dla jednego urządzenia, czyli ok. 190 m3/h,
  • temperatura powietrza nawiewanego w lecie wynosi 18°C (przy temperaturze i wilgotności względnej powietrza zewnętrznego odpowiednio: 32°C i 40%),
  • maksymalna wydajność chłodnicza to 720 W (przy recyrkulacji powietrza realizowanej z powietrzem zewnętrznym stanowiącym 33% całkowitego strumienia powietrza wentylacyjnego wymagana wydajność chłodnicza wynosić będzie 200 W, a dla powietrza wewnętrznego o temperaturze 26°C: 520 W),
  • temperatura wody chłodzącej na zasileniu i odpływie z chłodnicy: 14/17°C,
  • przepływ wody chłodzącej: 200 l/h,
  • temperatura powietrza nawiewanego w zimie: 36°C (przy temperaturze powietrza zewnętrznego –15°C),
  • maksymalna wydajność cieplna: 1200 W (przy recyrkulacji powietrza realizowanej z powietrzem zewnętrznym stanowiącym 33% całkowitego strumienia powietrza wentylacyjnego wymagana wydajność cieplna będzie wynosić 500 W, a dla powietrza wewnętrznego o temperaturze 22°C: 920 W),
  • temperatura wody grzewczej na zasileniu i odpływie z nagrzewnicy: 50/40°C,
  • przepływ wody grzewczej: 90 l/h,
  • dopuszczalne opory przepływu powietrza przez wymiennik ciepła: 16 barów,
  • skuteczność odzysku ciepła w wymienniku krzyżowym płytowym: ok. 50%,
  • strumień powietrza nawiewanego:
    - na I biegu wentylatora: 30 l/s (110 m3/h),
    - na II biegu: 42 l/s (150 m3/h),
    - na III biegu: 53 l/s (190 m3/h),
  • poziom dźwięku w odległości 1,5 m od urządzenia przy równoważnej powierzchni pochłaniania wynoszącej 15 m2 Sabine podczas pracy wentylatora na II biegu: 38 dB(A),
  • wytłumienie dźwięku przenikającego z zewnątrz do pomieszczenia przy całkowicie otwartych przepustnicach powietrza zewnętrznego i wywiewanego: 52 dB,
  • ciężar: 50 kg.

Jako rozwiązania urządzeń fasadowych z realizacją wybranych procesów uzdatniania powietrza z podziałem na miejsce ich montażu  w [6] zaproponowano:

1.jednostki podokienne:

    • nawiewne lub wywiewne dla wentylacji naturalnej,
    • nawiewne lub wywiewne dla wentylacji mechanicznej z izolacją akustyczną i cieplną,
    • nawiewno-wywiewne dla wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, opcjonalnie z wymiennikiem na potrzeby ogrzewania lub chłodzenia powietrza,
    • nawiewne dla wentylacji mechanicznej z materiałem zmiennofazowym,
    • z możliwością recyrkulacji powietrza, z wymiennikiem ciepła,
    • nawiewno-wywiewne dla wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz recyrkulacją powietrza i wymiennikiem ciepła na potrzeby ogrzewania lub chłodzenia powietrza,
    • nawiewne dla wentylacji mechanicznej z recyrkulacją powietrza

2. jednostki podłogowe:

    • nawiewno-wywiewne dla wentylacji mieszającej z odzyskiem ciepła z wymiennikiem na potrzeby ogrzewania lub chłodzenia powietrza,
    • nawiewne dla wentylacji mechanicznej z recyrkulacją powietrza i wymiennikiem ciepła na potrzeby ogrzewania lub chłodzenia powietrza,
    • recyrkulacyjne dla wentylacji mechanicznej bez dopływu powietrza zewnętrznego, z recyrkulacją powietrza i wymiennikiem ciepła na potrzeby ogrzewania lub chłodzenia powietrza.

Materiał zmiennofazowy (będący wkładem w akumulatorze ciepła) wykorzystywany jest do naturalnego chłodzenia powietrza. Jest to parafina albo sól uwodniona o temperaturze topnienia 20–25°C [6]. Podczas przemiany fazowej materiał pobiera dużą ilość ciepła przy stałej temperaturze, sam ulega stopnieniu, a w nocy ponownie krystalizacji. Akumulatory ciepła można stosować z powodzeniem w budynkach o obciążeniu cieplnym do 60 W/m2.

Dobór urządzeń fasadowych

Urządzenia fasadowe stosowane w nowych lub modernizowanych obiektach są zazwyczaj specjalnie zaprojektowane i skonstruowane na potrzeby danego budynku. Poza koniecznymi informacjami dotyczącymi budowy i konstrukcji fasady budynku oraz obciążenia cieplnego podczas projektowania fasadowych systemów wentylacji konieczna jest znajomość warunków wietrzności wraz z oddziaływaniem sąsiednich budynków.

Zgodnie z [5] przy doborze wentylatora musi zostać uwzględnione zjawisko parcia wiatru na fasadę budynku. W przypadku wyraźnego układu nawietrznej i zawietrznej strony budynku może dochodzić do silnych poprzecznych przepływów wewnątrz pomieszczeń, w których zainstalowano jednostki fasadowe i dalej, przez budynek.

Podczas doboru chłodnic należy zwrócić uwagę na wyższą temperaturę powietrza zewnętrznego przy ścianie budynku w stosunku do mas powietrza bardziej od niej oddalonych (chociaż w wyniku odpowiedniego projektu fasady zjawisko to może być znacznie ograniczone). Istotne jest również staranne wybranie lokalizacji czerpni urządzeń fasadowych ze względu na jakość powietrza zewnętrznego.

W trakcie doboru urządzenia fasadowego należy obliczyć [6]:

  • zyski i straty ciepła w celu określenia mocy grzewczych i chłodniczych wymienników ciepła,
  • różnicę temperatury pomiędzy powietrzem nawiewanym i świeżym do doboru wymiennika ciepła i agregatu chłodniczego z uwzględnieniem wzrostu temperatury powietrza na powierzchni fasady budynku (wzór 1) [6]:

gdzie:

Q – moc cieplna lub chłodnicza [W],

V·– strumień objętości powietrza nawiewanego [l/s lub m3/h],

tnaw – temperatura powietrza nawiewanego [°C],

tzew – temperatura powietrza zewnętrznego [°C],

DtF – przyrost temperatury powietrza na powierzchni fasady [K],

cp – ciepło właściwe powietrza [1,0 kJ/kg],

r – ciężar właściwy powietrza [1,2 kg/m3].

Ograniczenia stosowania, zalety i wady wentylacji fasadowej

Tak jak wszystkie urządzenia techniczne także urządzenia fasadowe mają pewne ograniczenia stosowania:

  • fasadowe urządzenia wentylacyjne są przeznaczone głównie do pracy w systemie chłodzenia suchego (odbieranie ciepła jawnego), przy temperaturze wody przepływającej przez chłodnicę wyższej od temperatury punktu rosy dla uzdatnianego powietrza zewnętrznego. Mimo to w urządzeniach montowana jest tacka kondensatu do jego zbierania, gdy nastąpi chwilowy spadek temperatury poniżej temperatury punktu rosy. Z czasem zgromadzony kondensat odparowuje [6],
  • zimą nawilżanie powietrza w systemach fasadowych jest niemożliwe (w przypadku konieczności nawilżania powietrza należy przewidzieć w pomieszczeniach odrębne nawilżacze),
  • aby nie dopuścić do przekroczenia w pomieszczeniu dopuszczalnego poziomu dźwięku pochodzącego od urządzeń wyposażenia technicznego, ograniczone muszą zostać wielkości strumieni powietrza przepływających przez to urządzenie,
  • w razie konieczności odprowadzenia dużych zysków ciepła (wg [5] ³ 50 W/m2) wydajność chłodnicza urządzeń może być niewystarczająca,
  • w przypadku pomieszczeń o ograniczonej szerokości fasady i przy dużej liczbie użytkowników wentylacja fasadowa nie będzie mogła być jedynym sposobem przygotowania i rozdziału powietrza, należy więc rozważyć możliwość zastosowania np. aktywnych sufitowych belek chłodzących w części środkowej dużego pomieszczenia [6],
  • maksymalna głębokość pomieszczenia (lub zasięg strumienia przy rozmieszczeniu jednostek np. wzdłuż dwóch ścian zewnętrznych pomieszczenia) wynosi 5–7 m [6],
  • urządzenia fasadowe nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach czystych [6].

Natomiast do zalet systemu wentylacji fasadowej należą [3,6]:

  • regulacja temperatury i strumienia powietrza nawiewanego indywidualnie w każdym pomieszczeniu lub obszarze,
  • w systemie 4-przewodowym (nagrzewnica/chłodnica) indywidualny wybór pomiędzy ogrzewaniem i chłodzeniem,
  • czas pracy urządzenia związany z okresem wykorzystywania danego pomieszczenia – w porównaniu z systemem scentralizowanej wentylacji mniejsze zużycie energii i koszty eksploatacji,
  • system wyłącza się automatycznie, gdy nie jest używany lub gdy otwarte są okna,
  • zastosowanie odzysku ciepła,
  • wysoka sprawność wentylatorów związana z małą energochłonnością systemu powodująca uzyskanie niskiego wskaźnika mocy właściwej,
  • zmniejszenie przestrzeni technicznych na potrzeby wentylacji,
  • brak przewodów wentylacyjnych (lub przewody o mniejszych wymiarach),
  • możliwe odrębne rozliczanie się użytkowników/najemców lokali,
  • zadowolenie użytkowników związane z możliwością indywidualnej regulacji parametrów powietrza i jego ilości oraz otwierania okien.

Z kolei wadami takiego systemu są [3]:

  • problemy z hałasem wywołanym pracą jednostek fasadowych oraz przeciągiem – przy przepływie maksymalnego strumienia powietrza,
  • zwiększona liczba czynności w trakcie eksploatacji i konserwacji oraz wymiany filtrów powietrza,
  • brak możliwości nawilżania i osuszania powietrza przez urządzenie fasadowe (gdy są to procesy niezbędne, konieczne jest wykorzystanie dodatkowych urządzeń zainstalowanych w pomieszczeniu),
  • wpływ warunków w środowisku zewnętrznym na pracę urządzenia fasadowego (można zastosować czerpnię z zabezpieczeniem przed wpływem warunków atmosferycznych lub odpowiednio ukształtować wlot powietrza zewnętrznego, a dobór czerpni przeprowadzić dla prędkości powietrza 2 m/s, rys. 2),
  • ograniczenie strefy pracy użytkowników ze względu na występowanie tzw. strefy oddziaływania strumienia nawiewanego wokół urządzenia fasadowego o zasięgu wynoszącym 1–1,5 m (rys. 3).
Przykłady ukształtowania wlotów

Rys. 2. Przykłady ukształtowania wlotów powietrza do jednostek fasadowych [3]

Ograniczenie strefy przebywania

Rys. 3. Ograniczenie strefy przebywania ludzi podczas nawiewu powietrza przez jednostkę fasadową [3]

Rozdział powietrza

W pomieszczeniach z wentylacją fasadową można zaprojektować następujące sposoby rozdziału powietrza (rys. 4):

  • zdecentralizowany nawiew powietrza przez urządzenia fasadowe – scentralizowany wywiew powietrza przez wywiewniki umieszczone pod sufitem,
  • zdecentralizowany nawiew i wywiew powietrza przez to samo urządzenie fasadowe z funkcją doprowadzenia i uzdatnienia powietrza zewnętrznego oraz usuwania powietrza zużytego.

Niezależnie od lokalizacji urządzenia fasadowego (podokienne lub podpodłogowe) strumień powietrza jest nawiewany w sposób wyporowy. Przy nawiewie powietrza przez kratkę podłogową lub obudowę jednostki uzyskuje się prędkość wynoszącą do 2,0 m/s. W wyniku indukcji powietrza z otoczenia prędkość nawiewanego strumienia powietrza szybko się zmniejsza i do obszaru przebywania użytkowników napływa strumień powietrza o charakterze wyporowym [6].

Dwa rozwiązania rozdziału

Rys. 4. Dwa rozwiązania rozdziału powietrza w systemie wentylacji fasadowej [3]

Porównanie instalacji scentralizowanych i zdecentralizowanych

W tabeli 1 i 2 zamieszczono porównanie scentralizowanego i zdecentralizowanego (fasadowego) systemu wentylacji.

Przegląd zagadnień decyzyjnych

Tabela 1. Przegląd zagadnień decyzyjnych [2]

Aspekty higieniczne

Tabela 2. Aspekty higieniczne działania urządzeń przygotowujących powietrze w instalacjach scentralizowanych i zdecentralizowanych [2]

Literatura

  1. Cooling and heating. Facade ventilation unit FG-L, katalog techniczny Krantz Komponentem, Aachen, 10.2002.
  2. Franzke U., Heidenreich R., Ehle A., Ziller F., Comparison between Decentralised and Centralised Air Conditioning Systems (Summary), ILK Dresden, wyd. Trox Technik, 2003.
  3. Gruner M. (red.), The Potential of Façade-Integrated Ventilation Systems in Nordic Climate. Advanced decentralised ventilation systems as sustainable alternative to conventional systems, NTNU, 1.07.2012.
  4. PN-EN 779:2012 Przeciwpyłowe filtry powietrza do wentylacji ogólnej. Określanie parametrów filtracyjnych (oryg.).
  5. Recknagel H., Sprenger E., Schramek E.R., Kompendium wiedzy: ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo, Wyd. Omni Scala, Wrocław 2008.
  6. Systemy powietrzno-wodne w wentylacji i klimatyzacji. Poradnik projektanta, Trox Technik, 2009.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Halina Halina, 06.09.2017r., 17:52:59 Czy te produkty są transportowane przez Ekspo-Trans?

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.