Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Podsumowanie badań jakości powietrza w budynku pasywnym
Actinomyces to jeden ze szczepów bakterii, których obecność kontrolowano podczas badań
Actinomyces to jeden ze szczepów bakterii, których obecność kontrolowano podczas badań
pl.wikipedia.org/wiki
Ciąg dalszy artykułu...

Filtry, na których osadzają się liczne zanieczyszczenia i mikroorganizmy, powinno się okresowo wymieniać. Ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego odgrywają zarówno osoby przebywające w budynku, jak i utrzymywanie danego obiektu w czystości – częste mycie podłóg, pastowanie, używanie odkurzaczy z filtrem wodnym.

Mikroklimat pomieszczeń ma znaczny wpływ na stan zdrowia i jakość życia osób, które w nich przebywają. Duże ilości bakterii zawartych w cząstkach osiadłego pyłu mogą być emitowane do powietrza podczas turbulencji powietrza, np. poruszania się ludzi w pomieszczeniach. Natomiast głównym źródłem grzybów jest powietrze z zewnątrz budynku, dotyczy to jednak wyłącznie tzw. zdrowych pomieszczeń.

Przeczytaj także: Zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym >>

W pomieszczeniach zagrzybionych ważną funkcję w zanieczyszczeniu powietrza pełnią źródła wewnętrzne. Systemy wentylacji i klimatyzacji stosunkowo często wprowadzają do pomieszczeń zarodniki grzybów, które zasiedlają kanały nawiewne lub filtry [4, 6]. Coraz większa świadomość możliwości występowania negatywnych skutków przebywania ludzi w miejscach o dużym stężeniu bioaerozolu grzybowego przyczynia się do intensyfikacji badań flory mikologicznej pomieszczeń zamkniętych [4, 7].

W badanym obiekcie stwierdzono okresowe skażenie powietrza pod względem mikrobiologicznym. Nie odnotowano jednak na szczęście objawów syndromu chorego budynku mimo występowania wysokich stężeń dwutlenku węgla. Uzyskane wyniki wskazują jednocześnie, że należy zwracać szczególną uwagę na stan czystości systemów wentylacyjnych, które odpowiedzialne są za wymianę powietrza w pomieszczeniach. Ma to szczególne znaczenie ze względu na fakt, że ponad 85% swojego czasu ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych i narażeni są często na złą jakość powietrza wewnętrznego.

Przeczytaj także: Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym? >>

Literatura

1. Bouillard L., Michel O., Dramaix M., Devleeschouwer M., Bacterial contamination of indoor air, surfaces, and settled dust, and related dust endotoxin concentrations in healthy office buildings, „Ann Agric Environ Med.” Vol. 12/2005.
2. Elliot M.A., Talbot N.J., Building filaments in the air: aerial morphogenesis in bacteria and fungi, „Current Opinion in Microbiology” Vol. 7/2004.
3. Gąska-Jędruch U., Dudzińska M.R., Zanieczyszczenie mikrobiologiczne w powietrzu wewnętrznym, „Monografie Komitetu Inżynierii Środowiska PAN” Vol. 58, t. 2, 2009.
4. Gniadek A., Macura A.B., Występowanie grzybów w środowisku Domu Pomocy Społecznej w Karniowicach, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin – Polonia”, Sectio D, Vol. LIX, Suppl. XIV, 1129, 2004.
5. Górny R.L., Dutkiewicz J., Bacterial and fungal aerosols in indoor environment in central and eastern European countries, „Ann Agric Environ Med.” Vol. 9/2002.
6. Krzysztofik B., Mikrobiologia powietrza, Wydawnictwo Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1992.
7. Macura A.B., Gniadek A., Flora mikologiczna w środowisku Domu Pomocy Społecznej im. Helclów w Krakowie w różnych porach roku, „Mikologia Lekarska” t. 10, nr 3/2003.
8. Muszyński A., Wojewódka D., Ocena mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach biurowych, „Inżynieria i Ochrona Środowiska” Vol. 4, nr 3–4/2001.
9. PN-Z-04111-01:1989 Ochrona czystości powietrza. Badania mikrobiologiczne. Postanowienia ogólne i zakres normy.
10. PN-Z-04111-02:1989 Ochrona czystości powietrza. Badanie mikrobiologiczne. Oznaczanie liczby bakterii w powietrzu atmosferycznym (imisja) przy pobieraniu próbek metodą aspiracyjną i sedymentacyjną.
11. PN-Z-04111-03:1989 Ochrona czystości powietrza. Badanie mikrobiologiczne. Oznaczanie liczby grzybów mikroskopowych w powietrzu atmosferycznym (imisja) przy pobieraniu próbek metodą aspiracyjną i sedymentacyjną.
12. Stolwijk J.A.J., Sick-Building Syndrome, „Environmental Health Perspectives” Vol. 95/1991.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj naszego newslettera!
   11.02.2013
dr inż.  Magorzata Basińska
dr inż.  Magorzata Basińska
Instytut Inżynierii Środowiska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechnika Poznańska więcej »
dr  Michał Michałkiewicz
dr  Michał Michałkiewicz
Instytut Inżynierii Środowiska, Politechnika Poznańska więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl