Badania sprawności odzysku ciepła w wentylacji

Laboratory tests of efficiency of heat recovery
Od czego zależy sprawność odzysku ciepła z powietrza wywiewanego
Od czego zależy sprawność odzysku ciepła z powietrza wywiewanego
Ozzone

Na dwóch stanowiskach badawczych przeprowadzono pomiary porównawcze i indywidualne urządzeń służących do odzysku ciepła, by móc ocenić skuteczność ich działania w różnych warunkach rzeczywistego klimatu zewnętrznego.

Przez wymienniki do odzysku ciepła rozumie się „urządzenia lub zespoły urządzeń, które przenoszą ciepło, a w szczególnych przypadkach wilgoć pomiędzy strumieniami powietrza tłoczonego i zasysanego, w zależności od różnicy poziomów temperatury i wilgotności” [1]. Do realizacji tych procesów wykorzystywane są urządzenia rekuperacyjne oraz regeneracyjne.

Zasada działania regeneratorów opiera się na okresowym naprzemiennym omywaniu przez strumienie powietrza o wysokiej i niskiej temperaturze powierzchni z materiału stałego w okresach tworzących tzw. cykl pracy regeneratora. Urządzenia te są przełączane okresowo, zatem procesy wymiany ciepła są nieustalone – temperatura strumienia powietrza w danym przekroju jest zmienna w czasie.

W urządzeniach działających na zasadzie rekuperacji wymiana ciepła następuje za pomocą ścianki/przepony szczelnie rozdzielającej oba strumienie powietrza lub przy wykorzystaniu czynnika pośredniego stanowiącego medium transportujące ciepło. Normalna praca tych urządzeń, oprócz okresu rozruchu, może się odbywać w ustalonym lub nieustalonym polu temperatur. Na rys. 1 przedstawiono ideowy schemat działania wymiennika do odzysku ciepła według ASHRAE.

Skuteczność pracy wymienników do odzysku ciepła określa się najczęściej na podstawie dwóch wielkości: efektywności oraz sprawności wymiennika. Sprawność wymiennika można określić, porównując temperatury (lub entalpie) poszczególnych strumieni powietrza dopływających do wymiennika i odpływających z niego. Wielkość ta jest powszechnie stosowana przy opisie oraz projektowaniu większości typów wymienników ciepła w szerokim zakresie parametrów ich pracy.

Z kolei efektywność wymiany ciepła uwzględnia uzyskiwane zmiany parametrów czynnika w odniesieniu do ponoszonych kosztów ich uzyskania. Powszechnie przyjmuje się, że współczynnik efektywności skutecznie opisuje uzyskiwane wydajności cieplne urządzeń dla celów projektowych i umożliwia wybór najlepszego rozwiązania [3]. Dobrą efektywność można uzyskać tylko przy możliwie wysokiej sprawności i minimalnych ponoszonych w tym celu kosztach.

Skuteczna praca wymienników do odzysku ciepła zależy od wielu czynników. Są to: odpowiednie warunki przepływu strumieni powietrza przez wymiennik, zastosowane materiały i rozwiązania konstrukcyjne, ale również odpowiednia różnica temperatur na wlotach do wymiennika.

Stanowiska badawcze

W związku z bardzo ogólnymi i niejednolitymi informacjami w literaturze branżowej oraz ograniczonymi danymi w przypadku wielu wymienników w Instytucie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Wrocławskiej i w laboratorium jednej z krajowych firm z branży wentylacyjnej zbudowano stanowiska badawcze, na których można przeprowadzić pomiary porównawcze i indywidualne urządzeń do odzysku ciepła, by na ich podstawie móc ocenić skuteczność działania tych urządzeń w różnych warunkach.

Schemat stanowiska powstałego w budynku C-6 Politechniki Wrocławskiej przedstawiono na rys. 2, a na rys. 3 pokazano stanowisko badawcze zbudowane w laboratorium firmy współpracującej z Instytutem.

W Instytucie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa PWr badano trzy wymienniki do odzysku ciepła:

  • wymiennik krzyżowo-płytowy typu PWT 10/800/450-9,0,
  • grawitacyjną rurkę ciepła (termosyfon dwufazowy) typu TCCAF-640-T7-6-F25-E7,
  • regeneracyjny obrotowy wymiennik ciepła typu RRU-PT-D19-800/900-715.

W ramach badań dodatkowo na drugim stanowisku mierzono parametry pracy regeneracyjnego nieobrotowego wymiennika ciepła typu BA-19-500-0600x1300-V-G1. Wymiennik ten wykonany jest z dwóch złóż regeneracyjnych pracujących równolegle, przez które cyklicznie przepływa powietrze ciepłe (faza ładowania) oraz chłodne (faza rozładowania). Zmiana kierunku przepływu strumieni powietrza wymuszana jest przepustnicami. Budowa stanowiska i idea jego działania są analogiczne do tego znajdującego się w IKO PWr, jednakże badanie ograniczono jedynie do jednego wymiennika ciepła.

Na obydwu stanowiskach wymienniki podlegały badaniom w cyklach 24-godzinnych. Wydajność wentylatora na stanowisku w IKO PWr regulowana była płynnie co 100 m3/h (w laboratorium firmy współpracującej z IKO ustalono stałą wydajność wentylatora wynoszącą 1200 m3/h), następnie realizowano pomiar parametrów powietrza: tZ, fZ, tN, fN, tW, fW, tU i fU.

Czytaj dalej: Analiza pracy badanych wymienników ciepła >>

   05.03.2013

Komentarze

(1)
Adam | 06.07.2014, 11:02

Żeby tego typu instalacje miały sens konieczna jest bardzo dobra szczelność konstrukcji dlatego też warto jest zastanowić się nad izolacją poliuretanową PUR czy do ocieplenia ścian czy też dachu

   1 / 1   

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl