Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kotły komorowe na paliwa stałe z załadunkiem ręcznym w świetle nowych uwarunkowań prawnych

Zbiór wymagań dotyczących kotłów na paliwa stałe
Kocioł na paliwo stałe SAS NWT 17 kW
Kocioł na paliwo stałe SAS NWT 17 kW
SAS
Ciąg dalszy artykułu...

Według wiedzy autora mimo upływu 6 lat od przeprowadzenia tej analizy ani na rynku krajowym, ani unijnym nie pojawiły się nowe konstrukcje kotłów komorowych o parametrach korzystniejszych niż dotychczas występujące.

Nie należy zapominać, że kotły poddawane badaniom na zgodność z wymaganiami norm to jednostki fabrycznie nowe. W czasie badań utrzymywane są takie parametry odbioru ciepła, aby kocioł nie przegrzewał się ani nie przechodził w wymuszony stan podtrzymania.

W praktyce żaden eksploatowany w układach c.o. i c.w.u. kocioł nie osiąga parametrów porównywalnych z tymi, które zostały zarejestrowane w trakcie badań na stanowisku badawczym. Przyczyną tego są:

  • zmiany w strukturze materiałów, z których wykonano wymiennik ciepła,
  • zanieczyszczenie jego powierzchni,
  • zmienny ciąg kominowy,
  • zmienna wilgotność i zanieczyszczenia stosowanych paliw substancjami niepalnymi,
  • częste przechodzenie kotła w stan podtrzymania,
  • nieumiejętna obsługa ze strony użytkownika.

Podsumowanie

Jak wspomniano na wstępie, kotły komorowe zasypywane ręcznie stanowią potężny segment rynku małych kotłów na paliwa stałe, dlatego przed ich producentami stoi poważne wyzwanie.

Już w najbliższej przyszłości będą oni musieli znaleźć takie rozwiązania techniczne, aby kotły tego typu spełniały wymagania co najmniej klasy 3 wg PN-EN 303-5:2012. Nie będzie to zadanie łatwe, gdyż większość dotychczas badanych kotłów nie spełniało co najmniej dwóch wymagań spośród następującej czwórki: sprawność – CO – OGC – pył.

Wiedza o szkodliwości substancji emitowanych przez kotły na paliwa stałe i walka o znaczne ograniczenie poziomów dopuszczalnej emisji skutkować będzie w niedalekiej przyszłości wycofaniem również klasy 3.

W segmencie małych kotłów do 50 kW wywoła to potrzebę ograniczenia poziomów emisji tlenku węgla co najmniej czterokrotnie, OGC – trzykrotnie, a pyłów – przynajmniej dwukrotnie. W przypadku pyłów główny nacisk kładziony jest na znaczne ograniczenie emisji pyłów najlżejszych. Znaczna ich ilość pochodzi ze spalania biopaliw. Kotły wyposażone w wentylatory wyciągowe – w tym kotły zgazowujące drewno – są największymi emitorami lekkich pyłów.

Niezbędne zmiany konstrukcyjne spowodują znaczący wzrost kosztów produkcji. Potrzeba wprowadzenia systemów sterowania wielostrefowym nadmuchem powietrza, układów ograniczających emisję pyłów i innych konstrukcji pomocniczych do stosunkowo tanich kotłów komorowych z załadunkiem ręcznym wywoła gwałtowny wzrost ich cen, mogących zrównać je z cenami obecnych na rynku kotłów automatycznych, które już obecnie cechuje znacznie niższy poziom emisji.

Mimo dużej konkurencji między producentami znacząca liczba polskich kotłów eksportowana jest na rynki państw Unii Europejskiej, co spowodowane jest częściowo konkurencyjnością ich cen.

Gdy ten element gry rynkowej przestanie działać, należy się spodziewać dużych kłopotów gospodarczych u tych producentów krajowych, którzy nie wprowadzą na czas odpowiednich nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Tym bardziej, że część państw – członków UE wprowadza dodatkowe obostrzenia krajowe dotyczące sprawności i poziomów emisji. Już obecnie należą do nich: Austria, Chorwacja, Dania, Niemcy, Szwajcaria i Wielka Brytania, a zgodnie z prawem unijnym mogą do nich dołączyć kolejne państwa.

Literatura

1. PN-EN 303-5:2002 Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie.
2. PN-EN 12809:2002/A1:2006 Kotły grzewcze na paliwa stałe. Nominalna moc cieplna do 50 kW. Wymagania i badania.
3. PN-EN 13240:2008 Ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe. Wymagania i badania.
4. PN-EN 13229:2002/A2:2006 Wkłady kominkowe wraz z kominkami otwartymi na paliwa stałe. Wymagania i badania.
5. PN-EN 303-5:2012 Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie.
6. Zawistowski J., Kryteria energetyczno-emisyjne IChPW na „Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego”nowelizacja, Zabrze 2006.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   29.04.2013

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:47
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl