UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

Jak wykorzystać kolektory słoneczne w budynku wielorodzinnym?
Jak wykorzystać kolektory słoneczne w budynku wielorodzinnym?
Viessmann

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025 r. gospodarstwa domowe oraz budynki biurowe, magazynowe i użyteczności publicznej zużywać będą większość światowych zasobów energii – więcej niż transport i przemysł ogółem.

Z uwagi na warunki klimatyczne w Polsce konieczne jest dogrzewanie budynków przez ok. 230 dni w roku, zatem aż 85% energii dostarczanej do budynku zużywane jest na cele grzewcze i przygotowanie ciepłej wody użytkowej (rys. 1).

Dla użytkowników budynków wielorodzinnych nie bez znaczenia jest również fakt, że koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej stanowią często nawet ponad 70% kwoty czynszu. Skuteczną metodą obniżenia rachunków jest poprawa efektywności energetycznej budynku.

Duży potencjał oszczędności energii w sektorze budownictwa wielorodzinnego sprawia, że inwestycje takie są szczególnie atrakcyjne.

Kolektory słoneczne na budynku wielorodzinnym

Jednym z rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej budynków wielorodzinnych jest wykorzystanie w układzie grzewczym energii słonecznej. W istniejącym budynku wielorodzinnym system ogrzewania może zostać wzbogacony o kolektory słoneczne, co jest najprostszym rozwiązaniem modernizacji, a jednocześnie umożliwia uzyskanie korzystnych efektów energetycznych i oszczędności finansowych.

Większość dostępnych na rynku kolektorów słonecznych może zostać włączona do istniejącego w budynku systemu ogrzewania. Wielkowymiarowe instalacje słoneczne montowane na wielorodzinnych budynkach mieszkalnych są najczęściej stosowane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Możliwość zastosowania odpowiedniego systemu solarnego do przygotowania c.w.u. zależy od specyfiki budynku oraz obowiązujących przepisów budowlanych. Dobór dużej instalacji słonecznej podlega innym regułom niż standardowych małych instalacji przeznaczonych dla domów jednorodzinnych. Każdy z elementów takiego systemu należy dobrać indywidualnie dla danego budynku i potrzeb użytkowników.

Zastosowanie kolektorów słonecznych w domu wielorodzinnym wiąże się z koniecznością przebudowy lub modernizacji istniejącej instalacji grzewczej. Rozwiązaniem najkorzystniejszym ekonomicznie jest instalacja systemu solarnego w budynku posiadającym system centralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej (rys. 2).

Jeżeli taki system istnieje, wówczas skala remontu jest stosunkowo niewielka i ogranicza się do pomieszczeń technicznych. W przypadku zdecentralizowanego systemu ogrzewania wody koszty inwestycji wzrastają. Należy wówczas wykonać dodatkową instalację rozprowadzającą ciepłą wodę z zasobników solarnych do poszczególnych punktów odbioru w lokalach (rys. 3).

Koszty inwestycyjne

Jednostkowe koszty budowy dużych instalacji kolektorów słonecznych przeznaczonych dla budynków wielorodzinnych są z reguły mniejsze w porównaniu do odpowiedniej liczby małych instalacji dostarczających dokładnie taką samą ilość energii (rys. 4). Z drugiej strony w porównaniu z instalacją słoneczną domu jednorodzinnego wielkowymiarowe systemy solarne wymagają większych sumarycznych nakładów inwestycyjnych.

Każda instalacja solarna montowana na istniejącym budynku wielorodzinnym wymaga uważnego i dokładnego planowania. Szacunkowo można przyjąć, że jednostkowy koszt takich instalacji wynosi 1,5–4 tys. zł/m2.

Wysokość ponoszonych przez inwestora nakładów inwestycyjnych zależy od wielu czynników, m.in. stopnia skomplikowania instalacji czy doboru urządzeń. Wysokie budynki (powyżej dwóch pięter) mogą wymagać zastosowania dodatkowych pomp, orurowania czy dźwigu w celu umieszczenia kolektorów na dachu, a także dodatkowych nakładów pracy.

W całkowitej strukturze kosztów inwestycyjnych największy udział ma zakup kolektorów słonecznych – ok. 25% poniesionych nakładów [2]. Ceny kolektorów dostępnych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane i niejednokrotnie zależą od jakości i efektywności tych urządzeń. Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej najtańsze kolektory można kupić już w cenie 346 zł/m2 powierzchni czynnej, a najdroższe to koszt rzędu 4528 zł/m2.

Opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne

Opłacalność instalacji solarnej rośnie wraz ze wzrostem efektywności wykorzystania kolektorów. Optymalny dobór wielkowymiarowej termicznej instalacji słonecznej powinien zapewniać pokrycie zapotrzebowania na energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej w 90–100% w miesiącach o najwyższym nasłonecznieniu, co przekłada się na 30–40-proc. pokrycie w skali roku.

W takim przypadku instalacja słoneczna eksploatowana jest w sposób najbardziej efektywny, gdyż zapewniony jest ciągły odbiór całej wyprodukowanej energii cieplnej w okresie letnim. Dalsze zwiększanie liczby kolektorów (przy rosnących nakładach inwestycyjnych) nie jest uzasadnione ekonomicznie.

Czytaj dalej: Źródła dofinansowania inwestycji w kolektory słoneczne >>

   20.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl