RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kolektory słoneczne. Konstrukcje Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 3

konstrukcja rurowa kolektoru słonecznego
www.sxc.hu

konstrukcja rurowa kolektoru słonecznego


www.sxc.hu

Nazwa kolektor pochodzi z łaciny i w dowolnym tłumaczeniu oznacza zbieracz. Urządzenia te mają przezroczystą pokrywę od strony padającego promieniowania słonecznego, żeby jak najwięcej promieniowania docierało do znajdującego się pod pokrywą absorbera. W absorberze zachodzi przemiana przyjętego promieniowania w energię cieplną.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Istnieją różne konstrukcje kolektorów słonecznych. Poniżej scharakteryzowano kolektory płaskie, próżniowe rurowe oraz próżniowe płaskie. Osobnego omówienia wymagają specjalne rozwiązania tych urządzeń.

Podstawowe konstrukcje kolektorów płaskich

W każdym z typów kolektorów występują różnorodne rozwiązania szczegółowe. Na przestrzeni lat kolektory słoneczne ulegały modernizacji, budowano je również z myślą o zastosowaniu do konkretnego celu.

Na rys. 1 przedstawiono podstawowe rozwiązania konstrukcyjne płaskich kolektorów słonecznych, począwszy od basenowego bez przykrycia, po szereg rozwiązań standardowych, wyposażonych w zwykłą szybę solarną, w tzw. hamulec konwekcyjny oraz w przezroczystą izolację cieplną.

Budowa płaskiego kolektora słonecznego

Nowoczesny płaski kolektor słoneczny (rys. 2) składa się z absorbera w postaci blachy przewodzącej ciepło zintegrowanej z systemem rurek przepływowych, przezroczystego przykrycia w formie szyby od frontu oraz izolacji cieplnej z tyłu i po bokach. Wszystkie te elementy wkomponowane są w obudowę w formie ramy lub wanny.

Fale krótkie promieniowania słonecznego przechodzą przez szybę solarną i trafiają na powierzchnię absorbera, gdzie zachodzi ich przemiana w promieniowanie o dużej długości fal (ciepło). Ciepło to z uwagi na gromadzenie się wewnątrz kolektora może w ograniczonym stopniu wydostawać się z niego.

Konstrukcje absorberów

Na przestrzeni lat konstrukcje absorberów kolektorów słonecznych bardzo się zmieniały. Blachy absorbera wykonywane były między innymi z miedzi, aluminium czy stali chromo-niklowej.

Bardzo ważną rolę w efektywnym przenoszeniu ciepła z blachy absorbera na rurki przepływowe odgrywa sposób połączenia tych elementów. Absorber może być wykonany w postaci pasków ułożonych we wnętrzu kolektora obok siebie lub wypełniać cały obrys wewnętrzny kolektora. Metodami, które w przeszłości sprawdziły się w praktyce przy wykonywaniu pasków absorbera, były: spawanie/lutowanie, zaciskanie, falcowanie oraz walcowanie.

Wysokie temperatury działające na cienkie paski blachy absorbera prowadziły często do poluzowania połączenia blachy z rurkami, równocześnie sama blacha deformowała się pod wpływem wysokiej temperatury – efektem był spadek wydajności kolektora. Zjawisku deformacji blachy próbowano zapobiegać poprzez jej specjalne ukształtowanie zwiększające sztywność.

W przypadku absorbera wykonanego w całości w postaci blachy o jednolitej powierzchni sposób połączenia i kształt rurek/kanałów przepływowych jest uzależniony od rodzaju zastosowanych materiałów, których decydującymi parametrami są przewodność cieplna oraz wydłużalność.

Niepoślednią rolę odgrywa oczywiście sama blacha absorbera, gdyż jej zadaniem jest nie tylko absorbowanie promieniowania słonecznego, musi ona również emitować jak najmniej ciepła, aby go nie „wypuścić” z kolektora.

Zwykła blacha o czarnej powierzchni emituje (oddaje) ciepło w sposób praktycznie nieograniczony. Jest ono co prawda blokowane przez szybę solarną, następuje jednak ogrzanie szyby, a więc występują duże straty ciepła. Zjawisku temu próbowano w przeszłości zapobiegać, wprowadzając drugą szybę, prowadziło to jednak do spadku ilości energii słonecznej wnikającej do kolektora przez te dwie szyby.

Rozwiązaniem dla ograniczenia emisji cieplnej blachy absorbera było zastosowanie tzw. powłoki selektywnej, która jest obecnie standardem w technice solarnej (rys. 3).

Powłoki selektywne nakładane są galwanicznie, naparowywane w próżni albo wytwarzane z użyciem techniki rozpylania jonowego. Nowe rozwiązania techniczne powłok zapewniają uzyskanie minimalnych wartości strat związanych z emisją.

Powłoki selektywne są bardzo czułe i wymagają dołożenia szczególnej staranności, zwłaszcza w trakcie montażu absorberów. Chodzi tu o uniemożliwienie kontaktu powłoki z otoczeniem (producenci dostarczają produkt z folią ochronną) oraz niepoddawanie jej wpływom mechanicznym.

Bardzo ważnym zagadnieniem jest również właściwa eksploatacja kolektorów z absorberami wyposażonymi w powłoki selektywne, są one bowiem wrażliwe na działanie wilgoci, wykraplanie się pary wodnej, dwutlenku siarki i tlenku azotu, a także na kontakt z powietrzem atmosferycznym ze znaczną zawartością soli.

Parametry powłok wysokoselektywnych badane są laboratoryjnie, informacje o najpopularniejszych z nich zestawiono w tabeli 1, opierając się na danych producentów. Powłoki selektywne nanoszone są głównie na podłoże w postaci blachy miedzianej lub aluminiowej.

Na rys. 4 pokazano, jak funkcjonuje absorber ze standardowym pokryciem. Padające na absorber promieniowanie słoneczne o określonym spektrum zaznaczono kolorem niebieskim. 

Standardowy absorber wykazuje w całym obszarze długości fal praktycznie stałą wartość emisji (95%), to jest odbija określoną ilość promieniowania w kierunku szyby solarnej, a tym samym prowadzi do jej ogrzania – efektem są straty ciepła. Krzywa zaznaczona kolorem czerwonym obrazuje ilość odprowadzanego promieniowania podczerwonego.

Dla porównania na rys. 5 pokazano funkcjonowanie absorbera z powłoką selektywną. W obszarze promieniowania podczerwonego absorber selektywny odprowadza jedynie 10% wartości odprowadzanej przez absorber standardowy.

Podsumowując, absorbery z powłoką selektywną oddają mniej energii w sposób niekontrolowany i tym samym szyba solarna jest ogrzewana w mniejszym stopniu, co prowadzi do zmniejszenia strat ciepła w kolektorze. 

Dotychczas przy wykonywaniu absorberów standardem była blacha miedziana oraz miedziane rurki przepływowe. Miedź może być prawie całkowicie poddawana recyklingowi, dzięki czemu można ją ponownie wykorzystać – jest to jej podstawowa zaleta ekonomiczna. Ma też wysoką przewodność cieplną i zachowuje ją w długim przedziale czasowym, niezbędnym ze względu na długotrwałą eksploatację kolektorów. Przewody miedziane są również od lat z powodzeniem stosowane w technice instalacyjnej.

Z kolei aluminium ma trochę mniejszą przewodność cieplną i trudniej się je obrabia. Do tej pory było ono rzadziej stosowane, m.in. z uwagi na niebezpieczeństwo korozji elektrolitycznej. Natomiast jego główną zaletą jest niższa cena niż miedzi. 

Opracowanie powłoki selektywnej Mirotherm na podłożu aluminiowym, która ma identyczne parametry jak powłoki na podłożu miedzianym, sprawiło, że oferowane są już absorbery z blachą aluminiową połączone z miedzianymi rurkami przepływowymi. Przeszkodą była dotychczas różna rozszerzalność cieplna obu materiałów i w miejscu łączenia mogły występować naprężenia, a tym samym utrata kontaktu blachy z rurkami absorbera.

Wprowadzenie na rynek tzw. kolektora w 100% aluminiowego pozwoliło uniknąć tego niebezpieczeństwa. W kolektorach aluminiowych stosuje się też ciecze solarne ograniczające korozję elektrolityczną.

Kolektory z absorberem ze stali nierdzewnej są rzadko produkowane. Stal taka ma niższą przewodność cieplną niż miedź i aluminium, co powoduje konieczność zastosowania większych powierzchni absorbera dla uzyskania tej samej ilości energii niż w przypadku miedzi i aluminium.

W podziale kolektorów na typy dużą rolę odgrywa sposób ukształtowania kanałów przepływowych pod blachą absorbera. Mogą to być rurki przepływowe ukształtowane w postaci harfy, harfy dzielonej lub meandra, absorbery roll-bond albo tzw. absorbery z przepływem powierzchniowym. 

Obudowa i szyba 

Dla ochrony absorbera przed wpływami atmosferycznymi oraz ograniczenia strat ciepła umieszcza się go w obudowie, przykrywa szkłem i izoluje specjalnymi materiałami lub wykorzystując próżnię. Szyba przykrywająca musi być bezpieczna dla otoczenia i mieć niską zawartość żelaza dla zapewnienia wysokiej przepuszczalności świetlnej.

Przy obserwacji kantów takiej szyby nie zauważa się zielonego odcienia charakterystycznego dla innych szyb. Jej wytrzymałość na ściskanie wynosi ok. 700 N/mm2 (dla porównania tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym stosowane do wytwarzania desek surfingowych ma wytrzymałość ok. 250 N/mm2). 

Szkło bezpieczne jest hartowane i naprężane (hartowanie termiczne), aby mogło wytrzymać m.in. uderzenia gradu. W razie złamania szyba solarna rozpada się na dużą liczbę drobnych elementów, by ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo urazu czy wypadku (stąd określenie szkło bezpieczne).

Obudowa musi spajać wszystkie komponenty i ograniczać straty ciepła występujące w trakcie eksploatacji kolektora słonecznego. Pojawiające się wówczas różnice temperatur pomiędzy absorberem a otoczeniem wynoszące 40 K są zjawiskiem normalnym – z tego względu kolektor powinien mieć odpowiednią izolację tylną i boczną. Dobry kolektor słoneczny charakteryzuje się dzięki temu niskimi stratami ciepła.

Ze względu na rodzaj wykonania obudowy płaskie kolektory słoneczne dzieli się na ramowe oraz wannowe (rys. 6). Poszczególne kolektory ramowe i wannowe różnią się szczegółami konstrukcyjnymi, na przykład sposobem ukształtowania elementów, które służą do posadowienia kolektorów na konstrukcjach mocujących.

Rama może być wykonana z wielu elementów lub gięta z jednego profilu, blacha tylna kolektora ramowego może być oddzielnym elementem przykręcanym lub jedynie wkładanym do ramy zasadniczej, natomiast wanny są zwykle wytłaczane z aluminium lub wykonane z tworzywa sztucznego.

Szyby w kolektorach słonecznych stanowią element chroniący, izolujący i stabilizujący. Wydajność szyby solarnej zależy w decydującej mierze od zastosowanego szkła. Promieniowanie słoneczne powinno bez przeszkód pokonać tę barierę, dlatego stosowane jest szkło solarne o wyjątkowej czystości składu chemicznego. 

Dzięki temu uzyskuje się lepszą przepuszczalność światła niż w zwykłych szybach. Należy zaznaczyć, że w przeszłości szyby solarne nie były poddawane dodatkowym zabiegom poprawiającym ich wydajność. Różniły się jedynie „wyglądem” – było to albo szło klarowne (przezroczyste), albo o specyficznej strukturze (pryzmatyczne). Obecnie często stosowane jest szkło z powłokami antyrefleksyjnymi. 

Szkło solarne podlega certyfikacji i dzielone jest na szereg klas pod względem efektywności (tabela 2). Szyby różnią się m.in. przepuszczalnością optyczną, redukcją przepuszczalności w wyniku wpływu środowiska, zmianą przepuszczalności przy padaniu promieniowania pod kątem do powierzchni szyby [3].

Dzięki odpowiedniej szybie solarnej można zbudować kolektor słoneczny o dużej sprawności. Sprawność kompletnego kolektora słonecznego, który stanowi mechanizm złożony z wielu elementów, nie może być wyższa od sprawności podanej dla zastosowanej szyby. W przeciwnym wypadku znaczyłoby to, że producent zbudował kolektor stawiający pod znakiem zapytania prawa mechaniki.

Podstawowe konstrukcje rurowych kolektorów próżniowych

W rurowych kolektorach próżniowych stosuje się jedno- lub dwuścienne rury szklane (fot. 1). W przypadku rury dwuściennej wykorzystuje się najczęściej, znaną z technologii zastosowanej w termosach, rurę Sydney. 

Próżnia znajduje się pomiędzy dwoma rurami szklanymi, a końce rur są „zalane szkłem”, to znaczy obie rury łączone są w wysokiej temperaturze, w której szkło jest płynne i plastyczne. Standardowe średnice zewnętrzne takich rur to 37, 47, 58 i 70 mm (fot. 1a), a grubość ich ścian wynosi zwykle od 1,6 do 2 mm.

Na zewnętrzną powierzchnię rury wewnętrznej naniesiona jest powłoka absorbująca promieniowanie słoneczne. Sposób nanoszenia powłoki jest różny, przeważnie dzieje się to w próżni. Powłoka taka może się składać z kilku warstw, a zastosowanie różnych materiałów doprowadziło do pojawienia się na rynku odmian kolorystycznych (fot. 1c).

Przy ocenie wydajności rur próżniowych nie należy się jednak kierować kolorem, ale wynikami badań wydajności przeprowadzonych w autoryzowanej instytucji. 

Rury jednościenne mają wewnątrz próżnię. Podstawowym problemem technicznym jest w ich wypadku połączenie szkła z materiałem obcym – metalem (zastosowanym w górnej części). W wyniku różnej rozszerzalności cieplnej szkła i metalu występuje niebezpieczeństwo rozszczelnienia się takiej rury. 

Niemiecka firma Narva podjęła badania nad opracowaniem materiału, który miałby identyczną rozszerzalność cieplną jak stosowane szkło (fot. 1b).

Rurowe kolektory próżniowe dzieli się na dwie podstawowe grupy:

  • z bezpośrednim przepływem – medium robocze przepływa w takich kolektorach przez absorber znajdujący się wewnątrz rur,
  • z rurkami grzewczymi (heat pipe) – transport ciepła z absorbera do medium grzewczego zachodzi w zamkniętym obwodzie.

W przypadku kolektorów z bezpośrednim przepływem stosuje się dwa rozwiązania: pierwsze polega na tym, że w układach rurka w rurce (rys. 7a) medium grzewcze doprowadzane jest za pośrednictwem jednej rurki do spodu szklanej rury próżniowej, a następnie w trakcie ruchu w górę ogrzewane jest ciepłem gromadzonym przez absorber umieszczony na drugiej rurce. Drugi sposób to prowadzenie medium roboczego przez U-rurkę umieszczoną wewnątrz rury próżniowej (rys. 7c).

W przypadku kolektorów z rurkami grzewczymi (heat pipe; rys. 7b) wykorzystuje się zjawisko parowania cieczy w zamkniętej rurce, wewnątrz której panuje podciśnienie. Dzięki temu następuje przyspieszone parowanie, już przy stosunkowo niskiej temperaturze. 

W górnej części rurki grzewczej znajduje się skraplacz, który ma kontakt z przepływającym medium grzewczym. Medium grzewcze, odbierając ciepło, powoduje wykroplenie pary w skraplaczu. Powstałe krople cieczy pod wpływem własnego ciężaru opadają w dół rury grzewczej, gdzie w przypadku istnienia odpowiedniej temperatury ponownie parują, a strumień pary przemieszcza się w górę rurki grzewczej, po czym cały proces się powtarza.

Kolektory heat pipe mogą mieć tzw. suche lub mokre połączenie rur grzewczych z obwodem solarnym. W pierwszym przypadku skraplacz rurki grzewczej kontaktuje się z elementem pośrednim w formie tulei, która zanurzona jest w medium roboczym. Umożliwia to łatwą wymianę rur próżniowych bez potrzeby opróżniania obwodu solarnego (stąd nazwa suche połączenie). 

Kolektor taki może być napełniany o dowolnej porze dnia, transportowany na dach w elementach, a rury próżniowe zakładane są po wykonaniu wszystkich prac, łącznie z próbą ciśnieniową. W przypadku kolektora heat pipe z połączeniem mokrym skraplacz rurki grzewczej zanurzony jest bezpośrednio w medium grzewczym obwodu solarnego. 

Dzięki wyeliminowaniu elementu pośredniego w trakcie przekazywania energii absorber może spełniać identyczną funkcję jak w rozwiązaniu suchym przy nieco niższych temperaturach roboczych.

Dla poprawy efektywności kolektorów rurowych stosuje się zwierciadła (lustra CPC – rys. 7c) skupiające promieniowanie. Odbicie promieni słonecznych padających na kolektor od lustra pomiędzy rurami próżniowymi pozwala wykorzystać część energii, która w przypadku kolektorów bez lustra jest tracona.

Płaski kolektor próżniowy

W konstrukcji płaskiego kolektora próżniowego wykorzystuje się zjawisko zmniejszenia strat oraz emisji ciepła wynikające np. z konwekcji w wyniku wprowadzenia podciśnienia do wnętrza urządzenia. 

Dodatkową poprawę parametrów uzyskuje się po zastąpieniu pozostałości powietrza gazem szlachetnym. Zasadniczo określenie próżniowy jest w przypadku takiego kolektora niewłaściwe, mamy bowiem do czynienia z podciśnieniem o wartości nieporównywalnej z podciśnieniem występującym w rurach próżniowych. 

W tym wypadku konieczne jest zamontowanie podpór dla szyby solarnej w celu przeniesienia znacznych obciążeń wynikających z różnicy ciśnień pomiędzy otoczeniem a wnętrzem kolektora. Podpory te muszą być umieszczone w odstępach co 10 cm. 

Kolektory takie muszą być również wyposażone w dodatkowe króćce służące do wytworzenia podciśnienia we wnętrzu urządzenia (dokonuje się tego po montażu) oraz ewentualnego usunięcia powietrza po pewnym okresie eksploatacji. Konieczne jest regularne kontrolowanie tego podciśnienia.

Literatura

1. www.solarserwer.de.
2. ISFH Hameln, Program NILS. Wärme von der Sonne. Handbuch, 2009.
3. www.spf.ch.
4. www.made-in-china.com.
5. www.narva.de.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jerzy Chodura Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7. Charakterystyka techniczna kolektorów słonecznych. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 7.

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej...

Charakterystyka techniczna pozwala porównywać dostępne na rynku kolektory. Celem może być np. ustalenie kryteriów wyboru kolektora słonecznego w przetargach publicznych lub umożliwienie osobie zainteresowanej zakupem dokonania właściwego wyboru. W sytuacji, gdy jedynym kryterium jest „najkorzystniejsza” cena, charakterystyka techniczna kolektora słonecznego odgrywa drugorzędną rolę.

Jerzy Chodura Montaż zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 5

Montaż zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 5 Montaż zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 5

W tradycyjnym budownictwie indywidualnym dach jest najczęstszym miejscem montażu kolektorów słonecznych. Jego skomplikowane kształty w wielu przypadkach utrudniają montaż, a w wyjątkowych sytuacjach szuka...

W tradycyjnym budownictwie indywidualnym dach jest najczęstszym miejscem montażu kolektorów słonecznych. Jego skomplikowane kształty w wielu przypadkach utrudniają montaż, a w wyjątkowych sytuacjach szuka się lokalizacji zastępczej. Pozostałe komponenty zestawu solarnego montuje się w kotłowni lub pomieszczeniu do tego celu przewidzianym.

dr inż. Jacek Biskupski Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS Wykorzystanie kolektorów słonecznych do produkcji c.w.u. i c.o. przy zastosowaniu automatyki BMS

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce...

Wnioski z kilkunastu lat pracy kilku zestawów kolektorów słonecznych, zarówno płaskich, jak i rurowych, wskazują, że osiągnięcie teoretycznych parametrów pracy podawanych w danych katalogowych jest w praktyce niemożliwe, gdyż odnoszą się one do samego kolektora, a nie całej instalacji – wymaga to uwzględniania przez projektantów przy doborze urządzeń i projektowaniu instalacji. Wraz z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego rosnąć będzie znaczenie instalacji solarnych wspomagających pracę układów...

Anna Santorska, Maria Kamińska, Aneta Więcka UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025...

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025 r. gospodarstwa domowe oraz budynki biurowe, magazynowe i użyteczności publicznej zużywać będą większość światowych zasobów energii – więcej niż transport i przemysł ogółem.

Cezary Szyjko Zielona energia na stadionach Euro

Zielona energia na stadionach Euro Zielona energia na stadionach Euro

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna...

Polsko-ukraińskie mistrzostwa mają szansę zostać najbardziej ekologiczną imprezą UEFA dzięki nowym energooszczędnym stadionom. Mają one spory potencjał rozwojowy, ale priorytetem dla organizatorów powinna stać się także promocja energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej...

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej itp. Nie funkcjonuje natomiast system dofinansowania kolektorów słonecznych w instalacjach przemysłowych. Nasz kraj nie uczestniczy w europejskim programie So-Pro, którego celem jest wykorzystanie ciepła słonecznego do wspomagania procesów produkcyjnych.

Norbert Winogrodzki Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Instalacja solarna w domu pomocy społecznej Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają...

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają na to rosnące ceny energii, a także możliwość uzyskania dotacji lub preferencyjnego kredytu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co jest rzeczywistym wsparciem dla inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi systemami ogrzewania.

Jerzy Kosieradzki Jak promować energię słoneczną?

Jak promować energię słoneczną? Jak promować energię słoneczną?

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie...

Rozmowa z Rogerem Hackstockiem, szefem Austria Solar, które zorganizowało w ubiegłym roku potężną akcję informacyjną nazwaną „Sprytne grzanie słońcem” (Schlaue heizen mit der Sonne). Celem miało być poszerzenie świadomości potencjalnych użytkowników w zakresie wykorzystania energii słonecznej do ogrzania domu.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej Sezonowe wykorzystanie energii słonecznej

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie....

W artykule przedstawiono możliwości akumulacji latem ciepła słonecznego, w celu wykorzystania go zimą do centralnego ogrzewania, na podstawie doświadczeń z inwestycji zrealizowanych w Niemczech i Kanadzie. Szczególnie ciekawy jest kanadyjski projekt Drake Landing Solar Community, w ramach którego z energii słonecznej pozyskano ponad 60% ciepła do ogrzewania osiedla domów jednorodzinnych. W publikacji podano rzeczywiste parametry pracy tego systemu w ciągu roku.

Zbigniew Tomasz Grzegorzewski Własność instalacyjna. Wykorzystanie energii słonecznej

Własność instalacyjna. Wykorzystanie energii słonecznej Własność instalacyjna. Wykorzystanie energii słonecznej

W artykule poruszono problem własności w kontekście instalowania nowoczesnych urządzeń w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy lokator budynku wielomieszkaniowego ma prawo zainstalować...

W artykule poruszono problem własności w kontekście instalowania nowoczesnych urządzeń w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy lokator budynku wielomieszkaniowego ma prawo zainstalować duży panel słoneczny albo ogniwo fotowoltaiczne?

Jerzy Chodura Nowoczesne metody magazynowania i wykorzystywania energii słonecznej

Nowoczesne metody magazynowania i wykorzystywania energii słonecznej Nowoczesne metody magazynowania i wykorzystywania energii słonecznej

Jednym z najważniejszych problemów w technice solarnej jest brak korelacji między dostępną w danej chwili ilością energii promieniowania słonecznego a potrzebami energetycznymi użytkownika. Aby zapobiec...

Jednym z najważniejszych problemów w technice solarnej jest brak korelacji między dostępną w danej chwili ilością energii promieniowania słonecznego a potrzebami energetycznymi użytkownika. Aby zapobiec tej rozbieżności, zestawy solarne zaopatrywane są w zasobniki (bufory) energii cieplnej. Umożliwiają one magazynowanie ciepła dostarczonego przez kolektory i, w ograniczonym stopniu, jego późniejsze wykorzystanie. Specjalne metody magazynowania energii słonecznej wykorzystywane są w dużych instalacjach...

Jerzy Chodura Kolektor dobrej jakości

Kolektor dobrej jakości Kolektor dobrej jakości

Potencjalni użytkownicy instalacji solarnych muszą zdecydować, jakie kolektory słoneczne kupić oraz jak dobrać urządzenia wchodzące w skład zestawu, by uzyskać możliwie szybki zwrot kosztów. Przy wyborze...

Potencjalni użytkownicy instalacji solarnych muszą zdecydować, jakie kolektory słoneczne kupić oraz jak dobrać urządzenia wchodzące w skład zestawu, by uzyskać możliwie szybki zwrot kosztów. Przy wyborze kolektorów niektóre kryteria należy koniecznie uwzględnić, jak np. uzysk energetyczny czy łatwość montażu, z kolei inne przesłanki nie powinny być już dla klientów decydujące.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania...

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania w późniejszym czasie (w okresach przejściowych i zimą). W instalacjach tych wykorzystywano standardowe, płaskie lub próżniowe kolektory słoneczne. Tymczasem na rynku pojawiły się już rozwiązania technologiczne, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do nowych celów, również w tradycyjnych...

dr inż. Bogusław Maludziński Kolektory słoneczne. Opłacalność stosowania

Kolektory słoneczne. Opłacalność stosowania Kolektory słoneczne. Opłacalność stosowania

Drożejące media energetyczne stawiają przed wieloma inwestorami pytanie o opłacalność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne. W podjęciu decyzji powinna pomóc...

Drożejące media energetyczne stawiają przed wieloma inwestorami pytanie o opłacalność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne. W podjęciu decyzji powinna pomóc rzetelna analiza techniczno-ekonomiczna. Materiały reklamowe zawierają różne analizy, lecz nie zawsze są to rzetelne dane. Ponadto na rynku oferowane są kolektory o różnej konstrukcji oraz jakości użytego absorbera. W niektórych kolektorach sprawność pochłaniania promieniowania słonecznego spada już...

Jerzy Chodura Łączenie elementów obwodu solarnego

Łączenie elementów obwodu solarnego Łączenie elementów obwodu solarnego

W artykule zestawiono podstawowe wymagania wobec elementów zestawu solarnego. Ich przestrzeganie pozwala uniknąć nieprawidłowości podczas eksploatacji typowej instalacji solarnej. W wypadku dużych instalacji...

W artykule zestawiono podstawowe wymagania wobec elementów zestawu solarnego. Ich przestrzeganie pozwala uniknąć nieprawidłowości podczas eksploatacji typowej instalacji solarnej. W wypadku dużych instalacji należy wprowadzić wiele dodatkowych obostrzeń i specjalne kryteria doboru podzespołów. Nieprawidłowa eksploatacja takiej instalacji wiąże się z bardzo dużymi kosztami napraw, a nawet przebudowy.

Jerzy Chodura Prawidłowy montaż instalacji solarnej

Prawidłowy montaż instalacji solarnej Prawidłowy montaż instalacji solarnej

W artykule zamieszczono praktyczne rady dotyczące montażu kolektorów słonecznych, pozwalające uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

W artykule zamieszczono praktyczne rady dotyczące montażu kolektorów słonecznych, pozwalające uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie...

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie wytworzą tyle ciepła, by móc ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Zatem kwestią kluczową pozostaje magazynowanie nadwyżki ciepła, którą kolektory są w stanie wyprodukować w okresie kwiecień–październik.

prof. nzw. dr hab. inż. Zbysław Pluta, dr inż. Ryszard Wnuk Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej...

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie. Omówiono zasadnicze różnice w opracowaniu koncepcji i konstrukcji „małych” i „dużych” instalacji, a także będące ich konsekwencją różnice w sposobach sterowania, zabezpieczeń i eksploatacji.

Z. Heidrich Próżniowy czy płaski

Próżniowy czy płaski Próżniowy czy płaski

Wielu sprzedających kolektory słoneczne zapewnia o ich wysokiej wydajności podając zalety materiałów i technologii wykorzystanych do ich produkcji, pomijając niestety podstawowe dane pozwalające określić...

Wielu sprzedających kolektory słoneczne zapewnia o ich wysokiej wydajności podając zalety materiałów i technologii wykorzystanych do ich produkcji, pomijając niestety podstawowe dane pozwalające określić ich rzeczywistą wydajność. Kolektory słoneczne mają ściśle charakteryzujące je parametry. Pozwalają one na wyliczenie spodziewanych efektów pracy i porównanie pomiędzy sobą różnych kolektorów.

Jerzy Chodura Dobór komponentów instalacji solarnej | Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 10

Dobór komponentów instalacji solarnej | Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 10 Dobór komponentów instalacji solarnej | Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 10

Projektowanie instalacji solarnej nie kończy się na kolektorach – nie mniej istotny jest dobór średnic przewodów oraz odpowiedniego osprzętu. Straty ciepła i spadki ciśnienia wpływają na zmniejszenie wydajności...

Projektowanie instalacji solarnej nie kończy się na kolektorach – nie mniej istotny jest dobór średnic przewodów oraz odpowiedniego osprzętu. Straty ciepła i spadki ciśnienia wpływają na zmniejszenie wydajności całej instalacji, zatem bez ich uwzględnienia w obliczeniach system nie zapewni wymaganej mocy cieplnej. Równie ważne są elementy wpływające na bezpieczeństwo instalacji, takie jak zawór bezpieczeństwa czy naczynie wzbiorcze.

Jerzy Chodura Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6. Uruchomienie i przeglądy zestawu solarnego. Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych. Cz. 6.

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację...

Bezpośrednio po posadowieniu kolektorów słonecznych oraz pozostałych elementów zestawu solarnego niezbędne jest przeprowadzenie prawidłowego napełnienia oraz uruchomienia urządzeń. Następnie instalację przekazuje się użytkownikowi wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad funkcjonowania, konieczności wykonywania przeglądów, a także zgłaszania reklamacji.

Jerzy Chodura Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4 Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach...

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach oraz sposobów wykorzystania wymienników ciepła i regulatorów, a także aspektów bezpieczeństwa.

dr inż. Kazimierz Żarski Dobór kotłów w kotłowniach wodnych małej i średniej mocy

Dobór kotłów w kotłowniach wodnych małej i średniej mocy Dobór kotłów w kotłowniach wodnych małej i średniej mocy

Opis procedur doboru kotłów w kotłowniach wodnych małej i średniej mocy. Poradnik projektanta instalacji grzewczych.

Opis procedur doboru kotłów w kotłowniach wodnych małej i średniej mocy. Poradnik projektanta instalacji grzewczych.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.