Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Chłodzenie adiabatyczne w układach klimatyzacji komfortu

Analiza opłacalności stosowania
W ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego
W ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego
Trane

Energię potrzebną do chłodzenia budynku można rozpatrywać w aspekcie maksymalnego zapotrzebowania na nią oraz sezonowego zużycia. Pierwszy aspekt ma zasadniczy wpływ na koszty inwestycyjne, a drugi na koszty eksploatacyjne. Jeśli pozwala na to specyfika obiektu, w ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego.

Coraz większe wymagania Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej budynków i stale rosnące ceny energii zmuszają do poszukiwania nowych, bardziej energooszczędnych rozwiązań.

Pomimo że w Polsce zużycie energii na potrzeby chłodzenia budynków nie jest znaczące w porównaniu z kosztami ich ogrzewania i wentylacji, można w tym obszarze uzyskać spore oszczędności. Tym bardziej że ze względu na coraz większą popularność systemów klimatyzacji zużycie energii do chłodzenia budynków w całej Europie zauważalnie wzrasta.

Problem jest na tyle istotny, że został dostrzeżony przez autorów zmodernizowanej dyrektywy EPBP, którzy akcentują wagę strategii mających na celu poprawę charakterystyki cieplnej budynków w okresie letnim.

Chłodzenie adiabatyczne

Adiabatyczne chłodzenie powietrza pozwala w niektórych przypadkach istotnie ograniczyć zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Wynika to z faktu, że chłodzenie osiągane jest nie dzięki pracy sprężarek chłodniczych i zużyciu zasilającej je energii elektrycznej, lecz dzięki efektowi obniżenia temperatury powietrza przy odparowaniu wody.

Odparowanie 1 dm3/h wody pozwala uzyskać ok. 0,7 kW mocy chłodniczej jawnej przy pomijalnie małym zużyciu energii elektrycznej (rys. 1). To zaś z kolei może prowadzić do istotnego ograniczenia mocy agregatów chłodniczych, a w niektórych przypadkach nawet do ich całkowitego wyeliminowania.

Bezpośrednie nawilżanie powietrza nawiewanego w celu obniżenia jego temperatury nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż prowadzi do niepożądanego wzrostu jego wilgotności. Problem ten nie występuje, jeśli zamiast powietrza nawiewanego nawilżane jest powietrze usuwane, a uzyskiwana w ten sposób moc chłodnicza przekazywana jest na stronę powietrza nawiewanego za pośrednictwem wymiennika zapewniającego wymianę samego ciepła bez wilgoci, czyli tzw. rekuperatora.

Efekt chłodzenia powietrza nawiewanego jest tym większy, im wyższa jest sprawność wymiany ciepła rekuperatora, dlatego rozwiązanie to najwyższą efektywność osiąga w przypadku zastosowania wymienników obrotowych.

Można odnieść wrażenie, że dochodzi tu do sprzeczności, gdyż wymienniki obrotowe są zaliczane do regeneratorów, czyli urządzeń realizujących wymianę ciepła i masy (wilgoci). Sprzeczność ta jest jednak tylko pozorna.

Wymienniki obrotowe w wersji niehigroskopijnej, których rotor wykonany jest z taśmy aluminiowej bez powłoki higroskopijnej, w istocie realizują odzysk wilgoci, jednak tylko przy niskich temperaturach zewnętrznych, z wykorzystaniem mechanizmu kondensacji, gdy temperatura powierzchni wymiennika jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza usuwanego.

Przeczytaj także: Kontrolowana wentylacja mieszkaniowa >>

W okresie letnim takie zjawisko nie występuje i zachodzi jedynie wymiana ciepła jawnego. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie chłodzenia adiabatycznego w połączeniu z wymiennikami higroskopijnymi realizującymi odzysk wilgoci także w lecie jest niezasadne.

Nawilżanie powietrza

W praktyce do realizacji procesu adiabatycznego nawilżania powietrza wykorzystuje się dwa typy nawilżaczy: wysokociśnieniowe i wyparne. Pierwsze za pomocą specjalnych dysz, do których dostarczana jest woda pod wysokim ciśnieniem, wtryskują do przepływającego powietrza tzw. zimną parę. W przypadku drugich powietrze przepływa przez zraszane złoże i przejmuje wilgoć na zasadzie odparowania wody z powierzchni złoża.

Do niewątpliwych zalet nawilżaczy wysokociśnieniowych należą: wysoka sprawność odparowania, a tym samym niższe zużycie wody, precyzyjna regulacja wydajności, niskie opory przepływu powietrza oraz własności higieniczne. Mają one jednak również istotne wady rzutujące na opłacalność ich stosowania. Są to: wysoka cena zakupu, duża moc pompy i związane z tym koszty energii elektrycznej oraz konieczność stosowania wody zdemineralizowanej (dodatkowe koszty stacji uzdatniającej).

Czytaj dalej: Kiedy stosować chłodzenie adiabatyczne? >>

   05.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl