Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kolektory słoneczne. Konstrukcje
Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 3

Istnieją różne konstrukcje kolektorów słonecznych, jedną z nich jest konstrukcja rurowa
Istnieją różne konstrukcje kolektorów słonecznych, jedną z nich jest konstrukcja rurowa
www.sxc.hu

Nazwa kolektor pochodzi z łaciny i w dowolnym tłumaczeniu oznacza zbieracz. Urządzenia te mają przezroczystą pokrywę od strony padającego promieniowania słonecznego, żeby jak najwięcej promieniowania docierało do znajdującego się pod pokrywą absorbera. W absorberze zachodzi przemiana przyjętego promieniowania w energię cieplną.

Istnieją różne konstrukcje kolektorów słonecznych. Poniżej scharakteryzowano kolektory płaskie, próżniowe rurowe oraz próżniowe płaskie. Osobnego omówienia wymagają specjalne rozwiązania tych urządzeń.

Podstawowe konstrukcje kolektorów płaskich

W każdym z typów kolektorów występują różnorodne rozwiązania szczegółowe. Na przestrzeni lat kolektory słoneczne ulegały modernizacji, budowano je również z myślą o zastosowaniu do konkretnego celu.

Na rys. 1 przedstawiono podstawowe rozwiązania konstrukcyjne płaskich kolektorów słonecznych, począwszy od basenowego bez przykrycia, po szereg rozwiązań standardowych, wyposażonych w zwykłą szybę solarną, w tzw. hamulec konwekcyjny oraz w przezroczystą izolację cieplną.

Budowa płaskiego kolektora słonecznego

Nowoczesny płaski kolektor słoneczny (rys. 2) składa się z absorbera w postaci blachy przewodzącej ciepło zintegrowanej z systemem rurek przepływowych, przezroczystego przykrycia w formie szyby od frontu oraz izolacji cieplnej z tyłu i po bokach. Wszystkie te elementy wkomponowane są w obudowę w formie ramy lub wanny.

Fale krótkie promieniowania słonecznego przechodzą przez szybę solarną i trafiają na powierzchnię absorbera, gdzie zachodzi ich przemiana w promieniowanie o dużej długości fal (ciepło). Ciepło to z uwagi na gromadzenie się wewnątrz kolektora może w ograniczonym stopniu wydostawać się z niego.

Konstrukcje absorberów

Na przestrzeni lat konstrukcje absorberów kolektorów słonecznych bardzo się zmieniały. Blachy absorbera wykonywane były między innymi z miedzi, aluminium czy stali chromo-niklowej.

Bardzo ważną rolę w efektywnym przenoszeniu ciepła z blachy absorbera na rurki przepływowe odgrywa sposób połączenia tych elementów. Absorber może być wykonany w postaci pasków ułożonych we wnętrzu kolektora obok siebie lub wypełniać cały obrys wewnętrzny kolektora. Metodami, które w przeszłości sprawdziły się w praktyce przy wykonywaniu pasków absorbera, były: spawanie/lutowanie, zaciskanie, falcowanie oraz walcowanie.

Wysokie temperatury działające na cienkie paski blachy absorbera prowadziły często do poluzowania połączenia blachy z rurkami, równocześnie sama blacha deformowała się pod wpływem wysokiej temperatury – efektem był spadek wydajności kolektora. Zjawisku deformacji blachy próbowano zapobiegać poprzez jej specjalne ukształtowanie zwiększające sztywność.

W przypadku absorbera wykonanego w całości w postaci blachy o jednolitej powierzchni sposób połączenia i kształt rurek/kanałów przepływowych jest uzależniony od rodzaju zastosowanych materiałów, których decydującymi parametrami są przewodność cieplna oraz wydłużalność.

Przeczytaj także: Promieniowanie słoneczne – podstawowe wiadomości >>

Niepoślednią rolę odgrywa oczywiście sama blacha absorbera, gdyż jej zadaniem jest nie tylko absorbowanie promieniowania słonecznego, musi ona również emitować jak najmniej ciepła, aby go nie „wypuścić” z kolektora.

Zwykła blacha o czarnej powierzchni emituje (oddaje) ciepło w sposób praktycznie nieograniczony. Jest ono co prawda blokowane przez szybę solarną, następuje jednak ogrzanie szyby, a więc występują duże straty ciepła. Zjawisku temu próbowano w przeszłości zapobiegać, wprowadzając drugą szybę, prowadziło to jednak do spadku ilości energii słonecznej wnikającej do kolektora przez te dwie szyby.

Rozwiązaniem dla ograniczenia emisji cieplnej blachy absorbera było zastosowanie tzw. powłoki selektywnej, która jest obecnie standardem w technice solarnej (rys. 3).

Powłoki selektywne nakładane są galwanicznie, naparowywane w próżni albo wytwarzane z użyciem techniki rozpylania jonowego. Nowe rozwiązania techniczne powłok zapewniają uzyskanie minimalnych wartości strat związanych z emisją.

Powłoki selektywne są bardzo czułe i wymagają dołożenia szczególnej staranności, zwłaszcza w trakcie montażu absorberów. Chodzi tu o uniemożliwienie kontaktu powłoki z otoczeniem (producenci dostarczają produkt z folią ochronną) oraz niepoddawanie jej wpływom mechanicznym.

Bardzo ważnym zagadnieniem jest również właściwa eksploatacja kolektorów z absorberami wyposażonymi w powłoki selektywne, są one bowiem wrażliwe na działanie wilgoci, wykraplanie się pary wodnej, dwutlenku siarki i tlenku azotu, a także na kontakt z powietrzem atmosferycznym ze znaczną zawartością soli.

Czytaj dalej: Obudowa i szyba absorbera >>

   05.06.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl