RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych

Distribution of heat consumption in swimming pool buildings

Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych
www.sxc.hu

Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych


www.sxc.hu

Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych kwestii jest taki dobór urządzeń grzewczych, aby działały z wysoką sprawnością eksploatacyjną. Niezbędna jest do tego znajomość rozkładu zużycia ciepła w obiekcie nie tylko w ciągu doby, ale także w trakcie roku.

Zobacz także

Castorama Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać? Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią...

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią dodatkowe miejsce do pracy. Wybierz kolor, który lubisz, udekoruj meble miękkimi poduszkami i ciesz się niepowtarzalnym charakterem Twojego ogrodu, który docenią goście.

Henryk Sitek Grzejniki na miarę

Grzejniki na miarę Grzejniki na miarę

Firma Zehnder ma w swojej ofercie różne typy grzejników. Dużą część asortymentu stanowią grzejniki na miarę. Wśród nich wyróżniają się Stratos – najmocniejszy stalowy grzejnik konwektorowy i Charleston...

Firma Zehnder ma w swojej ofercie różne typy grzejników. Dużą część asortymentu stanowią grzejniki na miarę. Wśród nich wyróżniają się Stratos – najmocniejszy stalowy grzejnik konwektorowy i Charleston – kreatywne „żeberka”.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Obiekty basenowe (zakłady kąpielowe, pływalnie kryte) składają się z trzech podstawowych oddziałów połączonych ze sobą funkcjonalnie: części ogólnej, hali basenowej i zaplecza higieniczno-technicznego. Każda z tych części ma inną strukturę zapotrzebowania na ciepło.

Energia cieplna potrzebna jest do celów ogrzewczych, wentylacyjnych (lub wentylacji i klimatyzacji) oraz podgrzewania wody technologicznej i ogólnej. Z podanego w tabeli 1 zestawienia wynika, że najwięcej energii cieplnej pochłania przygotowanie ciepłej wody technologicznej i ogólnej oraz wentylacja, dlatego przede wszystkim w przypadku tych procesów należy racjonalnie gospodarować ciepłem i je odzyskiwać.

Tabela procentowego udziału zużycia ciepła

Tabela 1. Procentowy udział zużycia ciepła na cele ogrzewcze, wentylacyjne i ciepłej wody w obiektach basenowych

W mniejszym stopniu zwraca się obecnie uwagę na dobór źródeł ciepła i ich ekonomiczną pracę, a przecież to od niego zależy, czy odzyskiwanego ciepła nie straci się w źle wybranych kotłach i urządzeniach grzewczych. Dobór wielkości urządzeń w dużej mierze zależny jest od rozkładu zużycia ciepła w obiekcie.

Rozkład zużycia ciepła w obiekcie basenowym

Obiekty basenowe mają różne przeznaczenie, a więc i różną funkcję użytkową i techniczną. Najprostsze są baseny z halą dobudowaną do innego obiektu głównego, w którym umieszczone jest zaplecze sanitarnohigieniczne, a najbogatszą formę użytkową mają wielofunkcyjne parki wodne.

W zależności od przeznaczenia obiektów basenowych różne będzie zapotrzebowanie na energię cieplną i jej rozkład w czasie. Niniejsze rozważania ograniczono do ogólnodostępnego obiektu basenowego średniej wielkości, dla którego podano projektowe wartości zapotrzebowania na ciepło (tabela 2).

 

Zapotrzebowanie na ciepło

Tabela 2. Zapotrzebowanie na ciepło w wybranym obiekcie basenowym wg [1]

Wartości te określone zostały dla warunków obliczeniowych. Dla ogrzewania i wentylacji przyjęto te = –20°C, a dla ciepłej wody tzw = 10°C i tcw = 60°C. Zapotrzebowanie na ciepło w obiekcie basenowym zmienia się w ciągu doby i roku. Dla doboru wielkości urządzeń grzewczych istotne są zmiany zapotrzebowania na ciepło w skali rocznej.

Rozkład zużycia ciepła w skali roku

W obiektach basenowych występują dwa rodzaje rozkładów zużycia ciepła: prawie równomierne zużycie w okresie całego roku (ciepła woda technologiczna i ogólna) oraz zużycie zmienne w sezonie grzewczym związane z ogrzewaniem i wentylacją pomieszczeń. Zużycie ciepła w sezonie grzewczym jest więc zmienne, zależne od temperatur powietrza zewnętrznego, a w okresie lata stałe.

Przebieg zmian potrzeb cieplnych dla obiektu basenowego o zapotrzebowaniu obliczeniowym podanym w tabeli 2 przedstawiono na rys. 1.

Rozkład zapotrzebowania na energię cieplną

Rys. 1. Rozkład zapotrzebowania na energię cieplną dla Qo, Qw i Qcw w sezonie grzewczym przykładowego obiektu basenowego


Źródło: Autor

Dobór urządzeń grzewczych dla obiektu basenowego

Często stosowaną w praktyce zasadę doboru urządzeń grzewczych na podstawie obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło należy uznać za niewystarczającą. Przy zmiennym obciążeniu cieplnym obiektu należy dobierać taki zestaw urządzeń grzewczych, aby mogły one działać w zakresie wysokich sprawności cieplnych niezależnie od stosowanego paliwa.

W obiektach basenowych źródłami ciepła mogą być sieci cieplne (miejskie i przemysłowe) lub kotłownie własne. W tych ostatnich stosuje się kotły na paliwo stałe, płynne lub gazowe. W kotłach na paliwo stałe regulacja wydajności jest trudniejsza i ograniczona do określonego zakresu wydajności roboczej, jednak coraz częściej stosowane są kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa, których wydajność łatwiej regulować.

Należy jednak pamiętać o innym przebiegu sprawności cieplnej kotłów na paliwo stałe niż w kotłach gazowych. Orientacyjny przebieg krzywych sprawności kotłów w zależności od ich obciążenia cieplnego przedstawiono m.in. w [2].

W obiektach basenowych często stosuje się kotły na paliwo gazowe, a tam, gdzie nie ma dostępu do gazu, na paliwa płynne. W katalogach kotłów gazowych podawana jest moc cieplna (nominalna, znamionowa) wyznaczona dla określonej przepisami sprawności.

Przy ciągłej pracy kotła istnieje możliwość obniżenia jego mocy cieplnej (roboczej), pamiętać jednak należy, że zwykle równocześnie spada sprawność jego pracy. Jeśli chcemy, aby kocioł działał z najwyższą sprawnością cieplną, to przy zmiennym zapotrzebowaniu na ciepło jego działanie będzie cykliczne.

W obiektach basenowych cykliczne działanie kotła nie jest możliwe tam, gdzie pobór ciepła jest stały lub prawie stały. Problem ten zostanie przeanalizowany na przykładzie wybranego obiektu basenowego.

Dobór kotłów grzewczych dla wybranego obiektu basenowego

Podane w tabeli 2 obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło na cele ogrzewcze, wentylacyjne oraz ciepłej wody technologicznej i ogólnej odniesiono do zmiennych w sezonie grzewczym temperatur powietrza zewnętrznego, co pokazano na rys. 1.

W obiektach przemysłowych, gdzie zapotrzebowanie na ciepło do celów technologicznych jest znacznie wyższe niż do ogrzewania i wentylacji, mogą być stosowane układy na stałe parametry czynnika grzewczego. Ponieważ ogrzewanie i wentylacja mają w sezonie grzewczym zmienne zapotrzebowanie na ciepło, wymagają różnych temperatur czynnika grzewczego.

Przy stałych parametrach wody zmienne parametry dla ogrzewania i wentylacji uzyskuje się przez odpowiednie zmieszanie czynnika grzewczego z wodą obiegową zładu grzewczego. Udział wody grzewczej w ogrzewaniu i wentylacji jest zmienny i zależy od temperatury powietrza zewnętrznego. Stosowanie takiego rozwiązania w obiektach basenowych jest niedopuszczalne – tabela 3.

Udział czynnika grzejnego o stałej temperaturze wody

Tabela 3. Udział czynnika grzejnego o stałej temperaturze wody tz/tp = 90/70°C stosowanego do ogrzewania i wentylacji w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego (te)


 

W obiektach basenowych należy stosować dwa niezależne układy grzewcze – jeden o stałych temperaturach grzewczych, przeznaczony do ciepłej wody technologicznej i ogólnej, a drugi o zmiennych temperaturach wody grzewczej w trakcie sezonu ogrzewczego.

W przypadku ciepłej wody technologicznej i ogólnej o prawie stałym zapotrzebowaniu na ciepło Qcw = 229 kW potrzebny jest kocioł gazowy o mocy 200–230 kW do pracy ciągłej. Ze względu na ochronę instalacji przed bakteriami Legionella zamiast dotychczas stosowanych objętościowych zasobników ciepłej wody dopuszcza się obecnie zbiorniki wyrównawcze temperatur wody o niewielkich objętościach.

Kotły grzewcze do ogrzewania i wentylacji należy dobierać według rozkładu zużycia ciepła w całym sezonie grzewczym – przykład podano na rys. 2. W doborze mocy kotłów trzeba uwzględnić ponadto czasookresy temperatury powietrza zewnętrznego w sezonie ogrzewczym. Urządzenia te powinny pracować najsprawniej w zakresie te od –5 do 5°C, czyli dla temperatur panujących przez 83% sezonu ogrzewczego [1].

Rozkład zapotrzebowania na energię cieplną

Rys. 2. Rozkład zapotrzebowania na energię cieplną dla Qo, Qw i Qcw w sezonie grzewczym przykładowego obiektu basenowego oraz dobór mocy kotłów grzewczych

Aby katalogowa moc cieplna kotła gazowego nie odbiegała nadmiernie od zapotrzebowania cieplnego na ogrzewanie i wentylację w całym sezonie grzewczym, proponuje się zastosowanie dwóch kotłów roboczych i jednego rezerwowego. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale bardziej ekonomiczne w eksploatacji.

Dla omawianego przykładu (rys. 2) dobrano dwie wersje urządzeń grzewczych. W pierwszej przewidziano dwa kotły robocze o mocy 150 kW każdy, a w drugiej dwa kotły o mocy 230 kW. W każdym przypadku przy równoczesnej pracy obydwu urządzeń korzystne jest, by jeden kocioł pracował w sposób ciągły, a drugi cyklicznie, z częstotliwością zależną od aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Korzystniejsza wydaje się być wersja pierwsza z dwoma kotłami po 150 kW mocy cieplnej. Pokrywają one zapotrzebowanie cieplne do temperatury powietrza zewnętrznego ok. –15°C.

Jeżeli uwzględnimy, że w czasie mrozów frekwencja użytkowników basenu zmniejsza się, potrzeba zatem mniej ciepła na przygotowanie ciepłej wody technologicznej i ogólnej, dopuścić też można do nieznacznego obniżenia temperatury wody w basenie, zapotrzebowanie na ciepło nie przekroczy mocy cieplnej kotłów. Ponadto przy niższym ciśnieniu gazu uruchomić można również kocioł rezerwowy (każdy z kotłów wymaga oddzielnego komina).

W nocy, gdy zapotrzebowanie na ciepło do celów wentylacyjnych powinno być co najmniej o połowę mniejsze od zapotrzebowania dziennego, przy minimalnej temperaturze powietrza zewnętrznego –5°C wystarcza praca jednego kotła.

Aby eksploatacja kotłów była ekonomiczna, należy również pamiętać o:

  • naprzemiennej pracy kotłów grzewczych, aby czas ich pracy był zbliżony,
  • corocznym przeglądzie – konserwacji, czyszczeniu i regulacji.

Wnioski

Z przedstawionej analizy wynikają następujące wnioski:

W obiektach basenowych występują dwie grupy odbiorników energii cieplnej. Do pierwszej, o prawie stałym zapotrzebowaniu na ciepło, należą instalacje ciepłej wody technologicznej i ogólnej, do drugiej, o zmiennym w sezonie grzewczym zapotrzebowaniu, instalacje ogrzewcze i wentylacyjne (lub wentylacyjno-klimatyzacyjne). Każda z tych grup wymaga stosowania niezależnych układów grzewczych.

Doboru urządzeń grzewczych (kotłów, wymienników) należy dokonywać na podstawie rozkładu zużycia ciepła w sezonie grzewczym i w całym roku użytkowania.

Katalogowa moc cieplna kotłów nie powinna nadmiernie odbiegać od rozkładu jej zużycia. Ponieważ w ponad 80% czasu sezonu grzewczego zakres temperatur powietrza zewnętrznego wynosi od –5 do 5°C, w tym okresie kotły powinny pracować z jak najwyższą sprawnością.

Oznaczenia:
te – temperatura powietrza zewnętrznego [°C],
ti – temperatura powietrza wewnętrznego w pomieszczeniu lub budynku [°C],
tp – temperatura wody powrotnej w układzie grzewczym [°C],
tz – temperatura wody zasilającej w układzie grzewczym [°C],
tcw – temperatura ciepłej wody technologicznej lub ogólnej [°C],
tzw – temperatura wody zimnej wodociągowej [°C],
Δt – różnica temperatur powietrza lub wody [K],
Go – strumień masy wody do celów ogrzewczych [kg/h],
Gw – strumień masy wody do celów wentylacyjnych [kg/h],
Gcw – strumień masy wody do celów ciepłej wody [kg/h],
Gc – całkowity strumień masy wody grzewczej [kg/h],
Qo – zapotrzebowanie na ciepło do celów ogrzewczych [kW],
Qw – zapotrzebowanie na ciepło do celów wentylacyjnych [kW],
Ocw – zapotrzebowanie na ciepło dla ciepłej wody technologicznej i ogólnej [kW],
Qc – całkowite zapotrzebowania na ciepło do ww. celów [kW],
1 Qk – moc cieplna jednego kotła grzewczego [kW],
2 Qk – moc cieplna dwóch kotłów grzewczych [kW].

Dla celów ogrzewczych i wentylacyjnych należy dobrać co najmniej dwa kotły robocze i jeden kocioł rezerwowy. W trakcie równoczesnej pracy dwóch kotłów jeden z nich powinien działać w sposób ciągły, a drugi cyklicznie, z częstotliwością włączania zależną od roboczego zapotrzebowania na ciepło. Taka praca kotłów jest korzystna ekonomicznie.

Literatura

  1. Nowakowski E., Strumienie objętości wody technologicznej w basenach kąpielowych, mat. semin. nauk.-techn. „Instalacje basenowe”, Politechnika Śląska, Ustroń 1997.
  2. Nowakowski E., Wpływ rozkładu ciepła w zakładzie przemysłowym na racjonalny dobór kotłów, prace naukowe Instytutu Inżynierii Chemicznej i Urządzeń Cieplnych Politechniki Wrocławskiej nr 50, seria „Konferencje” nr 10, „Klimatyzacja i ciepłownictwo – racjonalizacja rozwiązań konstrukcyjnych”, Wrocław 1987.
  3. Mielnicki J.S., Centralne ogrzewanie. Regulacja i eksploatacja, Arkady, Warszawa 1974.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Norbert Winogrodzki Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych

Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych Systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są na wysokosprawnych urządzeniach grzewczych i instalacjach oddających ciepło do pomieszczeń ogrzewanych. Coraz większego znaczenia nabiera inteligentna automatyka sterująca...

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są na wysokosprawnych urządzeniach grzewczych i instalacjach oddających ciepło do pomieszczeń ogrzewanych. Coraz większego znaczenia nabiera inteligentna automatyka sterująca układem grzewczym, która reguluje pracę kotłów i obiegów grzewczych w sposób ilościowy i jakościowy. Stosowane obecnie w instalacjach c.o. kotły kondensacyjne mają dużo mniejsze pojemności wodne niż kotły żeliwne i stalowe. Duża pojemność cieplna pozwala magazynować ciepło i powoduje wydłużenie...

Maciej Danielak Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem

Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem Centralne dostarczanie powietrza z rozproszonym grzaniem lub chłodzeniem

Współczesne ceny surowców energetycznych, ale i rosnące wymagania użytkowników stawiają projektantów nowych inwestycji budowlanych przed coraz większymi wyzwaniami. Inwestorzy zdają sobie sprawę z rosnącej...

Współczesne ceny surowców energetycznych, ale i rosnące wymagania użytkowników stawiają projektantów nowych inwestycji budowlanych przed coraz większymi wyzwaniami. Inwestorzy zdają sobie sprawę z rosnącej konkurencji na rynku mieszkaniowym i biurowym, szukają zatem rozwiązań technicznych wyróżniających ich inwestycję na tle innych. Rozwiązaniem optymalnym jest takie, które w fazie eksploatacji pochłania najmniejsze kwoty (niezawodne, energooszczędne) i pozwala na szybkie dopasowanie się do zmian...

dr inż. Artur Dudziak Nowoczesne systemy ogrzewania w zabytkowych dworach

Nowoczesne systemy ogrzewania w zabytkowych dworach Nowoczesne systemy ogrzewania w zabytkowych dworach

Dwory i pałace wpisały się przez lata w polski krajobraz i historię. Niegdyś centra życia kulturalnego i społecznego, dekretem PKWN z 6 września 1944 r. ostatecznie zostały odebrano prawowitym właścicielom....

Dwory i pałace wpisały się przez lata w polski krajobraz i historię. Niegdyś centra życia kulturalnego i społecznego, dekretem PKWN z 6 września 1944 r. ostatecznie zostały odebrano prawowitym właścicielom. Po 1945 r. zabytkowe dwory zamieniano w szkoły, przedszkola, biurowce PGR lub mieszkania komunalne. Wiele z nich, niszczonych wojnami i niedbalstwem, nie przetrwało do dziś, inne, odbudowane lub odrestaurowane, adaptuje się na rezydencje mieszkalne lub obiekty usługowe (hotele, centra konferencyjne)....

Testo Sp. z o.o. Analizator spalin testo 330 LL

Analizator spalin testo 330 LL Analizator spalin testo 330 LL

Analizator spalin testo 330 LL z rozszerzonym menu pomiarowym umożliwia przeprowadzenie szybkiej i łatwej analizy systemu grzewczego.

Analizator spalin testo 330 LL z rozszerzonym menu pomiarowym umożliwia przeprowadzenie szybkiej i łatwej analizy systemu grzewczego.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Ogrzewanie domów jednorodzinnych Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania,...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

dr inż. Michał Strzeszewski, mgr inż. Piotr Wereszczyński, mgr inż. Jakub Pogocki Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo

Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo

W praktyce projektowej obliczenia mocy szczytowej do ogrzewania budynków wykonywane są obecnie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2009...

W praktyce projektowej obliczenia mocy szczytowej do ogrzewania budynków wykonywane są obecnie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2009 r. obowiązku określania mocy w oparciu o metodykę podaną w normie europejskiej PN-EN 12831:2006 [7], oprogramowanie to jest odpowiednio dostosowywane do nowego sposobu prowadzenia obliczeń. Praktyczne wykonywanie obliczeń zostanie omówione na przykładzie popularnego programu Audytor OZC.

Jacek Kowalski Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej...

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej do dolnej strefy hali. Urządzenia te nie są jeszcze często stosowane. W celu popularyzacji tych rozwiązań poniżej omówiono projekt autorstwa mgr. inż. Krzysztofa Kotlarskiego z firmy PROBAD-BIS z Warszawy.

mgr inż. Marzena Lech, prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik Sprzęgła hydrauliczne

Sprzęgła hydrauliczne Sprzęgła hydrauliczne

Dzięki zastosowaniu sprzęgła w układzie hydraulicznym kotłowni powstają dwa niezależne obiegi grzewcze – pierwotny i wtórny. Sprzęgło hydrauliczne zapobiega powstawaniu ewentualnych zakłóceń w pracy danego...

Dzięki zastosowaniu sprzęgła w układzie hydraulicznym kotłowni powstają dwa niezależne obiegi grzewcze – pierwotny i wtórny. Sprzęgło hydrauliczne zapobiega powstawaniu ewentualnych zakłóceń w pracy danego obiegu wywołanych zmianą strumieni objętości czynnika czy rozkładu ciśnienia w drugim obiegu.

Jerzy Kosieradzki Jakość przede wszystkim

Jakość przede wszystkim Jakość przede wszystkim

Rozmowa z Hendrikiem Kampmannem, dyrektorem naczelnym, Friedhelmem Kochem, kierownikiem działu eksportu i Hermannem Ensinkiem, szefem działu innowacji i techniki firmy Kampmann

Rozmowa z Hendrikiem Kampmannem, dyrektorem naczelnym, Friedhelmem Kochem, kierownikiem działu eksportu i Hermannem Ensinkiem, szefem działu innowacji i techniki firmy Kampmann

Maciej Danielak Niskotemperaturowe systemy grzewcze

Niskotemperaturowe systemy grzewcze Niskotemperaturowe systemy grzewcze

W nowych budynkach inwestorzy coraz częściej decydują się na system ogrzewania z nowoczesnym źródłem niskotemperaturowym (np. z kotłami kondensacyjnymi lub pompami ciepła). Skłania ich do tego większa...

W nowych budynkach inwestorzy coraz częściej decydują się na system ogrzewania z nowoczesnym źródłem niskotemperaturowym (np. z kotłami kondensacyjnymi lub pompami ciepła). Skłania ich do tego większa sprawność energetyczna tych źródeł ciepła, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na paliwo i niższe koszty eksploatacyjne. Dyskusje na temat efektu cieplarnianego, rosnąca emisja dwutlenku węgla i pilna potrzeba ograniczenia zużycia energii sprawiają, że producenci popularyzują stosowanie energooszczędnych...

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

Waldemar Joniec Realizacje instalacji z pompami ciepła

Realizacje instalacji z pompami ciepła Realizacje instalacji z pompami ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. Doświadczenia zebrane w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji wskazują, że na ich powodzenie istotny wpływ mają staranny i optymalny dobór dolnego i górnego źródła ciepła oraz poprawny montaż instalacji. W artykule opisano kilka różnych realizacji, które mogą być inspiracją zarówno dla inwestorów, jak i projektantów oraz instalatorów.

Norbert Winogrodzki Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych Budowa i eksploatacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje...

Technika kondensacyjna staje się obecnie standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach modernizowanych, gdyż wiąże się z nią wiele zalet eksploatacyjnych i finansowych. Instalacje grzewcze, w których zastosowano kotły kondensacyjne, zużywają nawet o 40% mniej gazu czy oleju. Jednak w bilansie ekonomicznym uwzględnić należy również wyższe koszty serwisowania tych urządzeń.

prof. dr hab. inż. Stanisław Gumuła, mgr Katarzyna Stanisz Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi...

W artykule przedstawiono wyniki analizy termodynamicznej i ekonomicznej współpracy pompy ciepła z wodnym akumulatorem ciepła w budynku jednorodzinnym. Akumulator, izolowany termicznie od otoczenia, stanowi dolne źródło ciepła dla pompy, ładowany jest za pomocą absorberów słonecznych i gromadzi ciepło w okresie letnim. Przez pierwszą część sezonu grzewczego budynek ogrzewany jest poprzez wymianę ciepła pomiędzy akumulatorem ciepła a budynkiem bez udziału pompy ciepła. Dopiero w drugiej części sezonu...

Roman Strzelczyk Grzejniki higieniczne

Grzejniki higieniczne Grzejniki higieniczne

Grzejniki wprowadzane na polski rynek, podobnie jak inne wyroby budowlane, muszą spełniać określone wymagania. Jednak wymogi te nie zawsze są jednoznacznie sformułowane w przepisach i normach, dotyczy...

Grzejniki wprowadzane na polski rynek, podobnie jak inne wyroby budowlane, muszą spełniać określone wymagania. Jednak wymogi te nie zawsze są jednoznacznie sformułowane w przepisach i normach, dotyczy to m.in. tak zwanych grzejników higienicznych, nazywanych również szpitalnymi.

Jerzy Kosieradzki Para wodna jako nośnik ciepła

Para wodna jako nośnik ciepła Para wodna jako nośnik ciepła

Para wodna jako nośnik energii stosowana była od czasu skonstruowania pierwszego silnika parowego. Większość zakładów przemysłowych, w których takie silniki były wykorzystywane do napędu maszyn, korzystało...

Para wodna jako nośnik energii stosowana była od czasu skonstruowania pierwszego silnika parowego. Większość zakładów przemysłowych, w których takie silniki były wykorzystywane do napędu maszyn, korzystało także z pary wodnej do ogrzewania pomieszczeń, jednak obecnie takie rozwiązania są bardzo rzadko spotykane. Para ma jednak nadal wiele zastosowań w instalacjach przemysłowych, zwłaszcza w przemyśle spożywczym.

Waldemar Joniec Bariery dla powietrza

Bariery dla powietrza Bariery dla powietrza

Zadaniem kurtyn jest zapobieganie niekontrolowanemu wydostawaniu się powietrza ogrzanego lub chłodnego z pomieszczeń i są one w stanie ograniczyć te straty nawet o 80%. Za ich pomocą można tworzyć w pomieszczeniach...

Zadaniem kurtyn jest zapobieganie niekontrolowanemu wydostawaniu się powietrza ogrzanego lub chłodnego z pomieszczeń i są one w stanie ograniczyć te straty nawet o 80%. Za ich pomocą można tworzyć w pomieszczeniach strefy, które usprawniają komunikację, gdyż nie stanowią fizycznej przeszkody dla ludzi i pojazdów, a są jednocześnie skuteczną barierą dla niekontrolowanego przepływu powietrza.

dr inż. Michał Strzeszewski Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006 Wstępne porównanie sposobu określania mocy szczytowej do ogrzewania budynków wg norm PN-B-03406:1994 PN-EN 12831:2006

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej...

Norma PN-EN 12831:2006 [14] zastąpiła w katalogu Polskich Norm dotychczasową normę PN-B-03406:1994 [8]. Norma PN-EN 12831:2006 jest tłumaczeniem „bez wprowadzania jakichkolwiek zmian” normy europejskiej EN 12831:2003 [12]. Norma europejska w wielu miejscach znacząco zmienia dotychczasową metodykę obliczania zapotrzebowania na moc cieplną do ogrzewania budynków, jak również może prowadzić do innych wyników obliczeń. Zmianę tę trudno – zdaniem autora – uzasadnić zdecydowaną przewagą nowego sposobu...

dr inż. Grzegorz Czerski Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody...

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody wciąż są najpopularniejsze. Od niedawna oferowane są ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania. Stosowanie tych urządzeń eliminuje możliwość pojawienia się w pomieszczeniu produktów spalania mogących zawierać toksyczny tlenek węgla, a ich dodatkowym atutem jest wyższa efektywność energetyczna.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Redakcja RI Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Nowoczesne kotły na paliwa stałe Nowoczesne kotły na paliwa stałe

W dostępnych na rynku kotłach na paliwa stałe stosuje się coraz nowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji i wygodną obsługę. Urządzenia te mają wyższą sprawność i automatyczną regulację...

W dostępnych na rynku kotłach na paliwa stałe stosuje się coraz nowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji i wygodną obsługę. Urządzenia te mają wyższą sprawność i automatyczną regulację spalania, tak aby paliwo spalało się całkowicie bez wysokiej emisji szkodliwych spalin i jednocześnie w ilości, która zaspokoi aktualne zapotrzebowanie na energię instalacji c.o. i c.w.u.

Jerzy Kosieradzki Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła – kierunki rozwoju Pompy ciepła – kierunki rozwoju

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola...

Pompy ciepła, choć są urządzeniami bardzo popularnymi, o których dużo się pisze nie tylko w pismach fachowych, nie są urządzeniami dla każdego, nadającymi się do zastosowania w każdych warunkach. Ich rola będzie jednak rosła, bo wykorzystują one powszechnie dostępne w naturze – w powietrzu, gruncie i wodzie – ciepło niskotemperaturowe (od 1 do ok. 40°C), którego nie mogą wykorzystać inne urządzenia, zwłaszcza do zasilania instalacji grzewczych. Duże możliwości stosowania tych pomp dają też odpadowe...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie....

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie. Szczególnie ciekawy jest kanadyjski projekt Drake Landing Solar Community, w ramach którego z energii słonecznej pozyskano ponad 60% ciepła do ogrzewania osiedla domów jednorodzinnych. W publikacji podano rzeczywiste parametry pracy tego systemu w ciągu roku.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.