Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej

Tłocznie ścieków cd.
Budowane wzdłuż odcinków sieci kanalizacji grawitacyjnej pompownie ścieków stosuje się w celu wypłycenia rurociągu grawitacyjnego, gdy osiągnie on zbyt dużą głębokość albo gdy istnieje konieczność transportu ścieków na duże odległości.
Budowane wzdłuż odcinków sieci kanalizacji grawitacyjnej pompownie ścieków stosuje się w celu wypłycenia rurociągu grawitacyjnego, gdy osiągnie on zbyt dużą głębokość albo gdy istnieje konieczność transportu ścieków na duże odległości.
Ciąg dalszy artykułu...

Na rys. 3 przedstawiono budowę i zasadę działania ciśnieniowej tłoczni ścieków. Ścieki rurociągiem grawitacyjnym (12) dopływają do komory separatora (6 lub 5), w której na zamontowanej kracie (sicie) (4) następuje zatrzymanie zanieczyszczeń o rozmiarach większych od prześwitu kraty. Podczyszczone ścieki spływają następnie grawitacyjnie poprzez kanały pompy (2), która w danej chwili nie pracuje, do zbiornika retencyjnego (1).

Gdy zbiornik ten napełni się ściekami, sonda (8) wysyła sygnał do sterownika (16), który uruchamia pompę ściekową (2). Po włączeniu pompy podczyszczone ścieki ze zbiornika retencyjnego tłoczone są przez komorę separatora (6), z której zabierają zatrzymane na kracie zanieczyszczenia do ciśnieniowego rurociągu tłocznego (11).

Kiedy zwierciadło ścieków w zbiorniku retencyjnym obniży się do poziomu minimalnego, sonda wysyła sygnał do sterownika, który wyłącza pompę. Podczas pracy pompy (2) ścieki z rurociągu grawitacyjnego są kierowane do zbiornika retencyjnego przez drugą niezależną komorę separatora (5) oraz pompę pozostającą w bezruchu (3). Zamontowane w tłoczni ścieków pompy pracują na przemian.

Do tłoczenia ścieków przewodami tranzytowymi na duże odległości w grawitacyjnej kanalizacji ciśnieniowej lub podciśnieniowej można zastosować pneumatyczną tłocznię ścieków.

Na rys. 4 przedstawiono budowę i zasadę działania pneumatycznej tłoczni ścieków stosowanej w systemach kanalizacji grawitacyjnej i ciśnieniowej. Ścieki zbiorczym rurociągiem ciśnieniowym lub grawitacyjnym (1) spływają do studzienki rozprężnej (2), z której rurociągiem grawitacyjnym (4), a następnie rurociągiem grawitacyjno-ciśnieniowym (8) spływają do pierwszego zbiornika na ścieki (15).

W tym czasie automatyczne zawory odcinające (7, 33, 35 i 14) są otwarte, natomiast zawory odcinające (9, 20, 28 i 29) zamknięte. W trakcie napełniania się zbiornika (15) powietrze jest z niego wypychane przez rurociąg odpowietrzający (12). Gdy ścieki w zbiorniku osiągną maksymalny poziom, sonda do pomiaru poziomu zwierciadła ścieków (17) wysyła sygnał do sterownika, który zamyka zawory odcinające (7, 14, 33 i 35), a otwiera zawory (9, 20, 28 i 29).

Wtedy rurociągiem ciśnieniowym (16) do zbiornika (15) tłoczone jest powietrze ze sprężarek (23), które wypycha ścieki ze zbiornika do tranzytowego rurociągu ciśnieniowego (11). Gdy ze ścieków opróżniany jest pierwszy zbiornik (15), w tym czasie napełnia się drugi (31). Kiedy pierwszy zbiornik jest pusty, sonda do pomiaru poziomu zwierciadła ścieków (17) wysyła sygnał do sterownika, który przełącza automatyczne zawory odcinające i cykl pracy zaczyna się od początku.

Gdy istnieje potrzeba przetłoczenia ścieków z kanalizacji podciśnieniowej na dużą odległość, można zastosować stację próżniowo-pompową wyposażoną w sprężarki w miejsce pomp ściekowych. Na rys. 5 przedstawiono budowę i zasadę działania stacji próżniowo­‑pompowej ze sprężarkami. Stacja taka wyposażona jest w dwa zbiorniki, w których naprzemiennie panuje podciśnienie lub nadciśnienie.

Gdy ze zbiornika (2) wypompowywane jest powietrze przez pompy próżniowe (22), ścieki ze zbiorczych rurociągów podciśnieniowych (15) za pomocą automatycznych zaworów odcinających kierowane są właśnie do tego zbiornika (2), który napełnia się ściekami. W tym czasie zbiornik (1) jest już pełny i do niego tłoczone jest powietrze ze sprężarek (21). Powietrze tłoczone do zbiornika (1) wypycha rurociągiem ciśnieniowym (14) ścieki do oczyszczalni.

Przeczytaj także: Kanalizacja ciśnieniowa i podciśnieniowa obszarów wiejskich >>

Literatura

1. Kalenik M., Niekonwencjonalne systemy kanalizacji, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2011.
2. Materiały firmy Huber Technology.
3. Urządzenia do oczyszczania ścieków, www.cmm-czarkowski.com.pl/urządzenia.html.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj naszego newslettera!
   12.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl