RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Chłodzenie adiabatyczne w układach klimatyzacji komfortu

Analiza opłacalności stosowania

W ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego
Trane

W ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego


Trane

Energię potrzebną do chłodzenia budynku można rozpatrywać w aspekcie maksymalnego zapotrzebowania na nią oraz sezonowego zużycia. Pierwszy aspekt ma zasadniczy wpływ na koszty inwestycyjne, a drugi na koszty eksploatacyjne. Jeśli pozwala na to specyfika obiektu, w ramach optymalizacji rozwiązania układu klimatyzacji warto przeanalizować możliwość zastosowania tzw. chłodzenia adiabatycznego.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Coraz większe wymagania Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej budynków i stale rosnące ceny energii zmuszają do poszukiwania nowych, bardziej energooszczędnych rozwiązań.

Pomimo że w Polsce zużycie energii na potrzeby chłodzenia budynków nie jest znaczące w porównaniu z kosztami ich ogrzewania i wentylacji, można w tym obszarze uzyskać spore oszczędności. Tym bardziej że ze względu na coraz większą popularność systemów klimatyzacji zużycie energii do chłodzenia budynków w całej Europie zauważalnie wzrasta.

Problem jest na tyle istotny, że został dostrzeżony przez autorów zmodernizowanej dyrektywy EPBP, którzy akcentują wagę strategii mających na celu poprawę charakterystyki cieplnej budynków w okresie letnim.

Chłodzenie adiabatyczne

Adiabatyczne chłodzenie powietrza pozwala w niektórych przypadkach istotnie ograniczyć zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Wynika to z faktu, że chłodzenie osiągane jest nie dzięki pracy sprężarek chłodniczych i zużyciu zasilającej je energii elektrycznej, lecz dzięki efektowi obniżenia temperatury powietrza przy odparowaniu wody.

Odparowanie 1 dm3/h wody pozwala uzyskać ok. 0,7 kW mocy chłodniczej jawnej przy pomijalnie małym zużyciu energii elektrycznej (rys. 1). To zaś z kolei może prowadzić do istotnego ograniczenia mocy agregatów chłodniczych, a w niektórych przypadkach nawet do ich całkowitego wyeliminowania.

Bezpośrednie nawilżanie powietrza nawiewanego w celu obniżenia jego temperatury nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż prowadzi do niepożądanego wzrostu jego wilgotności. Problem ten nie występuje, jeśli zamiast powietrza nawiewanego nawilżane jest powietrze usuwane, a uzyskiwana w ten sposób moc chłodnicza przekazywana jest na stronę powietrza nawiewanego za pośrednictwem wymiennika zapewniającego wymianę samego ciepła bez wilgoci, czyli tzw. rekuperatora.

Odparowanie 1 dm3

Rys. 1. Odparowanie 1 dm3/h wody pozwala osiągnąć ok. 0,7 kW mocy chłodniczej


Źródło: Autor

Efekt chłodzenia powietrza nawiewanego jest tym większy, im wyższa jest sprawność wymiany ciepła rekuperatora, dlatego rozwiązanie to najwyższą efektywność osiąga w przypadku zastosowania wymienników obrotowych.

Można odnieść wrażenie, że dochodzi tu do sprzeczności, gdyż wymienniki obrotowe są zaliczane do regeneratorów, czyli urządzeń realizujących wymianę ciepła i masy (wilgoci). Sprzeczność ta jest jednak tylko pozorna.

Wymienniki obrotowe w wersji niehigroskopijnej, których rotor wykonany jest z taśmy aluminiowej bez powłoki higroskopijnej, w istocie realizują odzysk wilgoci, jednak tylko przy niskich temperaturach zewnętrznych, z wykorzystaniem mechanizmu kondensacji, gdy temperatura powierzchni wymiennika jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza usuwanego.

W okresie letnim takie zjawisko nie występuje i zachodzi jedynie wymiana ciepła jawnego. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie chłodzenia adiabatycznego w połączeniu z wymiennikami higroskopijnymi realizującymi odzysk wilgoci także w lecie jest niezasadne.

Nawilżanie powietrza

W praktyce do realizacji procesu adiabatycznego nawilżania powietrza wykorzystuje się dwa typy nawilżaczy: wysokociśnieniowe i wyparne. Pierwsze za pomocą specjalnych dysz, do których dostarczana jest woda pod wysokim ciśnieniem, wtryskują do przepływającego powietrza tzw. zimną parę. W przypadku drugich powietrze przepływa przez zraszane złoże i przejmuje wilgoć na zasadzie odparowania wody z powierzchni złoża.

Do niewątpliwych zalet nawilżaczy wysokociśnieniowych należą: wysoka sprawność odparowania, a tym samym niższe zużycie wody, precyzyjna regulacja wydajności, niskie opory przepływu powietrza oraz własności higieniczne. Mają one jednak również istotne wady rzutujące na opłacalność ich stosowania. Są to: wysoka cena zakupu, duża moc pompy i związane z tym koszty energii elektrycznej oraz konieczność stosowania wody zdemineralizowanej (dodatkowe koszty stacji uzdatniającej).

Główne zalety nawilżacza wyparnego to z kolei: znacznie niższe koszty inwestycyjne, niższe bezpośrednie koszty eksploatacyjne (mała moc silnika pompy cyrkulacyjnej) oraz brak konieczności uzdatniania wody. Do wad należą: możliwość rozwoju zanieczyszczeń mikrobiologicznych w wannie cyrkulacyjnej, wyższe opory przepływu powietrza oraz konieczność okresowej wymiany złoża wyparnego.

W celu ograniczenia ilości wytrącanych zanieczyszczeń mineralnych w wannie cyrkulacyjnej konieczne jest zapewnienie ciągłego przelewu wody. Dlatego całkowite zużycie wody przez nawilżacz jest równe sumie ilości wody odparowanej i wody przelewowej. Współczynnik ilości wody przelewowej (FB) zależy od składu chemicznego i odczynu wody zasilającej.

Ze względów ekonomicznych jego wartość nie powinna przekraczać 2 (ilość wody przelewowej równa ilości wody odparowanej). Nawilżacze wyparne osiągają sprawność nawilżania do 90%. Przy chłodzeniu adiabatycznym w większości przypadków bardziej zasadne – głównie ze względu na koszty – będzie zastosowanie nawilżacza wyparnego.

Kiedy stosować?

Zastosowanie chłodzenia adiabatycznego może dać największe korzyści w przypadku obiektów, w których powietrze świeże w niezbędnych ilościach higienicznych uzdatniane jest i dostarczane centralnie, natomiast zyski ciepła jawnego i utajonego w poszczególnych pomieszczeniach odbierane są przez indywidualne urządzenia wewnętrzne (np. klimakonwektory, jednostki VRV). Typowe obiekty tego typu to biurowce, hotele bądź galerie handlowe.

Zazwyczaj w obiektach takich temperatura dostarczanego centralnie powietrza świeżego utrzymywana jest w lecie na poziomie ponad 20°C. Oznacza to, że w niektórych przypadkach wydajność układu adiabatycznego chłodzenia może być wystarczająca do utrzymania wymaganej temperatury nawiewu bez konieczności stosowania agregatów chłodniczych.

W ogólnym rozrachunku pozwala to ograniczyć budżet inwestycji nie tylko o koszty zakupu agregatów chłodniczych, ale również koszty rurociągów, glikolu czy też wykonania instalacji zasilania elektrycznego agregatów sprężarkowych. Oczywiście z drugiej strony rośnie koszt wyposażenia centrali w nawilżacz adiabatyczny. Dlatego konieczne jest porównanie całkowitych kosztów dla obu wariantów rozwiązań.

Ograniczenie mocy chłodniczej

Na rys. 2 pokazano przebieg procesów obróbki powietrza w przypadku bezpośredniego chłodzenia powietrza zewnętrznego (rys. 2a), chłodzenia powietrza po odzysku „chłodu” na wymienniku obrotowym (rys. 2b) oraz przy wykorzystaniu chłodzenia adiabatycznego (rys. 2c).

W tabeli 1 podano możliwe do osiągnięcia ograniczenie mocy agregatu chłodniczego dla różnych parametrów powietrza usuwanego i temperatury nawiewu. Jako 100% przyjęto moc potrzebną przy bezpośrednim chłodzeniu powietrza zewnętrznego do wymaganej temperatury nawiewu.

Przebieg procesów obróbki

Rys. 2. Przebieg procesów obróbki powietrza w przypadku: a) bezpośredniego chłodzenia powietrza zewnętrznego (1 – chłodzenie na chłodnicy), b) chłodzenia powietrza po odzysku „chłodu” na wymienniku obrotowym (1 – odzysk chłodu na rotorze, 2 – chłodzenie na chłodnicy powierzchniowej), c) przy wykorzystaniu chłodzenia adiabatycznego (1 – chłodzenie adiabatyczne, 2 – odzysk chłodu na rotorze, 3 – chłodzenie na chłodnicy powierzchniowej)


Źródło: Autor

Porównanie wymaganej mocy

Tabela 1. Porównanie wymaganej mocy chłodnicy powierzchniowej dla różnych parametrów powietrza usuwanego, temperatur nawiewu i opcji; 1 – bezpośrednie chłodzenie powietrza zewnętrznego, 2 – chłodzenie powietrza po odzysku chłodu na rotorze, 3 – z wykorzystaniem chłodzenia adiabatycznego

Wyniki podano dla następujących założeń dodatkowych: sprawność temperaturowa wymiennika obrotowego: 75%, sprawność nawilżania: 85%, temperatura wody lodowej: 7/12°C, parametry powietrza zewnętrznego: 32°C/40%, ciśnienie atmosferyczne: 1013 hPa, rozstaw lameli chłodnicy: 2,5 mm, równe strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego. Jak widać, przy parametrach powietrza usuwanego 24°C/45% chłodzenie adiabatyczne umożliwia uzyskanie temperatury nawiewu 22°C bez pomocy chłodnicy powierzchniowej.

Porównując przedstawione wyniki, trzeba jednak uwzględnić fakt, że w układach wykorzystujących chłodzenie adiabatyczne proces obróbki powietrza na chłodnicy powierzchniowej zaczyna się i kończy przy wyższej wilgotności względnej powietrza. Oznacza to, że część mocy do osuszania powietrza wewnętrznego, dostarczana dotychczas przez powietrze nawiewane, będzie musiała zostać pokryta przez wewnętrzne jednostki chłodzące.

Redukcja kosztów chłodzenia

Ograniczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą dla skrajnych warunków obliczeniowych i wynikające z tego obniżenie nakładów inwestycyjnych nie jest jednoznaczne z tym, że chłodzenie adiabatyczne jest opłacalne z punktu widzenia całościowych kosztów instalacji (inwestycyjnych i eksploatacyjnych) w całym okresie jej użytkowania. Dopiero porównanie sumarycznych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych wariantów daje odpowiedź na pytanie, które z rozwiązań jest korzystniejsze.

Ponieważ realizacja chłodzenia adiabatycznego wiąże się z koniecznością zastosowania rekuperatora, jako bazę porównawczą do dalszych rozważań przyjęto zużycie energii przez centralę wyposażoną w niehigroskopijny wymiennik obrotowy i chłodnicę lamelową dochładzającą powietrze do wymaganej temperatury. Poniżej przedstawiono porównanie kosztów chłodzenia dla obu wariantów.

Wariant 1. Centrala z niehigroskopijnym wymiennikiem rotacyjnym realizującym odzysk chłodu (rys. 2b)

Ze względu na ogromną zmienność parametrów powietrza zewnętrznego w celu wiarygodnego oszacowania sezonowego zużycia energii na potrzeby chłodzenia konieczne jest wykonanie obliczeń dla każdej godziny statystycznego roku meteorologicznego.

Zużycie energii cieplnej w takim przypadku w przeliczeniu na 1 m3/h powietrza przy gęstości normalnej (1,2 kg/m3) określa zależność:

gdzie:

N – liczba godzin w ciągu roku, w których występuje potrzeba chłodzenia (temperatura zewnętrzna wyższa od temperatury wewnętrznej) [szt.],

hZ2 – entalpia powietrza świeżego w danej godzinie za wymiennikiem obrotowym [kJ/kg],

hZ3 – entalpia powietrza świeżego w danej godzinie za chłodnicą powierzchniową [kJ/kg].

Bezpośrednie koszty chłodzenia w takim układzie będą wynikały ze zużycia energii elektrycznej przez agregat chłodniczy zasilający chłodnicę w centrali klimatyzacyjnej. Roczny koszt energii elektrycznej wynosi:

gdzie:

cEL – cena energii elektrycznej [zł/kWh],

ERRS – średnia roczna wartość wskaźnika efektywności energetycznej agregatu chłodniczego (ze względu na fakt, że dane takie zazwyczaj nie są publikowane przez producentów, w miejsce wskaźnika ERRS można stosować zdefiniowany przez Eurovent wskaźnik ESEER).

W tab. 2 i 3 przedstawiono wyniki obliczeń zapotrzebowania na energię chłodniczą w przypadku danych klimatycznych typowego roku meteorologicznego dla Krakowa [3]. Parametry powietrza i pozostałe założenia do obliczeń – jak poprzednio. Dodatkowo przyjęto, że instalacja pracuje w godzinach od 6.00 do 22.00 przez 7 dni w tygodniu. Do określenia końcowego punktu procesu chłodzenia na chłodnicy powierzchniowej wykorzystano algorytm podany w publikacji [2].

Zestawienie rocznego zużycia

Tabela 2. Zestawienie rocznego zużycia energii chłodniczej i zużycia wody do nawilżania w przeliczeniu na 10 000 m3/h dla różnych zakładanych temperatur nawiewu i parametrów powietrza usuwanego 24°C/45% (obliczenia własne)

Zestawienie rocznego zużycia

Tabela 3. Zestawienie rocznego zużycia energii chłodniczej i zużycia wody do nawilżania w przeliczeniu na 10 000 m3/h dla różnych zakładanych temperatur nawiewu i parametrów powietrza usuwanego 26°C/50% (obliczenia własne)

Wyniki podano w przeliczeniu na 10 000 m3/h, tak aby łatwo można je było praktycznie wykorzystać.

Wariant 2. Centrala z chłodzeniem adiabatycznym powietrza usuwanego i niehigroskopijnym wymiennikiem obrotowym (rys. 2c)

W przypadku układu wykorzystującego chłodzenie adiabatyczne do oszacowania rocznych kosztów eksploatacyjnych konieczne jest określenie zużycia wody do nawilżania oraz zużycia energii elektrycznej na dochłodzenie powietrza świeżego po rotorze do zakładanej temperatury nawiewu.

Zużycie wody do nawilżania w przeliczeniu na 1 m3/h powietrza nawiewanego o gęstości normalnej można określić za pomocą zależności:

gdzie:

N – liczba godzin w ciągu roku, w których występuje potrzeba chłodzenia (temperatura zewnętrzna wyższa od temperatury wewnętrznej) [szt.],

XW1 – zawartość wilgoci w powietrzu usuwanym [kg/kg],

XW2 – zawartość powietrza w powietrzu usuwanym w końcowym punkcie nawilżania [kg/kg].

Roczny koszt zużycia wody wynosi:

gdzie:

Cw – cena wody [zł/dm3],

FB – współczynnik ilości wody przelewowej.

Natomiast zapotrzebowanie na energię cieplną dla chłodnicy liczone analogicznie jak w poprzednim wariancie wynosi:

gdzie:

hZ2 – entalpia powietrza świeżego w danej godzinie za wymiennikiem obrotowym [kJ/kg],

hZ3 – entalpia powietrza świeżego w danej godzinie za chłodnicą powierzchniową [kJ/kg].

Stąd bezpośrednie koszty chłodzenia dla wariantu 2 są równe:

Wyniki obliczeń wartości QCH3 i GWN dla różnych wartości temperatur nawiewu i parametrów powietrza usuwanego podano w tabeli 2 i 3,

gdzie:

Qch1 – zużycie energii do chłodzenia na chłodnicy w wariancie bez odzysku chłodu (rys. 2a),

Qch2 – zużycie energii do chłodzenia na chłodnicy w wariancie z odzyskiem chłodu (rys. 2b),

Qrek – roczny odzysk chłodu na wymienniku obrotowym (rys. 2b),

Qch3 – zużycie energii do chłodzenia na chłodnicy w wariancie z chłodzeniem adiabatycznym (rys. 2c),

Qad – roczna ilość energii uzyskana dzięki chłodzeniu adiabatycznemu (rys. 2c),

GWN – roczne zużycie wody do nawilżania adiabatycznego (bez wody przelewowej) (rys. 2c).

Analizując wartości podane w tabelach, należy podobnie jak przy ocenie ograniczenia zapotrzebowania na moc chłodniczą wziąć pod uwagę, że w porównaniu do wariantu chłodzenia bez odzysku ciepła w układach wykorzystujących chłodzenie adiabatyczne proces obróbki powietrza na chłodnicy powierzchniowej zaczyna się i kończy przy wyższej wilgotności względnej powietrza, w związku z czym końcowa entalpia powietrza nawiewanego jest wyższa. Wykorzystywana do osuszania powietrza wewnętrznego energia wynikająca z różnicy entalpii musi być dostarczona przez jednostki wewnętrzne (rys. 3).

Porównanie entalpii powietrza

Rys. 3. Porównanie entalpii powietrza nawiewanego przy braku odzysku chłodu i przy chłodzeniu adiabatycznym


Źródło: Autor

Określenie opłacalności

Kiedy chłodzenie adiabatyczne pozwala na obniżenie zarówno kosztów eksploatacyjnych, jak i nakładów inwestycyjnych, jego zastosowanie wydaje się w pełni uzasadnione – przynajmniej z ekonomicznego punktu widzenia.

Natomiast jeśli wykorzystanie chłodzenia adiabatycznego prowadzi do zwiększenia kosztów inwestycyjnych w porównaniu do rozwiązania bazowego, konieczne jest oszacowanie, w jakim okresie oszczędności kosztów eksploatacyjnych pokryją zwiększone nakłady inwestycyjne.

Jeśli okres zwrotu będzie wystarczająco krótki, wykorzystanie chłodzenia adiabatycznego nadal będzie opłacalne. Tzw. prosty okres zwrotu nakładów (bez uwzględnienia rachunku dyskontowego) SPBP (ang. simple payback period), określa wzór:

gdzie:

DKI – wzrost kosztów inwestycyjnych związany z zastosowaniem chłodzenia adiabatycznego [zł],

KCH2 i KCH3K – roczne koszty chłodzenia dla obydwu wariantów [zł/rok].

Ze względu na fakt, że roczne koszty chłodzenia dla obu rozwiązań muszą być rozpatrywane w układzie porównawczym, w przypadku rozwiązania z chłodzeniem adiabatycznym konieczne jest uwzględnienie dodatkowych kosztów zużycia energii elektrycznej do napędu pompy obiegowej nawilżacza adiabatycznego oraz ze względu na podwyższony o opory przepływu przez nawilżacz spręż wentylatora.

Skorygowana wartość kosztów chłodzenia do porównania będzie równa:

gdzie:

PELN – moc silnika pompy nawilżacza [kW]. W przypadku nawilżacza wyparnego wartość ta jest pomijalnie mała,

N – liczba godzin w ciągu roku, w których występuje potrzeba chłodzenia (temperatura zewnętrzna wyższa od temperatury zewnętrznej) [szt.],

NC – całkowita liczba godzin pracy centrali w ciągu roku [szt.],

V – przepływ powietrza usuwanego [m3/s],

DP – opory przepływu przez nawilżacz [Pa],

hC – całkowita sprawność układu wentylator – silnik – falownik.

Wartość całkowitych oszczędności w całym okresie eksploatacji LCS (ang. life cycle savings) można natomiast określić z zależności:

gdzie:

ri – rzeczywista stopa procentowa,

n – przewidywany okres eksploatacji.

Wnioski końcowe

Zastosowanie chłodzenia adiabatycznego pozwala istotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na moc i zużycie energii chłodniczej. Pomimo że przedstawione w artykule wyniki zużycia energii należy traktować jedynie jako szacunkowe, wykazane oszczędności pokazują, że zastosowanie chłodzenia adiabatycznego warte jest rozważenia, szczególnie gdy zakładana temperatura nawiewu w okresie letnim jest stosunkowo wysoka.

Opisane rozwiązanie jest z pewnością ciekawą opcją również w przypadku modernizacji i zwiększania wydajności istniejących instalacji z chłodnicami powierzchniowymi.

Literatura

  1. Piccolo A., Simonetti R., Marcello M., Evaporative Cooling, Carel S.r.l., 2012.
  2. Zeller M., Zellers Handbuch Klimatisierung, Zeller Consulting Suisse, 1999.
  3. Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków, www.transport.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1787735-p_1.htm.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno­‑użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU nr 201/2008, poz. 1240).
  5. PN-EN 15459 Charakterystyka energetyczna budynków. Ekonomiczna ocena instalacji energetycznych w budynkach.
  6. PN-EN 13779 Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.
  7. PN-B-03421:1978 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach do stałego przebywania ludzi.
  8. Centrale klimatyzacyjne AF, katalog techniczny Frapol, 2004.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.