Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Całoroczny bilans cieplny budynku energooszczędnego

Koncepcja budownictwa energooszczędnego przewiduje maksymalne ograniczenie zużycia ciepła i chłodu w budynkach
Koncepcja budownictwa energooszczędnego przewiduje maksymalne ograniczenie zużycia ciepła i chłodu w budynkach
Rockwool

W powszechnej opinii budynek energooszczędny to budynek o prostej bryle, dobrze „zaizolowany”, z dużymi oknami od strony południowej dla pozyskiwania ciepła słonecznego, dzięki czemu jest ciepły i tani w ogrzewaniu zimą. Taka opinia powoduje, że w praktyce inwestorzy i projektanci kładą główny nacisk na bilans energetyczny budynku w okresie zimowym.

Powstają budynki, w których zastosowano rozwiązania ograniczające straty ciepła i maksymalizujące wykorzystanie wewnętrznych i zewnętrznych zysków ciepła. Rozwiązania te dobrze sprawdzają się zimą, ale stanowią trwałą część budynku i pozostają w nim przez cały rok, wpływając na efekt energetyczny i komfort wewnętrzny – często w sposób negatywny w pozostałej części roku.

W wypadku budynków energooszczędnych wytyczne [3] wymagają wykonywania analizy energochłonności budynku i oceny komfortu wewnętrznego w skali całego roku – zarówno w okresie zimnym, przejściowym, jak i gorącym. Niestety w zdecydowanej większości projektów i inwestycji nie wykonuje się takich analiz.

Podstawową przyczyną jest ustawowy brak takiego wymogu, a dodatkowo klasyczne metody projektowe i obliczeniowe nie pozwalają na szybkie i komercyjnie opłacalne wykonanie wieloparametrowych analiz całorocznych. Konieczne jest tu stosowanie dynamicznych komputerowych modeli symulacyjnych pozwalających prześledzić zużycie energii i parametry komfortu w budynku w skali całego roku.

Przeczytaj: Budynek energooszczędny – wprowadzenie >>

Należy podkreślić, że projektowanie budynków energooszczędnych zorientowane jedynie na okres zimowy jest błędem. Przykładowo rozwiązania skutecznie ograniczające zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku zimą w pozostałych okresach roku mogą powodować problemy z przegrzewaniem się budynku.

Analogicznie rozwiązania ograniczające nagrzewanie się budynku latem zimą mogą odcinać darmowe zyski ciepła od promieniowania słonecznego. Celem analiz całorocznych jest wskazanie czynników problematycznych, ocena ich wpływu na komfort i energochłonność budynku oraz opracowanie rozwiązania optymalnego.

Całoroczna analiza energetyczna budynku

W celu przedstawienia problemów i niebezpieczeństw dotyczących całorocznej eksploatacji budynku energooszczędnego w aspekcie zużycia energii i utrzymania parametrów komfortu wewnętrznego przeprowadzono porównawcze analizy energetyczne typowego budynku jednorodzinnego, wyposażając go w kolejnych wariantach w rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, powszechnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

Przeczytaj: Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło? >>

Na potrzeby analiz zbudowano numeryczny model energetyczny takiego budynku, wykorzystując aplikację do symulacji energetycznych EDSL TAS. Wynikiem symulacji są podane w kroku godzinowym parametry energetyczne budynku i parametry komfortu wewnętrznego w skali całego roku.

W analizie ocenie poddano następujące parametry:

 • sezonowe zapotrzebowanie na ciepło i chłód [kWh/rok],
 • szczytowe zapotrzebowanie na ciepło i chłód [kW],
 • temperaturę wewnętrzną w budynku [°C],
 • wielkość zysków wewnętrznych i zewnętrznych [kWh/rok],
 • czas pracy urządzeń grzewczych i chłodniczych w budynku [h/rok].

Modele energetyczne budynku

Do analizy przyjęto typowy budynek jednorodzinny o ogólnych cechach budynku energooszczędnego: dwukondygnacyjny o prostej bryle z dachem dwuspadowym, z dużymi przeszkleniami od strony południowej, o powierzchni ogrzewanej 145 m2, wentylowany 0,5 1/h, zlokalizowany we Wrocławiu (rys. 1). Symulacji dokonano dla trzech wariantów energetycznych i czterech wariantów wyposażenia budynku.

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Jako stałe w każdym wariancie przyjęto: bryłę i kubaturę ogrzewaną budynku, jego lokalizację i orientację geograficzną, część nośną przegród budowlanych (gazobeton) oraz sposób eksploatacji i zyski wewnętrzne [1] (4 osoby) opisane dynamicznym profilem dobowym oraz tygodniowym. Budynek jest ogrzewany, w zimie utrzymywana jest temperatura wewnętrzna 20°C, a latem nie jest chłodzony.

Przeczytaj: Efektywność energetyczna w Polsce >>

Dla analogicznych wariantów opcjonalnie wyznaczono również teoretyczne zapotrzebowanie na chłód przy założeniu utrzymywania w okresie letnim temperatury wewnętrznej nie wyższej niż 26°C – interpretowane jako wykładnik ryzyka przegrzania budynku.

Poszczególnym wariantom nadano nazwy opisujące współczynnik przenikania ciepła zewnętrznych przegród budowlanych:

 • Dom 0,6 – istniejący budynek o niskim standardzie energetycznym (U = 0,6 W/m2K),
 • Dom 0,3 – budynek spełniający współczesne standardy energetyczne (U = 0,3 W/m2K),
 • Dom 0,1 – budynek energooszczędny (U = 0,1 W/m2K).
 • Domy 0,6 i 0,3 wyposażone są w stolarkę okienną o UO1 = 1,8 W/m2K, a w Domu 0,1 zastosowano okna o UO2 = 1,1 W/m2K.

Czytaj dalej: Standard energetyczny budynku >>

   23.04.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl