RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Efektywność solarnych układów klimatyzacyjnych wykorzystujących wymienniki gruntowe

Efficiency of solar air conditioning systems using ground heat exchangers

Jak technika ułożenia GWC wpływa na efektywność układów solarnych, znajdujących się w tym samym systemie klimatyzacyjnym?
Schueco

Jak technika ułożenia GWC wpływa na efektywność układów solarnych, znajdujących się w tym samym systemie klimatyzacyjnym?


Schueco

Zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła w układach solarnych
umożliwia ich pracę w systemach o bardzo wysokich wymaganiach dotyczących
temperatury i wilgotności względnej nawiewanego powietrza.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

W poprzednim artykule [10] zaprezentowano solarne systemy klimatyzacyjne [1] współpracujące z gruntowym wymiennikiem ciepła [2], które mogą znaleźć zastosowanie w układach wymagających precyzyjnej obróbki powietrza, szczególnie w zakresie uzyskiwania niskich temperatur i bardzo niskiej wilgotności względnej powietrza nawiewanego.

Przedstawiono narzędzia pozwalające na komputerową symulację pracy systemu, wykorzystujące oryginalne matematyczne e-NTU-modele [4–9] nieliniowych procesów wymiany ciepła i masy w pośrednich rekuperatorach wyparnych oraz oprogramowanie producenta wymienników gruntowych (Awadukt Thermo [3]).

Na rys. 1 przedstawiono analizowane systemy: układ z krzyżowym wymiennikiem wyparnym pracującym w schemacie nawiewno-wywiewnym (rys. 1a, 1b) oraz układ z regeneracyjnym wymiennikiem wyparnym (rys. 1c, 1d). Ponadto dla każdego z zaprezentowanych układów przeanalizowane zostaną dwa rodzaje ułożenia wymiennika gruntowego – meandrowy i Tichelmanna [2] (rys. 1e, 1f).

Wymiennik w układzie pierścieniowym został pominięty w analizie, gdyż jego zasada działania jest analogiczna jak układu meandrowego, różni się od niego jedynie kształtem.

Analizowane systemy

Rys. 1. Analizowane systemy: a) system oparty na krzyżowym wymienniku wyparnym pracującym w układzie nawiewno-wywiewnym; b) wyparny wymiennik krzyżowy; c) system oparty na regeneracyjnym wymienniku wyparnym (wymiennik w układzie nawiewnym); d) regeneracyjny wymiennik wyparny; e) wymiennik gruntowy w układzie meandrowym; f) wymiennik gruntowy w układzie Tichelmanna Oznaczenia: Ww – wentylator wywiewny; Wn – wentylator nawiewny; F – filtr powietrza; RS – rotor sorpcyjny; N – nagrzewnica; KS – kolektory słoneczne; W – wymiennik wyparny; GWC – gruntowy wymiennik ciepła; BP – by-pass; 1 – parametry powietrza zewnętrznego; 2 – parametry powietrza po przejściu przez GWC; 3 – stan powietrza po osuszeniu w rotorze; 4 – stan powietrza po przejściu przez wymiennik wyparny (powietrze nawiewane do pomieszczeń); 4’ – parametry powietrza pomocniczego po przejściu przez mokry kanał regeneracyjnego wymiennika wyparnego; 5 – parametry powietrza wywiewanego (w pomieszczeniu); 6 – parametry powietrza po nagrzaniu w kolektorach słonecznych/nagrzewnicy; 7 – parametry powietrza po regeneracji masy akumulacyjnej rotora sorpcyjnego (strumień usuwany); 8 – parametry powietrza za rotorem sorpcyjnym (strumień usuwany z systemu)

Dla potrzeb symulacji przyjęto następujące założenia i uproszczenia:

  • analiza prowadzona jest dla warunków klimatycznych Wrocławia;
  • powietrze w rotorze sorpcyjnym osuszane jest o stałą wartość;
  • temperatura powietrza wywiewanego równa jest temperaturze w pomieszczeniach;
  • przeanalizowano dwa typy pomieszczeń – o dominujących zyskach ciepła jawnego oraz o dominujących zyskach wilgoci.

Obrazowane jest to poprzez współczynniki kierunkowe przemian powietrza w pomieszczeniu:

  • x = 20 000 kJ/kg,
  • x = 5000 kJ/kg;
  • temperatura w pomieszczeniach utrzymywana jest na poziomie 25°C;
  • nie są brane pod uwagę zmiany sprawności regeneracji rotora sorpcyjnego dla różnych parametrów powietrza wywiewanego;
  • analiza prowadzona jest dla przepływu powietrza V = 1000 m3/h;
  • na potrzeby artykułu obliczenia dotyczące GWC zostały przeprowadzone na tzw. „glebie standardowej”, dostępnej w programie Awadukt Thermo. W kolejnym artykule zaprezentowane zostaną obliczenia dla różnych rodzajów gruntu.

Wyniki obliczeń

W artykule przedstawione zostaną wyniki symulacji wpływu sposobu ułożenia gruntowego wymiennika ciepła oraz charakteru cieplnego klimatyzowanych pomieszczeń na skuteczność chłodniczą układu.

Na rys. 2 zastosowano następujące oznaczenia: R – system oparty na wymienniku regeneracyjnym; C – system oparty na wymienniku krzyżowym; tG – temperatura za wymiennikiem gruntowym (parametry w punkcie 3 na wykresach i–x oraz na schematach rys. 1a i 1c); t1o – temperatura za wymiennikiem wyparnym (parametry w punkcie 4 na wykresach i–x oraz na schematach rys. 1a i 1c).

Do obliczeń przyjęto stały stosunek strumieni powietrza pomocniczego do głównego (W–2/W–1 = 0,5) w przypadku rekuperatora regeneracyjnego. Dla jednostki krzyżowej w układzie nawiewno-wywiewnym stosunek przepływów W–2/W–1 wynosi zawsze 1.

W następnym artykule zaprezentowane zostaną wyniki symulacji numerycznej obrazujące wpływ różnych schematów przepływu powietrza w wymiennikach wyparnych, z uwzględnieniem zmiennego stosunku powietrza pomocniczego do głównego, na efektywność chłodniczą układu solarnego.

Na rysunku 1e i 1f przedstawiono sposób wymiarowania długości (l) oraz ilości przewodów (n) w gruntowych wymiennikach ciepła (GWC) w układzie Tichelmanna i meandrowym (T – oznaczenie GWC w układzie Tichelmanna, M – oznaczenie GWC w układzie meandrowym).

Wyniki ogólne

Na podstawie uzyskanych wyników badań numerycznych stwierdzono, że procesy wymiany ciepła i masy w układach solarnych współpracujących z GWC i pośrednimi wymiennikami wyparnymi cechują się skomplikowanymi i różnorodnymi polami temperatur i wilgoci, które są zależne od wzajemnych oddziaływań hydrodynamicznych i termodynamicznych oraz innych czynników.

Potwierdzona została duża skuteczność temperaturowa układu (rys. 2), uzyskane w symulacjach komputerowych temperatury powietrza nawiewanego (t1o) wahały się od ok. 15 do ok. 11,9°C, co jest wynikiem bardzo satysfakcjonującym nawet dla wyjątkowo wymagających systemów klimatyzacyjnych. Zasadniczy wpływ na skuteczność temperaturową układu solarnego ma wstępne osuszenie i ochłodzenie powietrza w GWC.

Strumień powietrza przed rotorem sorpcyjnym (RS, rys. 1a i c) jest chłodny, dlatego jego osuszenie powoduje ogrzanie do niższej wartości temperatury niż w przypadku dostarczenia przed osuszacz bezpośrednio powietrza atmosferycznego.

Wykorzystanie opisywanego układu w polskich warunkach klimatycznych ma zatem uzasadnienie termodynamiczne, jednak do pełnej weryfikacji możliwości zastosowania systemu niezbędne jest opracowanie metody kompromisowej optymalizacji, uwzględniającej szereg dodatkowych czynników, w tym porównawczą analizę ekonomiczną z „klasycznymi” systemami sprężarkowymi (np. NPV).

Wpływ charakterystyki cieplnej pomieszczenia na efektywność chłodniczą układu

Oznaczenia:

 

C – wymiennik wyparny krzyżowy; R – wymiennik wyparny regeneracyjny; GWC – gruntowy wymiennik ciepła; T – GWC w układzie Tichelmanna; M – GWC w układzie meandrowym; n – liczba przewodów powietrznych w GWC; cp – ciepło właściwe [J/(kg/K)]; G – masowy strumień powietrza [kg/s]; t – temperatura [°C]; W_ – pojemność cieplna [W/K]; x – zawartość wilgoci [kg/kg lub g/kg]; X – oś odciętych; Y – oś rzędnych; Z – oś prostopadła do osi X i Y, zgodna z kierunkiem ożebrowania; l – długość [m]; X_ = X/lX – odcięta względna; Y_ = Y/lY – rzędna względna; Z_ = Z/hrib – wysokość żebra względna; NTU – liczba jednostek przenikania ciepła, NTU = aF/(Gcp); q – jednostkowy strumień ciepła [W/m2]; a – współczynnik przejmowania ciepła [W/(m2K)]; d – grubość [m]; h – wysokość [m]; f – wilgotność względna [%].

Indeksy:

e – wejściowy; o – wyjściowy; 1 – odniesiony do głównego strumienia powietrza (kanału); 2 – odniesiony do pomocniczego strumienia powietrza (kanału); Z – parametry powietrza zewnętrznego; G – parametry za gruntowym wymiennikiem ciepła.

Stwierdzono, że charakter procesów cieplnych zachodzących w klimatyzowanych pomieszczeniach nie wpływa zasadniczo na system z wymiennikiem regeneracyjnym (R – rys. 2a i 2b), ma natomiast istotny wpływ na efektywność systemu wykorzystującego wymiennik krzyżowy (C – rys. 2c i 2d). W obu przypadkach nie są uwzględniane zmiany sprawności rotora sorpcyjnego spowodowane dostarczeniem wilgotniejszego powietrza do regeneracji masy akumulacyjnej.

Wyniki symulacji

Rys. 2. Wyniki symulacji: a) system oparty na regeneracyjnym wymienniku wyparnym (R) – ilustracja procesów wymiany ciepła i masy na wykresie i–x dla pomieszczenia z przeważającymi zyskami ciepła jawnego ξ = 20 000 kJ/kg; b) system z R – ilustracja procesów wymiany ciepła i masy na wykresie i–x dla pomieszczenia z przeważającymi zyskami ciepła utajonego ξ = 5000 kJ/kg; c) system oparty na krzyżowym wymienniku wyparnym (C) – ilustracja procesów wymiany ciepła i masy na wykresie i–x dla pomieszczenia z przeważającymi zyskami ciepła jawnego ξ = 20 000 kJ/kg; d) system z C – ilustracja procesów wymiany ciepła i masy na wykresie i–x dla pomieszczenia z przeważającymi zyskami ciepła utajonego ξ = 5000 kJ/kg; e) przykładowy ekran symulacyjny programu Awadukt Thermo pokazujący pracę GWC w cyklu sezonu chłodniczego; f) profile temperatury w kanale mokrym dla wymiennika wyparnego R i C; g) wykres temperatur tG oraz t1o dla systemów z wymiennikiem gruntowym T i M przy różnej liczbie przewodów powietrznych (n), dla długości l = 60 m i zagłębienia d = 1,5 m, systemy z wymiennikiem R oraz C; h) stosunek spadku ciśnienia na GWC T do spadku ciśnienia na GWC M; i) wpływ długości przewodów powietrznych na skuteczność temperaturową GWC T i M; j) wpływ zagłębienia wymiennika na skuteczność temperaturową systemu (dla GWC w układzie T oraz rekuperatorów R i C)


Źródło: Autorzy

Kiedy w pomieszczeniu przeważały zyski ciepła jawnego (x = 20 000 kJ/kg), uzyskana temperatura powietrza nawiewanego dla systemu z C wynosiła ok. 14°C, co pozwalało utrzymać wilgotność względną klimatyzowanego lokalu na poziomie 30% (rys. 2c).

Gdy współczynnik kierunkowy przemiany x wynosił 5000 kJ/kg, wilgotność względna w pomieszczeniu wzrosła do 45%. Większe zyski wilgoci zmniejszyły potencjał wymiany masy strumienia wywiewanego z pomieszczenia, co spowodowało, że efektywność pośredniego chłodzenia wyparnego spadła, a temperatura nawiewu t1o wzrosła do 16,5°C.

Problem spadku skuteczności chłodniczej rekuperatorów wyparnych pracujących w układach nawiewno-wywiewnych w sytuacji zwiększonych zysków ciepła utajonego jest trudny do rozwiązania. Możliwe jest zastosowanie dodatkowej chłodnicy przeponowej lub zastąpienie jednostki nawiewno-wywiewnej wymiennikiem pracującym tylko w układzie nawiewnym.

Typowym rekuperatorem wyparnym stosowanym w układzie nawiewnym jest wymiennik regeneracyjny (R). Wykorzystanie jednostki regeneracyjnej niweluje niekorzystny wpływ dużej wilgotności względnej powietrza wywiewanego na efektywność chłodzenia wyparnego – niezależnie od wartości współczynnika x temperatura strumienia nawiewanego widoczna na wykresach i–x jest stała (rys. 2a i 2b).

Zastosowanie wymiennika regeneracyjnego powoduje konieczność wykonania dodatkowej instalacji odprowadzającej powietrze pomocnicze, co wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi. Ponadto system z R wymaga rozdziału powietrza wewnątrz jednostki, dlatego do pomieszczenia nawiewany jest mniejszy strumień niż w przypadku jednostki krzyżowej.

Łatwo zauważyć, że każdy z omawianych schematów przepływu powietrza ma wady i zalety, dlatego nie jest możliwe jednoznaczne określenie, zastosowanie którego z nich jest bardziej uzasadnione. Analiza porównawcza jednostek wyparnych zostanie przedstawiona w następnym artykule.

Czynnikiem, który musi zostać poddany badaniom, jest wpływ wilgotności wywiewanego powietrza na efektywność regeneracji roztworu akumulacyjnego w rotorze. Niezbędne jest opracowanie metody pozwalającej na optymalizację pracy całego systemu z uwzględnieniem czynników ekonomicznych.

Wpływ sposobu ułożenia wymiennika gruntowego na efektywność chłodniczą układów

Symulacje z wykorzystaniem programu Awadukt Thermo wykazały, że najwyższą skuteczność temperaturową wykazał wymiennik gruntowy w układzie meandrowym (rys. 2g). Wynika to z faktu, że w przypadku układu meandrowego strumień powietrza pokonuje relatywnie dłuższą drogę, zatem kontaktuje się z gruntem przez dłuższy czas niż w przypadku układu Tichelmanna.

Należy nadmienić, że w celu zachowania zalecanej przez producenta [3] prędkości przepływu powietrza przez GWC na poziomie 3 m/s schemat meandrowy wymaga zastosowania (dla strumienia 1000 m3/h) na całej długości średnicy przewodu ø 400. Układ Tichelmanna pozwala na wykonanie kanałów wymiennika o średnicy ø 250, z rozdzielaczami ø 400 lub ø 500, jest zatem korzystniejszy inwestycyjnie.

Najbardziej istotną przewagą rozwiązania wykorzystującego układ Tichelmanna są bardzo niskie straty ciśnienia w porównaniu z układem meandrowym (rys. 2h). Dla tej samej długości wymiennika (średnica przewodów w układzie M – ø 400, w układzie T – ø 250 i rozdzielacze – ø 500) spadek ciśnienia na wymienniku meandrowym sięga 1000% spadku na wymienniku T.

Jest to spowodowane różną sumaryczną długością przewodów, przez które musi przepłynąć powietrze: dla wymiennika T przy n = 6 oraz l = 60 m sumaryczny strumień dzielony jest na 6 odcinków ø 250 o długości 60 m. Dla wymiennika M (przy n = 6 oraz l = 60 m) sumaryczny strumień pokonuje 360 m oraz długości zagięć. Powoduje to, że układ Tichelmanna jest znacznie korzystniejszy pod kątem ograniczenia kosztów eksploatacyjnych i jego stosowanie może być bardziej uzasadnione.

Na rys. 2i można zauważyć, że efektywność wymienników jest asymptotyczna (co wynika z quasi-stałej temperatury gruntu). Proporcjonalnie do wzrostu długości GWC efektywność chłodnicza układów T i M staje się coraz bardziej zbliżona – przy długości ok. 200 m zrównują się uzyskane temperatury tG. Zatem przy zastosowaniu dłuższych wymienników gruntowych bardziej uzasadnione jest wykorzystanie układu Tichelmanna.

Warto także odnotować, że sumaryczna efektywność temperaturowa systemu dla GWC T i M jest bardzo zbliżona: pomimo uzyskania (dla l = 60 m oraz n = 6) różnicy tGT i tGM na poziomie 2°C, różnica temperatury powietrza nawiewanego wynosi tylko 0,5°C (dla wymiennika R) lub 0,2°C (dla wymiennika C). Można zatem przypuszczać, że ostateczną determinantą skuteczności temperaturowej systemów solarnych jest efektywność pośredniego rekuperatora wyparnego.

Odnotowano dodatkowo wzrost efektywności wymiennika gruntowego przy głębszym ułożeniu przewodów (rys. 2j). Jest to wynikiem proporcjonalnego spadku temperatury gleby wraz z głębokością, co implikuje lepszą wymianę ciepła z powietrzem w GWC. Niestety wykonywanie dużych wykopów wiąże się z określonymi kosztami, dlatego nie jest zalecane prowadzenie przewodów wymiennika gruntowego na zbyt dużej głębokości.

Wnioski

Stwierdzono, że zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła w solarnych systemach klimatyzacyjnych pozytywnie wpływa na ich efektywność temperaturową – zastosowanie GWC w układach solarnych umożliwia ich pracę w systemach o bardzo wysokich wymaganiach dotyczących temperatury i wilgotności względnej nawiewanego powietrza. Należy jednak przeprowadzić szeroką analizę uwzględniającą wiele czynników mogących mieć wpływ na całościową efektywność systemów z uwzględnieniem uwarunkowań ekonomicznych.

Wykazano, że rodzaj zysków ciepła występujący w klimatyzowanych pomieszczeniach może mieć znaczący wpływ na efektywność systemów solarnych z wymiennikiem wyparnym pracującym w układzie nawiewno­‑wywiewnym. Przy projektowaniu takich systemów niezbędna jest wiedza o przeznaczeniu klimatyzowanego lokalu.

Stwierdzono, że większą skutecznością temperaturową przy stosunkowo krótkich długościach przewodów cechuje się GWC w układzie meandrowym – dzieje się to kosztem zwiększonych strat ciśnienia w stosunku do układu Tichelmanna. Wykazano, że wraz ze wzrostem długości GWC korzystniejszy i bardziej uzasadniony eksploatacyjnie staje się wymiennik gruntowy w układzie Tichelmanna.

W kolejnym artykule zaprezentowana zostanie analiza porównawcza regeneracyjnego i krzyżowego wymiennika wyparnego, pokazany też zostanie wpływ rodzaju gruntu na skuteczność chłodniczą systemów solarnych.

Literatura

  1. Anisimov S., Pandelidis D., Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 7-8/2012.
  2. Koszorz Z., Gruntowy wymiennik ciepła Ground-Therm, „Instal Reporter” nr 5/2012.
  3. Materiały firmy Rehau.
  4. Anisimov S., Pandelidis D., Numerical study of the cross-flow heat and mass exchanger for indirect evaporative cooling, proceedings of the Xth International Scientific Conference „Indoor Air and Environment Quality”, Volgograd State University of Architecture and Civil Engineering, Budapest University of Technology and Economics, Russian Academy of Architecture and Civil Engineering Science, Budapest 2012.
  5. Pandelidis D., Polushkin V., Wymienniki do pośredniego ochładzania powietrza za pomocą odparowania cieczy, „Współczesne Metody i Techniki w Badaniach Systemów Inżynieryjnych”, Wrocław 2011.
  6. Anisimov S., Pandelidis D., Modelowanie matematyczne wymienników do pośredniego ochładzania powietrza za pomocą parowania cieczy o krzyżowym układzie przepływu czynników, „Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja” nr 8/2012.
  7. Anisimov S., Pandelidis D., Polushkin V., The influence of outdoor air parameters on the efficiency of cross-flow indirect evaporative heat exchanger, „Civil Engineers Bulletin”, Russia, 2012, in press.
  8. Anisimov S., Pandelidis D., Polushkin V., Use of indirect evaporative coolers in solar air conditioning units, „Recent Developments in Science and Education”, Russia, 2012.
  9. Anisimov S., Pandelidis D., Efektywność wyparnego ochładzania powietrza, „Chłodnictwo & Klimatyzacja” nr 7/2012.
  10. Anisimov S., Pandelidis D., Współpraca gruntowego wymiennika ciepła z solarnymi układami klimatyzacyjnymi, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2012.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.