Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Wyniki badań
Actinomyces to jeden ze szczepów bakterii, których obecność kontrolowano podczas badań
Actinomyces to jeden ze szczepów bakterii, których obecność kontrolowano podczas badań
pl.wikipedia.org/wiki
Ciąg dalszy artykułu...

Największe zróżnicowanie wyników badań powietrza pod kątem grzybów mikroskopowych stwierdzono w środowisku zewnętrznym. Na pożywce Czapek-Doxa stwierdzono tam od 0 do 114 520 jtk/m2, a na pożywce Waksmana od 40 do 56 260 jtk/m3.

Najczystsze pod względem liczebności grzybów było powietrze w pokoju (1BP) budynku pasywnego (od 0 do 4840 jtk/m3 na pożywce Czapek­‑Doxa i od 40 do 4560 jtk/m3 na pożywce Waksmana), a nieco bardziej zanieczyszczone w piwnicy (2BP) (0–11 640 jtk/m3 na pożywce Czapek-Doxa i 0–7520 jtk/m3 na pożywce Waks­mana). Zmiany stężenia grzybów mikroskopowych na tych stanowiskach przedstawiono na rys. 6 i rys. 7.

Porównując uzyskane wyniki badań z wytycznymi polskich norm, można stwierdzić, że powietrze w budynku pasywnym DoPas było najczęściej zanieczyszczone przez gronkowce.

W całym okresie badań na 30 terminów badawczych aż 20 razy było średnio zanieczyszczone i 6 razy silnie zanieczyszczone gronkowcami mannitoloujemnymi oraz 7 razy średnio i 8 razy silnie zanieczyszczone gronkowcami mannitolododatnimi. Zdecydowanie większe i częstsze zanieczyszczenie tymi bakteriami odnotowano w pokoju (1BP), w którym stale przebywają ludzie. Natomiast w piwnicy (2BP) w połowie terminów badawczych nie wykryto tych bakterii.

Analizując liczebność bakterii mezofilnych, można stwierdzić, że tylko pięć razy powodowały one średnie zanieczyszczenie powietrza, a w pozostałych terminach powietrze było niezanieczyszczone tymi bakteriami. W budynku pasywnym sporadycznie stwierdzano skażenie powietrza przez bakterie Pseudomonas fluores­cens, natomiast w 2009 r. często występowało silne zanieczyszczenie promieniowcami (Actinobacteria).

Przeczytaj także: Jakość powietrza i wentylacja w budynkach szkolnych >>

Liczebność grzybów mikroskopowych wyhodowanych na pożywkach Czapek-Doxa i Waksmana dowodzi, że powietrze w pokoju (1BP) było przeciętnie czyste, a w piwnicy (2BP) również przeciętnie czyste z wyjątkiem jednego terminu (lipiec 2009 r.), w którym odnotowano zanieczyszczenie mogące negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne człowieka. W całym okresie badań stwierdzono, że to właśnie w okresie lata liczebność grzybów mikroskopowych była największa, natomiast zimą najmniejsza.

W pomieszczeniach budynku pasywnego wykrywano także niewyznaczane przez polskie normy bakterie psychrofilne. Ich większa liczebność częściej występowała w pokoju (1BP) i 9 razy przekroczyła 1000 jtk/m3, podczas gdy w piwnicy (2BP) tylko 4 razy stwierdzono więcej niż 1000 jtk/m3 powietrza.

W środowisku zewnętrznym (3BPT), w tle badań, powietrze również najczęściej zanieczyszczone było gronkowcami. W 11 terminach odnotowano średnie, a w 6 terminach silne zanieczyszczenie gronkowcami mannitolododatnimi, a w 8 terminach średnie zanieczyszczenie gronkowcami mannitoloujemnymi. Jednak tylko w 5 przypadkach stwierdzono jednoczesne skażenie powietrza obiema formami gronkowców. W środowisku zewnętrznym, podobnie jak wewnątrz budynku, sporadycznie stwierdzano skażenie powietrza przez bakterie Pseudomonas fluorescens, natomiast 12 razy występowało zanieczyszczenie promieniowcami (Actinobacteria).

Pod względem obecności grzybów mikroskopowych 3 razy stwierdzono zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego mogące negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne człowieka i również 3 razy zanieczyszczenie zagrażające środowisku naturalnemu człowieka.

Przeczytaj także: Odczuwalna jakość powietrza a zapachy >>

W tle badań stwierdzono także bakterie psychrofilne, których liczebność była prawie zawsze większa niż bakterii mezofilnych. Jednak ich koncentracja tylko 6 razy przekraczała 1000 jtk/m3 powietrza.

Podsumowując uzyskane wyniki badań mikrobiologicznych, można stwierdzić, że w budynku pasywnym DoPas dość często występowały bakterie, które pochodzą od ludzi. Można przypuszczać, że osoby przebywające w budynku były źródłem ich emisji. Ponadto zauważono, że mimo często wyższego skażenia powietrza zewnętrznego, np. grzybami mikroskopowymi czy promieniowcami, powietrze w budynku pasywnym było znacznie czystsze. Wskazuje to na pozytywną rolę filtrów, które zatrzymują większe cząstki, np. zarodniki grzybów.

Analiza parametrów mikroklimatycznych wskazuje jednocześnie, że w budynku utrzymywała się bardziej wyrównana temperatura i wilgotność, natomiast stężenie dwutlenku węgla było wyższe niż w tle badań, czyli w powietrzu zewnętrznym.

Podsumowanie

Czystość powietrza zewnętrznego oraz prawidłowe funkcjonowanie systemów wentylacyjnych w głównej mierze wpływają na jakość powietrza wewnętrznego. Szczególnie w budynkach pasywnych, w których nie otwiera się okien w celu wietrzenia pomieszczeń, należy systemy wentylacji utrzymywać w odpowiedniej czystości.

Czytaj dalej: Podsumowanie badań jakości powietrza w budynku pasywnym >>

   11.02.2013
dr inż.  Magorzata Basińska
dr inż.  Magorzata Basińska
Instytut Inżynierii Środowiska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechnika Poznańska więcej »
dr  Michał Michałkiewicz
dr  Michał Michałkiewicz
Instytut Inżynierii Środowiska, Politechnika Poznańska więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl