Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Charakterystyka stanowisk badawczych
Actinomyces to jeden ze szczepów bakterii, których obecność kontrolowano podczas badań
Actinomyces to jeden ze szczepów bakterii, których obecność kontrolowano podczas badań
pl.wikipedia.org/wiki
Ciąg dalszy artykułu...

Charakterystyka stanowisk badawczych

Pomiary przeprowadzano w doświadczalnym budynku Politechniki Poznańskiej (DoPas), który w 2007 r. został zmodernizowany do standardu budownictwa pasywnego. Budynek wyposażony jest w instalację nawiewno-wywiewną dostarczającą wymagany ze względów higienicznych strumień powietrza. Instalacja wentylacyjna w części pasywnej budynku jest jedynym źródłem ciepła. W ciągu dnia w budynku przebywa 5 osób.

Próbki powietrza do badań pobierano:

  • wewnątrz budynku pasywnego w pokoju na parterze (1BP),
  • wewnątrz budynku pasywnego w piwnicy (2BP),
  • na zewnątrz budynku doświadczalnego (3BPT – tło badań).

Punkt pomiarowy na parterze (1BP) zlokalizowano w pokoju o powierzchni 26,5 m2 i kubaturze 67,6 m3. Pokój ten ma cztery stale zamknięte okna, a na podłodze znajdują się panele podłogowe. Drugi punkt pomiarowy (2BP) znajdował się w piwnicy o powierzchni 72,1 m2 i kubaturze 181,7 m3.

Przeczytaj także: Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego >>

W pomieszczeniu znajdują się drzwi zewnętrzne i dwa zamknięte okna, podłogę stanowi malowana posadzka betonowa. Piwnica nie jest przeznaczona na stały pobyt ludzi. Wyniki z punktu pomiarowego na zewnątrz budynku doświadczalnego stanowią tło badań (3BPT).

Wyniki badań

Wyniki pomiarów mikroklimatycznych zestawiono w tabeli 4 i w tabeli 5Badania wykazały, że temperatura w pomieszczeniach budynku była najczęściej dość wyrównana i wahała się od 13,8 do 25,5°C, natomiast w środowisku zewnętrznym była zmienna w poszczególnych porach roku i zawierała się w zakresie od –4,0 do 30,3°C.

Wilgotność względna była bardzo zróżnicowana. Największe jej wahania odnotowano zwłaszcza w środowisku zewnętrznym (25,9–88,0%), natomiast w domu pasywnym najczęściej utrzymywała się na poziomie 40–50%, jednak jej zakres był dość szeroki i wynosił od 21,7 do 78,5%.

Stężenie CO2 na zewnątrz budynku było dość niskie i wyrównane (najczęściej poniżej 400 ppm), natomiast największe różnice odnotowano wewnątrz budynku (350–1154 ppm). Prędkość wiatru w dniach pomiarów była raczej niska i wahała się od 0,0 do 3,0 m/s.

Ogólna liczebność bakterii mezofilnych w budynku pasywnym (DoPas) w pokoju na parterze (1BP) wahała się od 30 do 2120 jtk/m3, natomiast w piwnicy (2BP), w której nie przebywają na stałe żadne osoby, była mniejsza i wynosiła od 0 do 1690 jtk/m3. Natomiast bakterie psychrofilne występowały w znacznie większej liczebności i zawierały się w przedziale 20–3520 jtk/m3 (na parterze – 1BP) i 0–3780 jtk/m3 (w piwnicy – 2BP).

W środowisku zewnętrznym (tło badań) liczebność analizowanych grup bakterii była dość zróżnicowana. Bakterie mezofilne w tym środowisku występowały w najmniejszej liczebności (w zakresie od 0 do 1600 jtk/m3), natomiast psychrofilne w największej (od 0 do 9340 jtk/m3). W niektórych terminach badawczych ich liczebność była wyższa niż wewnątrz badanych budynków.

Na rys. 1 i 2 zestawiono ogólną liczebność bakterii mezofilnych i psychrofilnych występujących w badanym budynku oraz w środowisku zewnętrznym (tło badań). 

Największe skażenie powietrza bakteriami z rodzaju Staphylococcus odnotowano w pokoju budynku pasywnego DoPas (1BP), gdzie liczebność gronkowców mannitolododatnich (M+) wahała się od 0 do 290 jtk/m3, a mannitoloujemnych (M–) od 0 do 160 jtk/m3.

Nieco mniejsze stężenie bakterii odnotowano w piwnicy (M+ i M– od 0 do 120 jtk/m3), a najmniejsze w tle badań w środowisku zewnętrznym (M+ od 0 do 90 jtk/m3, M– od 0 do 20 jtk/m3). Na rys. 3 i 4 przedstawiono zmianę liczebności tych bakterii w całym okresie badawczym na wszystkich stanowiskach.

W ciągu całego okresu badawczego nie wykryto bakterii Pseudomonas fluorescens hodowanych w 4°C, hodowane w 26°C również praktycznie nie występowały, gdyż zostały one wykryte jedynie dwukrotnie w budynku pasywnym i środowisku zewnętrznym w liczebności 10 jtk/m3. Natomiast promieniowce (Actinobacteria) wykrywane były głównie w początkowym okresie badań, a ich największą liczebność stwierdzono w środowisku zewnętrznym. Gdy stwierdzono ich obecność w tle badań, zwykle były one także obecne w badanych pomieszczeniach. Na rys. 5 przedstawiono ich zmienność w całym trzyletnim okresie badań.

Czytaj dalej: Wyniki badań cd. >>

   11.02.2013
dr inż.  Magorzata Basińska
dr inż.  Magorzata Basińska
Instytut Inżynierii Środowiska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechnika Poznańska więcej »
dr  Michał Michałkiewicz
dr  Michał Michałkiewicz
Instytut Inżynierii Środowiska, Politechnika Poznańska więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl