Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Filtry powietrza w wentylacji i klimatyzacji
Akty prawne i podział filtrów

Air filters in ventilation and air-conditioning
Legal acts and types of filters
Dążąc do jak najlepszej pracy filtrów powietrza, zwraca się uwagę na szczelność ich mocowania.
Dążąc do jak najlepszej pracy filtrów powietrza, zwraca się uwagę na szczelność ich mocowania.
filtropol.pl

Wymagania dotyczące stosowania filtrów powietrza znaleźć można w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz w polskich normach dotyczących zarówno badań i klasyfikacji filtrów, jak i właściwości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Akty prawne

Rozporządzenia

W Rozdziale IV rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [20], zamieszczone zostały poniższe wymagania dotyczące stosowania filtrów powietrza.

Urządzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacyjnej powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu zewnętrznym, a w szczególnych przypadkach w powietrzu obiegowym (recyrkulacyjnym), za pomocą filtrów:

 • nagrzewnice, chłodnice i urządzenia do odzyskiwania ciepła – co najmniej klasy G4,
 • nawilżacze – co najmniej klasy F6, określonych w polskiej normie dotyczącej klasyfikacji filtrów powietrza.

W rozporządzeniu z 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [19], znajdują się wymagania dotyczące maksymalnej mocy właściwej wentylatorów stosowanych w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (tabela 1). W przypadku zastosowania dodatkowych elementów wyposażenia instalacji (np. filtrów powietrza) dopuszcza się zwiększenie mocy właściwej wentylatorów, zgodnie z wartościami podanymi w tabeli 2.

Normy

Poza normami dotyczącymi badania i klasyfikacji filtrów powietrza wymagania dotyczące filtrów znaleźć można także w innych dokumentach [10, 17, 9]. W tabeli 3 przedstawiono sposób doboru układów filtrów powietrza dla wentylacji ogólnej z zastosowaniem filtrów węglowych dla najbardziej zanieczyszczonego powietrza zewnętrznego zgodnie z normą PN-EN 13779:2008 [10].

Przeczytaj także: Filtry powietrza w wentylacji i klimatyzacji. Definicje i klasyfikacja >>

Podobnie jak w rozporządzeniu [19] także w normie [10] zamieszczono zalecane ze względu na niskie zużycie energii moce właściwe wentylatorów. Zaleca się, aby w celu zapewnienia jak najmniejszego zużycia energii wentylatora strata ciśnienia części składowych instalacji była jak najniższa przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących właściwości instalacji.

W przypadku filtrów powietrza dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że na skutek gromadzenia się pyłu strata ciśnienia będzie się zmieniać, co wpływać będzie na obliczony układ ciśnienia w instalacji.

Natomiast w tabeli 4 zamieszczono przykładowe straty ciśnienia dla filtrów powietrza, które można stosować jako wartości standardowe w przypadku braku rzeczywistych danych. W przypadku doboru elementu składowego instalacji o wyższej stracie ciśnienia określoną kategorię można osiągnąć, dobierając inny element o niższej stracie ciśnienia.

Dążąc do jak najlepszej pracy filtrów powietrza, zwraca się uwagę na szczelność ich mocowania. Przeciek powietrza wyrażony jest w procentach określonego w specyfikacji lub nominalnego objętościowego strumienia powietrza w badanej centrali.

W tabeli 5 podano informacje dotyczące ograniczenia wielkości przecieku powietrza zależnie od klasy filtru przeciwpyłowego. Jeśli filtr znajduje się po stronie ssawnej wentylatora, uważa się, że przecieki powietrza w sekcji pomiędzy filtrem i wentylatorem osiągają podane w tabeli wartości.

Jeżeli filtr znajduje się po stronie tłocznej wentylatora, wartości te dotyczą wyłącznie przecieku powietrza przez zamocowanie filtru. Jeżeli urządzenie wentylacyjne jest wyposażone w dwie lub więcej sekcji filtracyjnych, przeciek powietrza przez zamocowanie filtru powinien być zbadany oddzielnie dla każdego z filtrów.

Podczas odbioru instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych należy wykonać następujące czynności związane z filtrami powietrza [8]:

 • podczas wykonywania badań zainstalowanych filtrów zmierzyć następujące parametry:
 • strumień przepływu powietrza,
 • rozkład prędkości w filtrze,
 • spadek ciśnienia;
 • sprawdzić, czy filtr jest właściwie zamontowany i szczelnie osadzony;
 • w przypadku filtrów cząstek o wysokiej skuteczności klasy H i U zgodnie z PN-EN 1822-1 należy udowodnić, że nie występują przecieki powietrza w materiale filtracyjnym, przez połączenie między filtrem i ramą i przez samą ramę;
 • w zależności od warunków zainstalowania filtrów do ich badania można zastosować metodę strugi olejowej lub zliczania ­cząstek.

Czytaj dalej: Podział filtrów powietrza >>

   31.05.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szczelność powietrza budynków
 • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl