Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych

Distribution of heat consumption in swimming pool buildings
Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych
Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych
www.sxc.hu

Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych kwestii jest taki dobór urządzeń grzewczych, aby działały z wysoką sprawnością eksploatacyjną. Niezbędna jest do tego znajomość rozkładu zużycia ciepła w obiekcie nie tylko w ciągu doby, ale także w trakcie roku.

Obiekty basenowe (zakłady kąpielowe, pływalnie kryte) składają się z trzech podstawowych oddziałów połączonych ze sobą funkcjonalnie: części ogólnej, hali basenowej i zaplecza higieniczno-technicznego. Każda z tych części ma inną strukturę zapotrzebowania na ciepło.

Energia cieplna potrzebna jest do celów ogrzewczych, wentylacyjnych (lub wentylacji i klimatyzacji) oraz podgrzewania wody technologicznej i ogólnej. Z podanego w tabeli 1 zestawienia wynika, że najwięcej energii cieplnej pochłania przygotowanie ciepłej wody technologicznej i ogólnej oraz wentylacja, dlatego przede wszystkim w przypadku tych procesów należy racjonalnie gospodarować ciepłem i je odzyskiwać.

W mniejszym stopniu zwraca się obecnie uwagę na dobór źródeł ciepła i ich ekonomiczną pracę, a przecież to od niego zależy, czy odzyskiwanego ciepła nie straci się w źle wybranych kotłach i urządzeniach grzewczych. Dobór wielkości urządzeń w dużej mierze zależny jest od rozkładu zużycia ciepła w obiekcie.

Rozkład zużycia ciepła w obiekcie basenowym

Obiekty basenowe mają różne przeznaczenie, a więc i różną funkcję użytkową i techniczną. Najprostsze są baseny z halą dobudowaną do innego obiektu głównego, w którym umieszczone jest zaplecze sanitarnohigieniczne, a najbogatszą formę użytkową mają wielofunkcyjne parki wodne.

W zależności od przeznaczenia obiektów basenowych różne będzie zapotrzebowanie na energię cieplną i jej rozkład w czasie. Niniejsze rozważania ograniczono do ogólnodostępnego obiektu basenowego średniej wielkości, dla którego podano projektowe wartości zapotrzebowania na ciepło (tabela 2).

Wartości te określone zostały dla warunków obliczeniowych. Dla ogrzewania i wentylacji przyjęto te = –20°C, a dla ciepłej wody tzw = 10°C i tcw = 60°C. Zapotrzebowanie na ciepło w obiekcie basenowym zmienia się w ciągu doby i roku. Dla doboru wielkości urządzeń grzewczych istotne są zmiany zapotrzebowania na ciepło w skali rocznej.

Rozkład zużycia ciepła w skali roku

W obiektach basenowych występują dwa rodzaje rozkładów zużycia ciepła: prawie równomierne zużycie w okresie całego roku (ciepła woda technologiczna i ogólna) oraz zużycie zmienne w sezonie grzewczym związane z ogrzewaniem i wentylacją pomieszczeń. Zużycie ciepła w sezonie grzewczym jest więc zmienne, zależne od temperatur powietrza zewnętrznego, a w okresie lata stałe.

Przebieg zmian potrzeb cieplnych dla obiektu basenowego o zapotrzebowaniu obliczeniowym podanym w tabeli 2 przedstawiono na rys. 1.

Dobór urządzeń grzewczych dla obiektu basenowego

Często stosowaną w praktyce zasadę doboru urządzeń grzewczych na podstawie obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło należy uznać za niewystarczającą. Przy zmiennym obciążeniu cieplnym obiektu należy dobierać taki zestaw urządzeń grzewczych, aby mogły one działać w zakresie wysokich sprawności cieplnych niezależnie od stosowanego paliwa.

W obiektach basenowych źródłami ciepła mogą być sieci cieplne (miejskie i przemysłowe) lub kotłownie własne. W tych ostatnich stosuje się kotły na paliwo stałe, płynne lub gazowe. W kotłach na paliwo stałe regulacja wydajności jest trudniejsza i ograniczona do określonego zakresu wydajności roboczej, jednak coraz częściej stosowane są kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa, których wydajność łatwiej regulować.

Należy jednak pamiętać o innym przebiegu sprawności cieplnej kotłów na paliwo stałe niż w kotłach gazowych. Orientacyjny przebieg krzywych sprawności kotłów w zależności od ich obciążenia cieplnego przedstawiono m.in. w [2].

W obiektach basenowych często stosuje się kotły na paliwo gazowe, a tam, gdzie nie ma dostępu do gazu, na paliwa płynne. W katalogach kotłów gazowych podawana jest moc cieplna (nominalna, znamionowa) wyznaczona dla określonej przepisami sprawności.

Przy ciągłej pracy kotła istnieje możliwość obniżenia jego mocy cieplnej (roboczej), pamiętać jednak należy, że zwykle równocześnie spada sprawność jego pracy. Jeśli chcemy, aby kocioł działał z najwyższą sprawnością cieplną, to przy zmiennym zapotrzebowaniu na ciepło jego działanie będzie cykliczne.

W obiektach basenowych cykliczne działanie kotła nie jest możliwe tam, gdzie pobór ciepła jest stały lub prawie stały. Problem ten zostanie przeanalizowany na przykładzie wybranego obiektu basenowego.

Dobór kotłów grzewczych dla wybranego obiektu basenowego

Podane w tabeli 2 obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło na cele ogrzewcze, wentylacyjne oraz ciepłej wody technologicznej i ogólnej odniesiono do zmiennych w sezonie grzewczym temperatur powietrza zewnętrznego, co pokazano na rys. 1.

W obiektach przemysłowych, gdzie zapotrzebowanie na ciepło do celów technologicznych jest znacznie wyższe niż do ogrzewania i wentylacji, mogą być stosowane układy na stałe parametry czynnika grzewczego. Ponieważ ogrzewanie i wentylacja mają w sezonie grzewczym zmienne zapotrzebowanie na ciepło, wymagają różnych temperatur czynnika grzewczego.

Czytaj dalej: Jak projektować system grzewczy w oniektach basenowych >>

   04.02.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl