Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Schematy ideowe kotłowni wodnych małej i średniej mocy – kotłownie bez pomp kotłowych

Schematic diagrams of boiler plant at low and medium capacity – without boiler pumps
Podstawy projektowania kotłowni wodnych
Podstawy projektowania kotłowni wodnych
Intech

Podana w poprzednim artykule (RI 12/2012) klasyfikacja kotłów nie jest pełna. Można dokonywać kolejnych podziałów, np. kotłów na paliwo stałe pod względem sposobu spalania (górne, dolne, z nadmuchem, z naturalnym doprowadzeniem powietrza, z palnikiem retortowym itp.).

Ponadto można dzielić kotły ze względu na konstrukcję i drogę przepływu spalin (np. z płomienicą, płomieniówkami, wodno-rurkowe) czy umiejscowienie procesu spalania – z komorą spalania lub przedpaleniskiem. Jednak omówienie konstrukcji kotłów wykracza poza tematykę tego cyklu, a wiele przydatnych informacji znaleźć można w literaturze [1, 2, 4, 5]. W kolejnych artykułach zilustrowane zostaną schematy ideowe kotłowni spalających paliwo stałe.

Kotłownie z jednym kotłem

Najprostszym przypadkiem kotłowni na paliwo płynne z jednym kotłem jest kocioł (jedno- lub dwufunkcyjny) zawierający wszystkie niezbędne elementy schematu ideowego: pompę (pompy), wymiennik ciepła, elementy zabezpieczenia, naczynie wzbiorcze, elementy regulacyjne, filtry itd.

W konstrukcji tego typu na zewnątrz widoczne są tylko króćce łączące kocioł z instalacjami: w przypadku jednofunkcyjnego – z instalacją ogrzewania, dwufunkcyjnego – z instalacją ogrzewania i instalacją ciepłej wody. W tym ostatnim przypadku są to trzy króćce: wody zimnej, ciepłej i wody cyrkulacyjnej.

Kotły takie, najczęściej wiszące, mają szerokie zastosowanie w ogrzewaniu mieszkań i budynków jednorodzinnych. Ich rysunki i zdjęcia publikowane są regularnie na łamach „Rynku Instalacyjnego”, m.in. w prezentacjach i porównaniach urządzeń różnych producentów.

Wśród kilku schematów połączeń kotłów [1–3] wyróżnić można dwa zasadnicze: bez pomp kotłowych oraz z pompami kotło­wymi.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie kotłowni wodnych
SPRAWDŹ CENĘ >>

W drugim przypadku sposób połączenia może być różny [3], ale najczęściej stosowane jest sprzęgło hydrauliczne albo zbiornik buforowy pełniący w istocie funkcję sprzęgła. Zadaniem sprzęgła jest odseparowanie hydrauliczne obiegów kotłowni w celu wyeliminowania oddziaływania obiegów grzewczych na charakterystykę hydrauliczną obiegów kotłów.

W przypadku kotłów niekondensacyjnych zachodzić może konieczność ochrony powierzchni ogrzewalnej kotła przed napływem wody o niskiej temperaturze, co mogłoby spowodować wykraplanie pary wodnej zawartej w spalinach i niekorzystne procesy korozji, zwłaszcza w kotłach spalających olej z zawartością siarki.

Ochrona przed obniżeniem temperatury wody zasilającej kocioł może być zrealizowana poprzez skierowanie strumienia wody zasilającej (opuszczającej kocioł) do przewodu wody powracającej do kotła. Można to uzyskać różnymi sposobami [3]. Możliwe są także specjalne konstrukcje kotłów (np. Thermostream [5]), gdzie ukształtowanie wlotu wody powoduje mieszanie wody o niższej temperaturze z wodą wypełniającą kocioł.

Temperaturę wody powracającej do kotła zwykle ogranicza się do 50°C. Jednym ze sposobów podgrzania wody powrotnej jest zastosowanie pompy mieszającej, tzw. pompy gorącego mieszania.

Na rys. 1 pokazano schemat ideowy kotłowni dwufunkcyjnej c.o. i c.w. z jednym kotłem i pompą mieszania gorącego. Można w nim wyodrębnić następujące obiegi (obwody):

 • obieg kotła–kocioł–rozdzielacze – do punktu C i D,
 • obieg gorącego mieszania – od punktu B do A,
 • obiegi grzewcze ogrzewania co1 i co2 – od rozdzielacza zasilającego RZ, przez instalację, do rozdzielacza powrotnego RP,
 • obieg grzewczy ciepłej wody – od rozdzielacza zasilającego RZ, przez wymienniki c.w. (pompa P3), do rozdzielacza powrotnego RP,
 • obieg instalacyjny ciepłej wody – od wejścia wody zimnej (najniższy przewód) do wyjścia przewodu ciepłej wody (oznaczenie CW),
 • obieg cyrkulacyjny ciepłej wody – z instalacji do wymienników c.w. (z pompą P4).

Przeczytaj także: Projektowanie kotłowni wodnej. Bilans cieplny kotłowni wodnej >>

W obiegu kotła (K) na górnej krawędzi zaznaczono następujące elementy (od lewej):

 • czujnik ograniczenia temperatury wody w kotle (STB) – element wyposażenia kotła,
 • manometr,
 • termometr,
 • zawór bezpieczeństwa.

Na przewodzie zasilającym kotłowni (od kotła – strzałka) pierwszym elementem jest czujnik poziomu wody w kotle. W punkcie B zaczyna się obieg gorącego mieszania kotła, który zawiera następujące elementy (od prawej do lewej):

 • zawór odcinający,
 • pompa gorącego mieszania PG,
 • zawór zwrotny,
 • zawór odcinający,
 • czujnik temperatury wody powrotnej (prostokąt obok pkt A).

Czytaj dalej: Budowa obiegów grzewczych >>

   15.02.2013

Komentarze

(1)
se | 28.09.2014, 21:49
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl