Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Budynek energooszczędny – wprowadzenie

Energy efficient building – introduction
Dom pasywny
Dom pasywny
Politechnika Poznańska

Stale przybywa klientów zainteresowanych budownictwem energooszczędnym – coraz więcej osób chce mieszkać i pracować w takich budynkach. Powodów jest wiele, najważniejszymi są rosnące ceny energii, wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa i dostępność nowoczesnych technologii. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie rynku powinna być kompleksowa oferta produktów i usług inżynierskich obejmująca projektowanie, wznoszenie i eksploatację budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym wymaga od specjalistów związanych z branżą solidnego rozpoznania zagadnienia i nabycia umiejętności właściwego projektowania i realizowania obiektów tego rodzaju. W literaturze dostępnych jest wiele ogólnych informacji o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla czytelników mających wiedzę techniczną na różnym poziomie, jednak inżynierowie potrzebują konkretnych wytycznych i liczb.

W Polsce nie ma niestety oficjalnych wytycznych dotyczących budownictwa energooszczędnego czy pasywnego. Pojawiające się  materiały są adaptacją wytycznych zagranicznych, głównie niemieckich [1], lub opracowaniami własnymi organizacji pozarządowych [2–4]. Dostępnych jest również kilka polskojęzycznych książek [5–8] będących raczej opisami doświadczeń z realizacji budynków niż wytycznymi projektowymi czy obliczeniowymi.

Wyrywkowe informacje można też znaleźć w opracowaniach producentów i dostawców rozwiązań dla budownictwa energooszczędnego: izolacji cieplnych, stolarki budowlanej, źródeł ciepła czy instalacji ogrzewania i wentylacji. Różna jakość i pochodzenie tych materiałów wywołują pewne zamieszanie informacyjne i fałszywe uproszczenie tej tematyki.

W rzeczywistości budynek energooszczędny to nie tylko prosta bryła, duże przeszklenia i kolektory słoneczne na dachu, jak się powszechnie sądzi. Nie każdy budynek mający cechy budynku energooszczędnego nim jest, a i jeden energooszczędny budynek drugiemu nierówny.

Czym jest budynek energooszczędny?

Lista kontrolna domu pasywnego

 1. Projekt zagospodarowania działki lub te­renu.
 2. Opracowanie koncepcji.
 3. Projekt architektoniczno-budowlany.
 4. Projekt wykonawczy ogólnobudowlany.
 5. Projekt wykonawczy instalacji wentyla­cyjnej.
 6. Projekt wykonawczy pozostałych insta­lacji.
 7. Wykonanie i odbiór robót ogólnobudo­wlanych.
 8. Wykonanie i odbiór instalacji wentyla­cyjnej.
 9. Wykonanie i odbiór pozostałych instalacji.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że zagadnienie budownictwa energooszczędnego nie dotyczy jedynie budynków jednorodzinnych. Obejmuje również budynki zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, obiekty handlowe, sportowe, produkcyjne i wszystkie inne, których eksploatacja wiąże się ze zużyciem energii na wytworzenie i utrzymanie warunków komfortu wewnętrznego, czyli ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, klimatyzację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, oświetlenie wbudowane itp.

Każdy z tych procesów wymaga zasilania systemu energią w ilościach zależnych od jego jakości energetycznej (sprawności czy efektywności) i sposobu eksploatacji.

Eksploatacja budynku wiąże się ze zużyciem energii, którego wielkość szacowana jest obliczeniowo już na etapie koncepcji i projektowania obiektu. Oceny dokonuje się, wyznaczając sezonowe (roczne) zapotrzebowanie na energię użytkową, końcową i pierwotną, podawane w kWh/rok.

Opisuje ono odpowiednio:

 • ilość energii zużywanej bezpośrednio w pomieszczeniach o regulowanej temperaturze,
 • ilość energii dostarczanej do budynku, czyli z uwzględnieniem sprawności jej wytwarzania, akumulacji, dystrybucji i wykorzystania,
 • ilość nieodnawialnej energii pierwotnej dostarczanej do budynku uwzględniającą nakłady na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub samej energii do budynku.

Sezonowe zapotrzebowanie na energię jest podstawą klasyfikowania budynków pod kątem energochłonności do umownych klas: budynek energochłonny, energooszczędny, niskoenergetyczny, pasywny, zeroenergetyczny, plusenergetyczny itd. (rys. 1). Jest to skala otwarta – każdej klasie przypisano określony zakres zapotrzebowania na energię w budynku podawany w kWh/m2rok.

Upraszczając, można stwierdzić, że budynki spełniające obowiązujące standardy energetyczne to budynki standardowe, natomiast każdy budynek o właściwościach skutkujących niższym niż wymagane standardowe zapotrzebowanie na energię jest budynkiem energooszczędnym. Kolejne grupy budynków, o jeszcze niższym zapotrzebowaniu na energię, to niskoenergetyczne i pasywne.

Czytaj dalej: Od czego zależy energochłonność budynku? >>

   08.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl