Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Niewidzialna bariera – kurtyny powietrzne

Kurtyna powietrzna serii CAB marki Glen Dimplex
Kurtyna powietrzna serii CAB marki Glen Dimplex
Glen Dimplex

Zadaniem kurtyn powietrznych jest zapobieganie niekontrolowanemu wydostawaniu się powietrza ogrzanego lub chłodnego z pomieszczeń. Jeśli zostaną optymalnie dobrane i zamontowane, mogą ograniczyć zbędne straty energii o 30–50, a nawet 80%. Mimo że dla niekontrolowanego przepływu powietrza są barierą, dla ludzi i pojazdów nie stanowią fizycznej przeszkody.

Kurtyny powietrzne nazwę wzięły od stosowanych kiedyś w wejściach do ogrzewanych budynków zasłon, wykonywanych głównie z sukna. Pierwsze kurtyny mechaniczne zastosowano ponad 100 lat temu – były to nagrzewnice z wentylatorami umieszczone pod podłogą lub w suficie.

Nie były one jednak tanie i wymagały częstego czyszczenia. Dopiero skonstruowanie kurtyny kompaktowej wyznaczyło nowy kierunek w stosowaniu w budynkach tych powietrznych przegród.

Standardem są obecnie kompaktowe urządzenia, które instaluje się bezpośrednio nad drzwiami, ze strumieniem powietrza skierowanym w dół albo po bokach wjazdów, ze strumieniem skierowanym w bok (poziome, pionowe). Oferowane są w wersjach z podgrzewem powietrza (ciepłe – elektryczne i wodne) lub bez podgrzewu (zimne), mają też różne rozwiązania techniczne kierowania strumieniem – jego zasięgiem i kształtem, dostępne są nawet wielostrumieniowe.

W przejściach i drzwiach, z których korzystają ludzie, stosuje się przeważnie kurtyny ciepłe, a w bramach dla pojazdów – chłodne. Gdy budynek jest ogrzewany, kurtyny zapobiegają powstawaniu przeciągów i stratom ciepła, a latem wnikaniu ciepłego powietrza do chłodzonych i klimatyzowanych pomieszczeń.

Pozornie wydawać by się mogło, że kurtyna chroni tylko drzwi, nad którymi jest zamontowana, co rodzi pytanie: ile tymi drzwiami może uciec ciepła? Jednak tak się dzieje tylko w obiekcie bardzo szczelnym, czyli bez okien i systemu wentylacji.

W wielu budynkach, zwłaszcza wielopiętrowych i wysokich, straty energii (ciepła lub chłodu) z powodu niekontrolowanego przepływu powietrza przez drzwi i bramy mogą być bardzo duże, gdyż napływające powietrze wypiera to wewnętrzne nie tylko otworem z kurtyną, ale też z całej kubatury poprzez szczeliny, otwarte okna i system wentylacji.

Kliknij, aby powiększyć

 

Skuteczność działania

W praktyce kurtyny nie są w stanie w 100% pokryć strat spowodowanych przez niekontrolowany napływ powietrza do obiektu, m.in. z tego powodu, że same też zużywają energię i wytworzenie w urządzeniu strumienia powietrza o takiej intensywności (prędkości i objętości) oraz temperaturze, żeby całkowicie zatamować przepływ przez otwór, byłoby zbyt drogie i powodowało duży dyskomfort przechodniów.

Optymalnie dobrane i poprawnie zamontowane kurtyny umożliwiają ograniczenie strat energii z powodu niekontrolowanego napływu powietrza o ok. 80% przy drzwiach niskich − 2,5–3 m i ok. 30% przy drzwiach wysokich – 6–7 m (rys. 1).

W przypadku drzwi wysokich, zwłaszcza tych, przez które przejeżdżają pojazdy, często lepszym rozwiązaniem są kurtyny boczne z poziomym strumieniem powietrza – wymagany zasięg nie musi wówczas wynosić 7 m w pionie, ale dwukrotnie po 3,5 m w poziomie, tym samym nie ma potrzeby stosowania urządzeń o tak dużych parametrach, a skuteczność jest o wiele większa.

Skuteczne działanie kurtyn zależy też od systemu wentylacji w budynku – np. wentylacja wywiewna bez nawiewu mechanicznego może powodować na tyle duże różnice ciśnień, że w praktyce nie podoła im żadna kurtyna.

Podobnie może być, gdy w obiekcie zastosowano stanowiska z miejscową wentylacją wyciągową wyrzucającą powietrze na zewnątrz bez zbilansowania tego nawiewem mechanicznym. Inną kwestią mającą istotny wpływ na skuteczność kurtyn jest tzw. efekt kominowy w budynku wielokondygnacyjnym, który powstaje w wyniku otwarcia okna na klatce schodowej lub klap oddymiających czy świetlików w dachu.

Czytaj dalej: Zastosowanie kurtyn powietrznych >>

   18.03.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl