RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy

Selection of components of small and medium sized water boiler plants

Przy projektowaniu kotłowni należy uwzględnić wymiary wymiennika
Miodoński

Przy projektowaniu kotłowni należy uwzględnić wymiary wymiennika


Miodoński

Artykuł zawiera opis procedur doboru elementów kotłowni w odniesieniu do schematów ideowych prezentowanych w poprzednich artykułach z cyklu.

Zobacz także

Hoval Sp. z o.o. Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej...

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne – zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku.

RESAN pracownia projektowa W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek? W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo...

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki...

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki zużycia energii pochodzącej z instalacji PV.

Dobór wymiennika ciepłej wody

Na podstawie bilansu cieplnego kotłowni wyznacza się zredukowane zapotrzebowanie na moc cieplną do przygotowania ciepłej wody. Współczynnik redukcji 20-minutowego (lub maksymalnego godzinowego według poprzednich zasad projektowania) zapotrzebowania na moc cieplną jest funkcją współczynnika akumulacji φ i współczynnika nierównomierności zapotrzebowania na ciepłą wodę przyjętego w odpowiedniej jednostce czasu.

W katalogu wymienników pojemnościowych ciepłej wody należy sprawdzić, czy podana przez producenta tzw. wydajność stała (nie jest to precyzyjne określenie – powinno ono brzmieć „moc trwała”) jest większa niż całkowita zredukowana moc cieplna do przygotowania ciepłej wody podzielona przez liczbę wymienników. W tabeli 1 zawarto wyciąg z danych katalogowych przykładowego wymiennika pojemnościowego [10].

Dane katalogowe przykładowego wymiennika pojemnościowego

Tabela 1. Dane katalogowe przykładowego wymiennika pojemnościowego [8]

Przy projektowaniu kotłowni należy uwzględnić wymiary wymiennika (średnicę i wysokość) i sprawdzić, czy drzwi pozwalają na ich ewentualny demontaż. Należy także ustalić położenie króćców przyłączeniowych wody zimnej, ciepłej, cyrkulacji i obiegu grzewczego (zasilanie i powrót). W większości typów wymienników wszystkie połączenia znajdują się po jednej stronie.

Dobór średnicy rurociągów obiegów

Średnice rurociągów określa się na podstawie strumieni masy w poszczególnych obiegach. Kryterium doboru średnicy jest najczęściej prędkość przepływu [m/s], wyznaczona z równania ciągłości:

gdzie:

m – strumień masy w danym obiegu kotłowni [kg/s],

r – gęstość płynu [kg/m3],

Ar – przekrój wewnętrzny rurociągu [m2], w przypadku przekroju kołowego pd2/4,

d – średnica przewodu [m].

Średnice przewodów należy przyjmować jako średnice wewnętrzne podane przez producenta, zgodne z szeregiem wymiarowym norm PN-EN.

Prędkość przepływu można przyjmować następująco:

  • do 1 m/s – w obiegach grzewczych w przypadku przewodów z rur stalowych,
  • do 0,5 m/s – w obiegach grzewczych w przypadku przewodów z rur miedzianych,
  • do 1,5 m/s – w obiegu instalacyjnym ciepłej wody w przypadku przewodów z rur z tworzywa sztucznego i stali ocynkowanej,
  • do 1 m/s – w obiegu cyrkulacji ciepłej wody w przypadku przewodów z rur z tworzywa sztucznego i stali ocynkowanej,
  • do 0,5 m/s – w obiegu instalacyjnym ciepłej wody i cyrkulacji w przypadku rur miedzianych.

Prędkość przepływu jest kryterium wstępnym obliczeń hydraulicznych. Kryterium ostatecznym jest porównanie straty ciśnienia w obiegu z wartością przyjętą jako maksymalna. Czasem wartość maksymalnej straty ciśnienia w obiegu wynika z kryterium doboru pompy w obiegach grzewczych i cyrkulacji.

Średnice zaworów odcinających, zwrotnych, antyskażeniowych oraz elementów czyszczących (filtry i odmulacze) przyjmuje się tak, jak średnice przewodów w poszczególnych obiegach. Doboru magnetyzera dokonuje się na podstawie podanego przez producenta zakresu strumienia objętości wody.

Przepływowi cieczy rzeczywistej towarzyszą straty ciśnienia zarówno na długości (liniowe), jak i we fragmentach uzbrojenia i zmian konfiguracji rurociągów (miejscowe). Straty liniowe i miejscowe (łącznie) można określić ze wzoru:

gdzie:

Dp1+m – suma straty liniowej i miejscowej w odcinku rurociągu [Pa],

l – współczynnik oporów liniowych zależny od charakteru ruchu cieczy,z – współczynnik oporów miejscowych,

r – gęstość cieczy [kg/m3],w – prędkość przepływu cieczy [m/s],

l – długość rurociągu [m],

d – średnica wewnętrzna rurociągu [m].

 

Współczynnik oporów liniowych l w strefie ruchu burzliwego i przejściowej (Re ³ 2300) obliczany jest ze wzoru Colebrooka-White’a, a w strefie ruchu laminarnego ze wzoru Hagena-Poisseuille’a (cytowane w wielu pozycjach literatury):

gdzie:

d – średnica wewnętrzna rurociągu [m],

Re – liczba Reynoldsa,

k – chropowatość bezwzględna rurociągu [m].

Proponuje się przyjmowanie następujących obliczeniowych wartości chropowatości bezwzględnej przewodów k:

  • 0,15 mm – w przypadku nowych rur stalowych,
  • 0,5 mm – w przypadku starych rur stalowych,
  • 0,1 mm – w przypadku rur miedzianych i z tworzyw sztucznych.

Podawane przez producentów i w literaturze wartości dla rur miedzianych i z tworzyw sztucznych są mniejsze, ale w trakcie eksploatacji na powierzchni wewnętrznej ścianki rury może nastąpić osadzenie pewnej warstwy zanieczyszczeń.

Równanie uwikłane opisane wzorem (3) rozwiązuje się łatwo metodami iteracyjnymi.

Dobór zaworów regulacji temperatury w obiegach ogrzewania i wentylacji

W obiegach ogrzewania zawory regulacyjne trójdrogowe mieszające instaluje się za rozdzielaczem zasilającym obiegów grzewczych. W przypadku obiegów wentylacji zawory regulacyjne mogą się znajdować bezpośrednio przy nagrzewnicach w centralach wentylacyjnych. Mogą to być zawory rozdzielające, wówczas wskazane jest umieszczenie zaworów trójdrogowych mieszających za odgałęzieniem z rozdzielacza obiegów.

Jeżeli zawory przy rozdzielaczach nie zostaną zainstalowane, regulacja nagrzewnic będzie ilościowa, gdy kotłownia zaprojektowana jest z funkcją przygotowania ciepłej wody.

Jeżeli układ regulacji nagrzewnicy jest wyposażony w zawór mieszający i pompę, wówczas lepiej go umieścić bezpośrednio przy rozdzielaczach ze względu na konieczność zapewnienia ujemnego lub bliskiego zeru ciśnienia dyspozycyjnego w punkcie włączenia przewodu mieszającego. W razie umieszczenia układu mieszania w dużej odległości od rozdzielacza obiegów może nastąpić efekt zablokowania układu mieszania przy dodatnim ciśnieniu dyspozycyjnym.

W jednym obiegu zasilającym szereg nagrzewnic w dość znacznych odległościach należy projektować układ regulacji nagrzewnic z zaworem rozdzielającym.

Trójdrogowy zawór regulacji temperatury dobierany jest na podstawie założonej straty ciśnienia przy całkowitym otwarciu zaworu w jednym z dwóch położeń, np. przy całkowicie otwartym dopływie wody z obiegu kotłów lub przy całkowicie otwartym dopływie z przewodu zimnego mieszania (woda powracająca z instalacji).

W poszczególnych stanach eksploatacyjnych zawór będzie otwarty w różnym stopniu, przez co możliwe będzie uzyskanie temperatury wody zasilającej obieg grzewczy w zakresie od temperatury zasilania w obiegu kotłów do temperatury wody powrotnej z danego obiegu instalacji ogrzewania lub wentylacji.

Strata ciśnienia [bar] w zaworze całkowicie otwartym jest równa:

gdzie:

r – gęstość wody [kg/m3],

V – strumień objętości płynu [m3/h],

Kv100 – współczynnik przepływu zaworu przy pełnym otwarciu [m3/h], podany w katalogu producenta.

 

Autorytet (stosunek straty ciśnienia w zaworze całkowicie otwartym do straty ciśnienia w obiegu) nie ma znaczenia przy zaworach mieszających. Z uwagi na umieszczenie pomp obiegowych w obiegach grzewczych ciśnienie obiegu może być traktowane jako bliskie 0. Strata ciśnienia w przewodzie mieszania jest zwykle niewielka ze względu na jago małą długość. Średnicę przewodu mieszania przyjmuje się taką samą jak średnica obiegu grzewczego lub o jedną dymensję mniejszą.

Dobór ciepłomierzy i wodomierzy

W kotłowni mogą być zainstalowane ciepłomierze w obiegu kotłów lub/i w obiegach grzewczych. Wodomierz do pomiaru zużycia ciepłej wody lokalizowany jest standardowo w przewodzie dopływowym wody zimnej.

Ciepłomierze i wodomierze dobiera się stosownie do strumienia objętości nośnika ciepła, poniżej nominalnego zakresu pomiarowego. Stratę ciśnienia w ciepłomierzu można obliczyć ze wzoru analogicznego do (5), na podstawie danych katalogowych. Elementy liczące zużycie ciepła, zwykle z innymi funkcjami mierniczymi, są kompletowane przez producenta.

W nietypowych przypadkach pomiar zużycia ciepła można zrealizować w formie procedur komputerowych na bazie wskazań czujników temperatury i przepływomierza. W przypadku montażu stacji uzdatniania wody w kotłowni należy zamontować wodomierz mierzący objętość wody uzupełniającej.

Dobór pomp obiegowych i cyrkulacyjnych

Pompy obiegowe w obiegach grzewczych ogrzewania, wentylacji oraz w obiegu cyrkulacji ciepłej wody dobiera się stosownie do wydajności i wysokości podnoszenia. Wydajność pompy V powinna być równa maksymalnemu strumieniowi objętości czynnika w obiegu:

Wysokość podnoszenia [m] w układach obiegowych i cyrkulacyjnych (zamkniętych) jest równa:

gdzie:

r – gęstość cieczy [kg/m3],

g – przyspieszenie ziemskie równe 9,80665 m/s2,

Dp – różnica ciśnienia konieczna do pokonania przez pompę [Pa] równa łącznej stracie ciśnienia (przy każdym wzorze podano wszystkie oznaczenia ze względu na czytelność formuł):

  • w obiegach grzewczych ogrzewania i wentylacji w kotłowni bez pomp kotłowych:

gdzie:

Dpk1 – strata ciśnienia w obiegu pojedynczego kotła [Pa],

Dpk – strata ciśnienia w obiegu wspólnym kotłów [Pa],

Dpo – strata ciśnienia na odcinku przewodów obiegu od rozdzielaczy do miejsca włączenia instalacji ogrzewania lub wentylacji [Pa],

Dpi – strata ciśnienia w instalacji ogrzewania lub wentylacji (uwzględniająca stratę ciśnienia w odbiornikach) [Pa];

  • w obiegu grzewczym przygotowania ciepłej wody w kotłowni bez pomp kotłowych:

gdzie:

Dpk1 – strata ciśnienia w obiegu pojedynczego kotła [Pa],

Dpk – strata ciśnienia w obiegu wspólnym kotłów [Pa],

Dpgcw – strata ciśnienia w obiegu grzewczym przygotowania ciepłej wody [Pa],

Dpw – strata ciśnienia w wymienniku ciepłej wody (po stronie wody grzejnej) [Pa];

  • w obiegach grzewczych ogrzewania i wentylacji w kotłowni z pompami kotłowymi:

gdzie:

Dps-r – strata ciśnienia na odcinku od sprzęgła hydraulicznego (zbiornika buforowego) do rozdzielaczy [Pa],

Dpo – strata ciśnienia na odcinku przewodów obiegu od rozdzielaczy do miejsca włączenia instalacji ogrzewania lub wentylacji [Pa],

Dpi – strata ciśnienia w instalacji ogrzewania lub wentylacji (uwzględniająca stratę ciśnienia w odbiornikach) [Pa];

  • w obiegu grzewczym przygotowania ciepłej wody w kotłowni z pompami kotłowymi:

gdzie:

Dps-r – strata ciśnienia na odcinku od sprzęgła hydraulicznego (zbiornika buforowego) do rozdzielaczy [Pa],

Dpgcw – strata ciśnienia w obiegu grzewczym przygotowania ciepłej wody [Pa],

Dpw – strata ciśnienia w wymienniku ciepłej wody (po stronie wody grzejnej) [Pa];

  • w obiegach kotłów:

gdzie:

Dpk1 – strata ciśnienia w obiegu pojedynczego kotła [Pa],

Dpk – strata ciśnienia w obiegu wspólnym kotłów [Pa], jeżeli obiegi kotłów są połączone przed włączeniem do sprzęgła (zbiornika buforowego);

  • w obiegu cyrkulacji przygotowania ciepłej wody (bez względu na schemat kotłowni):

gdzie:

Dpc – strata ciśnienia w instalacji cyrkulacji, na podstawie projektu [Pa],

Dpkc – strata ciśnienia w obiegu cyrkulacji w kotłowni, od miejsca włączenia instalacji cyrkulacji do wymienników (wymiennika) ciepła [Pa].

Strata ciśnienia w sprzęgle hydraulicznym i zbiorniku buforowym jest pomijana. Moc pompy (silnika) określa się na podstawie danych producenta z uwzględnieniem właściwości fizycznych pompowanej cieczy.

Nie jest wskazane przyjmowanie „zapasów” wydajności i wysokości podnoszenia pomp, gdyż pompa osiąga deklarowaną przez producenta wydajność i wysokość podnoszenia.

Obecnie standardowym rozwiązaniem jest stosowanie pomp z przemiennikiem częstotliwości (falownikiem), nawet jeśli nie zostanie wprowadzony algorytm regulacji wysokości podnoszenia pompy.

Pompy w obiegach kotłów działają w stałym punkcie pracy. Pompy wszystkich obiegów grzewczych i cyrkulacji powinny mieć regulację wysokości podnoszenia; zaleca się regulację stałowartościową.

Pompy z silnikami elektronicznie komutowanymi (silniki prądu stałego) mają znacznie wyższą sprawność niż pompy poprzedniej generacji. Do projektu elektrycznego należy podać lokalizację pomp, moc i napięcie zasilania – pompy są zasilane prądem o napięciu 230 V AC, do rzadkości należy stosowanie małych i średnich pomp zasilanych 3×400 V AC.

Dobór naczyń wzbiorczych

Doboru naczyń wzbiorczych dokonuje się zgodnie z normą PN-EN 12828 Instalacje grzewcze w budynkach. Projektowanie wodnych systemów instalacji ogrzewczych [13].

Naczynia wzbiorcze w obiegach dobiera się na podstawie pojemności obwodów i założonej maksymalnej różnicy temperatury wody w obiegu. Nie jest zalecane przyjmowanie wskaźników pojemności instalacji ze starszej literatury, gdyż prowadzi to do znacznego przewymiarowania naczyń wzbiorczych.

Pojemność użytkową naczynia wzbiorczego [m3] wyznacza się ze wzoru:

gdzie:

Dv – różnica objętości właściwej cieczy w przyjętym zakresie temperatury [m3/kg],

m – masa cieczy w układzie [kg].

Pojemność całkowitą naczynia wzbiorczego [m3] oblicza się jako:

gdzie:

pmax – najwyższe ciśnienie w obiegu (absolutne) [bar],

pmin – najniższe ciśnienie w obiegu (absolutne) [bar], tzw. ciśnienie wstępne.

Zakres zmiany temperatury w obiegach ogrzewania i wentylacji: tw−tmax, gdzie:

  • tw – temperatura napełniania, najczęściej 10°C,
  • tmax – najwyższa temperatura równa temperaturze wody zasilającej [°C].

Zakres zmiany ciśnienia w obiegach ogrzewania i wentylacji:

  • pmin – ciśnienie napełnienia z nadmiarem 0,2−0,5 bara,
  • pmax – ciśnienie dopuszczalne w obiegu [bar].

Zakres zmiany temperatury w obiegu przygotowania ciepłej wody: tmin−tmax, gdzie:

  • tmin – średnia temperatura ciepłej wody przyjęta na początku okresu postoju instalacji, propozycja: 30°C,
  • tmax – najwyższa temperatura ciepłej wody, równa 55−60°C.

Zakres zmiany ciśnienia w obiegach ogrzewania i wentylacji:

  • pmin – ciśnienie w instalacji wodociągowej [bar],
  • pmax – ciśnienie dopuszczalne instalacji ciepłej wody, zwykle 6 barów.

Montaż naczynia wzbiorczego w obiegu ciepłej wody nie jest konieczny, ale przy jego braku będzie się otwierał zawór bezpieczeństwa przed wymiennikami c.w.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych miastach ciśnienie w sieci (i instalacji) wodociągowej jest wyższe w nocy niż w ciągu dnia. W koniecznych przypadkach należy zamontować reduktor ciśnienia.

Dobór zaworów bezpieczeństwa kotłów

Procedury doboru zaworów bezpieczeństwa podano na podstawie materiałów Urzędu Dozoru Technicznego [9]. Wzory przeliczono na układ jednostek przyjętych obecnie w projektowaniu kotłowni. Normy przywołane w [2] zostały wycofane bez zastąpienia, jednak procedury w nich podane są zgodne z procedurami UDT.

Przepustowość zaworu bezpieczeństwa (zaworów, jeżeli jest ich kilka) pojedynczego kotła oblicza się ze wzoru [2, 9]:

gdzie:

m – przepustowość zaworu (zaworów) bezpieczeństwa [kg/s],

Fk – największa trwała moc cieplna kotła [kW],

r – ciepło parowania wody w temperaturze nasycenia odpowiadającej dopuszczalnemu ciśnieniu [kJ/kg], określone z programu dotyczącego właściwości pary wodnej (np. N258 [12]).

Strumień masy m przy wypływie z zaworu rozdziela się na dwie fazy: wodę wrzącą i parę suchą nasyconą. Mieszanina jest charakteryzowana tzw. stopniem suchości x, stanowiącym udział pary suchej nasyconej w łącznym strumieniu masy. Strumień pary suchej nasyconej i wody wrzącej można obliczyć ze wzorów:

gdzie:

mp – strumień masy pary suchej nasyconej [kg/s],

mw – strumień masy wody wrzącej [kg/s].

 

Stopień suchości pary mokrej i odpowiednie strumienie masy oblicza się z równań bilansu masy i strumieni entalpii:

gdzie:

hp – entalpia właściwa pary wodnej (suchej nasyconej) przy ciśnieniu maksymalnym w kotle [kJ/kg],

h1 – entalpia właściwa wody przed zaworem bezpieczeństwa przy ciśnieniu maksymalnym w kotle [kJ/kg],

h2 – entalpia właściwa wody przy ciśnieniu wypływu z zaworu bezpieczeństwa [kJ/kg].

Po przekształceniach wzór wygląda następująco:

Parametry wody i pary wodnej można określić z programu N258 [12]. Powierzchnię przekroju dopływowego zaworu bezpieczeństwa oblicza się jako sumę powierzchni obliczoną przy wypływie wody Aw i wypływie pary suchej nasyconej Ap z następującej zależności [2, 9] z uwzględnieniem zmiany jednostek na powszechnie używane:

gdzie:

Aw – powierzchnia przekroju dopływowego (dolotowego) przy wypływie wody [mm2],

mw – strumień masy wody wrzącej [kg/s],

p1 – ciśnienie bezwzględne przed zaworem bezpieczeństwa [bar],

p2 – ciśnienie bezwzględne za zaworem bezpieczeństwa – odpływowe [bar], zwykle p2 = 1 bar,

r1 – gęstość wody przy ciśnieniu p1 i temperaturze nasycenia [kg/m3],

ac – współczynnik wypływu zaworu bezpieczeństwa dla cieczy, podany w katalogu.

gdzie:

Ap – powierzchnia przekroju dopływowego (dolotowego) przy wypływie pary wodnej [mm2],

mp – strumień masy pary suchej nasyconej [kg/s],

p1 – ciśnienie bezwzględne przed zaworem bezpieczeństwa [bar],

a – współczynnik wypływu zaworu bezpieczeństwa dla pary, podany w katalogu,

K2 – współczynnik zależny od ciśnienia maksymalnego pary wodnej, przy nadciśnieniu w kotle powyżej 0,73 bara można przyjmować K2 = 1,

K1 – współczynnik zależny od ciśnienia pary nasyconej [2, 9], z uwagi na trudną dostępność [9] można podać kilka charakterystycznych wartości (tabela 2).

Z katalogu dobiera się zawór, którego powierzchnia przekroju dopływowego jest nie mniejsza niż suma wartości obliczonych ze wzorów (23) i (24). Średnicę przyłączeniową (nominalną) zaworu bezpieczeństwa (połączenie gwintowane lub kołnierzowe) odczytuje się z katalogu.

Dobór zaworów bezpieczeństwa zbiorników ciśnieniowych

Ciśnienie maksymalne w obiegach grzewczych kotłowni jest zwykle przyjmowane w zakresie 2,5–6 barów. Ciśnienie dopuszczalne w instalacji ciepłej wody jest równe 6 barom. Zatem w typowych przypadkach nie ma potrzeby obliczania zaworów bezpieczeństwa pojemnościowych wymienników ciepłej wody na tzw. przebicie, gdy woda z obiegu grzejnego w wyniku pęknięcia rurek wężownicy przedostaje się do części instalacji c.w.

Procedura odbiorowa UDT dotyczy urządzeń ciśnieniowych (zbiorników), w przypadku których iloczyn pojemności całkowitej [dm3] i nadciśnienia [bar] jest większy niż 300. Urządzenia o wskaźniku pV nie większym niż 50 nie podlegają żadnej procedurze, a o wskaźniku większym od 50 i nie większym niż 300 – procedurze UDT wyłącznie na etapie wytwarzania.

Wymaganą przepustowość zaworu bezpieczeństwa zamontowanego przy pojemnościowych wymiennikach ciepłej wody i naczyniach wzbiorczych oblicza się ze wzoru [2, 9]:

gdzie:

m – przepustowość zaworu bezpieczeństwa [kg/s],

V – pojemność zbiornika [m3].

Powierzchnię przewodu dopływowego (dolotowego) zaworów bezpieczeństwa należy obliczyć ze wzoru (23), przyjmując odpowiednie wartości ciśnienia p1 i p2 oraz gęstości wody. W przypadku podanej w katalogu średnicy przewodu dopływowego należy obliczyć powierzchnię przekroju.

Dobór regulatorów kotłów i obiegów grzewczych

Producenci kotłów [10, 11 i in.] mają zwykle opracowane typowe układy regulacji kotłów. W przypadku pojedynczego kotła jest to najczęściej jeden regulator obsługujący wszystkie pętle regulacji i zabezpieczeń. Są to przeważnie następujące funkcje:

  • regulacja temperatury wody wypływającej z kotła (stało- lub zmiennowartościowa w funkcji temperatury zewnętrznej),
  • ograniczenie temperatury wody wypływającej z kotła (tzw. układ STB),
  • ograniczenie temperatury (z dołu) wody powracającej do kotła w układzie gorącego mieszania – tylko przy kotłach niekondensacyjnych,
  • kontrola stanu poziomu wody w kotle (czujnik poziomu wody zamontowany w przewodzie zasilającym nad kotłem),
  • włączanie i wyłączanie palnika (stref palnika) w zależności od przyjętej wartości regulowanej temperatury za kotłem (kotłami),
  • regulacja temperatury zasilania w obiegach grzewczych – należy sprawdzić, ile obiegów może obsługiwać regulator kotła, w razie konieczności należy dodać moduły regulacyjne obiegów,
  • regulacja temperatury w wymiennikach pojemnościowych ciepłej wody na podstawie czujników temperatury w górnej i dolnej części zbiornika.

Do układu regulacyjnego włączone są sygnały z czujników: temperatury zewnętrznej, temperatury zasilania, temperatury c.w. w wymienniku pojemnościowym, poziomu wody w kotle.

Z regulatora wyprowadzone są sygnały do elementów wykonawczych: napędów zaworów regulacyjnych, pompy obiegu grzewczego przygotowania ciepłej wody, czasem do pompy cyrkulacyjnej ciepłej wody. Z regulatora mogą być wyprowadzone przewody sterujące działaniem pomp obiegowych w obiegach grzewczych ogrzewania i wentylacji.

W przypadku kotłowni z kilkoma kotłami regulator jednego z kotłów powinien pełnić funkcję regulatora nadrzędnego. Może zostać zastosowany także odrębny regulator kotłów i obiegów grzewczych. Dodatkowe funkcje regulacyjne w przypadku kilku kotłów to:

  • włączanie i wyłączanie palników (stref palników) kilku kotłów w zależności od obciążenia,
  • zmiana funkcji kotłów: kotła wiodącego i uzupełniającego w określonym przedziale czasu, np. co tydzień.

Sygnały wejściowe i wyjściowe mogą być wyprowadzone z regulatora do systemu zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) w systemie przewodowym lub zdalnego przekazywania sygnałów, np. w protokole GSM.

Literatura

  1. Nantka M., Ogrzewnictwo i ciepłownictwo, Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2006.
  2. Zaborowska E., Projektowanie kotłowni na paliwo ciekłe i gazowe, Wyd. Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 2012.
  3. Żarski K., Termodynamika. Zagadnienia praktyczne w ogrzewnictwie i klimatyzacji, Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2005.
  4. Żarski K., Obiegi wodne i parowe w kotłowniach, Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2000.
  5. Żarski K., Komputerowe wspomaganie obliczeń układów cyrkulacyjnych ciepłej wody, „Instal” nr 5/2008.
  6. PN-EN 303:2000/A1:2005 Kotły grzewcze z palnikami nadmuchowymi. Terminologia, ogólne wymagania, badania i oznaczenie.
  7. PN-EN 806-3 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi; Arkusz 2. Projektowanie, Arkusz 3. Wymiarowanie przewodów.
  8. DT-UC-90/WO Warunki techniczne dozoru technicznego. Urządzenia ciśnieniowe. Wymagania ogólne.
  9. DT-UC-90/KW Warunki techniczne dozoru technicznego. Urządzenia ciśnieniowe. Kotły wodne.
  10. Katalog produktów Viessmann.
  11. Katalog produktów Buderus.
  12. N258, program do określania właściwości pary ­wodnej.
  13. PN-EN 12828 Instalacje grzewcze w budynkach. Projektowanie wodnych systemów instalacji ogrzewczych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy...

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy sumą wskazań liczników mieszkaniowych a energią chemiczną zawartą w zakupionym paliwie wskazuje na niesatysfakcjonującą sprawność źródła ciepła i instalacji przesyłowych. Nie można tego wytłumaczyć niedokładnością wskazań mierników – przyczyną jest raczej brak właściwej eksploatacji systemu.

dr inż. Jacek Zawistowski Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła...

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła – zespół urządzeń umożliwiających przekazanie uzyskanego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie), transportującemu ciepło do ogrzewanych obiektów; układ sterowania – zespół urządzeń umożliwiających racjonalne prowadzenie ruchu kotła. Podstawą podziału kotłów na charakterystyczne grupy stanowią rozwiązania...

dr inż. Władysław Węgrzyn Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane...

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego dostosowane do postaci występowania i parametrów fizyko-chemicznych produktu, wyrobu lub odpadu określanego jako biomasa.Jeżeli w procesach technologicznych u wytwórcy produktu, wyrobu lub odpadu technologicznego, który w elektrociepłowni...

Waldemar Joniec Kotłownie na biopaliwa stałe

Kotłownie na biopaliwa stałe Kotłownie na biopaliwa stałe

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane...

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

Testo Sp. z o.o. Analizatory spalin Testo

Analizatory spalin Testo Analizatory spalin Testo

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy...

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy instalatorów i serwisantów jest sprawny i precyzyjny analizator spalin. Umożliwi on szybkie i wiarygodne pomiary, niezbędne do właściwego ustawienia pracy kotła grzewczego.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Jerzy Kosieradzki Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić? Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych...

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych budynków, wykonywania kontroli kotłów i systemów klimatyzacji. Z ostatnim dniem grudnia br. kończy się okres przejściowy i do stycznia 2009 r. wymagania tej dyrektywy są obowiązkowe. Obowiązek okresowych kontroli kotłów wdrożyła do polskiego prawa zmiana w ustawie Prawo budowlane wprowadzona...

Olgierd Romanowski Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać? Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu...

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu zużycia energii w budynkach: certyfikację energetyczną budynków i okresową kontrolę kotłów grzewczych, a także jednorazową kontrolą instalacji grzewczych, w których kotły pracują dłużej niż 15 lat. Jednak zawarte w polskich przepisach szczegółowe wymagania są nieprecyzyjne i osoby zobowiązane do ich...

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Leszek Pacuła Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Siłownie ORC – ciekawa alternatywa Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami,...

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami, mającymi wymierną wartość rynkową. Kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o biomasę jest atrakcyjną alternatywą dla powszechnych w Polsce kotłowni węglowych, zasilających nieduże organizmy miejskie, osiedla satelickie większych miast czy obiekty przemysłowe, w których generowane...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło? Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające...

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

ROTH POLSKA Sp. z o.o. ROTH... życie pełne energii

ROTH... życie pełne energii ROTH... życie pełne energii

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg...

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg działania, a której rozwój nastąpił bardzo szybko – budowa pierwszej hali produkcyjnej, poszerzenie palety produktów, znaczne zwiększenie zatrudnienia, wreszcie rozpoczęcie działalności na szerokim europejskim rynku. Obecnie ROTH Industries GmbH & Co. jest koncernem posiadającym 24 oddziały i biura...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.) Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania...

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania słonecznego. W ten sposób, dostarczając energię słoneczną i ograniczając straty energii cieplnej, izolacje transparentne poprawiają bilans energetyczny budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji.

Jerzy Kosieradzki Jak nie łączyć kotła z kominem

Jak nie łączyć kotła z kominem Jak nie łączyć kotła z kominem

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar...

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar powietrza pogarsza kondensację pary wodnej) oraz szczelność przewodu oprowadzającego spaliny.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Dawid Pantera Wymiana kotła olejowego na gazowy

Wymiana kotła olejowego na gazowy Wymiana kotła olejowego na gazowy

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle...

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle wymienić palnik z olejowego na gazowy i czy jest to uzasadnione ekonomicznie (ile w przybliżeniu mogłoby to kosztować)? 2. Czy nie lepiej zainwestować w kocioł gazowy kondensacyjny? 3. Jakich zmian w kominie i kotłowni (wentylacja itd.) będzie wymagać zainstalowanie kondensacyjnego kotła...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.