Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rynek pomp ciepła
Wyniki i trendy

Pompa ciepła Vitocal 300 G
Pompa ciepła Vitocal 300 G
Viessmann

Europejski rynek pomp ciepła w latach 2005–2008 rozwijał się w tempie od 10 do 30% rocznie. Po kryzysie w 2009 r. odnotowano spadek o ok. 12% i niewielkie wzrosty w następnych latach. Jaka jest obecnie sytuacja tego segmentu rynku i co przyniesie mu przyszłość?

Rynek w UE

Europejski rynek pomp ciepła w latach 2005–2008 rozwijał się w tempie od 10 do 30% rocznie. Po kryzysie w 2009 r. odnotowano spadek o ok. 12% i niewielkie wzrosty w następnych latach. Porównując sprzedaż w latach 2005–2011, rynek wzrósł o 8,68%. Roczna sprzedaż w 2011 r. przekroczyła 750 tys. sztuk.

Najlepiej sprzedawały się powietrzne pompy ciepła – stanowią one ponad 80% urządzeń na europejskim rynku. Hitem ostatnich lat są pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ich sprzedaż w UE w latach 2005–2011 wzrosła o ponad 400% i osiągnęła poziom 50 tys. sztuk rocznie.

Sprzedaż gruntowych pomp ciepła w UE nie podlega takim zmianom jak pomp powietrznych i od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 120 tys. szt. rocznie. Dane z 2012 r. najpewniej potwierdzą te trendy.

Widać duże różnice w liczbie montowanych pomp w poszczególnych krajach Unii. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) podaje dane o sprzedaży odniesione do liczby domów.

Z danych EHPA za 2011 r. wynika, że liderami są:

  • Norwegia z 379 pompami ciepła montowanymi rocznie na 10 tys. domów,
  • Finlandia – 291 szt.,
  • Szwecja z 267 szt.

Na kolejnych miejscach plasują się: Szwajcaria – 67 szt., Austria – 46 szt. oraz Francja i Portugalia z ok. 44 szt. W Polsce rocznie montuje się zaledwie 8 pomp na 10 tys. domów.

Niemieckie pompy ciepła

Z danych Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (BWP) wynika, że w Niemczech w 2012 r. zamontowano 59,5 tys. pomp ciepła na potrzeby ogrzewania i tym samym rynek ten wzrósł o 4,4% w stosunku do poprzedniego roku. W tej grupie pomp sprzedaż urządzeń typu powietrze/woda wyniosła 37 300 szt. i wrosła o 14,4%.

Wzrost ten jest wynikiem m.in. wprowadzenia szeregu innowacji umożliwiających wydajną pracę w bardzo niskich temperaturach oraz zapewnienia odporności na uszkodzenia podczas dużych mrozów i tym samym wzrostu zaufania klientów, zwłaszcza w chłodniejszych regionach Niemiec.

W grupie pomp solanka/woda i woda/woda sprzedaż wyniosła 22 tys. i wyraźnie spadła – o 9% w stosunku do 2011 r. Zdaniem BWP jest to wynik m.in. skomplikowanych procedur uzyskiwania pozwoleń na wiercenia i niemałych kosztów ich wykonania.

Natomiast sprzedaż pomp ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej wyniosła 10,7 tys. szt. i tym samym wzrosła o 20% w porównaniu do 2011 r. Nie został jeszcze pobity rekord sprzedaży tych pomp, ustanowiony w 2008 r. liczbą 15,4 tys. szt. Jednak urządzenia te coraz mocniej konkurują z kolektorami słonecznymi.

Pompy ciepła w Polsce

Polski rynek pomp ciepła zdominowany jest przez dwa typy urządzeń: solanka/woda oraz powietrze/woda tylko do c.w.u., które stanowią łącznie ok. 82% rynku. Udział pomp ciepła powietrze/woda do ogrzewania sięga 14%, ok. 3% to pompy ciepła bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda, a pompy woda/woda stanowią tylko 1% rynku.

Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła w naszym kraju w ubiegłym roku sprzedano 12 600 pomp i rynek ten wzrósł o 20% w stosunku do roku 2011. Wzrosty odnotowały wszystkie rodzaje pomp ciepła oprócz pomp woda/woda. Największą dynamikę sprzedaży miały pompy ciepła typu powietrze/woda – 35%. Sprzedaż pomp typu powietrze/woda tylko do c.w.u. wzrosła o ok. 25%, a typu solanka/woda o ok. 11%.

 

 

Sprzedaż pomp ciepła rośnie praktycznie bez żadnego wsparcia ze strony państwa czy ogólnopolskich kampanii informacyjnych. Branża wciąż czeka na wdrożenie zapisów dyrektywy OZE i uznanie pomp ciepła za urządzenia dostarczające odnawialną energię.

Projekt ustawy o OZE nadal nie został przesłany do Sejmu, rząd zapowiedział, że przedstawi go w drugim tygodniu kwietnia. Ustawa ma m.in. wdrożyć mechanizmy umożliwiające wywiązanie się ze zobowiązania Polski wobec UE osiągnięcia 15-proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych do 2020 r.

Wraz z projektami Prawa energetycznego i Prawa gazowego ustawy te będą stanowić tzw. duży trójpak energetyczny i od ich kształtu zależeć będzie przyszłość wielu branż gospodarki.

Ważne decyzje UE

Dla rynku pomp ciepła bardzo istotne są działania Brukseli. 1 marca br. Komisja Europejska wydała decyzję ustanawiającą wytyczne dla państw członkowskich w sprawie obliczania energii odnawialnej przekazywanej przez pompy ciepła oraz szacowania wartości współczynnika SPF (ang. Seasonal Performance Factor).

Przeczytaj: Udział energii z OZE w bilansie energetycznym budynku >>

Przy sprawności produkcji energii ustalonej na poziomie 45,5% minimalna wartość SPF dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną musi wynosić 2,5, by energia ta została uznana za energię odnawialną zgodnie z dyrektywą 2009/28/WE. Oznacza to, że prawie wszystkie pompy ciepła dostępne obecnie na polskim rynku traktowane będą jako OZE, łącznie z pompami wykorzystującymi powietrze jako dolne źródło ciepła.

Dla pomp ciepła zasilanych energią cieplną minimalna wartość SPF musi wynosić 1,15, żeby zostały one uznane za urządzenia wytwarzające energię odnawialną. Określone przez Komisję wartości czasu pracy w ciągu roku i współczynników SPF różnią się w zależności od warunków klimatycznych – Polska znajduje się w obszarze klimatu chłodnego. Decyzja ta upraszcza sposób szacowania energii z OZE dla tych urządzeń w statystykach dotyczących wytwarzania energii odnawialnej przez członków UE.

Czytaj dalej: Etykiety energetyczne dla pomp ciepła >>

   23.04.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl