Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rynek pomp ciepła
Wyniki i trendy

Etykiety enregtyczne dla pom ciepła
Pompa ciepła Vitocal 300 G
Pompa ciepła Vitocal 300 G
Viessmann
Ciąg dalszy artykułu...

Z kolei w lutym br. Komisja Europejska zatwierdziła projekt rozporządzenia o wprowadzeniu etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych w oparciu o dyrektywę dotyczącą ekoprojektu. Od 2015 r. konsumenci będą mogli oceniać urządzenia grzewcze, w tym pompy ciepła, na podstawie etykiety energetycznej, tak jak obecnie urządzenia AGD.

Przeczytaj: KE przyjęła etykiety dla urządzeń grzewczych >>

Duńska Agencja Energetyczna przeliczyła wg reguł projektu ENER Lot 1 efektywność ponad 370 instalacji z pompami ciepła różnych typów – zdecydowana większość ma klasę energetyczną A++ lub A+.

Gdzie szukać wsparcia dla inwestycji?

Pompy ciepła w naszym kraju nie były dotychczas traktowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako źródła energii odnawialnej. Z rządu napływały sygnały, że technologie pozwalające na szybki zwrot inwestycji nie potrzebują dodatkowego wsparcia, a ich upowszechnienie wymuszą korzyści, jakie odnoszą inwestorzy. Może sytuacja zmieni się po uchwaleniu ustawy o OZE?

Pomimo wsparcia dla biomasy (kotły), energii słonecznej do ogrzewania i przygotowania c.w.u. (kolektory) czy energetyki wiatrowej i wodnej, inwestujący w instalacje z pompami ciepła nie mają takich możliwości uzyskania dotacji czy preferencyjnych kredytów i pożyczek, warto jednak ich szukać.

Z danych podanych na stronie internetowej PORT PC wynika, że można uzyskać dofinansowanie lub pożyczki dla instalacji z pompami ciepła ze środków regionalnych programów operacyjnych, WFOŚiGW i NFOŚiGW. W ramach regionalnych programów operacyjnych można było się ubiegać do końca marca br. o środki w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i małopolskim.

W całym kraju NFOŚiGW oferuje program dopłat dla budujących energooszczędnie. Do 2018 r. inwestorzy indywidualni mają do dyspozycji na ten cel 300 mln zł. Ze środków tych skorzysta ok. 12 tys. domów jednorodzinnych oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy i potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w  projekcie oszczędności energii.

Przeczytaj: Nabór weryfikatorów "domów energooszczędnych" >>

W wojewódzkich funduszach ochrony środowiska dostępne są też środki rozdysponowywane w ramach różnych działań lokalnych. Warto sprawdzać, czy nie oferują one również wsparcia dla instalacji z pompami ciepła.

Przykładowo:

  • fundusz pomorski do 30 kwietnia br. zbiera wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze Pomorza”,
  • do końca kwietnia na wnioski czeka fundusz warmińsko-mazurski w ramach Działania 5 „Ochrona Klimatu” Poddziałanie 5.1 „Mała termomodernizacja”
  • mazowiecki fundusz zbiera wnioski w ramach Dziedziny „Ochrona atmosfery” i Działań: „Racjonalizacja zużycia i poszanowanie energii cieplnej, w tym termomodernizacja”, „Projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii” i „Zakup i montaż pomp ciepła”,
  • fundusz podkarpacki dysponuje środkami w ramach Działania „Ochrona atmosfery 2013”.

Innych możliwości szukać można w działaniach prowadzonych przez fundusze: małopolski, śląski, dolnośląski, opolski, łódzki, wielkopolski i kujawsko-pomorski.

Perspektywy

PORT PC prognozuje, że w 2020 r. połowa nowych budynków będzie wyposażona w pompy ciepła – zadecyduje o tym ekonomia, czyli o połowę tańsza eksploatacja przy malejących różnicach w kosztach inwestycyjnych. Jeśli przyjrzymy się temu, jak rozwijają się rynki pomp ciepła w innych krajach o podobnym klimacie, nie są to przesadzone szacunki.

Ekonomia to jednak nie wszystko – technologia ta nie jest powszechnie znana i łatwa do wytłumaczenia, ponadto stale się rozwija. Tak jak w przypadku komputerów, również w rozwiązaniach pomp ciepła, mikrokogeneracji i ogniw paliwowych co parę lat dokonuje się zasadnicza zmiana. Na badania i rozwój tych technologii wydaje się rocznie na całym świecie miliardy.

Przyszłością są bardzo szczelne budynki zarządzane przez inteligentny system automatyki, w coraz większym stopniu korzystające z energii elektrycznej do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody. Energia elektryczna wytwarzana będzie w skojarzeniu albo z odnawialnych źródeł w rozproszonych mikroźródłach, czyli w naszych domach.

Właśnie w mikroinstalacjach do produkcji energii i ciepła Unia Europejska widzi przyszłość, a nie w dużych blokach energetycznych i elektrowniach atomowych. Zgodnie z założeniami w 2020 r. we Wspólnocie ma być 50 mln prosumentów.

Rozwojowi takiego rynku energii w Polsce służyć będzie wspomniany wcześniej trójpak energetyczny. W jego promowanie włączyć się ma aktywnie także NFOŚiGW, który już przebudowuje wszystkie programy pomocowe, a oferta ma być bardziej dostępna i przyjazna, m.in. dla osób fizycznych.

W budynkach takich warto będzie konsumować wytworzoną przez nie energię elektryczną za pomocą pomp ciepła i kumulować ją w cieple ogrzewania płaszczyznowego i dużych zasobnikach ciepłej wody. A nawet jeśli nie wytworzymy jej sami, tańsze będą taryfy dobowe (fotowoltaika w ciągu dnia).

Brzmi to jak pieśń przyszłości? Coraz częściej słychać, że te zmiany są już tuż, tuż.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   23.04.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl