Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 3)

The modern and innovative technologies of swimming pool water treatment Part III
Ambicją wielu ośrodków naukowych, zakładów badawczych i instytutów jest opracowanie technologii oczyszczania wody basenowej bez użycia chemikaliów...
Ambicją wielu ośrodków naukowych, zakładów badawczych i instytutów jest opracowanie technologii oczyszczania wody basenowej bez użycia chemikaliów...

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowników basenów kąpielowych to główny cel oczyszczania wody basenowej. Każda nowa technologia, zanim znajdzie zastosowanie w obiekcie basenowym, powinna zostać przetestowana, a jej skuteczność potwierdzona wynikami badań i stosownymi certyfikatami.

Przyszłość technologii oczyszczania wody basenowej

Ambicją wielu ośrodków naukowych, zakładów badawczych i instytutów jest opracowanie technologii oczyszczania wody basenowej bez użycia chemikaliów, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na komfort kąpieli i zdrowie kąpiących się osób. O ile w basenach prywatnych i terapeutycznych można uniknąć stosowania „chemii”, o tyle w basenach publicznych na razie nie jest to możliwe.

Konieczność stosowania związku chloru dla ochrony przed wtórnych skażeniem wody w basenie zaprojektowanym dla „masowego odbiorcy” podyktowana jest licznymi przepisami, wytycznymi normatywnymi i dyrektywami [1–7, 9–12].

Nowe rozwiązania w technologii oczyszczania wody basenowej dotyczą głównie:

  • poszukiwań nowoczesnych metod filtracji związanych z konstrukcją filtrów, sposobem ich działania, możliwością wydłużenia cyklu filtracyjnego bez spadku efektu filtracji (pogorszenia jakości filtratu), możliwością zagospodarowania popłuczyn lub ich oczyszczania i zawracania odzyskanej wody do układu basenowego oraz zastosowania nowego typu złóż filtracyjnych;
  • badań nad nowymi metodami dezynfekcji wody uwzględniającymi dozowanie utleniaczy, stosowanych do tej pory w przemyśle, lub wykorzystanie metod hybrydowych (chemicznych i fizycznych) oraz zabezpieczenie wody i powietrza w obiektach basenowych przed nadmiernym namnażaniem się bakterii z rodzaju Legionella;
  • sposobów uatrakcyjniania kąpieli poprzez stosowanie tzw. suplementów wpływających na zwiększenie estetycznych walorów wody;
  • systemów kontrolno-pomiarowych, regulacyjnych i sterujących dozowaniem chemikaliów oraz pracą urządzeń w obiegu basenowym.

Innowacyjne złoża i systemy filtracyjne

Filterclean Silver

Filterclean Silver [13] to materiał filtracyjny nowej generacji, którego głównym zadaniem jest ochrona wnętrza filtra i złoża filtracyjnego przed rozwojem bakterii. Granulat (zeolit – krzemian glinu o uziarnieniu 1–2 mm) zawiera srebro, które ma działanie dezynfekujące. Granulat stosowany jest jako dodatkowy i uzupełniający materiał filtrujący dla filtrów ciśnieniowych ze złożem piaskowym (kwarcowym).

Pozwala skutecznie zapobiegać namnażaniu się w złożu drobnoustrojów (rys. 1), stanowiących częstą przyczynę problemów związanych z jakością filtratu i wody w nieckach basenowych, i równocześnie adsorbuje z wody niepożądane substancje (amoniak, fosforany, żelazo). W rezultacie woda w wyniku koagulacji powierzchniowej (filtracji wspomaganej działaniem koagulantu) charakteryzuje się wysokim stopniem klarowności.

Materiał ten można stosować razem ze wszystkimi dostępnymi na rynku złożami piaskowymi i przy wykorzystaniu standardowych środków chemicznych do oczyszczania wody w obiegu basenowym (koagulanty, dezynfektanty chlorowe). Zastosowanie mieszanki piasku kwarcowego i granulatu zapewnia jego czystość mikrobiologiczną przez 2–3 lata przy zachowaniu wymaganej normą DIN 19643 częstotliwości płukania złoża.

Filterclean Silver należy stosować razem ze zwykłym piaskiem kwarcowym. Jeśli nie planuje się całkowitej wymiany złoża, należy usunąć ze złoża filtra ok. 40% piasku i uzupełnić go tym granulatem do wymaganej wysokości.

Przeczytaj: Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1) >>

W przypadku wymiany złoża na nowe na każde 25 kg piasku kwarcowego należy użyć 10 kg Filterclean Silver i napełnić zbiornik filtra do wymaganej wysokości. W obu przypadkach przed rozpoczęciem cyklu filtracyjnego należy filtr zamknąć i płukać złoże przez 5 minut, dzięki czemu dodany granulat wymiesza się z piaskiem kwarcowym.

Stosowanie Filterclean Silver wspomaga procesy oczyszczania wody, ale ich nie zastępuje. Po upływie okresu eksploatacji materiał ten można bez problemu usunąć z filtra wraz z piaskiem kwarcowym.

Zeolit

Ze względu na liczne zalety złoża zeolitowego (naturalnego wkładu w postaci żwirku amonowego) [17, 18] coraz częściej proponuje się jego zastosowanie w oczyszczaniu wody basenowej. Złoże to może być stosowane jako wypełnienie w filtrach ciśnieniowych zamiast stosowanego do tej pory piasku kwarcowego.

Naturalny zeolit ma trójwymiarową strukturę plastra miodu i szorstką, porowatą powierzchnię nasyconą jonami sodowymi. Dzięki swoim właściwościom nadaje się do skutecznego usuwania z wody drobnych, zawieszonych i koloidalnych cząstek oraz adsorpcji jonów amonowych. Zeolit, usuwając z wody (w procesie wymiany jonowej) amoniak, umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na chlor i wpływa tym samym na ograniczenie stężenia chloramin.

Przeczytaj także: Instalacje wodociągowe. Aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych >>

Stosowanie zeolitu jako złoża filtracyjnego wpływa na: poprawę klarowności wody (usuwanie zawiesin do 3 mm), zwiększenie absorpcji amoniaku, zmniejszenie stężenia chloramin i tym samym dokuczliwego w halach basenowych „chlorowego” zapachu i drażniącego działania na skórę i oczy u kąpiących się osób, obniżenie dawek stosowanych flokulantów i dezynfektantów, redukcję kosztów wody i energii (rzadsze płukanie złoża w porównaniu do złóż piaskowych) oraz ochronę środowiska (jako naturalny minerał nie wymaga specjalnego składowania i unieszkodliwiania).

Dodatkowo złoże zeolitowe skutecznie usuwa z wody i ścieków metale ciężkie, CO2, H2S, SO2, NH3, substancje promieniotwórcze (Cs, Sr, Co, Cr) i zanieczyszczenia ropopochodne.

Czytaj dalej: Activated FilterGlass, Defender >>

   13.05.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl