Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wodomierze
Wybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Nie ma uniwersalnych wodomierzy, a różnice pomiędzy nimi określa się za pomocą kilkunastu parametrów.
Nie ma uniwersalnych wodomierzy, a różnice pomiędzy nimi określa się za pomocą kilkunastu parametrów.
Growo

Przepisy prawne dotyczące wodomierzy regulują obrót tymi urządzeniami, ich dobór oraz montaż i eksploatację. Najważniejsze akty prawne to dyrektywa 2004/22/WE oraz wprowadzające jej postanowienia do polskiego prawa ustawy i rozporządzenia.

Wielu producentów już stosuje się do nowych regulacji, mimo że dyrektywa dała im dość długi okres przejściowy. Również dobór i eksploatacja odbywają się zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzanymi w ostatnich latach w ustawach i rozporządzeniach.

Dyrektywa 2004/22/WE, tzw. Measuring Instruments Directive (w skrócie: MID) [1], wprowadzona została do polskiego prawa kilkoma aktami, m.in.:

 • ustawą o systemie zgodności [2],
 • rozporządzeniem w sprawie zasadniczych wymagań dla przyrządów pomiarowych [3],
 • rozporządzeniem w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych [4],
 • rozporządzeniem w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli [5].

Nie ma uniwersalnych wodomierzy, a różnice pomiędzy nimi określa się za pomocą kilkunastu parametrów.

Przykładowo w wodomierzach o tym samym przepływie nominalnym występują znaczne różnice w zakresach pomiarowych. Tym samym dobór tych urządzeń powinien uwzględniać kilka przesłanek, a do tego konieczny jest klarowny system rozróżniania urządzeń.

W oparciu o normę PN-ISO 4064 [6] wprowadzono cztery klasy dokładności wodomierzy: A, B, C i D i każda z nich miała ustalony charakterystyczny przepływ dla danej średnicy. Jednak podział ten okazał się niewystarczający i w jednej klasie występowały duże różnice pomiędzy wodomierzami, tym samym w praktyce dane te nie ułatwiały doboru.

Przeczytaj: Problemy z metrologią wodomierzy >>

Producenci próbowali to rozwiązać, podając dodatkowo parametry niewymagane w normie, ale z czasem zaczęto podawać w wątpliwość rzetelność niektórych deklaracji. Obecnie wielu producentów produkuje wodomierze według starej i nowej normy.

Rozwiązaniem sytuacji mogła być tylko zmiana wymagań dla tych urządzeń uwzględniająca postęp techniczny i różnice w budowie. W tym celu wykorzystano normę PN-EN 14154 [7] i na niej oparto wymagania wprowadzone do dyrektywy MID. Wprawdzie producenci nadal mogą deklarować parametry charakteryzujące wodomierze, jednak dane te są weryfikowane.

Żeby nie nadawać certyfikatu tylko badanym egzemplarzom, weryfikowany jest też proces produkcji – czy zapewniona jest powtarzalność jakości wykonania, takiej jak w egzemplarzu badanym w jednostce notyfikowanej.

Cechy wodomierzy

Do 2016 r. producenci mogą wybrać sposób oceny wodomierza: wg normy PN-ISO 4064 lub dyrektywy MID. Wielu wybiera nowy system w celu podkreślenia wiarygodności deklarowanych parametrów urządzeń.

W MID wprowadzono inne niż dotychczas oznaczenie charakterystycznych przepływów i nazewnictwo:

 • Q1 minimalny strumień objętości – najmniejszy strumień objętości, przy którym wskazania wodomierza spełniają wymagania dotyczące błędów granicznych dopuszczalnych;
 • Q2 pośredni strumień objętości – wartość strumienia objętości występująca pomiędzy ciągłym a minimalnym strumieniem objętości, przy którym zakres obciążeń pomiarowych podzielony jest na dwa przedziały, „przedział górny” i „przedział dolny”, i każdy z nich ma charakterystyczny dopuszczalny błąd graniczny;
 • Q3ciągły strumień objętości – największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w normalnych warunkach użytkowania, tzn. w warunkach przepływu ciągłego lub przerywanego. Wartość liczbową ciągłego strumienia objętości Q3 [m3/h] należy wybrać spomiędzy wartości: 1,0; 1,6; 2,5; 4,0; 6,3; 10; 16; 25; 40; 63; 100; 160; 250; 400; 630; 1000; 1600; 2500; 4000; 6300. W okresie przejściowym dozwolone są następujące wartości: 1,5; 3,5; 6; 15; 20;
 • Q4przeciążeniowy strumień objętości – największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w krótkim okresie czasu bez uszkodzenia.

Przeczytaj: Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych >>

Warunki użytkowania

Dyrektywa MID wymaga, aby producent określił znamionowe warunki użytkowania dla przyrządu, w szczególności:

 • zakres strumieni objętości wody, które powinny spełniać następujące warunki:
  - Q3/Q1 ³ 10,
  - Q2/Q1 = 1,6,
  - Q4/Q3 = 1,25,
 • w okresie przejściowym stosunek Q2/Q1 może wynosić: 1,5; 2,5; 4 lub 6,3;
 • zakres temperatury wody: od 0,1°C do co najmniej 30°C lub od 30°C do co najmniej 90°C, wodomierz może być też przeznaczony do działania w obu zakresach;
 • zakres ciśnień pracy od 0,3 bara do co najmniej 10 barów przy Q3;
 • źródło zasilania: wartość nominalna źródła prądu zmiennego i/lub wartości graniczne źródła prądu stałego.

Czytaj dalej: Dopuszczalne błędy działania wodomierzy >>

   24.05.2013

Komentarze

(1)
mariola | 17.02.2014, 09:34

u mnie na budowie mamy już studzienki wodomierzowe z Sewaco a niedługo firma wodociągowa będzie nam zakładać wodomierze właśnie podobne do tych na zdjęciu

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl