Do wzięcia Rynek Instalacyjny 7-8/2015

POBIERZ BEZPŁATNIE - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Kotły komorowe na paliwa stałe z załadunkiem ręcznym w świetle nowych uwarunkowań prawnych

Heating boilers for solid fuel with manual stoking in the light of new legal regulations
Kocioł na paliwo stałe SAS NWT 17 kW
Kocioł na paliwo stałe SAS NWT 17 kW
SAS

W większości małych obiektów mieszkalnych wyposażonych w systemy centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej stosuje się kotły na paliwa stałe. Podyktowane jest to przede wszystkim cenami paliw i ich dostępnością.

Znaczną część tych urządzeń grzewczych nadal stanowią kotły z ręcznym (okresowym) zasypem paliwa. Są to małe jednostki grzewcze o mocach od kilku do trzydziestu kilku kW. Swoją popularność zawdzięczają prostocie konstrukcji, możliwości spalania różnych paliw stałych i ich mieszanek, a także (w wielu przypadkach) możliwości pracy bez potrzeby zasilania pomocniczego energią elektryczną. Głównym czynnikiem jest jednak ich stosunkowo niska cena zakupu, dlatego pomimo wielu wad są to nadal najczęściej kupowane kotły do rozproszonego ogrzewnictwa komunalnego. Czy wkrótce może to ulec zmianie?

Na rys. 1 pokazane zostały najpopularniejsze typy konstrukcji kotłów komorowych z ręcznym zasypem paliwa, które przeanalizowano w artykule. Kotły zobrazowane na rys. 1a i 1b przystosowane są do długotrwałej pracy z wielokrotnym uzupełnianiem paliwa.

Po rozpaleniu i utworzeniu warstwy żaru zalegającej na ruszcie użytkownik zasypuje do komory porcję świeżego paliwa – często nawet powyżej dolnej krawędzi górnych drzwiczek.

Paliwo, wypalając się, zmniejsza swoją objętość i obsuwa w dół. Popioły i żużle są okresowo usuwane przez szczeliny między belkami rusztowymi za pomocą prostego narzędzia ręcznego lub dźwigniowego układu odżużlającego. W miarę ubywania zasypanego pierwotnie paliwa użytkownik dopełnia świeżą porcją komorę zasypową.

Tak eksploatowane kotły pracują często wiele dni bez potrzeby ich wygaszania. Paliwami najczęściej stosowanymi w tego typu urządzeniach są węgle kamienne o różnym uziarnieniu – groszki i orzechy, węgle brunatne o podobnym uziarnieniu, mieszanki różnych węgli, drewno kawałkowe, brykiety i mieszanki różnych paliw.

Kocioł pokazany na rys. 1c przystosowany jest do pracy okresowej. Najczęściej stosowanymi w nim paliwami są miały węglowe, niekiedy groszki. Po zasypaniu komory paliwem do wysokości dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych użytkownik rozpala na nim ogień.

Gdy powstanie wystarczająca warstwa żaru, kocioł jest zamykany i pracuje aż do pełnego wypalenia się paliwa. Po samoczynnym wygaszeniu kotła użytkownik usuwa zalegające na ruszcie popioły i żużle, aby przygotować kocioł do kolejnego cyklu pracy polegającego na zasypaniu komory paliwem, rozpaleniu ognia, uzyskaniu warstwy żaru itd.

Wszystkie opisane powyżej typy kotłów komorowych są zasilane powietrzem niezbędnym do procesu spalania poprzez szczeliny między belkami rusztowymi. Do niedawna w kotłach typu 1c stosowano dodatkowe dysze na bocznych ścianach komory, zastępowane obecnie coraz częściej ścianami profilowanymi.

Niektóre konstrukcje kotłów komorowych wyposaża się w zasilanie powietrzem wtórnym zasysanym przez strugę spalin z zewnątrz poprzez otwory o regulowanym przesłoną przekroju czynnym. Starsze konstrukcje zasilane były powietrzem w sposób grawitacyjny, później wprowadzano sterowanie mechaniczne przepustnicą powietrza za pomocą tzw. miarkownika ciągu.

Obecnie kotły wyposażane są najczęściej w wentylator elektryczny sterowany za pomocą elektronicznego sterownika generującego sygnały zwrotne (wielkość obrotów wentylatora) na podstawie analizy wielkości sygnału pierwotnego pochodzącego z czujnika temperatury wody.

Podstawową wadą takich kotłów jest to, że znaczna masa paliwa zasypanego na warstwę żaru ulega szybkiemu podgrzaniu – powyżej temperatury zapłonu par substancji smołowych i gazów palnych zawartych w paliwie. W takim środowisku występuje równocześnie znaczny niedomiar tlenu. Wywołuje to gwałtowny wzrost poziomu emisji niespalonych i niedopalonych części lotnych unoszonych przez kanały konwekcyjne wymiennika do komina, a dalej do atmosfery.

Poznaj ofertę rynkową kotłów grzewczych >>

Na chłodnych ściankach wymiennika kotła często następuje wykraplanie się pary wodnej oraz par smołowych i osiadanie cząstek pyłu, które tworzą złogi znacznie ograniczające wymianę ciepła. Tym samym wzrasta również temperatura spalin. Czynniki te mają znaczący wpływ na spadek sprawności energetycznej kotła.

Producenci kotłów tego typu z czasem zaczęli stosować coraz większe komory paliwowe, aby wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi zasypami lub rozpaleniami, a tym samym zwiększyć komfort obsługi. Działania te mają bardzo duży negatywny wpływ na poziomy emisji takich jednostek grzewczych. Spowodowane jest to tym, że paliwo zalegające w komorze ulega z czasem nadmiernemu nagrzaniu, co skutkuje gwałtownym wzrostem ilości wydzielanych gazów palnych i par smołowych.

Aby substancje te mogły ulec spaleniu, potrzebna jest duża ilość powietrza. Gdy zostanie ona zapewniona, wyzwalana jest nadmierna ilość ciepła, która nie zostaje odebrana przez wymiennik kotła ani zewnętrzny układ odbioru ciepła.

W kotłach tego typu, niewyposażonych w system ograniczający nadmierny wzrost temperatury wody, dochodzi często do występowania zjawiska wrzenia wewnątrz przestrzeni wodnych wymiennika. Natomiast w kotłach wyposażonych w systemy ograniczające górną dopuszczalną wartość temperatury wody układ sterujący znacznie ogranicza lub całkowicie odcina dopływ powietrza do paleniska.

Czytaj dalej: Wymagania normatywne dot. kotłów na paliwa stałe >>

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:47
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czy zmiękczacze wody mogą być bezawaryjne »
W jaki sposób zestaw inkasencki ułatwi Tobie pracę »
Specjalnie dobrane systemy ustawień zapewniające jeszcze większą wydajność i dokładniejszą filtrację (...) czytaj dalej »
Dzięki takiemu rozwiązaniu masz możliwość nawiązania stałej współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi i administratorami nieruchomości (...) czytaj dalej »

 


 

Chcesz dobrać odpowiedni system do uzdatniana wody? Zapytaj na forum »

 


Projektujesz systemy przeciwpożarowe? Skorzystaj z porady »
Czy moc rozdrabniacza w przepompowni jest istotna »

(...) wsparcie techniczne w zakresie przygotowania projektów koncepcyjnych systemów (...) czytaj dalej »

Bezpośrednie przyłącze do WC umożliwia montaż urządzenia tuż za toaletą, dzięki czemu nie jest (...) czytaj dalej »

 


 

Co o kotłowniach kontenerowych sądzą ich użytkownicy? »

Wyobraź sobie możliwość wyboru ogrzewania, które jest ekonomiczne (generuje do 30% oszczędności w (...) czytaj dalej »

 


Jak zostać dobrze poinformowanym instalatorem HVAC »
Co radzą eksperci od wymiany ciepła »

Program jest skierowany zarówno do firm, jak i osób prywatnych zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z branży HVAC oraz (...) czytaj dalej »

We wszystkich naszych działaniach chcemy w dalszym ciągu być (...)  czytaj dalej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
Najlepsza profesja w branży HVAC

Przeglądy produktów

4/2017

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe z OZE
  • - Wentylacja z rekuperatorami wewnątrzściennymi
Zobacz szczegóły
Tubes International Sp. z o.o. Tubes International Sp. z o.o.
Tubes International istnieje na rynku od 1993 roku. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło zdobyć pozycje lidera wśród dostawców węży i...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl