Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1)

The modern and innovative technologies of swimming pool water treatment Part I
Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej
Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej
www.sxc.hu

Procesy i sposób oczyszczania wody obiegowej powinny uniemożliwiać kumulowanie się zanieczyszczeń wprowadzanych do basenu przez użytkowników oraz zapewniać taką dawkę dezynfektanta, która pozwala na usunięcie mikroorganizmów z wody w niecce. Układy oczyszczania wody basenowej na miarę XXI wieku opierają się na nowoczesnych systemach zarządzania, kontroli oraz sterowania procesami jednostkowymi.

Na początku procesu inwestycyjnego budowy obiektu basenowego, a przede wszystkim doboru technologii oczyszczania wody basenowej, należy precyzyjnie określić jego funkcję i rodzaj. Optymalny dobór urządzeń związanych z prawidłowym przeprowadzeniem procesu oczyszczania wody basenowej zależeć będzie od tego, czy planowana jest budowa basenu otwartego, krytego, uniwersalnego, np. ze zmiennym przykryciem, wielofunkcyjnego z tzw. atrakcjami wodnymi, rehabilitacyjnego, pływackiego, sportowego, do nauki pływania dla młodzieży szkolnej czy dla małych dzieci, do skoków, do gry w piłkę wodną itd.

Niezależnie od tego, czy planuje się budowę małego basenu w obiekcie hotelowym, czy basenu sportowego o wymiarach umożliwiających organizowanie w nim pływackich zawodów międzynarodowych, każdy z nich powinien być wyposażony w stację oczyszczania wody zaprojektowaną i wykonaną zgodnie z obowiązującymi przepisami, wytycznymi i uregulowaniami normatywnymi.

Przeczytaj także: System dezynfekcji wody basenowej wspomagany naświetlaniem promieniami UV >>

Bezpieczeństwo zdrowotne użytkowników basenów i sprawność instalacji do oczyszczania wody basenowej to podstawa prawidłowego funkcjonowania wszystkich obiektów. O wysokiej sprawności instalacji basenowych na etapie projektowania decyduje prawidłowy wybór technologii oczyszczania wody oraz zastosowanych urządzeń, a na etapie eksploatacji profesjonalna ich obsługa, regularne przeglądy i monitoring procesu oczyszczania wody.

W zakresie oczyszczania wody dla basenów publicznych w Polsce i Europie upowszechniła się niemiecka norma DIN 19643 wskazująca na konieczność stosowania w układach basenowych procesu: filtracji, koagulacji, korekty pH wody i dezynfekcji chlorowej [1]. Długość cyklu filtracyjnego, płukanie filtrów, dozowanie koagulantu, dezynfektanta i korektora pH wody oraz pomiar podstawowych parametrów kontrolujących i wskazujących na efekty oczyszczania wody basenowej (pomiar stężenia chloru wolnego i związanego, potencjału redox, pH wody i temperatury) powinny być w pełni zautomatyzowane we wszystkich typach basenów publicznych.

W skład podstawowego układu oczyszczania wody dla basenów sportowo-rekreacyjnych powinien wchodzić proces filtracji, a właściwie koagulacji powierzchniowej, prowadzony w filtrach ze złożem piaskowo­‑żwirowym oraz proces dezynfekcji chlorowej przy wykorzystaniu podchlorynu sodu wytwarzanego na miejscu w procesie elektrolizy membranowej.

W przypadku basenów i wanien z hydromasażem, ze względu na ich atrakcyjność, większe obciążenie materią organiczną (cząsteczki naskórka, pot, mocz, resztki kosmetyków) oraz wyższą temperaturę wody (30–36°C) i co za tym idzie sprzyjające warunki rozwoju mikroorganizmów, obiegi wodne powinny być wyposażone w dezynfekcję dodatkową realizowaną poprzez naświetlanie strumienia wody promieniami UV, poprzedzającą dezynfekcję końcową polegającą na dozowaniu do strumienia wody obiegowej roztworu podchlorynu sodu. Stosowanie lamp UV pozwala osiągać lepsze efekty dezynfekcji, zmniejszać zużycie chloru i zwiększać bezpieczeństwo zdrowotne kąpiących się osób.

Obiegi wodne basenów terapeutycznych i rehabilitacyjnych powinny być wyposażane w dezynfekcję dodatkową w postaci systemu ozonowania całego lub przynajmniej części strumienia wody obiegowej ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia specyficznego zanieczyszczenia wody, np. bakteriami chorobotwórczymi.

W przypadku basenów dla dzieci, brodzików i basenów w szczególny sposób przystosowanych do nauki pływania, np. basenów z ruchomym dnem (regulacją głębokości) czy atrakcjami wodnymi (zjeżdżalniami, fontannami, miejscami masażu, przeciwprądem strumienia wody), również należy stosować dodatkowe układy dezynfekcji (naświetlanie strumienia wody promieniami UV lub ozonowanie).

Przeczytaj także: Jakość wody w kąpieliskach i basenach otwartych – implementacja dyrektywy 2006/7/WE >>

Nowoczesne technologie uzdatniania wody, dobór właściwych preparatów chemicznych, wysoka efektywność filtrowania, zapewnienie mikrobiologicznej stabilności wody poprzez stosowanie oprócz dezynfekcji związkami chloru dodatkowych zabiegów dezynfekcyjnych oraz umiejętność dostosowywania układów oczyszczania wody basenowej do warunków eksploatacji danego basenu, tzn. frekwencji i jakości wody uzupełniającej, gwarantują uzyskanie medium zasilającego niecki basenowe o jakości wody do spożycia i zapewniającego osobom kąpiącym się komfort i bezpieczeństwo [13, 14, 16, 18, 20].

Należy jednak pamiętać, że o skuteczności nowoczesnych technologii i urządzeń do oczyszczania wody basenowej w zasadniczym stopniu decydować będzie ciągła kontrola ich pracy, poprzez rejestrację i analizę parametrów opisujących jakość wody basenowej i jej przydatność do kąpieli [19, 21].

Wymagania jakościowe dla wody basenowej

W większości krajów europejskich istnieją państwowe przepisy regulujące obligatoryjne wymagania sanitarne dla pływalni publicznych, zwłaszcza parametry fizyczno-chemiczne i bakteriologiczne wody. Niemiecka norma DIN 19643 i normy pochodne nie tylko podają wymagania wobec jakości wody, ale w sposób szczegółowy określają rozwiązania techniczne dla basenów publicznych, urządzeń basenowych i sposobów oczyszczania wody [1].

Na podstawie tej normy tworzone są obecnie założenia przepisów europejskich dotyczące warunków sanitarnych dla obiektów basenowych. Jednak jak dotąd nie ukazało się żadne opracowanie ani dokument unijny w tej sprawie. Natomiast we wrześniu 2011 r. ukazał się w Austrii pierwszy w UE przepis prawny dotyczący basenów kąpielowych [2].

Czytaj dalej: Współczesne systemy oczyszczania wody basenowej >>

   04.02.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl