Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

Źródła dofinansowania inwestycji w kolektory słoneczne
Jak wykorzystać kolektory słoneczne w budynku wielorodzinnym?
Jak wykorzystać kolektory słoneczne w budynku wielorodzinnym?
Viessmann
Ciąg dalszy artykułu...

Kolejnym istotnym czynnikiem opłacalności inwestycji w systemy solarne jest rodzaj zastępowanego paliwa konwencjonalnego. Instalacja słoneczna najszybciej zwróci się w przypadku, gdy podstawowym źródłem ciepła jest instalacja elektryczna, a najdłuższy okres zwrotu dotyczy ogrzewania węglem lub drewnem (oraz ciepła sieciowego) (tabela).

Źródła dofinansowania inwestycji

Właściciel nieruchomości, który planuje kompleksowy remont budynku wiążący się ze zmniejszeniem zużycia energii, musi się liczyć z koniecznością poniesienia wysokich nakładów finansowych. Inwestorzy mogą skorzystać z kilku źródeł dofinansowania inwestycji słonecznych, termomodernizacyjnych i renowacyjnych.

Premia termomodernizacyjna

Premia termomodernizacyjna to pomoc finansowa przyznawana inwestorom przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów przeznaczona na spłatę części kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Warunkiem skorzystania z dofinansowania jest zaciągnięcie kredytu w banku komercyjnym na pokrycie kosztów realizacji inwestycji. Wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi 20% wykorzystanej kwoty kredytu, a spłacana jest ona ze środków funduszu po zakończeniu inwestycji.

Przeczytaj także: Kolektory słoneczne - dofinansowania >>

Premia remontowa

Premia remontowa może stanowić 20% kwoty kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia remontowego, ale nie więcej niż 15% poniesionych kosztów przedsięwzięcia. Po zrealizowaniu inwestycji zgodnie z audytem energetycznym premia jest wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego na konto banku, w którym inwestor zaciągnął kredyt.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

NFOŚiGW udziela wsparcia finansowego w postaci dopłaty do częściowych spłat kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych.

Wysokość dotacji wynosi 45% kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Jednostkowy koszt kwalifikowany nie może przekroczyć 2500 zł brutto w przeliczeniu na m2 całkowitej powierzchni zainstalowanych kolektorów. Dotacja połączona jest z kredytem bankowym i przeznaczona na jego częściową spłatę.

Regionalne Programy Operacyjne

RPO są podstawowymi programami służącymi realizacji polityki rozwoju w danym regionie. Każde z województw przyjęło własny program operacyjny, przeznaczając na różne kategorie środki finansowe rozdysponowywane na drodze konkursów. Dofinansowanie w ramach RPO określane jest przy każdym konkursie – sięga nawet 85%. Obecnie kończą się już środki dla perspektywy finansowej 2007–13, ale kolejne fundusze są już programowane na lata 2014–20.

JESSICA

O pożyczkę ze środków inicjatywy JESSICA mogą się ubiegać podmioty prowadzące działalność gospodarczą bez względu na formę prawną – jednostki samorządu terytorialnego, spółki komunalne, inwestorzy prywatni, partnerstwa publiczno-prywatne.

Kredyty bankowe

Niektóre banki mają w ofercie linie kredytowe stworzone specjalnie dla inwestycji termomodernizacyjnych. Specjalistyczne produkty bankowe, w tym kredyty preferencyjne, mogą stanowić pomoc i zachętę do podejmowania inwestycji w budynkach wie­lo-
rodzinnych.

Literatura

1. Raport „Stan energetyczny budynków w Polsce wg Krajowego Planu Działań dotyczących efektywności energetycznej (EEAP). Zapotrzebowanie na energię – budynki jednorodzinne EU”, BuildDesk Polska, www.builddesk.pl.
2. Poradnik dla inwestorów – wykorzystanie energii słonecznej w budynkach wielorodzinnych poddawanych modernizacji, IEO, Warszawa 2012.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   20.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl