Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wpływ otoczenia na bilans energetyczny budynku energooszczędnego

The impact of surrounding conditions on energy consumption in low-energy building
Czy otoczenie ma wpływ na efekt cieplny i energetyczny budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię?
Czy otoczenie ma wpływ na efekt cieplny i energetyczny budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię?
www.passivhausprojekte.de

Projektowy bilans cieplny budynku energooszczędnego zakłada duży udział wewnętrznych i zewnętrznych zysków ciepła w ogrzewaniu zimą.

Na wielkość i stopień wykorzystania zysków ma wpływ nie tylko charakterystyka energetyczna budynku, ale również warunki otoczenia budynku i sposób jego użytkowania.

W budynku o niskim zapotrzebowaniu na ciepło otoczenie i sposób użytkowania wpływają znacznie mocniej na komfort wewnętrzny i wynik energetyczny obiektu niż w budownictwie standardowym.

Decydując się na budowę domu, zdecydowana większość inwestorów korzysta z gotowego projektu typowego, również w wypadku budynków energooszczędnych.

Ze względu na złożony i czuły na zmiany bilans energetyczny takiego obiektu, lokalizując budynek energooszczędny według typowego projektu na konkretnej działce, należy dokładnie zweryfikować lokalne warunki, porównując je z wartościami przyjętymi w projekcie. Nie chodzi tu jedynie o strefę klimatyczną i warunki projektowe okresu zimowego, lecz o wszelkie czynniki wpływające na całoroczne zapotrzebowanie na energię i zmienność parametrów komfortu wewnętrznego.

Budynek energooszczędny według projektu typowego

Typowy projekt budynku energooszczędnego cechuje z zewnątrz prosta bryła i duże przeszklenia od strony południowej (fot. 1). Przewiduje on zastosowanie materiałów o dobrej izolacyjności cieplnej, eliminację mostków cieplnych oraz zastosowanie urządzeń i instalacji ograniczających zapotrzebowanie na ciepło [2, 3].

Projektowy bilans cieplny wykonywany jest w takim projekcie dla założonych warunków hipotetycznej lokalizacji i sposobu eksploatacji budynku. Dla tych założeń określany jest wynik energetyczny i ekonomiczny jego eksploatacji.

Planując budowę budynku energooszczędnego według typowego projektu, należy sprawdzić i dostosować bilans projektowy do warunków przyszłej lokalizacji. Pominięcie albo błędne wykonanie tego zadania sprawia, że założony lub deklarowany wynik energetyczny i ekonomiczny budynku nie jest osiągany i niedotrzymywane są wymagane parametry klimatu wewnętrznego.

Bilans cieplny budynku energooszczędnego zakłada maksymalne wykorzystanie wewnętrznych i zewnętrznych zysków ciepła. Ilość i możliwość wykorzystania tych zysków zależą od wielu czynników opisujących budynek, jego najbliższe otoczenie, wyposażenie techniczne i sposób eksploatacji.

Ilość, jakość i wpływ tych czynników zmieniają się w zależności od konkretnej lokalizacji przyszłego budynku. Z tego powodu w wypadku budynków energooszczędnych wymaga się określenia i przeanalizowania wpływu czynników występujących w planowanej lokalizacji na całoroczny bilans energetyczny obiektu.

Czytaj także: Budynek energooszczędny – wprowadzenie >>

W pierwszej fazie analiz należy przyjąć podane w typowym projekcie wskaźniki opisujące budynek i jego wyposażenie techniczne. Czynniki opisujące bezpośrednie otoczenie budynku powinny być już właściwe dla przyszłej lokalizacji.

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Również sposób eksploatacji budynku należy przyjąć, jeżeli to możliwe, najbardziej zbliżony do realnego profilu eksploatacji budynku: m.in. liczbę, aktywność i tryb życia użytkowników.

Zmienność tych czynników w trakcie doby i roku powoduje, że klasyczne metody projektowe i obliczeniowe stają się niewystarczające. Nie pozwalają na przeprowadzenie całorocznych dynamicznych analiz energetycznych z technicznie opłacalną szybkością i dokładnością. Rozwiązaniem są modele i symulacje komputerowe pozwalające prześledzić zużycie energii i parametry komfortu w budynku w skali całego roku.

Wpływ otoczenia i sposobu użytkowania na bilans cieplny budynku

W literaturze znajdują się wytyczne i zalecenia odnośnie do idealnej lokalizacji i otoczenia dla budowy domu energooszczędnego [m.in. 2, 3, 5]. Dotyczą one głównie orientacji geograficznej przeszklonej fasady budynku, zacieniania przez elementy otoczenia czy wpływu roślinności (rys. 1, 2, 3).

W warunkach rzeczywistych wybór działki budowlanej pod kątem warunków sprzyjających budownictwu energooszczędnemu jest wielką rzadkością – zazwyczaj inwestor dysponuje już działką lub może wybierać jedynie z kilku dostępnych. Każda lokalizacja inna od idealnej ma określone ograniczenia, które należy uwzględnić w bilansie cieplnym przyszłego budynku.

Czytaj dalej: Ocena wpływu otoczenia i sposobu użytkowania na bilans cieplny budynku >>

   22.05.2013

Komentarze

(1)
purizol.pl | 20.04.2014, 14:44

Aby zwiększyć bilans energetyczny konieczna jest budowa budynku super szczelnego. Można to osiągnąć jedynie przez zastosowanie izolacji bezszwowych jak np. piany poliuretanowe

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl