Chłodzenie adiabatyczne w układach klimatyzacji komfortu

Analiza opłacalności stosowania
W ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego
W ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego
Trane

Energię potrzebną do chłodzenia budynku można rozpatrywać w aspekcie maksymalnego zapotrzebowania na nią oraz sezonowego zużycia. Pierwszy aspekt ma zasadniczy wpływ na koszty inwestycyjne, a drugi na koszty eksploatacyjne. Jeśli pozwala na to specyfika obiektu, w ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego.

Coraz większe wymagania Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej budynków i stale rosnące ceny energii zmuszają do poszukiwania nowych, bardziej energooszczędnych rozwiązań.

Pomimo że w Polsce zużycie energii na potrzeby chłodzenia budynków nie jest znaczące w porównaniu z kosztami ich ogrzewania i wentylacji, można w tym obszarze uzyskać spore oszczędności. Tym bardziej że ze względu na coraz większą popularność systemów klimatyzacji zużycie energii do chłodzenia budynków w całej Europie zauważalnie wzrasta.

Problem jest na tyle istotny, że został dostrzeżony przez autorów zmodernizowanej dyrektywy EPBP, którzy akcentują wagę strategii mających na celu poprawę charakterystyki cieplnej budynków w okresie letnim.

Chłodzenie adiabatyczne

Adiabatyczne chłodzenie powietrza pozwala w niektórych przypadkach istotnie ograniczyć zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Wynika to z faktu, że chłodzenie osiągane jest nie dzięki pracy sprężarek chłodniczych i zużyciu zasilającej je energii elektrycznej, lecz dzięki efektowi obniżenia temperatury powietrza przy odparowaniu wody.

Odparowanie 1 dm3/h wody pozwala uzyskać ok. 0,7 kW mocy chłodniczej jawnej przy pomijalnie małym zużyciu energii elektrycznej (rys. 1). To zaś z kolei może prowadzić do istotnego ograniczenia mocy agregatów chłodniczych, a w niektórych przypadkach nawet do ich całkowitego wyeliminowania.

Bezpośrednie nawilżanie powietrza nawiewanego w celu obniżenia jego temperatury nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż prowadzi do niepożądanego wzrostu jego wilgotności. Problem ten nie występuje, jeśli zamiast powietrza nawiewanego nawilżane jest powietrze usuwane, a uzyskiwana w ten sposób moc chłodnicza przekazywana jest na stronę powietrza nawiewanego za pośrednictwem wymiennika zapewniającego wymianę samego ciepła bez wilgoci, czyli tzw. rekuperatora.

Efekt chłodzenia powietrza nawiewanego jest tym większy, im wyższa jest sprawność wymiany ciepła rekuperatora, dlatego rozwiązanie to najwyższą efektywność osiąga w przypadku zastosowania wymienników obrotowych.

Można odnieść wrażenie, że dochodzi tu do sprzeczności, gdyż wymienniki obrotowe są zaliczane do regeneratorów, czyli urządzeń realizujących wymianę ciepła i masy (wilgoci). Sprzeczność ta jest jednak tylko pozorna.

Wymienniki obrotowe w wersji niehigroskopijnej, których rotor wykonany jest z taśmy aluminiowej bez powłoki higroskopijnej, w istocie realizują odzysk wilgoci, jednak tylko przy niskich temperaturach zewnętrznych, z wykorzystaniem mechanizmu kondensacji, gdy temperatura powierzchni wymiennika jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza usuwanego.

Przeczytaj także: Kontrolowana wentylacja mieszkaniowa >>

W okresie letnim takie zjawisko nie występuje i zachodzi jedynie wymiana ciepła jawnego. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie chłodzenia adiabatycznego w połączeniu z wymiennikami higroskopijnymi realizującymi odzysk wilgoci także w lecie jest niezasadne.

Nawilżanie powietrza

W praktyce do realizacji procesu adiabatycznego nawilżania powietrza wykorzystuje się dwa typy nawilżaczy: wysokociśnieniowe i wyparne. Pierwsze za pomocą specjalnych dysz, do których dostarczana jest woda pod wysokim ciśnieniem, wtryskują do przepływającego powietrza tzw. zimną parę. W przypadku drugich powietrze przepływa przez zraszane złoże i przejmuje wilgoć na zasadzie odparowania wody z powierzchni złoża.

Do niewątpliwych zalet nawilżaczy wysokociśnieniowych należą: wysoka sprawność odparowania, a tym samym niższe zużycie wody, precyzyjna regulacja wydajności, niskie opory przepływu powietrza oraz własności higieniczne. Mają one jednak również istotne wady rzutujące na opłacalność ich stosowania. Są to: wysoka cena zakupu, duża moc pompy i związane z tym koszty energii elektrycznej oraz konieczność stosowania wody zdemineralizowanej (dodatkowe koszty stacji uzdatniającej).

Czytaj dalej: Kiedy stosować chłodzenie adiabatyczne? >>

   05.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl