Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Evaluation of indoor air quality in a passive building
Actinomyces to jeden ze szczepów bakterii, których obecność kontrolowano podczas badań
Actinomyces to jeden ze szczepów bakterii, których obecność kontrolowano podczas badań
pl.wikipedia.org/wiki

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

Większość swojego życia człowiek spędza w pomieszczeniach zamkniętych – budynkach. Są to zarówno obiekty mieszkalne, jak i pomieszczenia biurowe, w których narażeni jesteśmy na oddziaływanie licznych czynników fizyczno-chemicznych oraz biologicznych. Przebywając w danym pomieszczeniu, mamy styczność zarówno z otaczającym nas powietrzem, materiałami budowlanymi, elementami wyposażenia wnętrz, jak i organizmami żywymi. Wszystkie te elementy środowiska wewnętrznego wpływają na tzw. komfort klimatyczny pomieszczeń.

Zapewniając sobie komfortowe warunki w domu i pracy, najczęściej zwracamy uwagę na temperaturę, wilgotność, nasłonecznienie, akustykę i jakość powietrza wewnętrznego. Za utrzymanie sprzyjającego klimatu cieplnego wewnątrz budynku odpowiadają systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, które dodatkowo wpływają m.in. na ogólną jakość powietrza.

Często mamy do czynienia ze złym stanem technicznym systemów wentylacji oraz emisją zanieczyszczeń ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego – jakość powietrza może wówczas ulegać znacznemu pogorszeniu.

Przeczytaj także: Ocena mikrobiologicznej jakości powietrza wewnętrznego w restauracji >>

Źródłami zanieczyszczenia powietrza mogą być organizmy żywe (ludzie, grzyby, bakterie, zwierzęta) i produkty ich metabolizmu, liczne związki chemiczne emitowane z materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz, złej jakości systemy wentylacji i klimatyzacji, a także zanieczyszczone powietrze zewnętrzne.

Mikrobiologiczne i fizyczno-chemiczne zanieczyszczenie powietrza stwarza w naszym otoczeniu warunki, które mogą w sposób negatywny oddziaływać na zdrowie i samopoczucie człowieka. Mikroorganizmy, zwłaszcza patogenne, oraz liczne substancje chemiczne występujące w pomieszczeniach zamkniętych i zawarte w powietrzu mogą łatwo wnikać do dróg oddechowych człowieka i często są przyczyną licznych chorób, tzw. aerogennych, a także reakcji uczuleniowych i alergicznych [1–3, 5–6, 12].

Objawy zdrowotne tzw. syndromu chorego budynku (SBS – Sick Building Syndrome) to najczęściej: ból i zawroty głowy, zmęczenie, omdlenie, podrażnienie oczu, nosa i gardła, objawy przemęczenia, a także przesuszenie i zaczerwienienie naskórka.

W celu zapobiegania SBS należy chronić pomieszczenia przed emisją i przenikaniem zanieczyszczeń (w tym bioaerozoli) ze środowiska zewnętrznego, usuwać istniejące źródła zanieczyszczenia i zapewnić odpowiednią wentylację [8].

Materiały i metody

W okresie ostatnich trzech lat, tj. od marca 2009 r. do marca 2012 r., analizowano stopień mikrobiologicznego zanieczyszczenia (czystości) powietrza oraz zróżnicowanie parametrów mikroklimatycznych w doświadczalnym budynku pasywnym Politechniki Poznańskiej (DoPas). Badania prowadzono najczęściej raz w miesiącu, z wyjątkiem okresu od kwietnia do listopada 2010 r. W całym okresie badań przeprowadzono łącznie 30 pomiarów.

Przeczytaj także: Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness >>

Pobór próbek powietrza do badań mikrobiologicznych wykonano metodą zderzeniową przy użyciu mikrobiologicznego próbnika powietrza MAS-100 Eco. W zależności od spodziewanego stopnia zanieczyszczenia powietrza pobierano od 25 do 100 dm3 powietrza. Badania prowadzono z użyciem standardowych płytek Petriego o średnicy 9,0 cm, na których znajdowała się odpowiednia pożywka do hodowli poszczególnych grup mikroorganizmów.

W trakcie badań oznaczano ogólną liczebność bakterii mezofilnych i psychrofilnych, gronkowców (Staphylococcus) mannitolododatnich (typ a) i mannitoloujemnych (typ b), bakterii Pseudomonas fluorescens, promieniowców (Actinobacteria) oraz grzybów mikroskopowych. Poszczególne grupy mikroorganizmów inkubowano w cieplarkach zgodnie z wytycznymi polskich norm [10, 11]. W tabeli 1 zestawiono zastosowane w badaniach pożywki, temperatury oraz czas inkubacji.

Po okresie hodowli liczono kolonie drobnoustrojów, które wyrosły na płytkach Petriego, a uzyskane wyniki korygowano przy pomocy statystycznej tablicy przeliczeniowej Fellera. Otrzymane w ten sposób wyniki badań podano jako jednostki tworzące kolonie w 1 m3 [jtk/m3]. Interpretację wyników i ocenę stopnia zanieczyszczenia powietrza przedstawiono w tabeli 2 oraz w tabeli 3.

Na poszczególnych stanowiskach badawczych wykonano także pomiary temperatury powietrza [°C], wilgotności względnej [%], zawartości CO2 w powietrzu [ppm] oraz kierunku i prędkości wiatru [m/s]. Norma PN-Z-04111-01:1989 [9] zaleca badanie warunków mikroklimatycznych w zakresie temperatury, wilgotności względnej oraz kierunku i prędkości wiatru.

Czytaj dalej: Charakterystyka stanowisk badawczych >>

   11.02.2013
dr inż.  Magorzata Basińska
dr inż.  Magorzata Basińska
Instytut Inżynierii Środowiska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechnika Poznańska więcej »
dr  Michał Michałkiewicz
dr  Michał Michałkiewicz
Instytut Inżynierii Środowiska, Politechnika Poznańska więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl