Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Moce nagrzewnicy i chłodnicy powietrza wyznaczane w oparciu o dane klimatyczne

Heating and cooling power of air heater and air cooler obtained on the base of climatic data
Wodna nagrzewnica powietrza LEO FL
Wodna nagrzewnica powietrza LEO FL
Flowair

Utrzymanie przez okres całego roku odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniach wentylowanych wymaga zastosowania właściwych urządzeń do uzdatniania powietrza.

Urządzenia do uzdatniania powietrza wyposażane są z reguły przynajmniej w dwa wymienniki ciepła:

  • nagrzewnicę, która w okresie zimnym umożliwia uzyskanie odpowiednio wysokiej temperatury powietrza nawiewanego,
  • chłodnicę, w której powietrze wentylujące obniża swoją temperaturę, a jeżeli nastąpi kondensacja pary wodnej na ścianie wymiennika, również zawartość wilgoci.

W celu zmniejszenia zużycia energii do uzdatniania powietrza polskie przepisy wymagają zastosowania wymienników do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego o skuteczności co najmniej 50% lub recyrkulację, gdy jest to dopuszczalne [9]. Zapis ten dotyczy większości nawiewno-wywiewnych instalacji wentylacji mechanicznej.

Przeczytaj także: Promienniki wodne w sufitach podwieszanych >>

Jeżeli ponadto pomieszczenia wymagają normowania wilgotności względnej powietrza, należy zastosować system klimatyzacyjny wyposażony w urządzenie do nawilżania powietrza. Wszystkie elementy służące do uzdatniania powietrza wentylującego lub klimatyzującego powinny być jeszcze na etapie procesu projektowego poprawnie zwymiarowane i dobrane.

Obliczeniowa moc nagrzewnicy i chłodnicy

Istotnym zagadnieniem z punktu widzenia utrzymania odpowiedniego stanu powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie prawidłowej pracy całego systemu wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego, jest właściwe określenie mocy nagrzewnicy i chłodnicy.

Moc nagrzewnicy QN określa się ze wzoru:

gdzie:
V – strumień objętościowy powietrza wentylującego [m3/s],
r – gęstość powietrza (standardowo r = 1,2 kg/m3),
cp – ciepło właściwe powietrza (cp = 1,005 kJ/kg),
DtN = t2–t1 – przyrost temperatury powietrza w nagrzewnicy [K],
t1 – temperatura powietrza na wlocie do nagrzewnicy (w zależności od rozwiązania może to być temperatura: powietrza zewnętrznego tz, powietrza za wymiennikiem do odzysku ciepła tzw lub mieszaniny powietrza zewnętrznego i obiegowego tm) [°C],
t2 – temperatura powietrza na wylocie z nagrzewnicy (standardowo jest to temperatura powietrza nawiewanego tn) [°C].

Moc chłodnicy QCH oblicza się z zależ­ności:

gdzie:
DhCH = h2–h1 – spadek entalpii właściwej powietrza w chłodnicy [kJ/kg p.s.],
h1 – entalpia właściwa powietrza na wlocie do chłodnicy (w zależności od rozwiązania może to być entalpia: powietrza zewnętrznego hz, powietrza za wymiennikiem do odzysku ciepła hzw lub mieszaniny powietrza zewnętrznego i obiegowego hm) [kJ/kg p.s.],
h2 – entalpia właściwa powietrza na wylocie z nagrzewnicy (standardowo jest to entalpia powietrza nawiewanego hn) [kJ/kg p.s.].

Moce wymienników ciepła określa się w tzw. warunkach obliczeniowych.

Warunki te występują wówczas, gdy w założonym przedziale parametrów powietrza zewnętrznego (z reguły są to parametry zgodne z przebiegiem tzw. krzywej klimatycznej w zakresie określonym z normy PN-76/B-03420 [8]) różnica temperatur DtN = t2–t1 oraz różnica entalpii DhCH = h2–h1 przyjmują największą wartość.

Zazwyczaj warunki obliczeniowe dla nagrzewnicy występują w okresie zimnym przy minimalnych temperaturach powietrza zewnętrznego. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku wyposażenia urządzenia wentylacyjnego w wymiennik do odzysku ciepła należy uwzględnić możliwość jego szronienia (po stronie powietrza wywiewanego), przez co istotnie zmniejsza się sprawność odzysku ciepła.

Przeczytaj także: Niewidzialna bariera – kurtyny powietrzne >>

Z tego powodu nagrzewnicę dobiera się z pewnym zapasem mocy. Nieuwzględnienie tego faktu może bowiem w czasie występowania niskich temperatur zewnętrznych prowadzić do utrzymywania się temperatury powietrza w pomieszczeniu poniżej założonej wartości.

W przypadku chłodnicy warunki obliczeniowe występują z reguły w okresie ciepłym, chociaż nie zawsze przy najwyższych temperaturach powietrza zewnętrznego.

Określenie parametrów powietrza zewnętrznego, przy których moc chłodnicy osiąga wartość obliczeniową, jest procesem bardziej złożonym, gdyż zależy od szeregu czynników, w tym przede wszystkim od stale zmieniających się w czasie:

  • warunków klimatycznych (nasłonecznienie, parametry powietrza zewnętrznego),
  • parametrów powietrza wewnętrznego,
  • zysków ciepła w pomieszczeniu.

W procesie projektowym standardowo wyznacza się moc chłodnicy w oparciu o analizę przemian stanu powietrza na wykresie h–x Moliera, biorąc pod uwagę dwa przypadki:

  • warunki występowania maksymalnych zbędnych zysków ciepła jawnego w pomieszczeniu Qzj,
  • warunki występowania maksymalnej dla danego regionu temperatury powietrza zewnętrznego tzoc

 

 

Należy pamiętać, że zarówno w okresie zimnym, jak i ciepłym przez pewien czas występują warunki zewnętrzne, w których przyjęte w toku obliczeń moce nagrzewnicy i chłodnicy mogą się okazać niewystarczające do utrzymania w pomieszczeniu założonego stanu powietrza.

Czytaj dalej: Parametry powietrza zewnętrznego a krzywe klimatyczne >>

   18.06.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl