Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 4)

Metoda dezynfekcji wody basenowej mieszaniną chloru i dwutlenku chloru
W ogromnej większości basenów mikrobiologiczną czystość wody zapewnia dezynfekcja związkami chloru
W ogromnej większości basenów mikrobiologiczną czystość wody zapewnia dezynfekcja związkami chloru
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Metoda dezynfekcji wody basenowej mieszaniną chloru i dwutlenku chloru

Metoda dezynfekcji wody basenowej mieszaniną chloru i dwutlenku chloru ma na celu optymalizację i rozszerzenie powszechnie stosowanej do tej pory klasycznej metody oczyszczania wody basenowej [43, 47].

Zastosowanie tej metody pozwala uzyskiwać parametry wody zgodnie z normą DIN 19643 (szczególnie w zakresie stężeń chloru związanego, których wartości nie powinny przekraczać 0,2 mgCl2/dm3) oraz obniżenie kosztów eksploatacji basenu poprzez zredukowanie objętości wody zużywanej na rozcieńczanie i płukanie filtrów (mniejsze opłaty za wodę, ścieki i energię do podgrzewania zaoszczędzonej wody).

Istotą tej metody jest rozszerzenie standardowej technologii oczyszczania wody basenowej (flokulacja + filtracja + chlorowanie) o dwa dodatkowe procesy jednostkowe:

  • przyspieszenie i optymalizacja procesu flokulacji poprzez dozowanie wraz z tradycyjnym środkiem flokulacyjnym (np. siarczanem glinu) produktu o nazwie handlowej HydroSan (glinian kwasu krzemowego). Produkt ten obniża m.in. potencjał zeta, co pozwala efektywniej usuwać drobne, „rozproszone” zanieczyszczenia z wody („kłaczki” zawiesiny koloidalnej tworzą się przed filtrem). Dozowanie HydroSanu w ilości 0,6–1,0 ml/m3 wody obiegowej powinno odbywać się przed pompą obiegową i punktem dozowania koagulantu;
  • oksydacja wody poprzez dozowanie produktu o nazwie handlowej HydroXan (Tetrachlorodecaoxid – TCDO-anion), zarejestrowanego jako nowy produkt w ELINCS (European Listing of Industrial Notified Chemical Substances). Dodanie HydroXanu umożliwia tworzenie w zachlorowanej wodzie bezpiecznego dwutlenku chloru i unikanie powstawania chlorynów oraz chloranów. W wodzie powstaje mieszanka chloru i dwutlenku chloru, dzięki której można uzyskać lepsze efekty dezynfekcji (szybsze niszczenie bakterii) i ograniczać stężenia niepożądanych ubocznych produktów reakcji chloru ze związkami organicznymi (chloroaminami, trihalometanami). Dozowanie HydroXanu w ilości 0,1–0,3 ml/m3 do wody obiegowej powinno się odbywać za wymiennikiem ciepła przed punktem dozowania podchlorynu sodu.

Rozwiązaniem optymalizującym proces oczyszczania wody basenowej może być stosowanie także dodatkowej warstwy filtracyjnej „multiSorp” (na bazie węgla aktywnego) oraz technologii mycia jako dodatkowej przy rutynowym płukaniu złoża filtracyjnego (DesoPur Fluid).

Technologia ta otrzymała w Polsce pozytywną opinię Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Hybrydowe układy oczyszczania wody basenowej

W związku z negatywnym wpływem ubocznych produktów dezynfekcji na zdrowie kąpiących się osób i co za tym idzie zwiększaniem wymagań względem czystości wody basenowej, zastosowanie konwencjonalnych metod i procesów oczyszczania wody basenowej stało się niewystarczające.

Nowoczesne oczyszczanie wody, obejmujące procesy:

  • filtracji membranowej (odwrócona osmoza, mikrofiltracja i ultrafiltracja),
  • zaawansowanego utleniania (utlenianie ozonem, nadtlenkiem wodoru, dwutlenkiem tytanu, zastosowanie heterogenicznych katalizatorów),
  • naświetlania promieniami UV,

stanowią alternatywę dla powszechnie stosowanych technologii wody basenowej. Połączenie wymienionych procesów nazywane jest układami hybrydowymi – poniżej przedstawiono kilka ich przykładów.

Ultrafiltracja

Ultrafiltracja (adsorpcja) ze względu na efektywność redukcji bakterii i wirusów stanowi uzupełnienie procesu dezynfekcji lub może go zastępować [2]. Pozwala także na usunięcie bardzo drobnych zawiesin organicznych i mineralnych wprowadzanych do wody przez kąpiących się.

W eksperymencie przeprowadzonym we Francji w ciągu 18 miesięcy testowania hybrydowego układu oczyszczania wody basenowej: ultrafiltracja-adsorpcja wykazano jego przydatność do zastosowań w technologii wody basenowej, nawet przy bardzo dużych obciążeniach basenu (część badań prowadzona była w miesiącach letnich, z największą frekwencją odnotowaną w ciągu roku).

Przeczytaj także: Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 2) >>

Stwierdzono, że nawet przy intensywnym użytkowaniu basenu wystarczające było jedno chemiczne czyszczenie membran. Z kolei zastosowana adsorpcja powodowała znaczny spadek chloru wolnego i zwiększone zużycie NaOCl w okresie badań. Redukcja chloru wolnego w złożu węgla aktywnego zależała od „wieku” węgla.

Nowa instalacja z węgla aktywnego usuwała 90% czynnego chloru. Po 24 godzinach redukcja zdecydowanie malała. Niestety, duża zmienność zanieczyszczenia wody w trakcie eksperymentu nie pozwoliła ustalić korelacji między liczbą osób pływających i wydajnością adsorpcji.

Hybrydowe naświetlanie wody promieniami UV

Od stycznia 2008 r. do kwietnia 2009 r. w centrum sportowym w Danii dla obiegu wody basenowej przeznaczonej do napełniania basenu dla dzieci (50 m3) prowadzono badania dotyczące zastosowania trzech metod uzdatniania wody [13]:

  • przy zastosowaniu kombinacji lamp nisko- i średniociśnieniowych (LP/MP),
  • przy zastosowaniu lamp niskociśnieniowych w kombinacji z TiO2 (UV-LP/TiO2),
  • w kombinacji z ozonowaniem wody (UV/ozon).

Czytaj dalej: Zaawansowane procesy utleniania (AOPs) >>

   26.06.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl