Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Artykuł sponsorowany

Urządzenie do wcinki na gorąco

Naval Oy

Podłączenie nowych odbiorców do istniejącej sieci, pod ciśnieniem, może być wykonywane bez przerwy w dostawie ciepła do istniejących odbiorców, o każdej porze roku za pomocą urządzenia nawiercającego oraz specjalnych zaworów Naval.

W tym wypadku nie ma potrzeby opróżniania rurociągu magistralnego z kosztownej i pełnej energii cieplnej wody sieciowej. Technologia ta stosowana jest już od dawna w różnego typu instalacjach, a firma Naval wprowadziła ją kilkanaście lat temu do ciepłownictwa i stale udoskonala.

Technologia wcinki na gorąco firmy Naval jest metodą łatwą i bezpieczną, gwarantującą zarazem wysoką jakość i niezawodność przeprowadzenia operacji w trudnych warunkach wykopu lub w ciasnej komorze ciepłowniczej. Za pomocą jednego urządzenia do wcinki Naval nawierca się otwory w zaworach DN 20–200.

Operacja rozpoczyna się od przyspawania specjalnego zaworu pełnoprzelotowego do wcinki Naval do pracującego rurociągu ciepłowniczego w miejscu, w którym planowane jest nowe odgałęzienie.

Firma Naval, bazując na wieloletnich doświadczeniach, zrezygnowała całkowicie ze stosowania w tym miejscu zaworów o zredukowanym przelocie, które zbyt mocno zaburzają skręcający pod kątem 90° strumień, co prowadziło do niepełnego wykorzystania projektowej mocy cieplnej zasilanego węzła ciepłowniczego. Ponieważ konieczny jest pełny przetop spoiny łączącej zawór z rurą wypełnioną wodą, operację tę powinien przeprowadzać bardzo doświadczony spawacz.

Urządzenia do wcinki na gorąco

 

Urządzenie Naval wyposażone jest w przewód elastyczny i zawór umożliwiający sprawdzenie szczelności spoiny za pomocą sprężonego powietrza. Ten sam przewód i zawór służą do odprowadzenia na zewnątrz pod ciśnieniem wody sieciowej opiłków powstałych podczas wycinania dysku w rurociągu.

Głowica frezująca zaopatrzona jest również w magnes, na którym osadzają się niewypłukane opiłki, chroniąc w ten sposób uszczelnienie urządzenia. Posuw freza realizowany jest za pomocą pokrętła, co umożliwia płynne wycinanie dużych otworów bez zagrożenia uszkodzenia freza.

Wycinać można otwory w rurze o jedną wielkość (rząd) mniejsze od samej rury. Stosowane są do tego celu standardowe zawory odcinające pełnoprzelotowe o krótkim trzpieniu, co umożliwia założenie muf nasuwkowych w celu zapiankowania złącza.

Wtopienie zagłębienia/otworu w mufie polietylenowej poprzez zgrzewanie jej z końcówką obudowy trzpienia zaworu umożliwia używanie zaworu do wcinki na gorąco Naval jako zaworu odcinającego podczas zwykłej eksploatacji odgałęzienia. Zbędnym staje się więc projektowanie drugiego zaworu odcinającego za zaworem do wcinki na gorąco Naval.

Schemat budowy krótkiego trzpienia zaworu do wcinki
Schemat budowy krótkiego trzpienia zaworu do wcinki; 4. trzpień zaworu, 5. o-ringi Viton, 9. zaślepka metalowa, 10. obudowa trzpienia, 11. uszczelka zaślepki, 13. pierścień zabezpieczający, 14. stoper zamknięte/otwarte, 15. łożysko oporowe z teflonu, 16. przekładka

 

Poza ogromnymi oszczędnościami uzdatnionej wody sieciowej oraz zawartej w niej energii cieplnej głównym powodem powszechnego stosowania tej metody wykonywania nowych podłączeń w Europie Zachodniej i Skandynawii jest to, że spełnia ona wymagania ekologiczne, zgodnie z którymi surowo zabronione jest spuszczanie wody sieciowej do systemu burzowego.

Do najważniejszych zalet zaworów Naval do wcinki na gorąco należą:

  • konstrukcja pełnoprzelotowa o bardzo niskim oporze hydraulicznym,
  • standardowe uszczelnienie trzpienia za pomocą dwóch o-ringów,
  • zawór zaopatrzony w stoper położeń otwarte/zamknięte oraz w zewnętrzny sześciokąt na końcu trzpienia, co umożliwia długowieczną eksploatację zaworu w funkcji odcinającej,
  • końcówka trzpienia jest chroniona przed zanieczyszczeniami i wilgocią za pomocą wkręcanej stalowej zaślepki z uszczelką.

Firma Naval produkuje również nierdzewne i parowe zawory do wcinki, przez które wykonuje się otwory za pomocą tego samego urządzenia, posiadającego niemiecki certyfikat typu wydany przez TÜV.

Wykonywanie wcinki na gorąco wymaga zastosowania szczegółowej procedury opracowanej przez Naval Oy, a każdy użytkownik, który ma z tą technologią do czynienia po raz pierwszy, jest bezpłatnie szkolony przez specjalistę firmy.

Zawory kulowe Naval wykonywane są zgodnie z europejską dyrektywą ciśnieniową 97/23/EY.

DANE PRODUCENTA

Naval Oy

 Naval Oy
82-300 Elbląg, ul. Łokietka 9
tel.: 55 232 26 62
tel. kom. 601 994 424,
faks: 55 232 26 62
e-mail: stefan.dembicki@naval.com.pl
www.naval.com.pl
   22.05.2013
powiązane produkty

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl