Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 3)

The modern and innovative technologies of swimming pool water treatment Part III
Ambicją wielu ośrodków naukowych, zakładów badawczych i instytutów jest opracowanie technologii oczyszczania wody basenowej bez użycia chemikaliów...
Ambicją wielu ośrodków naukowych, zakładów badawczych i instytutów jest opracowanie technologii oczyszczania wody basenowej bez użycia chemikaliów...

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowników basenów kąpielowych to główny cel oczyszczania wody basenowej. Każda nowa technologia, zanim znajdzie zastosowanie w obiekcie basenowym, powinna zostać przetestowana, a jej skuteczność potwierdzona wynikami badań i stosownymi certyfikatami.

Przyszłość technologii oczyszczania wody basenowej

Ambicją wielu ośrodków naukowych, zakładów badawczych i instytutów jest opracowanie technologii oczyszczania wody basenowej bez użycia chemikaliów, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na komfort kąpieli i zdrowie kąpiących się osób. O ile w basenach prywatnych i terapeutycznych można uniknąć stosowania „chemii”, o tyle w basenach publicznych na razie nie jest to możliwe.

Konieczność stosowania związku chloru dla ochrony przed wtórnych skażeniem wody w basenie zaprojektowanym dla „masowego odbiorcy” podyktowana jest licznymi przepisami, wytycznymi normatywnymi i dyrektywami [1–7, 9–12].

Nowe rozwiązania w technologii oczyszczania wody basenowej dotyczą głównie:

  • poszukiwań nowoczesnych metod filtracji związanych z konstrukcją filtrów, sposobem ich działania, możliwością wydłużenia cyklu filtracyjnego bez spadku efektu filtracji (pogorszenia jakości filtratu), możliwością zagospodarowania popłuczyn lub ich oczyszczania i zawracania odzyskanej wody do układu basenowego oraz zastosowania nowego typu złóż filtracyjnych;
  • badań nad nowymi metodami dezynfekcji wody uwzględniającymi dozowanie utleniaczy, stosowanych do tej pory w przemyśle, lub wykorzystanie metod hybrydowych (chemicznych i fizycznych) oraz zabezpieczenie wody i powietrza w obiektach basenowych przed nadmiernym namnażaniem się bakterii z rodzaju Legionella;
  • sposobów uatrakcyjniania kąpieli poprzez stosowanie tzw. suplementów wpływających na zwiększenie estetycznych walorów wody;
  • systemów kontrolno-pomiarowych, regulacyjnych i sterujących dozowaniem chemikaliów oraz pracą urządzeń w obiegu basenowym.

Innowacyjne złoża i systemy filtracyjne

Filterclean Silver

Filterclean Silver [13] to materiał filtracyjny nowej generacji, którego głównym zadaniem jest ochrona wnętrza filtra i złoża filtracyjnego przed rozwojem bakterii. Granulat (zeolit – krzemian glinu o uziarnieniu 1–2 mm) zawiera srebro, które ma działanie dezynfekujące. Granulat stosowany jest jako dodatkowy i uzupełniający materiał filtrujący dla filtrów ciśnieniowych ze złożem piaskowym (kwarcowym).

Pozwala skutecznie zapobiegać namnażaniu się w złożu drobnoustrojów (rys. 1), stanowiących częstą przyczynę problemów związanych z jakością filtratu i wody w nieckach basenowych, i równocześnie adsorbuje z wody niepożądane substancje (amoniak, fosforany, żelazo). W rezultacie woda w wyniku koagulacji powierzchniowej (filtracji wspomaganej działaniem koagulantu) charakteryzuje się wysokim stopniem klarowności.

Materiał ten można stosować razem ze wszystkimi dostępnymi na rynku złożami piaskowymi i przy wykorzystaniu standardowych środków chemicznych do oczyszczania wody w obiegu basenowym (koagulanty, dezynfektanty chlorowe). Zastosowanie mieszanki piasku kwarcowego i granulatu zapewnia jego czystość mikrobiologiczną przez 2–3 lata przy zachowaniu wymaganej normą DIN 19643 częstotliwości płukania złoża.

Filterclean Silver należy stosować razem ze zwykłym piaskiem kwarcowym. Jeśli nie planuje się całkowitej wymiany złoża, należy usunąć ze złoża filtra ok. 40% piasku i uzupełnić go tym granulatem do wymaganej wysokości.

Przeczytaj: Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1) >>

W przypadku wymiany złoża na nowe na każde 25 kg piasku kwarcowego należy użyć 10 kg Filterclean Silver i napełnić zbiornik filtra do wymaganej wysokości. W obu przypadkach przed rozpoczęciem cyklu filtracyjnego należy filtr zamknąć i płukać złoże przez 5 minut, dzięki czemu dodany granulat wymiesza się z piaskiem kwarcowym.

Stosowanie Filterclean Silver wspomaga procesy oczyszczania wody, ale ich nie zastępuje. Po upływie okresu eksploatacji materiał ten można bez problemu usunąć z filtra wraz z piaskiem kwarcowym.

Zeolit

Ze względu na liczne zalety złoża zeolitowego (naturalnego wkładu w postaci żwirku amonowego) [17, 18] coraz częściej proponuje się jego zastosowanie w oczyszczaniu wody basenowej. Złoże to może być stosowane jako wypełnienie w filtrach ciśnieniowych zamiast stosowanego do tej pory piasku kwarcowego.

Naturalny zeolit ma trójwymiarową strukturę plastra miodu i szorstką, porowatą powierzchnię nasyconą jonami sodowymi. Dzięki swoim właściwościom nadaje się do skutecznego usuwania z wody drobnych, zawieszonych i koloidalnych cząstek oraz adsorpcji jonów amonowych. Zeolit, usuwając z wody (w procesie wymiany jonowej) amoniak, umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na chlor i wpływa tym samym na ograniczenie stężenia chloramin.

Przeczytaj także: Instalacje wodociągowe. Aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych >>

Stosowanie zeolitu jako złoża filtracyjnego wpływa na: poprawę klarowności wody (usuwanie zawiesin do 3 mm), zwiększenie absorpcji amoniaku, zmniejszenie stężenia chloramin i tym samym dokuczliwego w halach basenowych „chlorowego” zapachu i drażniącego działania na skórę i oczy u kąpiących się osób, obniżenie dawek stosowanych flokulantów i dezynfektantów, redukcję kosztów wody i energii (rzadsze płukanie złoża w porównaniu do złóż piaskowych) oraz ochronę środowiska (jako naturalny minerał nie wymaga specjalnego składowania i unieszkodliwiania).

Dodatkowo złoże zeolitowe skutecznie usuwa z wody i ścieków metale ciężkie, CO2, H2S, SO2, NH3, substancje promieniotwórcze (Cs, Sr, Co, Cr) i zanieczyszczenia ropopochodne.

Czytaj dalej: Activated FilterGlass, Defender >>

   13.05.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl