Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Obliczeniowe i rzeczywiste temperatury powietrza zewnętrznego a efektywność ogrzewania i wentylacji

Comparison of calculation and actual temperature of the outside air in aspects of the effectiveness of heating and ventilation
Temperatury obliczeniowe powietrza zewnętrznego dla okresu zimowego
Temperatury obliczeniowe powietrza zewnętrznego dla okresu zimowego
[1]

Projektując instalacje techniczne, w tym systemy ogrzewania i wentylacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami należałoby korzystać z aktów prawnych z długoletnim stażem.

Aktualna norma PN-82/B-02403 Ogrzewnictwo. Temperatury obliczeniowe zewnętrzne [1] dzieli Polskę na pięć stref klimatycznych i podaje obliczeniowe temperatury powietrza zewnętrznego dla okresu zimowego.

W przypadku wentylacji stosowana jest norma PN-76/B-03420 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego, która oprócz temperatury podaje zawartość wilgoci, entalpię, wilgotność względną oraz natężenie promieniowania słonecznego, zarówno dla lata, jak i zimy.

Na okres letni dla Polski wydzielono dwie strefy klimatyczne.

Zastosowanie przy wymiarowaniu instalacji temperatury obliczeniowej przytoczonej w tych normach pozwala na określenie m.in. wartości obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń czy strumienia powietrza wentylującego/klimatyzującego pomieszczenia. Bezpośrednio przenosi się to na wielkość i moc wymienników ciepła oraz całych urządzeń.

Jeśli nieprawidłowo dobrano kocioł, grzejniki, centralę wentylacyjną, klimatyzatory, agregat chłodniczy itp., należy się liczyć ze zmniejszeniem efektywności, zarówno ekonomicznej, jak i energetycznej układu.

Przeczytaj: Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich >>

W ciągu ponad 30 lat w Polsce dokonano ogromnego postępu w zakresie zmniejszania energochłonności instalacji technicznych. Nadal jednak nasze osiągnięcia w dziedzinie zwiększania efektywności są dużo mniejsze niż najbardziej rozwiniętych krajów europejskich.

Weryfikacja obowiązujących temperatur obliczeniowych powietrza zewnętrznego może być krokiem w kierunku ograniczenia nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Dane meteorologiczne

Aktualne dane meteorologiczne interesujące z punktu widzenia projektowania instalacji sanitarnych znaleźć można w formie obszernych tabel na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej [4]. Zamieszczono tam dane statystyczne dla 61 stacji meteorologicznych ulokowanych na terenie całego kraju.

Dane pomiarowe zostały zebrane w latach 1971–2000 i stanowią one statystyczne dane klimatyczne do obliczeń energetycznych budynków dla obszaru Polski. Na podstawie ich analizy określono zewnętrzne temperatury minimalne i maksymalne.

W tabeli 1 porównano temperatury powietrza zewnętrznego obecnie przyjmowane do obliczeń oraz zarejestrowane w poszczególnych stacjach meteorologicznych. Dane zamieszczone w [4] oraz w tabeli 1 posłużyły do sporządzenia map Polski z naniesionymi stacjami meteorologicznymi (punkty na rys. 1b i 2b) i odpowiadającymi im wartościami temperatury powietrza zewnętrznego. Mapy porównano z danymi normatywnymi.

Porównanie graficzne

Na rys. 1 i 2 przedstawiono temperatury zewnętrzne obliczeniowe oraz wyznaczone na podstawie danych meteorologicznych. Mapa przedstawiająca temperatury na obszarze Polski na podstawie danych meteorologicznych sporządzona została w oparciu o temperatury występujące we wszystkich godzinach roku.

Z udostępnionych danych wyodrębniono temperatury minimalne i maksymalne obserwowane w danych stacjach. Przy sporządzaniu map nie zostały wzięte pod uwagę trzy stacje meteorologiczne:

  • Hel,
  • Śnieżka,
  • Kasprowy Wierch.

Punkty te są skrajne pod względem lokalizacji, a warunki klimatyczne w nich panujące nie mogą być uznane za reprezentatywne dla całego otaczającego je obszaru.

Porównując mapy dla okresu zimowego, zauważyć można wiele punktów wspólnych. Charakterystyczne jest występowanie najwyższych temperatur w strefie pasa nadmorskiego oraz najniższych w Polsce północno-wschodniej, na obszarze Suwalszczyzny. Natomiast wyraźna różnica występuje w południowej Polsce.

Czytaj dalej: Analiza temperatur okresów letnich >>

   06.05.2013

Komentarze

(2)
Redakcja | 23.05.2013, 09:14
Szanowny Panie,
wszystkim osobom, które chcą wykupić dostęp do treści w naszym portalu serdecznie polecamy szybkie płatności internetowe (u nas realizowane przez dotpay).

Pojedynczy artykuł można wykupić, realizując płatność przez sms.

W ten sposób można ominąć wszelkie niedogodności związane z realizacją tradycyjnych przelewów. Ma to jeszcze tę zaletę, ze dostęp do treści uzyskać można niemal natychmiast.
kaska | 16.03.2016, 17:05
żeby płacic za artykul sprzed 3 lat, .....jak już się pisze dla publiki, to powinno być ogolnie dostępne. przynajmniej narod dowiedziby się w której strefie zyje. i ze wogole jest cos takiego
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl