Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 4)

The modern and innovative technologies of swimming pool water treatment Part IV
W ogromnej większości basenów mikrobiologiczną czystość wody zapewnia dezynfekcja związkami chloru
W ogromnej większości basenów mikrobiologiczną czystość wody zapewnia dezynfekcja związkami chloru
www.sxc.hu

Wraz ze wzrostem wiedzy na temat szkodliwego wpływu ubocznych produktów dezynfekcji na zdrowie kąpiących się osób, zwłaszcza małych dzieci, pływaków czy pracowników pływalni, wzrasta zainteresowanie rozwojem i unowocześnianiem metod dezynfekcji wody.

Innowacyjne metody i substancje wspomagające proces dezynfekcji i oczyszczania wody basenowej

Zwiększona frekwencja osób chcących korzystać z wodnej rekreacji oraz podatność na różnego rodzaju infekcje i odczyny alergiczne po kąpieli skorelowana jest z dużą ilością organicznych i mineralnych zanieczyszczeń wprowadzanych przez kąpiących się do wody basenowej.

W ogromnej większości basenów mikrobiologiczną czystość wody zapewnia dezynfekcja związkami chloru. Chlor w połączeniu ze związkami organicznymi w wodzie prowadzi do tworzenia wielu produktów ubocznych (DBP), w tym trójhalometanów oraz chloramin. Hipotezę dotyczącą istnienia związku między podrażnieniami oczu i skóry u osób korzystających z kąpieli w wodzie dezynfekowanej chlorem udowodniono już w 1953 r. [24].

Podczas ostatnich dziesięcioleci opisano wiele badań epidemiologicznych uwzględniających znaczenie DBP i ich wpływ na zdrowie [3, 5, 8, 9, 11, 12, 16–23, 26, 30, 31, 35, 36, 40, 41, 44, 45]. Wiele DBP podejrzanych jest o toksyczne lub nawet rakotwórcze oddziaływanie na organizm człowieka. Najczęściej badane są trihalometany, chloraminy, chlorany i bromiany, ale związków tych jest setki. Dane epidemiologiczne dotyczące ryzyka zachorowań na raka są nadal kontrowersyjne.

Przeczytaj: Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1) >>

W licznych publikacjach podkreśla się toksyczne zagrożenia, zwłaszcza ryzyko alergii i astmatyczne objawy oddechowe, szczególnie u niemowląt i zawodowo trenujących pływaków [3, 35, 44]. Nie można jednak lekceważyć ryzyka kancerogennego i mutagennego oddziaływania DBP na zdrowie kąpiących się osób.

Zatem przepisy regulujące wymagania jakościowe dla wody basenowej w obiektach publicznych muszą uwzględniać ryzyko związane z dezynfekcją chlorem i obecnością ubocznych produktów dezynfekcji. Nie można jednak zapominać o potrzebie kontroli zagrożenia mikrobiologicznego w wodach basenowych i zapewnienia bakteriobójczych i bakteriostatycznych właściwości wody – a takie jak na razie zapewnia jedynie chlor.

W celu ograniczenia do minimum niezbędnych dawek chloru dodawanych ciągle lub okresowo do obiegu wody basenowej, przy jednoczesnym zabezpieczeniu wody przed wtórnym skażeniem, proponuje się nowe metody dezynfekcji, w których wykorzystywane są wysokoefektywne związki chloru, inne związki silnie utleniające i procesy redukujące ilość zanieczyszczeń w wodzie basenowej. Poniżej przedstawiono kilka z nich.

Chemiczne i mikrobiologiczne odkażanie wody w basenie przy użyciu aktywowanego nadtlenku siarczanu potasu (NSP)

Aktywacja nadtlenku siarczanu potasu (NSP) [1] prowadzi do powstawania wysoko aktywnych rodników, które zostały przetestowane pod względem reakcji z zanieczyszczeniami charakterystycznymi dla wody basenowej (jon amonowy, kreatynina, chloraminy i Escherichia coli) i przydatności w procesie jej uzdatniania. Stwierdzono, że cząsteczki organiczne takie jak kreatynina mogą być skutecznie utleniane za pomocą NSP. Natomiast kolonie E. coli ginęły dopiero po 60 min dezynfekcji NSP, co nie pozwala kwalifikować i zarejestrować NSP jako skutecznego czynnika dezynfekcyjnego dla wody basenowej.

Zastosowanie biocydów na bazie nadtlenku wodoru H2O2 (do dezynfekcji wody basenowej)

Antybakteryjne działanie podchlorynu sodu porównano z działaniem różnych produktów opartych na nadtlenku wodoru [4]. Procedura badawcza została zasymulowana specjalnie do warunków panujących w basenie (dawkowano ładunek zanieczyszczeń w postaci mieszaniny mocznika, kreatyniny i kilku aminokwasów do preparowanej wody o pH, twardości i temperaturze odpowiedniej dla wody basenowej).

Testowano odporność dezynfekcyjną istotnych dla czystości wody basenowej mikroorganizmów (Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Legionella pneumophila, Staphylococcus aureus i Candida albicans). Całkowity czas testu wynosił 30 minut. Liczbę komórek przeżywających określano po 30 sekundach oraz 10, 20 i 30 minutach.

Działanie podchlorynu sodu dodawanego do wody w stężeniu 1 mgCl2/dm3 porównano z trzema produktami opartymi na nadtlenku wodoru (czysty nadtlenek wodoru, nadtlenek wodoru + azotan srebra i produkt handlowy oparty na nadtlenku wodoru). Użycie podchlorynu sodu w stężeniu 1 mgCl2/dm3 spowodowało całkowite zabicie zaszczepionych organizmów po 10, 20 i 30 minutach.

Przeczytaj także: Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji >>

W przypadku produktów z nadtlenkiem wodoru taki sam efekt osiągnięto dopiero przy stężeniu 150 mg H2O2/dm3. Zatem produkty oparte na nadtlenku wodoru, z jonami srebra lub bez nich, z mikrobiologicznego punktu widzenia nie stanowią realnej alternatywy dla dezynfekcji chlorem w basenach.

Dwutlenek węgla jako reduktor pH wody w chlorowanych basenach krytych

Wykorzystanie dwutlenku węgla jako reduktora pH wody basenowej ma dwie podstawowe zalety [15]. Po pierwsze, jego dozowanie do obiegu wody basenowej zamiast zwykłego silnego kwasu solnego jest bezpieczniejsze, a po drugie, obiekt basenowy wykorzystujący CO2 w technologii oczyszczania wody staje się małym „depozytariuszem” gazu cieplarnianego.

Badania nad zastosowaniem CO2 jako alternatywnego do HCl reduktora pH wody basenowej wskazują na trzy kolejne korzyści: mniejsze zużycie chloru do dezynfekcji, niższe stężenie utleniaczy w powietrzu (10 cm nad lustrem wody) i mniejsze stężenie trihalometanów w wodzie basenowej.

Eksperyment trwał 4 lata (2005–2009) i prowadzony był w trzech obiegach basenowych na terenie Barcelony, w których metoda konwencjonalna oparta na HCl i metoda oparta na CO2 były sukcesywnie zamieniane. Dwutlenek węgla dostarczany był w 35-kilogramowych butlach jako przemysłowy suchy CO2.

Wyniki badań wskazują, że CO2 oprócz tego, że skutecznie obniża pH wody basenowej, poprawia także działanie środka dezynfekcyjnego (stosowany był NaOCl), zmienia strukturę naturalnej materii organicznej, czyli prekursora ubocznych produktów dezynfekcji (DBP), i tym samym przyczynia się do zmniejszenia ich stężeń.

Czytaj dalej: Metoda dezynfekcji wody basenowej mieszaniną chloru i dwutlenku chloru >>

   26.06.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl