Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Chłodzenie adiabatyczne w układach klimatyzacji komfortu

Kiedy stosować chłodzenie adiabatyczne?
W ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego
W ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego
Trane
Ciąg dalszy artykułu...

Główne zalety nawilżacza wyparnego to z kolei: znacznie niższe koszty inwestycyjne, niższe bezpośrednie koszty eksploatacyjne (mała moc silnika pompy cyrkulacyjnej) oraz brak konieczności uzdatniania wody. Do wad należą: możliwość rozwoju zanieczyszczeń mikrobiologicznych w wannie cyrkulacyjnej, wyższe opory przepływu powietrza oraz konieczność okresowej wymiany złoża wyparnego.

W celu ograniczenia ilości wytrącanych zanieczyszczeń mineralnych w wannie cyrkulacyjnej konieczne jest zapewnienie ciągłego przelewu wody. Dlatego całkowite zużycie wody przez nawilżacz jest równe sumie ilości wody odparowanej i wody przelewowej. Współczynnik ilości wody przelewowej (FB) zależy od składu chemicznego i odczynu wody zasilającej.

Przeczytaj także: Współpraca gruntowego wymiennika ciepła z solarnymi układami klimatyzacyjnymi >>

Ze względów ekonomicznych jego wartość nie powinna przekraczać 2 (ilość wody przelewowej równa ilości wody odparowanej). Nawilżacze wyparne osiągają sprawność nawilżania do 90%. Przy chłodzeniu adiabatycznym w większości przypadków bardziej zasadne – głównie ze względu na koszty – będzie zastosowanie nawilżacza wyparnego.

Kiedy stosować?

Zastosowanie chłodzenia adiabatycznego może dać największe korzyści w przypadku obiektów, w których powietrze świeże w niezbędnych ilościach higienicznych uzdatniane jest i dostarczane centralnie, natomiast zyski ciepła jawnego i utajonego w poszczególnych pomieszczeniach odbierane są przez indywidualne urządzenia wewnętrzne (np. klimakonwektory, jednostki VRV). Typowe obiekty tego typu to biurowce, hotele bądź galerie handlowe.

Zazwyczaj w obiektach takich temperatura dostarczanego centralnie powietrza świeżego utrzymywana jest w lecie na poziomie ponad 20°C. Oznacza to, że w niektórych przypadkach wydajność układu adiabatycznego chłodzenia może być wystarczająca do utrzymania wymaganej temperatury nawiewu bez konieczności stosowania agregatów chłodniczych.

W ogólnym rozrachunku pozwala to ograniczyć budżet inwestycji nie tylko o koszty zakupu agregatów chłodniczych, ale również koszty rurociągów, glikolu czy też wykonania instalacji zasilania elektrycznego agregatów sprężarkowych. Oczywiście z drugiej strony rośnie koszt wyposażenia centrali w nawilżacz adiabatyczny. Dlatego konieczne jest porównanie całkowitych kosztów dla obu wariantów rozwiązań.

Ograniczenie mocy chłodniczej

Na rys. 2 pokazano przebieg procesów obróbki powietrza w przypadku bezpośredniego chłodzenia powietrza zewnętrznego (rys. 2a), chłodzenia powietrza po odzysku „chłodu” na wymienniku obrotowym (rys. 2b) oraz przy wykorzystaniu chłodzenia adiabatycznego (rys. 2c).

W tabeli 1 podano możliwe do osiągnięcia ograniczenie mocy agregatu chłodniczego dla różnych parametrów powietrza usuwanego i temperatury nawiewu. Jako 100% przyjęto moc potrzebną przy bezpośrednim chłodzeniu powietrza zewnętrznego do wymaganej temperatury nawiewu.

Wyniki podano dla następujących założeń dodatkowych: sprawność temperaturowa wymiennika obrotowego: 75%, sprawność nawilżania: 85%, temperatura wody lodowej: 7/12°C, parametry powietrza zewnętrznego: 32°C/40%, ciśnienie atmosferyczne: 1013 hPa, rozstaw lameli chłodnicy: 2,5 mm, równe strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego. Jak widać, przy parametrach powietrza usuwanego 24°C/45% chłodzenie adiabatyczne umożliwia uzyskanie temperatury nawiewu 22°C bez pomocy chłodnicy powierzchniowej.

Porównując przedstawione wyniki, trzeba jednak uwzględnić fakt, że w układach wykorzystujących chłodzenie adiabatyczne proces obróbki powietrza na chłodnicy powierzchniowej zaczyna się i kończy przy wyższej wilgotności względnej powietrza. Oznacza to, że część mocy do osuszania powietrza wewnętrznego, dostarczana dotychczas przez powietrze nawiewane, będzie musiała zostać pokryta przez wewnętrzne jednostki chłodzące.

Redukcja kosztów chłodzenia

Ograniczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą dla skrajnych warunków obliczeniowych i wynikające z tego obniżenie nakładów inwestycyjnych nie jest jednoznaczne z tym, że chłodzenie adiabatyczne jest opłacalne z punktu widzenia całościowych kosztów instalacji (inwestycyjnych i eksploatacyjnych) w całym okresie jej użytkowania. Dopiero porównanie sumarycznych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych wariantów daje odpowiedź na pytanie, które z rozwiązań jest korzystniejsze.

Ponieważ realizacja chłodzenia adiabatycznego wiąże się z koniecznością zastosowania rekuperatora, jako bazę porównawczą do dalszych rozważań przyjęto zużycie energii przez centralę wyposażoną w niehigroskopijny wymiennik obrotowy i chłodnicę lamelową dochładzającą powietrze do wymaganej temperatury. Poniżej przedstawiono porównanie kosztów chłodzenia dla obu wariantów.

Czytaj dalej: Redukcja kosztów chłodzenia cd. >>

   05.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl