Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kotły komorowe na paliwa stałe z załadunkiem ręcznym w świetle nowych uwarunkowań prawnych

Wymagania normatywne dotyczące kotłów na paliwa stałe
Kocioł na paliwo stałe SAS NWT 17 kW
Kocioł na paliwo stałe SAS NWT 17 kW
SAS
Ciąg dalszy artykułu...

Skutkuje to – oprócz gwałtownego wzrostu poziomów emisji CO oraz WWA – wytrącaniem się frakcji smołowych na ściankach komory oraz w kanałach konwekcyjnych wymiennika. Takie zanieczyszczenia są bardzo trudne do usunięcia i ograniczają procesy wymiany ciepła, zmniejszając tym samym sprawność energetyczną kotła.

Spaliny o wysokiej temperaturze opuszczające kocioł niosą ze sobą również lekkie pyły, w których zaabsorbowane są szkodliwe substancje: WWA, dioksyny i furany. Dlatego kotły komorowe na paliwa stałe charakteryzują się wysokimi poziomami emisji szkodliwych dla otoczenia substancji gazowych, ciekłych i stałych.

Wartości te są wielokrotnie wyższe niż poziomy emisji pochodzące ze spalania tego samego paliwa w kotłach z automatycznym podawaniem paliwa małymi porcjami pod warstwę żaru.

Kolejnym negatywnym czynnikiem wpływającym na wysoki poziom tzw. niskiej emisji pochodzącej z kotłów komorowych jest ich konstrukcja i możliwość spalania w nich odpadków pochodzących nie tylko z gospodarstw domowych.

Niektórzy „pomysłowi” użytkownicy spalają w swoich kotłach opakowania z tworzyw sztucznych i gumy, kawałki opon, elementy mebli z substancji drewnopochodnych, zanieczyszczone substancjami biologicznymi wyroby higieniczne, a nawet zużyte tkaniny i skóry.

Przeczytaj także: Kotły wielopaliwowe i wielopalnikowe >>

Znane są przypadki nasycania takich „paliw” przepracowanymi olejami silnikowymi i przekładniowymi, rozpuszczalnikami, zgęstniałymi farbami i lakierami. Poziomy emisji z takich „domowych spalarni odpadów” wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy i na długi okres zanieczyszczają środowisko substancjami szkodliwymi i kancerogennymi.

Wymagania normatywne

Wprowadzona w Polsce w 2002 r. norma PN-EN 303-5 Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie [1] mimo braku zharmonizowania z którąkolwiek z dyrektyw unijnych przez wiele lat była swoistym przewodnikiem dla producentów kotłów.

Określała minimalne poziomy sprawności i dopuszczalne poziomy emisji w zależności od nominalnej mocy kotła. Z kolei w grudniu 2002 r. wprowadzono w Polsce normę PN-EN 2809 Kotły grzewcze na paliwa stałe. Nominalna moc cieplna do 50 kW. Wymagania i badania [2], która w czerwcu 2006 r. zmianą A1 została zharmonizowana z dyrektywą o wyrobach budowlanych 89/106/EWG.

Wymagania formalne dotyczące poziomów emisji są w tej normie bardzo liberalne i nie przystają do ogólnoświatowej walki o obniżenie poziomów emisji i wzrost sprawności urządzeń grzewczych. W pkt 6.7 normy pt. „Emisja tlenku węgla” widnieje np. zapis:

„Średnie stężenie tlenku węgla, zmierzone w czasie badań wg A.4.7 w przeliczeniu na 13% zawartości O2, nie powinno być większe od wartości deklarowanej przez producenta lub nie powinno przekraczać wartości równej 1,0%”. Identyczne zapisy zawierają również zharmonizowane z dyrektywą 89/106/EWG normy dotyczące urządzeń grzewczych: PN‑EN 13240:2008 Ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe. Wymagania i badania [3] i PN‑EN 13229:2002/A2:2006 Wkłady kominkowe wraz z kominkami otwartymi na paliwa stałe. Wymagania i badania [4].

Użyte powyżej słowo „lub” nie jest błędem tłumaczenia angielskiej wersji tych dokumentów, ponieważ również w nich zastosowano zwrot „or”.

Żadna z powyżej wymienionych zharmonizowanych norm nie wymagała przeprowadzenia badań ilości pyłów emitowanych wraz ze spalinami do atmosfery. Taki liberalizm prawny nie skłaniał większości producentów komunalnych urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi do prac nad udoskonalaniem konstrukcji i poszukiwania nowych rozwiązań technicznych ograniczających poziomy emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

W sierpniu 2012 r. wdrożono w Polsce normę PN-EN 303-5 Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie [5], która zastąpiła dokument z 2002 r. [1].

Nowa norma została zharmonizowana z dyrektywą maszynową 2006/42/EC i wprowadza wiele ostrych wymagań – zwłaszcza w dziedzinie ograniczania poziomów emisji i efektywnego wykorzystania paliw stałych, zarówno kopalnych, jak i biopaliw. W rozdziale 4. pkt 4.4.2 norma wprowadza dwie nowe klasy sprawności: 4 i 5, równocześnie wycofując dwie najniższe klasy: 1 i 2 (opisane w [1]). Z kolei w rozdziale 4. pkt 4.4.7 wprowadza rygorystyczne dla klas 3, 4 i 5 dopuszczalne wartości emisji CO, OGC i pyłów.

W tabeli 1 zestawiono wymagania dla klas 3, 4, 5 zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 i PN‑EN 12809:2002/A2:2006. Wartości zawarte w normie zostały przeliczone na mg/m3 przy 10% tlenu.

W 2006 r. wśród badanych w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu na „Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego” kotłów z zasypem ręcznym tylko ok. 5% spełniało wymagania dla klasy A [6]. Parametry sprawnościowo-emisyjne dla tej klasy zostały przejęte do procedury badawczej z normy PN-EN 303-5:2002 i odpowiadały klasie 3 (wówczas najwyższej). Były to kotły wyposażone w układy nadmuchu wymuszonego i sterowane automatycznymi sterownikami elektronicznymi.

Czytaj dalej: Zbiór wymagań dotyczących kotłów na paliwa stałe >>

   29.04.2013

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:47
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl