Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Eksploatacja central wentylacyjnych a dotacje dla domów energooszczędnych

Exploitation of ventilation units in the context of subsidies to energy-efficient houses
Jak eksploatacja central wentylacyjnych wpływa na pozyskanie dotacji dla domów energooszczędnych?
Jak eksploatacja central wentylacyjnych wpływa na pozyskanie dotacji dla domów energooszczędnych?
NFOŚiGW

Budownictwo energooszczędne i pasywne to obecnie jeden z najgłośniejszych i najbardziej spornych tematów w branży budowlanej i instalacyjnej. Planowana zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz system dotacji dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego spowodowały, że producenci prześcigają się wręcz w doskonaleniu swoich wyrobów. Również wśród inwestorów możliwość otrzymania dodatkowych funduszy na budowę domu jedno- bądź wielorodzinnego sprawiła, że coraz częściej rozważają oni możliwość budowy takich obiektów.

Wytyczne techniczne określające podstawowe wymagania niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych budynku, które warunkują otrzymanie dotacji na budowę, są niezwykle restrykcyjne w porównaniu do wymagań, do których przyzwyczaiło nas polskie prawo.

Warunki przedstawione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczące systemów centralnego ogrzewania, wentylacji oraz ciepłej wody użytkowej są dużo ostrzejsze od obecnie funkcjonujących w odniesieniu do istniejących instalacji.

W tabeli 1 przedstawiono minimalne wymagania techniczne dla osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych, które spełnić musi budynek mieszkalny, aby mieć szansę uzyskania dofinansowania z NFOŚiGW (wg założeń 3. Programu Priorytetowego). Wymogi określono dla dwóch typów budynków: NF15 i NF40, o których wspominają wytyczne.

Standard NF15 dla budynku jednorodzinnego oznacza, że mamy do czynienia z obiektem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (£15 kWh/(m2 · rok)), w którym komfort termiczny zapewniają pasywne źródła ciepła, a budynek nie potrzebuje autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania. Budynek spełniający wymagania dla NF15 jest w rzeczywistości domem pasywnym.

Przeczytaj: Energooszczędność w moim domu - dofinansowanie NFOŚiGW do budynków energooszczędnych >>

Z kolei pod pojęciem NF40 kryje się budynek niskoenergetyczny o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza na poziomie £40 kWh/(m2 · rok). Taki budynek wymaga już aktywnego systemu ogrzewania, najlepiej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Zarówno budynek NF15, jak i NF40 nie mają prawa bytu bez wysokosprawnej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z urządzeniem odzyskującym ciepło z powietrza wywiewanego, często współpracującej z wymiennikiem gruntowym lub pompą ciepła.

Zagadnieniem, o którym należałoby wspomnieć przy okazji wprowadzania wspomnianych wymagań, są rzeczywiste warunki pracy central wentylacyjnych w domach niskoenergetycznych i pasywnych. Parametrem, który w wymaganiach NFOŚiGW wzbudza największe wątpliwości u projektantów, wykonawców, a także producentów tych urządzeń, jest wymagana bardzo wysoka sprawność wymiennika do odzysku ciepła.

Obecnie polskie prawo mówi o obowiązku stosowania odzysku ciepła w systemach, w których strumień powietrza wentylującego wynosi co najmniej 2000 m3/h, przy czym jego sprawność powinna wynosić nie mniej niż 50%. W przypadku domów jednorodzinnych tak duże strumienie powietrza w rzeczywistości nie występują, a wymagania NFOŚiGW mówią o odzysku ciepła na poziomie 85–93%.

Idea jest oczywiście jak najbardziej słuszna, natomiast pewien niepokój wzbudza aktualna oferta producentów central wentylacyjnych. I nie chodzi tutaj o samą sprawność wymiennika, ponieważ na rynku dostępne są konstrukcje, które tym wymaganiom są w stanie sprostać, ale o jego budowę.

Nowoczesne wyposażenie dla domu, hotelu, biura
ZOBACZ >>

Przeczytaj: Kto udzieli kredytu na budowę domu energooszczędnego?  >>

Jeśli przejrzymy ofertę wymienników stosowanych w centralach domowych, na pierwszy plan wysuną się wymienniki krzyżowe oraz wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe. O ile pierwsze z nich ze względu na sprawność sięgającą 50–70% w rozważanym przypadku nie mają szans spełnić wymagań NFOŚiGW, drugie zasługują na większą uwagę.

Wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe podzielić można na rekuperatory i tzw. wymienniki entalpijne. Jeśli ich konstrukcja pozwala jedynie na wymianę ciepła jawnego, a uniemożliwia wymianę wilgoci pomiędzy strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego, mówimy o rekuperatorach.

Wymienniki takie zbudowane są najczęściej z płyt aluminiowych lub stalowych. Jeśli materiał, z którego wykonany jest wymiennik, umożliwia wymianę ciepła całkowitego, a zatem również strumienia wilgoci, mamy do czynienia z wymiennikiem entalpijnym (lub regeneratorem). Wymienniki takie wykonuje się z celulozy z dodatkiem soli hydrofilowych.

Proces odzysku ciepła w wymienniku rekuperacyjnym

Przyjrzyjmy się teraz procesowi odzysku ciepła w okresie zimowym w standardowym wymienniku rekuperacyjnym. Strumień powietrza nawiewanego do pomieszczeń ulega ogrzaniu na skutek przekazania ciepła z powietrza wywiewanego poprzez przeponę wymiennika (rys. 1).

Czytaj dalej: Proces odzysku ciepła w wymienniku rekuperacyjnym cd. >>

   17.06.2013

Komentarze

(2)
Andy | 27.09.2013, 18:24
ciekawy artykuł o tych dotacjach
janusz | 29.01.2014, 14:06

Warto korzystać z dopłat do kredytów na domy energooszczędne - można zyskać nawet kilkadziesiąt tys. zl doplaty

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl