RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Moce nagrzewnicy i chłodnicy powietrza wyznaczane w oparciu o dane klimatyczne

Heating and cooling power of air heater and air cooler obtained on the base of climatic data

Wodna nagrzewnica powietrza LEO FLFlowair

Wodna nagrzewnica powietrza LEO FL
Flowair

Utrzymanie przez okres całego roku odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniach wentylowanych wymaga zastosowania właściwych urządzeń do uzdatniania powietrza.

Zobacz także

Systema Polska Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur

Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur Rooftop – profesjonalne rozwiązanie Systema Polska dla dużych kubatur

Zastosowanie aparatów grzewczo-wentylacyjnych typu Rooftop do ogrzewania i wentylacji średnich i wielkokubaturowych obiektów przemysłowych zapewnia komfort cieplny pracy ludzi oraz minimalizuje wysokie...

Zastosowanie aparatów grzewczo-wentylacyjnych typu Rooftop do ogrzewania i wentylacji średnich i wielkokubaturowych obiektów przemysłowych zapewnia komfort cieplny pracy ludzi oraz minimalizuje wysokie koszty utrzymania obiektu.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Królewska jakość Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika. Możesz wybrać między prostym w obsłudze i tanim w zakupie silnikiem AC a energooszczędnym, przynoszącym...

Królewska jakość Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika. Możesz wybrać między prostym w obsłudze i tanim w zakupie silnikiem AC a energooszczędnym, przynoszącym korzyści finansowe w trakcie eksploatacji, nowoczesnym silnikiem EC.

VTS Polska Sp. z o.o. Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika.

Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika.

Urządzenia do uzdatniania powietrza wyposażane są z reguły przynajmniej w dwa wymienniki ciepła:

  • nagrzewnicę, która w okresie zimnym umożliwia uzyskanie odpowiednio wysokiej temperatury powietrza nawiewanego,

  • chłodnicę, w której powietrze wentylujące obniża swoją temperaturę, a jeżeli nastąpi kondensacja pary wodnej na ścianie wymiennika, również zawartość wilgoci.

W celu zmniejszenia zużycia energii do uzdatniania powietrza polskie przepisy wymagają zastosowania wymienników do odzysku ciepła z powietrza wywiewanego o skuteczności co najmniej 50% lub recyrkulację, gdy jest to dopuszczalne [9]. Zapis ten dotyczy większości nawiewno-wywiewnych instalacji wentylacji mechanicznej.

Jeżeli ponadto pomieszczenia wymagają normowania wilgotności względnej powietrza, należy zastosować system klimatyzacyjny wyposażony w urządzenie do nawilżania powietrza. Wszystkie elementy służące do uzdatniania powietrza wentylującego lub klimatyzującego powinny być jeszcze na etapie procesu projektowego poprawnie zwymiarowane i dobrane.

Obliczeniowa moc nagrzewnicy i chłodnicy

Istotnym zagadnieniem z punktu widzenia utrzymania odpowiedniego stanu powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie prawidłowej pracy całego systemu wentylacyjnego lub klimatyzacyjnego, jest właściwe określenie mocy nagrzewnicy i chłodnicy.

Moc nagrzewnicy QN określa się ze wzoru:

gdzie:
V – strumień objętościowy powietrza wentylującego [m3/s],
r – gęstość powietrza (standardowo r = 1,2 kg/m3),
cp – ciepło właściwe powietrza (cp = 1,005 kJ/kg),
DtN = t2–t1 – przyrost temperatury powietrza w nagrzewnicy [K],
t1 – temperatura powietrza na wlocie do nagrzewnicy (w zależności od rozwiązania może to być temperatura: powietrza zewnętrznego tz, powietrza za wymiennikiem do odzysku ciepła tzw lub mieszaniny powietrza zewnętrznego i obiegowego tm) [°C],
t2 – temperatura powietrza na wylocie z nagrzewnicy (standardowo jest to temperatura powietrza nawiewanego tn) [°C].

Moc chłodnicy QCH oblicza się z zależ­ności:

gdzie:
DhCH = h2–h1 – spadek entalpii właściwej powietrza w chłodnicy [kJ/kg p.s.],
h1 – entalpia właściwa powietrza na wlocie do chłodnicy (w zależności od rozwiązania może to być entalpia: powietrza zewnętrznego hz, powietrza za wymiennikiem do odzysku ciepła hzw lub mieszaniny powietrza zewnętrznego i obiegowego hm) [kJ/kg p.s.],
h2 – entalpia właściwa powietrza na wylocie z nagrzewnicy (standardowo jest to entalpia powietrza nawiewanego hn) [kJ/kg p.s.].

Moce wymienników ciepła określa się w tzw. warunkach obliczeniowych.

Warunki te występują wówczas, gdy w założonym przedziale parametrów powietrza zewnętrznego (z reguły są to parametry zgodne z przebiegiem tzw. krzywej klimatycznej w zakresie określonym z normy PN-76/B-03420 [8]) różnica temperatur DtN = t2–t1 oraz różnica entalpii DhCH = h2–h1 przyjmują największą wartość.

Zazwyczaj warunki obliczeniowe dla nagrzewnicy występują w okresie zimnym przy minimalnych temperaturach powietrza zewnętrznego. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku wyposażenia urządzenia wentylacyjnego w wymiennik do odzysku ciepła należy uwzględnić możliwość jego szronienia (po stronie powietrza wywiewanego), przez co istotnie zmniejsza się sprawność odzysku ciepła.

Przeczytaj także: Niewidzialna bariera – kurtyny powietrzne >>

Z tego powodu nagrzewnicę dobiera się z pewnym zapasem mocy. Nieuwzględnienie tego faktu może bowiem w czasie występowania niskich temperatur zewnętrznych prowadzić do utrzymywania się temperatury powietrza w pomieszczeniu poniżej założonej wartości.

W przypadku chłodnicy warunki obliczeniowe występują z reguły w okresie ciepłym, chociaż nie zawsze przy najwyższych temperaturach powietrza zewnętrznego.

Określenie parametrów powietrza zewnętrznego, przy których moc chłodnicy osiąga wartość obliczeniową, jest procesem bardziej złożonym, gdyż zależy od szeregu czynników, w tym przede wszystkim od stale zmieniających się w czasie:

  • warunków klimatycznych (nasłonecznienie, parametry powietrza zewnętrznego),

  • parametrów powietrza wewnętrznego,

  • zysków ciepła w pomieszczeniu.

W procesie projektowym standardowo wyznacza się moc chłodnicy w oparciu o analizę przemian stanu powietrza na wykresie h–x Moliera, biorąc pod uwagę dwa przypadki:

  • warunki występowania maksymalnych zbędnych zysków ciepła jawnego w pomieszczeniu Qzj,

  • warunki występowania maksymalnej dla danego regionu temperatury powietrza zewnętrznego tzoc

Należy pamiętać, że zarówno w okresie zimnym, jak i ciepłym przez pewien czas występują warunki zewnętrzne, w których przyjęte w toku obliczeń moce nagrzewnicy i chłodnicy mogą się okazać niewystarczające do utrzymania w pomieszczeniu założonego stanu powietrza.

W odniesieniu do mocy nagrzewnicy spowodowane jest to chwilowo występującymi temperaturami powietrza zewnętrznego, których wartości są niższe od temperatur obliczeniowych dla okresu zimnego przyjmowanych wg normy [8].

Jednak ponieważ tak niskie temperatury zewnętrzne zdarzają się sporadycznie i występują stosunkowo krótko, ich wpływ na zmianę parametrów powietrza w pomieszczeniu jest najczęściej znikomy. Dlatego rozważania dotyczące tego problemu w dalszej części artykułu pominięto.

Inaczej rzecz się ma z chłodnicą. Jeżeli parametry powietrza zewnętrznego potrzebne do obliczenia mocy chłodnicy przyjęto z krzywej klimatycznej, przez pewien czas chłodnica może pracować z mocą mniejszą od chwilowej, niezbędną do utrzymania w pomieszczeniu założonej temperatury powietrza.

Może to mieć miejsce wówczas, gdy rzeczywista entalpia właściwa powietrza zewnętrznego ma wartość większą od przyjętej w procesie obliczania mocy chłodnicy wartości uśrednionej, odczytanej z parametrów krzywej klimatycznej.

W związku z powyższym rodzą się dwa pytania:

  • po pierwsze, przez jaki czas może występować taka sytuacja i czy z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniu jest to czas, który można pominąć,

  • po drugie, o ile obliczeniowa moc chłodnicy jest mniejsza od mocy chwilowej, którą dla zapewnienia założonej temperatury wewnętrznej należałoby utrzymać w najbardziej niekorzystnych warunkach zewnętrznych.

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytania, należy przeanalizować sposób określania mocy chłodnicy w oparciu o dostępne dane klimatyczne.

Parametry powietrza zewnętrznego a krzywe klimatyczne

Parametry powietrza zewnętrznego zmieniają się na obszarze Polski w stosunkowo dużym zakresie. Minimalne średniogodzinowe temperatury powietrza w okresie zimnym mogą w niektórych rejonach spaść do wartości –26°C, a w okresie ciepłym osiągnąć wartość 35°C [2, 5].

Zawartość wilgoci w powietrzu zewnętrznym może się wahać od xz < 1,0 g/kg p.s. w zimie do xz > 16 g/kg p.s. w lecie [10]. Z reguły jednak w procesie projektowania korzysta się z uśrednionych danych klimatycznych z okresów wieloletnich. Tak opracowane parametry powietrza zewnętrznego przedstawia się zwykle na wykresie h-x w postaci krzywej klimatycznej.

Z dostępnej literatury można uzyskać podstawowe informacje dotyczące szeregu krzywych klimatycznych o różnych przebiegach, które zostały opracowane zarówno dla obszaru całej Polski, jak i dla poszczególnych jej regionów.

W literaturze [4, 5] dokonano przeglądu danych klimatycznych uzyskanych z różnych źródeł i krytycznej oceny sposobu wyboru obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego do projektowania urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Wykazano tam dużą rozbieżność w wartościach parametrów powietrza zewnętrznego uzyskanych ze starszych źródeł (np. wg [1, 6]) w stosunku do wartości opracowanych na podstawie stosunkowo niedawno wykonanych pomiarów z okresów trzydziestoletnich dla kilkudziesięciu miejscowości na obszarze całej Polski (wg [10]).

Stwierdzono ponadto, że przy projektowaniu urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych należy się posługiwać zaktualizowanymi danymi klimatycznymi opracowanymi dla danej miejscowości lub najbliższej okolicy obiektu, dla którego projektuje się taki system.

Proponuje się korzystanie z dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej statystycznych danych klimatycznych wykorzystywanych do obliczeń energetycznych budynków [10]. Ponadto w przypadku większych systemów klimatyzacyjnych zaleca się wykonanie odpowiedniej całorocznej analizy zapotrzebowania ciepła i chłodu np. w oparciu o wykres t–tz [5].

Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne mogą pracować w różnych przedziałach czasowych w ciągu doby (np. 10, 16 lub 24 h/d). Przy analizie energochłonności tych urządzeń jedynie znajomość dokładnych danych klimatycznych może umożliwić uwzględnienie tego faktu.

Na rys. 1 i 2 przedstawiono średnie dla każdej godziny w roku parametry powietrza zewnętrznego występujące we Wrocławiu przy pracy urządzenia wentylacyjnego, odpowiednio przez 10 i 24 godziny w ciągu doby. Ponadto na rysunkach tych zaznaczono wartości uśrednionych parametrów powietrza zewnętrznego (charakterystycznych punktów opisujących krzywe klimatyczne) uzyskane z obliczeń własnych oraz z dostępnych źródeł [1, 3, 6].

Rys. 1. Chwilowe parametry powietrza zewnętrznego i parametry krzywych klimatycznych dla obszaru
Wrocławia (praca urządzenia wentylacyjnego: 24 h/d)

Rys. 1. Chwilowe parametry powietrza zewnętrznego i parametry krzywych klimatycznych dla obszaru Wrocławia (praca urządzenia wentylacyjnego: 24 h/d)
Źródło: Autor

Rys. 2. Chwilowe parametry powietrza zewnętrznego i parametry krzywych klimatycznych dla obszaru
Wrocławia (praca urządzenia wentylacyjnego: 10 h/d)

Rys. 2. Chwilowe parametry powietrza zewnętrznego i parametry krzywych klimatycznych dla obszaru Wrocławia (praca urządzenia wentylacyjnego: 10 h/d)
Źródło: Autor

Porównując wykresy zamieszczone na rys. 1 i 2 można stwierdzić, że:

  • częstość występowania parametrów powietrza zewnętrznego, szczególnie w obszarze większych wilgotności względnych, jest wyraźnie mniejsza dla pracy urządzenia eksploatowanego 10 h/d,

  • o ile na obydwu wykresach maksymalna temperatura powietrza zewnętrznego w okresie ciepłym zgodnie z chwilowymi parametrami powietrza nie uległa zmianie i wynosi tzoc = 31,3°C, o tyle wartość minimalnych temperatur jest w obu przypadkach różna i wynosi odpowiednio tzoz = –18,8°C dla pracy 24 h/d i tzoz = –15,3°C przy pracy 10 h/d,

  • uśrednione parametry powietrza (krzywe klimatyczne) według opracowania własnego oraz [3] mają podobny przebieg (niewielkie różnice zauważalne przede wszystkim w okresie ciepłym wynikają z zamieszczonych w pracy źródłowej danych klimatycznych dla temperatur zewnętrznych z krokiem co 2 K [3]),

  • występują wyraźne różnice między przebiegiem krzywych klimatycznych opracowanych na podstawie nowych danych w stosunku do przebiegu krzywej wg [1, 6] (różnice te nasilają się przy temperaturach większych od 16°C),

  • przebieg krzywej klimatycznej wg własnego opracowania dla dziesięciogodzinnej pracy urządzenia wentylacyjnego różni się od przebiegu krzywej dla pracy całodobowej (największe różnice można zaobserwować w przedziale temperatur powietrza zewnętrznego tz = 5–23°C; parametry powietrza dla krzywej klimatycznej opracowanej dla dziesięciogodzinnej pracy charakteryzują się w tym przedziale temperatur zewnętrznych mniejszą zawartością wilgoci, przy czym maksymalna różnica tych wartości występuje przy tz = 17°C i wynosi 0,75 g/kg p.s).

Czytaj dalej: Parametry powietrza zewnętrznego a krzywe klimatyczne cd. >>

Różnice w kształcie poszczególnych krzywych klimatycznych powodują, że zarówno obliczenia mocy chłodnicy, jak i zapotrzebowania na energię do oziębiania powietrza określane na podstawie ich przebiegu mogą dać odmienne wyniki.

Moc chłodnicy określana w oparciu o krzywą klimatyczną i pełne dane klimatyczne

W celu wykazania, jak duże mogą być rozbieżności w wynikach mocy chłodnicy obliczanej na podstawie parametrów powietrza zewnętrznego uzyskanych z charakterystyki krzywej klimatycznej i ze szczegółowych danych klimatycznych, posłużono się przykładem obliczeniowym. Założono, że moc chłodnicy jest obliczana przy temperaturze zewnętrznej tz = 22°C. W pomieszczeniu utrzymywana jest wówczas temperatura tp = 21°C.

Przeczytaj także: Ogrzewanie hal przemysłowych. Konwekcja czy promieniowanie? >>

Pozostałe założenia do obliczeń są następujące:

  • pomieszczenie zlokalizowane jest we Wrocławiu,

  • zastosowano urządzenie wentylacyjne z chłodzeniem pracujące 24 godziny w ciągu doby (średnie parametry powietrza zewnętrznego określono zgodnie z przebiegiem krzywych klimatycznych zamieszczonych na rys. 1),

  • strumień powietrza wentylującego wynosi V = 1,0 m3/s,

  • różnica temperatur między powietrzem wywiewanym a nawiewanym wynosi Dt = tw–tn = 7 K (założono, że tw = tp),

  • zastosowano odzysk ciepła w rekuperatorze o sprawności h = 60%,

  • średnia temperatura ścianki chłodnicy: Jśc = 12°C,

  • wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu nie jest normowana,

  • parametry powietrza zewnętrznego uzyskano z:

    1)   danych godzinowych z [10],

    2)   krzywej klimatycznej wg opracowania własnego na podstawie [10],

    3)   krzywej klimatycznej wg [3],

    4)   krzywej klimatycznej wg [1, 6].

Na wykresie h–x (rys. 3) przedstawiono w sposób graficzny przemiany stanu powietrza w chłodnicy dla różnych parametrów powietrza zewnętrznego przy założeniu, że średnia temperatura powietrza wynosi tzśr = 22°C.

Przy całodobowej pracy urządzenia wentylacyjnego taka temperatura powietrza zewnętrznego występuje średnio 112 godzin w ciągu roku [10]. Parametry powietrza zewnętrznego charakteryzują się przy tym różną zawartością wilgoci od minimalnej xzmin = 5,48 g/kg p.s. do maksymalnej xzmax = 13,07 g/kg p.s.

Jeżeli moc chłodnicy zostanie obliczona na podstawie danych uzyskanych z krzywej klimatycznej, to otrzymamy następujące wartości:

  • Qch2 = 10,3 kW – zgodnie z przebiegiem krzywej wg opracowania własnego,

  • Qch3 = 9,8 kW – zgodnie z przebiegiem krzywej wg [3],

  • Qch4 = 14,4 kW – zgodnie z przebiegiem krzywej wg [1,6].

Tymczasem dla utrzymania w pomieszczeniu żądanej temperatury powietrza tp = 21°C przy najbardziej niekorzystnym stanie powietrza zewnętrznego (xzmax = 13,07 g/kg p.s.) moc chłodnicy powinna wynosić QCH1max = 19,2 kW. Jest to wartość znacząco większa od wartości obliczonych na postawie danych z krzywych klimatycznych.

Rys. 3. Przemiany stanu powietrza w chłodnicy dla różnych parametrów powietrza zewnętrznego
przy tzśr = 22°C

Rys. 3. Przemiany stanu powietrza w chłodnicy dla różnych parametrów powietrza zewnętrznego przy tzśr = 22°C
Źródło: Autor

Co prawda najbliżej wartości maksymalnej jest ta uzyskana ze starszych danych (QCH4), jednak trudno jest ją w niniejszej analizie porównywać do pozostałych, gdyż parametry krzywej, na podstawie której obliczono moc chodnicy QCH4, zostały opracowane dla zupełnie innych i mocno już zdezaktualizowanych danych statystycznych.

Różnice między przyjmowanymi zwykle do doboru chłodnicy wynikami obliczeniowymi (QCH2 i QCH3) a wartością maksymalną (QCH1max) dochodzą do niemal 50%. Rozbieżności te wynikają z występującego zjawiska kondensacji pary wodnej z powietrza na ścianie chłodnicy. Im więcej pary wodnej ulegnie przemianie fazowej, tym większa musi być moc chłodnicy, aby uzyskać tę samą temperaturę powietrza na wylocie z chłodnicy.

Należy pamiętać, że przy niezmiennej wartości DtCH wraz ze wzrostem wartości DxCH wzrasta również wartość DhCH, a co za tym idzie, także moc chłodnicy QCH. Masa skondensowanej pary wodnej jest wielokrotnie większa dla warunków maksymalnych (przemiana nr 1max) niż dla warunków przyjętych z krzywych klimatycznych (odpowiednio przemiany nr 2 i 3).

Z przeprowadzonej analizy można określić czas, przez jaki dobrana dla warunków obliczeniowych (z krzywych klimatycznych) chłodnica pracuje z mocą niewystarczającą dla utrzymania w pomieszczeniu założonej temperatury wewnętrznej tp = 21°C. Analiza danych statystycznych pozwala również stwierdzić, przez jaki czas na ścianie chłodnicy nie występuje kondensacja pary wodnej (na rys. 3 zaznaczono obszary pracy chłodnicy „suchej” i „mokrej”).

Wyniki obliczeń przedstawiono w tabeli 1.

Jeżeli warunki obliczeniowe dla chłodnicy wystąpiłyby przy temperaturze zewnętrznej tzśr = 22°C, to dobrana chłodnica o mocy przyjętej na podstawie danych uzyskanych z krzywych klimatycznych (QCH2 i QCH3) przez większą część czasu trwania tej temperatury w ciągu roku z uwagi na niewystarczającą moc nie gwarantuje utrzymania założonej temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Tabela 1. Czas pracy chłodnicy z mocą QCH niewystarczającą do utrzymania w pomieszczeniu
założonej temperatury powietrza oraz „mokrej” i „suchej” (tzśr = 22°C, tp = 21°C)

Tabela 1. Czas pracy chłodnicy z mocą QCH niewystarczającą do utrzymania w pomieszczeniu założonej temperatury powietrza oraz „mokrej” i „suchej” (tzśr = 22°C, tp = 21°C)
Źródło: Autor

Tabela 2. Zakresy uśrednionych temperatur powietrza zewnętrznego, przy których chłodnica pracuje
jako „mokra” i „sucha” (tzśr = 22°C, ϑśc = 12°C)

Tabela 2. Zakresy uśrednionych temperatur powietrza zewnętrznego, przy których chłodnica pracuje jako „mokra” i „sucha” (tzśr = 22°C, ϑśc = 12°C)
Źródło: Autor

Interesujący jest również fakt, że przez 1/3 czasu występowania takiej temperatury zewnętrznej chłodnica pracuje jako „sucha”, tzn. bez kondensacji pary wodnej na ścianie wymiennika. Kondensacja pary wodnej pojawia się, jeżeli temperatura ściany wymiennika jest niższa od temperatury punktu rosy powietrza na wlocie do chłodnicy.

Na podstawie wykresów zamieszczonych na rys. 1 i 2 można wyznaczyć zakresy uśrednionych temperatur powietrza zewnętrznego (wg krzywych klimatycznych), dla których chłodnica pracuje jako „sucha” lub „mokra” (tabela 2).

Z wartości podanych w tabeli 2 wynika, że przy średniej temperaturze ściany wymiennika Jśc = 12°C kondensacja pary wodnej na powierzchni chłodnicy pojawi się praktycznie niezależnie od rodzaju krzywej klimatycznej, tzn. przy temperaturze powietrza zewnętrznego z zakresu tzśr = 17–18°C.

Przy wyższych temperaturach zewnętrznych, zgodnie z przebiegiem krzywych klimatycznych, chłodnica traktowana jest zawsze jako „mokra”, pomimo że w rzeczywistości przez stosunkowo długi czas, co zostało wykazane w analizie szczegółowych danych klimatycznych (por. rys. 3 i tabela 1), pracuje jako „sucha”.

Maksymalna chwilowa moc chłodnicy rzadko występuje przy temperaturze powietrza zewnętrznego, przy której wyznacza się moc obliczeniową z krzywej klimatycznej. Najbardziej niekorzystne z punktu widzenia pracy chłodnicy parametry powietrza zewnętrznego charakteryzują się zwykle największą zawartością wilgoci lub entalpią właściwą.

Na rys. 4 przedstawiono przemiany stanu powietrza w urządzeniu wentylacyjnym, w którym temperatura powietrza w pomieszczeniu jest normowana przez okres całego roku, przy założeniu liniowej zmiany wartości Dt = tw–tn w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego. Przyjęto następujące wartości tej różnicy temperatur: Dtoc = 8 K przy tzoc = 30°C oraz Dtoz = 2 K przy tzoz = –20°C.

W przypadku parametrów powietrza przyjętych z przebiegu krzywych klimatycznych obliczeniowe wartości mocy chłodnicy występują przy temperaturze powietrza zewnętrznego tz = 30°C i wynoszą odpowiednio: QCH2 = 17,1 kW, QCH3 = 16,7 kW, QCH4 = 16,2 kW. Chłodnica pracuje zaś z maksymalną chwilową mocą QCH1 = 22,3 kW przy temperaturze zewnętrznej tz = 25,1°C i zawartości wilgoci xz = 14,44 g/kg p.s.

Rys. 4. Przemiany stanu powietrza w urządzeniu wentylacyjnym z zaznaczeniem maksymalnej QCH1
i obliczeniowych QCH2, QCH3, QCH4 mocy chłodnicy oraz obszarów pracy chłodnicy „suchej” i „mokrej”;
Δtoc = 8 K, Δtoz = 2 K (ϑśc = 12°C)

Rys. 4. Przemiany stanu powietrza w urządzeniu wentylacyjnym z zaznaczeniem maksymalnej QCH1 i obliczeniowych QCH2, QCH3, QCH4 mocy chłodnicy oraz obszarów pracy chłodnicy „suchej” i „mokrej”; Δtoc = 8 K, Δtoz = 2 K (ϑśc = 12°C)
Źródło: Autor

Różnice pomiędzy mocą maksymalną a obliczeniowymi (z różnych krzywych klimatycznych) nie są już tak duże, jak w poprzednim przykładzie, ale w dalszym ciągu chwilowy niedobór mocy dochodzić może do wartości 30%. Na rys. 4 zaznaczono również zakres parametrów powietrza zewnętrznego, w zależności od tego, czy na ścianie chłodnicy wystąpi kondensacja pary wodnej, czy też nie.

Z analizy szczegółowych danych klimatycznych wynika, że przy założeniach poczynionych powyżej chłodnica pracuje 2303 godziny w ciągu roku, w tym:

  • 990 godzin bez wystąpienia kondensacji pary wodnej (chłodnica „sucha”),

  • 1313 godzin z wystąpieniem kondensacji pary wodnej (chłodnica „mokra”).

Podsumowanie

Wyniki przeprowadzonych analiz wykazują, że moc chłodnicy zależy w znacznej mierze od parametrów powietrza zewnętrznego, które przyjęto w trakcie jej obliczania. Nie bez znaczenia jest także wybór bazy danych klimatycznych, z której korzystano (krzywe klimatyczne, szczegółowe dane godzinowe). Wykonanie obliczeń w oparciu o szczegółowe dane klimatyczne [10] pozwala na przeprowadzenie pełniejszej analizy i oceny działania chłodnicy w okresie całego roku.

Przeczytaj także: Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie >>

Ponieważ wyniki dotyczące mocy chłodnicy uzyskane z dokładnych danych klimatycznych różnią się od wyników uzyskanych z parametrów krzywych klimatycznych, można zadać pytanie, czy i w jakim wymiarze różnice te wystąpią w całym zakresie czasu pracy urządzenia wentylacyjnego.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeprowadzić dokładną analizę całorocznej pracy urządzenia wentylacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem działania chłodnicy. Wyniki tych analiz oraz krytyczna ich ocena zostaną przedstawione w kolejnym artykule.

Literatura

  1. Besler G., Krzywe klimatyczne dla obszaru Polski, „COW” nr 12/1972.

  2. Kostka M., Zając A., Obliczeniowe i rzeczywiste temperatur powietrza zewnętrznego a efektywność ogrzewania i wentylacji, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2013.

  3. Pełech A., Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2011.

  4. Pełech A., Klimat w Polsce. Parametry powietrza zewnętrznego w projektowaniu urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, „Instal” nr 1/2013.

  5. Pełech A., Oszczędność energii w wentylacji i klimatyzacji. Rozważania nad wyborem obliczeniowych parametrów powietrza zewnętrznego, „Instal” nr 2/2013.

  6. Przydróżny S., Ferencowicz J., Klimatyzacja, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1988.

  7. Zając A., Kostka M., Cepiński W., Całoroczna analiza pracy urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, w: „Nowoczesne rozwiązania w inżynierii i ochronie środowiska”, red. Anisimow S. i in., Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2011.

  8. PN-76/B-03420 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego.

  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201, poz. 1240).

  10. Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków, http://bip.transport.gov.pl/pl/bip/rejestry_i_ewidencje/swiadectwa_energetyczne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Bosch Vent 4000 CC – centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Bosch Vent 4000 CC – centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Bosch Vent 4000 CC – centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Centralny system wentylacji Vent 4000 CC marki Bosch umożliwia kontrolę nad wentylacją mieszkań o powierzchni do 90 m2. Odpowiedni do różnego rodzaju mieszkań i domów system, zapewnia świeże powietrze...

Centralny system wentylacji Vent 4000 CC marki Bosch umożliwia kontrolę nad wentylacją mieszkań o powierzchni do 90 m2. Odpowiedni do różnego rodzaju mieszkań i domów system, zapewnia świeże powietrze oraz chroni przed hałasem.

Redakcja RI news Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła

Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła

Książka „Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła” powstała na bazie wieloletnich doświadczeń autorów z zakresu projektowania wymienników ciepła. Przeznaczona jest dla czytelników...

Książka „Wymienniki ciepła pomp ciepła i innych systemów odzysku ciepła” powstała na bazie wieloletnich doświadczeń autorów z zakresu projektowania wymienników ciepła. Przeznaczona jest dla czytelników zajmujących się analizą i optymalizacją konstrukcji wymienników ciepła, w tym studentów wyższych szkół technicznych. Adresowana jest do osób zainteresowanych wykorzystaniem pomp ciepła i systemów odzysku ciepła niskotemperaturowego w kontekście szeroko rozumianej problematyki oszczędności energii.

Redakcja RI news Climatizacion&Refrigeration Madrid 2019

Climatizacion&Refrigeration Madrid 2019 Climatizacion&Refrigeration Madrid 2019

Na zaproszenie firmy Panasonic redakcja Rynku Instalacyjnego gościła na targach Climatizacion&Refrigeration w Madrycie. Oto krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

Na zaproszenie firmy Panasonic redakcja Rynku Instalacyjnego gościła na targach Climatizacion&Refrigeration w Madrycie. Oto krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

Redakcja RI Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej

Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej

Szkoły Techniczne w Wodzisławiu Śląskim zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Umowy ze strony spółki podpisał wiceprezes Paweł Szczeszek, a powiat wodzisławski...

Szkoły Techniczne w Wodzisławiu Śląskim zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Umowy ze strony spółki podpisał wiceprezes Paweł Szczeszek, a powiat wodzisławski reprezentował starosta Ireneusz Serwotka. Podłączenie szkół do sieci ciepłowniczej planowane jest na 2019 rok. Pozostałe szkoły ciepło systemowe mają otrzymać najpóźniej w 2020 roku.

Redakcja RI Elektrownia Łagisza wytworzy więcej ciepła

Elektrownia Łagisza wytworzy więcej ciepła Elektrownia Łagisza wytworzy więcej ciepła

W Elektrowni Łagisza realizowany jest projekt dostosowanie bloku 460 MWe do wytwarzania ciepła grzewczego dla Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego po wyczerpaniu godzin derogacyjnych i odstawieniu bloków klasy...

W Elektrowni Łagisza realizowany jest projekt dostosowanie bloku 460 MWe do wytwarzania ciepła grzewczego dla Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego po wyczerpaniu godzin derogacyjnych i odstawieniu bloków klasy 120 MWe, które obecnie pełnią funkcje ciepłownicze w Łagiszy.

Redakcja RI Danfoss rozwija się w Polsce

Danfoss rozwija się w Polsce Danfoss rozwija się w Polsce

3 września 2018 roku organizacja sprzedażowa Sondex Polska w Warszawie weszła w struktury sprzedażowe Danfoss Poland. Od tego dnia wyłącznie Danfoss Poland będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie...

3 września 2018 roku organizacja sprzedażowa Sondex Polska w Warszawie weszła w struktury sprzedażowe Danfoss Poland. Od tego dnia wyłącznie Danfoss Poland będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wymienników ciepła Sondex®, w ramach segmentu Danfoss Ogrzewnictwo.

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Joanna Ryńska Wymienniki ciepła – tłoczenia i materiały

Wymienniki ciepła – tłoczenia i materiały Wymienniki ciepła – tłoczenia i materiały

Płytowe wymienniki ciepła to urządzenia o stosunkowo prostej konstrukcji, w których ważne są detale i sprawdzone rozwiązania technologiczne. Muszą bowiem pracować w coraz bardziej wymagających instalacjach,...

Płytowe wymienniki ciepła to urządzenia o stosunkowo prostej konstrukcji, w których ważne są detale i sprawdzone rozwiązania technologiczne. Muszą bowiem pracować w coraz bardziej wymagających instalacjach, ze zmiennym przepływem i temperaturami oraz przy zastosowaniu różnych mediów – od wody po ciecze agresywne.

Joanna Ryńska Wymienniki płytowe w instalacjach HVAC

Wymienniki płytowe w instalacjach HVAC Wymienniki płytowe w instalacjach HVAC

W publikacji omówiono wymienniki skręcane i lutowane: ich konstrukcje, znaczenie w systemach ogrzewania i chłodzenia oraz przemyśle, rola tłoczeń, żłobień i dróg przepływów. Ponadto zwrócono uwagę na ich...

W publikacji omówiono wymienniki skręcane i lutowane: ich konstrukcje, znaczenie w systemach ogrzewania i chłodzenia oraz przemyśle, rola tłoczeń, żłobień i dróg przepływów. Ponadto zwrócono uwagę na ich dobór.

Redakcja RI Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu

Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu

Wentylacja budynków mieszkalnych wpływa na poziom komfortu i samopoczucie mieszkańców. Kwestie te zyskują coraz większe znaczenie dla inwestorów i projektantów i tym samym rośnie jakość samych urządzeń...

Wentylacja budynków mieszkalnych wpływa na poziom komfortu i samopoczucie mieszkańców. Kwestie te zyskują coraz większe znaczenie dla inwestorów i projektantów i tym samym rośnie jakość samych urządzeń wentylacyjnych oraz dokładność i jakość wykonania instalacji.

TRANTER, Jakub Szałwiński Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę

Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę Wpływ parametrów pracy wymiennika chłodu na jego wielkość i cenę

Wymienniki płytowe uszczelkowe stosowane są w instalacjach chłodu od wielu lat i nie mają konkurencji wśród innych typów wymienników ciepła. Co prawda dla małych przepływów i mocy istnieje możliwość zastosowania...

Wymienniki płytowe uszczelkowe stosowane są w instalacjach chłodu od wielu lat i nie mają konkurencji wśród innych typów wymienników ciepła. Co prawda dla małych przepływów i mocy istnieje możliwość zastosowania wymienników płytowych lutowanych, lecz od pewnych wartości przepływów wymienniki lutowane wymagają stosowania układów wielowymiennikowych.

Joanna Ryńska Wymienniki płytowe we współczesnych instalacjach

Wymienniki płytowe we współczesnych instalacjach Wymienniki płytowe we współczesnych instalacjach

Wymagania prawne i rachunek ekonomiczny stawiają projektantów instalacji nie tyle przed pytaniem „czy”, lecz „jak” odzyskiwać ciepło, by proces ten był wydajny, efektywny i zoptymalizowany pod względem...

Wymagania prawne i rachunek ekonomiczny stawiają projektantów instalacji nie tyle przed pytaniem „czy”, lecz „jak” odzyskiwać ciepło, by proces ten był wydajny, efektywny i zoptymalizowany pod względem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

mgr inż. Katarzyna Rybka Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, mgr inż. Demis Pandelidis, dr Michał Karpuk Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła – cz. 2

Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła – cz. 2 Zamarzanie rekuperacyjnych wymienników ciepła – cz. 2

Na powstawanie szronu w kanałach powietrza wywiewanego rekuperacyjnych wymienników ciepła wpływa wiele czynników, m.in. temperatura i wilgotność powietrza nawiewanego oraz sprawność wymiennika. By-pass...

Na powstawanie szronu w kanałach powietrza wywiewanego rekuperacyjnych wymienników ciepła wpływa wiele czynników, m.in. temperatura i wilgotność powietrza nawiewanego oraz sprawność wymiennika. By-pass nie zawsze jest skutecznym zabezpieczeniem – konieczne bywa zastosowanie nagrzewnicy wstępnej. Uzasadnione może też być zastosowanie wymiennika o niższej sprawności w celu obniżenia kosztów eksploatacyjnych systemu poprzez redukcję mocy nagrzewnicy wstępnej.

Redakcja RI Wentylacja energooszczędnych budynków

Wentylacja energooszczędnych budynków Wentylacja energooszczędnych budynków

Nowoczesne budownictwo musi być niskoenergetyczne, a urządzenia, które są stosowane w budynkach – efektywne. Nie może być to jednak okupione pogorszeniem parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach, ponieważ...

Nowoczesne budownictwo musi być niskoenergetyczne, a urządzenia, które są stosowane w budynkach – efektywne. Nie może być to jednak okupione pogorszeniem parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach, ponieważ równie istotne jak efektywność energetyczna jest zapewnienie komfortu i zdrowia.

dr inż. Maria Kostka Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym

Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym

W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu...

W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu optymalizacji kosztów i zapewnienia komfortu użytkownikom.

Jerzy Chodura Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4 Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach...

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach oraz sposobów wykorzystania wymienników ciepła i regulatorów, a także aspektów bezpieczeństwa.

prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov, mgr inż. Demis Pandelidis Współpraca gruntowego wymiennika ciepła z solarnymi układami klimatyzacyjnymi

Współpraca gruntowego wymiennika ciepła z solarnymi układami klimatyzacyjnymi Współpraca gruntowego wymiennika ciepła z solarnymi układami klimatyzacyjnymi

W artykule przeanalizowano możliwości współpracy gruntowych wymienników ciepła z systemami solarnymi opartymi na pośrednich wymiennikach wyparnych.

W artykule przeanalizowano możliwości współpracy gruntowych wymienników ciepła z systemami solarnymi opartymi na pośrednich wymiennikach wyparnych.

George Flick Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych

Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych Aluminiowe wymienniki ciepła w kotłach kondensacyjnych

Aluminium ma pięć razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal i aż siedem razy lepszy niż stal nierdzewna. Stosując ten metal, można zmniejszyć powierzchnię wymiany przy takiej samej wydajności...

Aluminium ma pięć razy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal i aż siedem razy lepszy niż stal nierdzewna. Stosując ten metal, można zmniejszyć powierzchnię wymiany przy takiej samej wydajności przenoszenia ciepła do obiegu grzewczego. Korpusy grzewcze z aluminium mogą być zatem znacznie mniejsze niż wykonywane z innych materiałów.

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Odzysk ciepła − możliwości i zasady Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych...

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności...

Materiały PR Wszystkie źródła ciepła łączcie się

Wszystkie źródła ciepła łączcie się Wszystkie źródła ciepła łączcie się

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kilku źródeł ciepła do ogrzania domu.

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kilku źródeł ciepła do ogrzania domu.

Redakcja RI news Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki Kompaktowe chłodnice GÜNTNER serii GACC i GASC dostępne od ręki

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych,...

Linia kompaktowych produktów GÜNTNER to seria chłodnic do standardowych zastosowań, dostępna prosto z magazynu, z korzystną ceną w stosunku do jakości. Przeznaczone są do małych i średnich komór chłodniczych, przystosowane do kontaktu z produktami spożywczymi. Zostały wykonane z materiałów, które spełniają surowe wytyczne dotyczące warunków higienicznych. Wyposażone w wentylatory klasy ErP, dostępne w technologii AC (prąd przemienny) lub EC (elektronicznie komutowane).

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.