Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej

Chosen solutions in the gravitational sewage system
Budowane wzdłuż odcinków sieci kanalizacji grawitacyjnej pompownie ścieków stosuje się w celu wypłycenia rurociągu grawitacyjnego, gdy osiągnie on zbyt dużą głębokość albo gdy istnieje konieczność transportu ścieków na duże odległości.
Budowane wzdłuż odcinków sieci kanalizacji grawitacyjnej pompownie ścieków stosuje się w celu wypłycenia rurociągu grawitacyjnego, gdy osiągnie on zbyt dużą głębokość albo gdy istnieje konieczność transportu ścieków na duże odległości.

Dla obszarów wiejskich nie zawsze uzasadnione jest projektowanie klasycznej kanalizacji grawitacyjnej ze względu na bardzo zróżnicowaną zabudowę terenu, małe ilości ścieków i w wielu przypadkach niekorzystne warunki topograficzne (teren płaski). Dlatego na obszarach tych buduje się często kanalizację grawitacyjno--pompową, w przypadku której wydłuża się czas transportu ścieków do oczyszczalni.

Zasada działania kanalizacji grawitacyjno-pompowej jest następująca: w danej miejscowości z obszaru o zabudowie zwartej ścieki transportowane są siecią grawitacyjną do strefowej pompowni lub tłoczni ścieków, z której następnie przewodem tranzytowym tłoczone są do drugiego obszaru o zabudowie zwartej, z którego również siecią grawitacyjną ścieki transportowane są do kolejnej pompowni ścieków itd.

Poznaj ofertę rynkową przepompowni przydomowych >>

Zatem czas transportu ścieków do oczyszczalni w kanalizacji grawitacyjno-pompowej znacznie się wydłuża, co sprzyja niekorzystnym zjawiskom, takim jak zagniwanie ścieków i wydzielanie się przykrych zapachów, a w okresach zimowych wychładzanie ścieków.

Poniżej scharakteryzowano wybrane urządzenia stosowane w kanalizacji grawita­cyjnej.

Pompownie ścieków z kratą koszową

Budowane wzdłuż odcinków sieci kanalizacji grawitacyjnej pompownie ścieków stosuje się w celu wypłycenia rurociągu grawitacyjnego, gdy osiągnie on zbyt dużą głębokość (powyżej 6 m) albo gdy istnieje konieczność transportu ścieków na duże odległości.

W ściekach często znajdują się zanieczyszczenia stałe (papier toaletowy, szmaty, sznurki, podpaski, korki od butelek, stłuczka szklana itp.), które mogą unieruchomić (uszkodzić) pompę.

Oczywiście w przepompowni ścieków można zastosować pompy z urządzeniem rozdrabniającym lub wirnikiem tnącym zanieczyszczenia stałe – zanieczyszczenia te dopłyną wówczas do oczyszczalni bardzo rozdrobnione, a jeśli zaistnieje konieczność ich oddzielenia, niezbędne będzie zastosowanie sita zamiast tradycyjnych krat. Eksploatacja sit jest jednak droższa, gdyż znacząco zwiększa się ilość skratek.

W pompowniach ścieków można stosować również tradycyjne pompy ściekowe bez urządzeń rozdrabniających i wirników tnących, ale pompy te będą wówczas narażone na uszkodzenia. Żeby temu zapobiec, na dopływie do pompowni zastosować można kraty koszowe (rys. 1).

Zanieczyszczenia stałe dopływające ze ściekami są wyłapywane w koszu, który musi być jednak systematycznie opróżniany, co jest czynnością kłopotliwą i nieprzyjemną. Dochodzi do tego jeszcze konieczność higienizacji i systematycznego wywożenia skratek i osadów na wysypisko odpadów stałych.

Ułatwieniem może być w tej sytuacji rozwiązanie pozwalające na samoczynne oczyszczanie, przez co praca eksploatatorów staje się bardziej higieniczna (rys. 2a i 2b). Zatrzymywane na takim sicie skratki mogą być zbierane tak, by maksymalnie ograniczyć ich negatywny wpływ na otoczenie (rys. 2c).

Tłocznie ścieków

Alternatywnym dla pompowni rozwiązaniem są tłocznie, które stosuje się na kanałach i kolektorach prowadzących ścieki zawierające dużo zanieczyszczeń stałych oraz kiedy do tłoczenia wymagane jest wysokie ciśnienie robocze, np. ścieki muszą być tłoczone na duże odległości. Duże zanieczyszczenia stałe mogą stwarzać ryzyko zadławienia pompy ściekowej.

Zastosowanie krat w pompowniach ścieków nie zawsze jest możliwe ze względu na strefy sanitarne, utrudnienia w eksploatacji systemu kanalizacji oraz zwiększone koszty eksploatacji.

Należy również zaznaczyć, że stosowanie pomp ściekowych ze specjalnymi wirnikami lub urządzeniami rozdrabniającymi powoduje spadek sprawności pomp i również zwiększa koszty eksploatacji.

Tłocznie ścieków dobrze się sprawdzają, gdy:

  • występuje duża nierównomierność przepływu ścieków,
  • wymagana jest szczególna ochrona pomp ze względu na dużą agresywność ścieków,
  • w ściekach występuje duża zawartość materiałów włóknistych,
  •  występują ograniczenia związane z dostarczaniem dużej ilości energii elektrycznej do silników pomp,
  • ze ścieków wydzielają się niebezpieczne gazy.

Czytaj dalej: Tłocznie ścieków cd. >>

   12.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl